Nove Google mape: Bolja preglednost, imperativ na pretraživanju lokacija i obilje funkcija

Nove Google mape: Bolja preglednost, imperativ na pretraživanju lokacija i obilje funkcija

maps

Poslednja verzija Googleovih mapa, koja je najavljena pre dve nedelje na Google I/O konferenciji, polako je počela da stiže do korisnika. Iako je čitav projekat u dalje u fazi testiranja, Google je omogućio svima koji se prijave da budu beta testeri kako bi dobili povratne informacije u vezi sa najnovijim izmenama. Netokrati su itekako bili zainteresovani za izgled redizajniranih mapa tako da smo se gotovo svi prijavili, a ovom prilikom prenosimo vam naše utisake o izgledu i funkciji novih Google mapa.

Više prostora, bolja preglednost

Prvo što ćete primetiti kod novih mapa jeste upravo prostor koje one zauzimaju. Sidebar koji je nekada krasio Google mape konačno je uklonjen, a na njegovo mesto došao je minimalistički box za pretragu, koji je ugodno smešten u levi ugao radi bolje preglednosti. Kao i kod prethodne verzije unos podataka je sugestivan, a same mape upamtiće i lokacije koje ste nedavno pretraživali kako bi vam bile na dohvat ruke prilikom sledeće pretrage.

maps2
Google se odlučio za ‘full screen’ mape

Google je takođe promenio izgled mapa tako da se one sada primetno razlikuju od prethodne verzije. Upotrebom novih boja te novih fontova i ikonica, koje obeležavaju različita mesta, redizajnirane mape znatno su preglednije, a nisam prvi koji je izjavio da jednim delom podsećaju na Appleove mape. Kao i u prethodnoj verziji, nove mape su u potpunosti vektorske, što znači da će se brže učitavati, a tome će doprineti i nova OpenGL tehnologija na kojoj se zasnivaju.

maps1
Sličnost Google Now karticama veoma je primetna

Ukoliko unesete pojam i kliknete na željenu lokaciju, pored osnovnih podataka kao što su adresa i broja telefona, pojaviće vam se i kritike tog mesta, kao i street view opcija, ukoliko je vaš grad podržan. Iako je većina ovih funkcija bila dostupna i kod prethodnih verzija, Google je zaista otišao korak dalje kada je u pitanju prikazivanje informacija, tako da ih sada možete naći u formi kartice koja se nalazi u gornjem levom uglu i koja veoma podseća na Google Now kartice.

Google Maps: Najbolji navigacioni sistem?

Kada je u pitanju mobilna navigacija, možemo slobodno reći da Google već nekoliko godina sedi na samom tronu, a kako stvari stoje, situacija se neće promeniti ni u skorijoj budućnosti. Iako su Apple mape svakim danom sve bolje i bolje, Google je najavio nove mogućnosti lične navigacije koja bi trebala da se fokusira i na druge gradove van Sjedinjenih Američkih Država.

mape6
Uskoro i podaci o javnom prevozu?

Ova odluka pozdravljena je od strane mnogih, a nije odbačena ni mogućnost da se velike regionalne metropole poput Ljubljane, Zagreba i Beograda uskoro nađu na spisku zemalja sa poboljšanom navigacijom za pametne telefone, te punom podrškom za javni prevoz.

Upoznajte grad i njegovu kulturu

Ako i vi najviše koristite Google Mape prilikom putovanja u neki drugi grad, pronaćićete da su nove mogućnosti koje se tiču istraživanja samog grada poprilično zgodne. Da bi ste omogućili ovu funkciju, potrebno je da se prebacite na Earth maps koje se nalaze u donjem levom uglu. Prevlačeći mišem po beogradskim kvartovima, Google mi je automatski izbacivao nove rezultate koji su uglavnom bili sastavljeni od interesantnih lokacija i kulturnih znamenitosti.

maps3
Prilikom promene kvarta, menjaju se i prikazane znamenitosti

Ova funkcija još je bolja kada su u pitanju kompletniji gradovi, poput onih na Zapadu, gde često u automatskim preporukama možete videti kultna mesta poput klubova i lokalnih burger jointova. Ova funkcija takođe je povezana sa street viewom pa je korisnicima u svakom trenutku omogućeno da pogledaju kako izgleda sama lokacija pre nego što je zaista posete.

Finalna presuda

Iako redizajnirane Google mape obiliju mnoštvom novih fukcija, važno je napomenuti da je ovaj proizvod i dalje u fazi razvoja te da se njegova šira upotreba može očekivati tek krajem godine. Prilikom testiranja mape su se učitavale nešto sporije, ali razlika i nije toliko strašna ako uračunamo sve nove funkcije koje one pružaju korisnicima.

Ukoliko ste zainteresovani da i sami probate nove Google mape, potrebno je da se prijavite na zvaničnom sajtu na kome se možete više informisati o samom servisu. Zbog prevelike potražnje u ovom trenutku, može se desiti da vam pozivnica stigne tek za nekoliko dana, ali Google je obećao da će svi zainteresovani dobiti šansu da testiraju njihove nove mape.

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na Netokraciji dopušteno je samo korisnicima koji ostave svoje ime i prezime te mail adresu i prihvate pravila ponašanja.

