Od startupa do cilja: otvoreni panel u Beogradu o budućnosti regionalnih internetskih projekata
U Beogradu je 15.12. održan otvoreni panel pod nazivom Od startupa do cilja u organizaciji Blogopen ekipe. Sam je panel bio tematski podijeljen u dva dijela – prvi dio, prikladno nazvan DemoDay okupio je finaliste i pobjednika StartupOpen natjecanja o kojem smo pisali i predstavnike utjecajnih startupa iz Srbije kao i utjecajne Internet pojedince iz Srbije i regije. Drugi dio je bio posvećen općenito razvoju, stanju i budućnosti startup scene u Srbiji i regiji.

U Beogradu je 15. prosinca održan otvoreni panel pod nazivom Od startupa do cilja u organizaciji Blogopen ekipe. Sam je panel bio tematski podijeljen u dva dijela – prvi dio, prikladno nazvan DemoDay okupio je finaliste i pobjednika StartupOpen natjecanja o kojem smo pisali i predstavnike utjecajnih startupa iz Srbije kao i utjecajne internetske pojedince iz Srbije i regije. Drugi dio je bio posvećen općenito razvoju, stanju i budućnosti startup scene u Srbiji i regiji.
Startupi, recite nam svoja iskustva
Ivan Minić je DemoDay započeo svojom interesantnom prezentacijom – Sad je vreme! Dakako, u svojem stilu ju je zaključio s citatima, a posljednji onaj Gandhjev je voditeljica panela, Tatjana Vehovec iskoristila da najavi potpisanog autora ovog članka kao predstavnika UX Passiona, ekipe koja je razila svoje Wall of Teets rješenje. Na samom sam otvorenju naglašavao kako je pitanje cilja startupa individualno i da exit strategija poput prodaje nije uvijek i najbolje rješenje. Dodatno, već poslovično, naglasak sam stavljao na izuzetnu važnost user i customer experience te service design čemu i dobrim dijelom pripisujemo uspjeh Wall of Tweetsa.
Nikola Vučićević, predstavnik Wall Wave ekipe je za razliku od svojeg izlaganja na StartupOpenu u Novom Sadu koje je po mišljenju tada prisutnih bilo konfuzno ovaj put naglasak stavio na svoje vlastite uspjehe dijeleći s prisutnima svoja iskustva rada u investicijskim fondovima te trenutno kao organizator vjenčanja – vrlo popularnog i po Vučićevićevim riječima – iznimno profitabilnog biznisa. Ekipa je, po Vučićevićevim riječima ostvarila neke zanimljive kontakte i svakako su se udaljili od inicijalne ideje društvene mreže. Bit će interesantno pratiti kako će se ova priča dalje razvijati.
Treći po redu je Vedran Grčić predstavljao QuickFix – online servis koji ima ideju omogućavanja dodjeljivanja mini-kredita korisnicima, a na temelju evaluacije istih s obzirom na informacije o njima dostupne na društvenim mrežama. Upravo su QuickFix, Wall Wave i Wall of Tweets pobudili uvjerljivo najveću zainteresiranost investitora iz regije te je tako Wall of Tweets bio uspješno predstavljan na investicijskoj večeri u organizaciji srpskih poslovnih anđela, te je bio pozvan i na isto događanje u Sloveniji na kojem se predstavio i sam QuickFix, dok se Wall Wave predstavljao na spomentutoj investicijskoj večeri u organizaciji srpskih poslovnih anđela.

ActiveCollab je već poprilično poznat tim kojeg je predstavljao Ilija Studen. Ilija se u svojoj prezentaciji osvrnuo na primjere vrlo uspješnih osnivača danas uspješnih i poznatih tvrtki. Zajednička nit vodilja je bila da nitko od predstavljenih nije danas živući pa se tako uz neizostavnog Stevea Jobsa u Ilijinoj prezentaciji našla i ekipa iz HP-a, Toyote i American Nuclear Corporationa. Posebno je naglašavo egalitaristički pristup upravljanju, flat management strukture i lean pristup poslovanju i stvaranju stavljajući naglasak na proizvode, ne samo na servise.
Vladan Zirojević iz Donesi.com je predstavio svoj startup i ideju dostave, a posebno se osvrnuo na širenje u regiju. S obzirom na narav servisa, posebno su se šaljivo osvrnuli na mogućnosti crnogorskog tržišta i savršeno ciljanje usluge koju Donesi.com (dostave hrane naručene preko interneta) nudi svojim korisnicima.
Panel: Srbija, regija, stanje je vrlo slično
U panel raspravi koja je uslijedila sudjelovali su, uz ranije spomenute startupe Vladimir Nikolić – osnivač Limunda, Boris Krstović iz NewsCurvea, Andrija Bednarik koji radi kao savjetnik iz IT u Agenciji za strana ulaganja i promociju izvoza Srbije – SIEPA, Marijana Šakić, koordinatorica projekta supERSTEp iz ERSTE banke, Vukašin Stojkov iz SEE ICT i Dragan Pleskonjić, profesor i CSO pri GTECH G2 Group. Ovaj dio događanja je moderirao Dušan Uzelac iz Kamatice.
