Jedan od najpoznatijih medija, New York Times, objavio je danas priču o startup sceni na Balkanu u kojoj su se između ostalog našli i srpski VetCloud i Farmia. Čekajući novi Skype sa ovih prostora, članak opisuje nastanak regionalnih startup kompanija koje vuku korene iz outsource industrije.
Detaljna reportaža objavljena je danas, a kako saznajemo, sutra će se naći u štampanom izdanju ovih dnevnih novina. U fokusu članka svakako je VetCloud, jedan od najperspektinvijih srpskih startupa koji razvija sistem za upravljanje manjim i srednjim veterinarskim ordinacijama. Njegovi osnivači Ivan Vesić, Mirza Sejdinović i Milan Đorđević, otkrili su kako je rođena ideja za moderno rešenje koje će pomoći veterinarima, a čiji je potencijal prepoznao i jedan od najpoznatijih akceleratora Techstars.
‘Čekamo novi Skype’
Osvrnuvši se na činjenicu da se mnoge regionalne kompanije sele u Bugarsku, te druge zemlje Evrope, autorka članka ukazala je na postojanje nekoliko akceleratora i fondova, od koji je možda i najpoznatiji upravo Eleven. “Startupi se sele tamo gde je novac, a osnivači su već sada svesni da od starta moraju da razvijaju proizvod za globalno tržište”, navodi se u reportaži.
LAUNCHub-ov partner, Lyuben Belov, izjavio je da je samo pitanje vremena pre nego što vidimo kompaniju nalik Skype-u, kompaniju koja će dodatno da pokrene razvoj regionalnog ekosistema.
Za kraj, StartLabs-ov Nebojša Lazić, dodao je da su se stvari značajno promenile, te da je danas puno lakše pokrenuti tehnološku kompaniju. Članak zaključuje da, iako balkanski startupi nemaju pristup resursima koji se nalaze u Silicijumskoj dolini, oni pak uspevaju da ostavljaju trag na globalnom nivou, pokazujući da su decenije rada u outsource industriji stvorile novu generaciju preduzetnika koji nastoje da sami kroje svoju sudbinu, stvarajući pritom proizvode koje će koristiti i voleti ljudi širom sveta.
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na Netokraciji dopušteno je samo korisnicima koji ostave svoje ime i prezime te mail adresu i prihvate pravila ponašanja.
Pravila ponašanja
Na Netokraciji za vas stvaramo kvalitetan, autorski potpisan sadržaj i zaista se veselimo vašim kvalitetnim, kontruktivnim komentarima. Poštujmo stoga jedni druge prilikom komentiranja, kao i Zakon, držeći se sljedećih pravila ponašanja:
Kako koristimo podatke koje ostavljate? Bacite oko na našu izjavu o privatnosti.
Sve ostale komentare ćemo s guštom spaliti, jer ne zaslužuju svoje mjesto na internetu.