Pravila ponašanja

Na Netokraciji za vas stvaramo kvalitetan, autorski potpisan sadržaj i zaista se veselimo vašim kvalitetnim, kontruktivnim komentarima. Poštujmo stoga jedni druge prilikom komentiranja, kao i Zakon, držeći se sljedećih pravila ponašanja:

  • Ne budite 💩: Nema vrijeđanja, diskriminiranja, ni psovanja (osim ako nije osobni izričaj, ali onda neka psovka bude općenita, a ne usmjerena prema nekome). Također, upoznajte se sa stavkom 2. članka 94. Zakona o elektroničkim medijima prije no što ostavite komentar.
  • Samo kvalitetna rasprava, manje trolanja: Ne morate se ni sa kim slagati, ali budite konstruktivni i doprinesite raspravi! Svako trolanje, flameanje, koliko god "plesalo" na granici, leti van.
  • Imenom i prezimenom, nismo Anonymous 👤: Autor sadržaja stoji iza svog sadržaja, stoga stojite i vi iza svog komentara. Koristimo ime i prezime te pravu email adresu.

Kako koristimo podatke koje ostavljate? Bacite oko na našu izjavu o privatnosti.

Sve ostale komentare ćemo s guštom spaliti, jer ne zaslužuju svoje mjesto na internetu.

Komentari

  1. jontravolta

    jontravolta

    03. 06. 2013. u 11:19 am Odgovori

    nikad nisam komentiro članak radi gramatičkih pogrešaka, pogotovo radi srpskih riječi (koje mi ne smetaju), ali ovaj članak se čini kao da je prepisan sa nekog sprskog IT portala

  2. Robi

    Robi

    03. 06. 2013. u 10:55 pm Odgovori

    Dobio novi dizajn Google Maps. Ne sviđa mi se baš. Trza, zoom mi ne radi, Kada upišem grad ili ulicu i kliknem na to ne otvara mi kartu. Dosta su to loše napravili. Kako da vratim staru kartu?

  3. Barbarosa

    Barbarosa

    03. 06. 2013. u 11:40 pm Odgovori

    Ovaj komentar od jontravolta je jadan.netokracija je davno prerasla hrvatske okvire.
    Bezbeli bi mu i moji turcizmi bili sa mahanom a asli bi zahatorio sto tako muhabetim.

Odgovori

Tvoja e-mail adresa neće biti objavljena.

Popularno

Intervju

Tomislav Tipurić uoči ATD-a: Moramo poraditi na promjeni definicije junior developera

Uoči 18. konferencije Advanced Technology Days porazgovarali smo s osobom zaduženom za program, Tomislavom Tipurićem, o svemu što ne smijete propustiti na samom događaju, a i u svijetu tehnologije posljednjih godina i dana. Naravno, AI je neizostavna tema.

Novost

Slučaj BitLuckya ide prema zaključenju. Uhićeni osnivači koji su stotine ljudi oštetili za 18,5 milijuna eura

Mnogi su za tvrtku BitLucky čuli prvi put u svibnju ove godine, no nakon tog kobnog mjeseca svi će je itekako dugo pamtiti. Riječka tvrtka za trgovanje kriptovalutama, koju su osnovali i vodili Luka Burazer i Eugen Travalja, tada je svojim klijentima najavila da su nizom “loših trejdova i odluka doveli tvrtku u kriznu situaciju” - nakon čega im se gubi svaki glas.

Startupi

Ovo je email strategija kojom je Burazin privukao investitore poput direktora Stack Overflowa

U novoj epizodi ulazimo u detalje o: (vjerojatno) najvećoj pre-seed rundi u hrvatski startup; tome kako SAD namjerava kontrolirati AI sustave koji bi mogli napraviti atomsku bombu te zašto osnivača Netokracije Ivana Brezaka Brkana izbacuju iz zagrebačkih kavana?

Što ste propustili

Prikaz

Od 1. siječnja država nadzire Wolt, Bolt, Glovo… – što to znači?

Teško je regulirati segment tržišta o kojem nemate konkretnih saznanja, srećom, za tzv. GIG ekonomiju to će se uskoro promijeniti. Više saznajemo u razgovoru s ravnateljom Uprave za rad i zaštitu na radu u Ministarstvu rada, mirovinskoga sustava, obitelji i socijalne skrbi.

Tvrtke i poslovanje

“Infrastruktura kao kod” izazov je s kojim se isplati uhvatiti u koštac, pogotovo za ogromne okoline

Što je sustav veći, to IaC (Infrastructure-as-Code) donosi više prednosti. Kako to izgleda u praksi?

Intervju

Kako esport industrija izgleda danas – iz perspektive partnera, sponzora, igrača i regulatora?

Ovoga prosinca u Zagrebu čeka nas prvo izdanje Beyond Esports konferencije koja se, kao što joj i ime kaže, bavi esport industrijom i svemu onome što ju pokreće.

Mobilne aplikacije

Vinare čeka EU regulativa, ali Kovačević i Drmač imaju rješenje: Craft Technology E-etikete!

Tko god je imao doticaja s EU regulativama zna da nisu jednostavne niti ih se smije shvatiti olako. Jedna takva stiže i u svijet vinara, a hrvatski Craft Technology mogao bi im tu biti od velike pomoći.

Novost

LAQO opet u potrazi za najodrživijim tech rješenjima koja će nagraditi s 18 tisuća eura

Nakon uspješnog prvog izdanja s više od 250 prijava, krenule su prijave za drugo izdanje LAQOthona, nagradnog natječaja idejnih tech rješenja na temu održivosti u organizaciji Croatijinog LAQO osiguranja, prvog 100 posto digitalnog osiguranja.

Analiza

Hoće li robotaksiji na ulice Zagreba i – kad?

I je li uopće realno očekivati da će se to dogoditi? U ovoj epizodi Netokracijinog podcasta pretresli smo tu vruću temu i to iz svih kutova - tehnološkog, operativnog, financijskog i komunikacijskog.