Novi Mega(upload) štitit će i sebe i korisnike snažnom enkripcijom i serverima širom svijeta

Novi Mega(upload) štitit će i sebe i korisnike snažnom enkripcijom i serverima širom svijeta

Uzbudljiv je život pirata - pogledajte recimo Kim Dotcoma, osnivača popularnog MegaUploada kojeg je prije nekoliko mjeseci ugasila američka vlada, ali je na kraju utvrđeno da sam servis nije odgovoran za ono što se nalazilo na serverima.

Kim Dotcom

Uzbudljiv je život pirata – pogledajte recimo Kim Dotcoma, osnivača popularnog MegaUploada kojeg je prije nekoliko mjeseci ugasila američka vlada, ali je na kraju utvrđeno da sam servis nije odgovoran za ono što se nalazilo na serverima.

Kim Dotcom zato sad sa svojim partnerima pokreće novi servis, Mega, koji će imati daleko razrađeniji sustav zaštite, kako sebe, tako i svojih korisnika. Naime, kako prenosi TorrentFreak, korisnicima će se prije samog postavljanja na server podaci kriptirati AES enkripcijom, nakon čega će dobiti jedinstveni ključ s kojim će samo oni moći dekriptirati sadržaj. Oni i naravno, oni koji dođu do tog ključa. Mega se tako štiti od optužbi da zna što im se nalazi na serverima, jer sad doslovno – ne znaju. Korisnik je jedini odgovoran za taj ključ.

No upravo to neznanje (blaženo bilo) im omogućuje drugu stvar – decentralizaciju sustava. Mega je još uvijek izložen problemu da bi se racija na njihove servere mogla odigrati bez obzira na enkripciju – često vidimo kako se zapljenjuju i monitori jer ‘sadrže bitne informacije’ pa je vrlo vjerojatno da bi se mogla racija na servere dogoditi, ugasiti servis nakon čega bi istražitelji shvatili da ne mogu do sadržaja.

Budi i ti pirat!

Mega će zato postaviti redundantne servere diljem svijeta na kojima će se duplicirati sadržaj. Ukoliko se baš dogodi da neka zemlja odluči ugasiti sve njihove servere (jer se protive zakonima ili su u sivoj zoni) – datoteke će i dalje biti dostupne. Vrlo sličan potez PirateBayovom nedavnom preseljenju u cloud – Mega ipak želi imati sve pod svojom kontrolom.

Zanimljivost novog sustava jest i činjenica da će svatko u svijetu moći ‘donirati’ svoje računalo Meginoj mreži servera – do podataka ne možete doći jer su kriptirani, a možete pripomoći Meginom sustavu. Na vama je da se odlučite jeste li spremni i voljni za to… Sheldon bi vas rado podržao 🙂

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na Netokraciji dopušteno je samo korisnicima koji ostave svoje ime i prezime te mail adresu i prihvate pravila ponašanja.

Pravila ponašanja

Na Netokraciji za vas stvaramo kvalitetan, autorski potpisan sadržaj i zaista se veselimo vašim kvalitetnim, kontruktivnim komentarima. Poštujmo stoga jedni druge prilikom komentiranja, kao i Zakon, držeći se sljedećih pravila ponašanja:

  • Ne budite 💩: Nema vrijeđanja, diskriminiranja, ni psovanja (osim ako nije osobni izričaj, ali onda neka psovka bude općenita, a ne usmjerena prema nekome). Također, upoznajte se sa stavkom 2. članka 94. Zakona o elektroničkim medijima prije no što ostavite komentar.
  • Samo kvalitetna rasprava, manje trolanja: Ne morate se ni sa kim slagati, ali budite konstruktivni i doprinesite raspravi! Svako trolanje, flameanje, koliko god "plesalo" na granici, leti van.
  • Imenom i prezimenom, nismo Anonymous 👤: Autor sadržaja stoji iza svog sadržaja, stoga stojite i vi iza svog komentara. Koristimo ime i prezime te pravu email adresu.

Kako koristimo podatke koje ostavljate? Bacite oko na našu izjavu o privatnosti.