Sudionici su vodili zanimljivu raspravu čije su teme, iako s prvotnom idejom namijenjene razgovoru o srpskom tržištu, vrlo aktualne i za čitavu regiju – prvenstveno za Hrvatsku i Srbiju. Bilo je tako riječi o dostupnosti kapitala, interesu banaka za ulaganja, ali i slabom odazivu poduzetnika. Marijana Šakić iz ERSTE banke je spomenula kako se od ciljanih 20 000 korisnika njihovog supERSTEp programa, na natječaj javilo njih samo 18.
Drugi su sudionici posebnu pozornost stavljali na podršku države IT startupima i njihovo tržišno pozicioniranje, ali i niz poreznih olakšica – nešto što je i u Hrvatskoj aktualna tema osobito nakon nedavne promjene vlasti i najave čelnika Kukuriku koalicije o uvođenju poticajnih mjera i poreznih rasterećenja. Bilo je riječi i o tome što ulagači traže, ali su spomenuta i realna ograničenja tržišta regije – citiran je tako jedan ulagač koji je rekao kako je tržište regije u smislu ulaganja u startupe na razini zaokruživanja decimala u konačnim bilancama. Kao rješenje, ali i primjer, su navedeni lokalni startupi i timovi koji su se orijentirali globalnom tržištu i kojima je, zaista, cijeli svijet tržište u pravom smislu te riječi.
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na Netokraciji dopušteno je samo korisnicima koji ostave svoje ime i prezime te mail adresu i prihvate pravila ponašanja.
Pravila ponašanja
Na Netokraciji za vas stvaramo kvalitetan, autorski potpisan sadržaj i zaista se veselimo vašim kvalitetnim, kontruktivnim komentarima. Poštujmo stoga jedni druge prilikom komentiranja, kao i Zakon, držeći se sljedećih pravila ponašanja:
Kako koristimo podatke koje ostavljate? Bacite oko na našu izjavu o privatnosti.
Sve ostale komentare ćemo s guštom spaliti, jer ne zaslužuju svoje mjesto na internetu.
Komentari
Berislav Lopac
21. 12. 2011. u 9:11 pm
Zanimljiv event i dobar članak, ali bilo bi još bolje da ima i linkove na activeCollab, QuickFix, Wall Wave i Wall of Tweets.
Vibor Cipan
22. 12. 2011. u 8:02 am
Hvala Berislav, mislim da se linkovi lako srede pa to bude dodano 🙂
darko
24. 12. 2011. u 3:02 pm
već duže pratim blogove Istoka i Ivana (FTW) i dolazim do spoznaje da se u Srbiji bolje i solidnije radi i da je jezgra (što god to značilo) jača. S druge strane, imam vrlo negativna iskustva s ekipom u RH, ne državnim aparatom, od njih baš ništa ne očekujem, nego s ekipom koja kao i ja nešto pokušava i ponekada ostvari.
Zato mi je ova ideja i realizacija odlična, nakon nekoliko razočaranja na sličnim eventima kod nas.
drago bi mi bilo da me netko razuvjeri
Berislav Lopac
24. 12. 2011. u 3:07 pm
Darko, jako bi me zanimalo koji su to bili domaći eventi i kakva su to konkretno bila razočaranja?
darko
25. 12. 2011. u 7:20 am
Bio sam na nekoliko evenata uglavnom u Hypocentru, neki su bili u hotelu Antunović, organizacije su bile različite. Koliko sam ja vidio organizaciju toga smisao većini je da ekipa plati kotizaciju i da nekoliko ljudi na nekakvim pozicijama priča kako bi bilo kada bi bilo. Konkretno nitko iz nikakve banke nije došao na neki event govoriti kako oni posluju s web-shopovima, zašto tako rade i što treba netko tko bi htio imati web-shop. To se konkretno dogodilo u Srbiji, sada se više ne sjećam koja je banka bila u pitanju, ali pozvali su ljude koji su imali bilo kakve veze i mogućnosti otvoriti web-shop. Kod nas dolazi programerska firma koja mi želi prodati shop po nekakvim očito nebuloznim cijenama. Ja sam tada izdavao novine za veterinu male prakse i web-shop mi je bio jako bitan, ako ne i glavni izvor financiranja. Tek sam u Srbiji shvatio da je smisao web-shopa distribucija, a ne softver.
To je samo jedan primjer, kojeg sam se mogao na brzinu sjetiti, no ima ih još puno.
Kod nas nisam ništa čuo o nastupu na vanjskom tržištu, a to je osnovni dio koji bi svakoga tko ima kakvu startup ideju morao zanimati.
Opet, možda sam bio na krivim eventima…
Berislav Lopac
25. 12. 2011. u 8:42 am
Da, definitvno si bio na krivim eventima! 🙂
Prije svega pozivam te na Startup Srijedu: http://ini.hr/startup-srijeda — možeš više o tome što se tamo zbiva pročitati na http://fo.gg/vSEsx7 i http://www.netokracija.com/?s=startup+srijeda
Osim Startup Srijede u planu su još razni seminari i drugi eventi, na kojima ćeš moći naučiti puno o pokretanju online biznisa — samo prati Netokraciju i http://ini.hr 😉
darko
25. 12. 2011. u 12:46 pm
probati ću doći na Startup srijedu 🙂
thx