Sve ostale komentare ćemo s guštom spaliti, jer ne zaslužuju svoje mjesto na internetu.

Komentari

  1. Nikola

    Nikola

    19. 10. 2012. u 5:21 pm Odgovori

    Ja sam servis Megavideo koristio za djeljenje privatnih video sadržaja na Webu i sad bih od USA vlade trebao tražiti ono što je moje. Oni bi mi umjesto mojih video sadržaja mogli poslati one bespilotne letjelice i rakete sa optužbom da sam terorist. :))

Odgovori

Tvoja e-mail adresa neće biti objavljena.

Popularno

Startupi

57hours Viktora Marohnića narastao 4 puta i osigurao još 2,75 milijuna dolara

U ekskluzivnom intervjuu za Netokraciju, suosnivač brzorastuće avanturističke platforme Viktor Marohnić, sa svojim investitorima, otkriva planove.

Tvrtke i poslovanje

7 savjeta za učinkovitu izradu poslovnog plana (posebno za one koji nemaju vremena)

Nisu bez razloga velikani povijesti od Sun Tzua do Dwight D. Eisenhowera pričali o planiranju kao o svetom gralu uspjeha - i ne stoji bez razloga ona narodna: dobra organizacija je pola posla.

Ekskluzivno

Ivan Burazin pokreće novi startup – Daytonu, već ima Fortune 500 klijente

Nakon tri godine, uspostave i razvoja Infobipovog Developer Experience odjela, Ivan Burazin, pokreće novi dev projekt. Time se nastavlja njegova startuperska priča i misija koja je počela prije više od dekadu - pomagati developerima da rade lakše, brže i učinkovitije. Upoznajemo njegov novi projekt, Daytonu!

Što ste propustili

Intervju

Evo kako je hrvatska glazbena industrija pregovarala s Big Techom!

Dolazak Spotifya i drugih poznatih glazbenih servisa u Hrvatskoj povijesni su dani, ali njima su prethodile godine i godine pravnih pregovora sa samim servisima, kao i domaćih udruga koja štitne prava svih sudionika. Upravo u tim pregovorima možemo pronaći lekcije za medijsku industriju koja trenutno vodi pregovore s Big Techom.

Izvještaj

Infobip Shift 2023: Kako pridonositi projektima otvorenog koda?

Zadnje retke s Infobip Shift 2023 konferencije posvećujemo ljudima i inicijativama vezanima uz open source (otvoreni kod).

Startupi

57hours Viktora Marohnića narastao 4 puta i osigurao još 2,75 milijuna dolara

U ekskluzivnom intervjuu za Netokraciju, suosnivač brzorastuće avanturističke platforme Viktor Marohnić, sa svojim investitorima, otkriva planove.

Zabava i zanimljivosti

Infobip Shift 2023: Od pive do savjeta za sreću, što su developeri dobili “ispod Peke”?

Infobip Shift iz godine u godinu potvrđuje kako zalužuje biti na popisu najboljih developerskih konferencija u Europi jer uspjevaju postići nešto teško - kvalitetan sadržaj svjetske razine predstaviti sa stilom u iskrenoj i pozitivnoj atmosferi.

Tvrtke i poslovanje

Tacta: Kako smo podržali digitalizaciju i ekspanziju kompanije koja danas ima 150 klinika

Izrada softvera po mjeri uvijek je kompleksan zadatak jer je potrebno dobro proučiti poslovne procese klijenta, odgovoriti na sadašnje potrebe, ali i uzeti u obzir njegove ambicije. Evo kako je Tacta to uspješno napravila za Lazeo, francusku kompaniju specijaliziranu za neinvazivnu estetsku medicinu.

Umjetna inteligencija

Infobip Shift 2023: Ne morate trenirati modele da biste bili AI inženjeri

Zaključen je prvi dan hrvatskog Infobip Shifta, jedne od najvećih tehnoloških konferencija u Europi, a mi svoje prve retke posvećujemo gorućoj temi koja je posebno obilježila ovogodišnji program.