
HAVC i Neuralab redizajnirali Filming in Croatia – portal za promoviranje Hrvatske kao “film friendly” destinacije
Nakon što su vidjeli scene Game of Thronesa i Mamma Mije, filmaši koji žele snimati u Hrvatskoj sada sve informacije mogu naći na modernoj stranici Hrvatskog audiovizualnog centra - Filming in Croatia.
Sigurni smo kako znate da je Hrvatska zemlja zahvalnih ljepota, a uz to i da je naš mali lokalitet vrhunska destinacija za snimanje svih vrsta filmova. Možemo se pohvaliti bogatom tradicijom snimanja internacionalnih produkcija, snimao se tu Proces Orsona Wellesa, Guslač na krovu, Sofijin izbor, a Jackie Chan je jurio automobilom kroz Zagreb 80-ih. Veliki povratak produkcija obilježilo je snimanje nekih od najvećih svjetskih serija i filmova poput Game of Thronesa, Star Warsa i Robina Hooda. No, kako bismo se što bolje predstavili za buduće audiovizualne projekte, treba nam adekvatna prezentacija onog što nudimo. Upravo o tome govorimo danas.
Filming in Croatia, portal koji je HAVC (Hrvatski audiovizualni centar) redizajnirao uz pomoć agencije Neuralab, treba biti centralna točka informiranja za sve one koji planiraju u Hrvatskoj snimiti kadrove za svoj film ili seriju. Tanja Blažević iz HAVC-a mi kaže kako je ova stranica zapravo dio većeg projekta Filming in Croatia koji je namijenjen poticanju snimanja u Hrvatskoj:
Željeli smo napraviti stranicu koja uz sve neophodne informacije oko procedura i propisa promovira Hrvatsku kao destinaciju za snimanja. Stranica stoga u prvi plan stavlja filmove i serije koji su snimani u našoj zemlji u sklopu programa poticaja koji je pokrenut 2012., a WOW efekt je neizostavan.
Ko’ audiovizualni šalabahter!
Tanja dodaje kako je do sada 79 projekata snimljeno u Hrvatskoj preko spomenutog programa poticaja, a upravo su ti filmovi i serije najbolji pokazatelji što Hrvatska ima za ponuditi. Hrvatske ljepote tako su zanimljive ne samo turistima, već i filmašima koji love sjajne lokacije za buduće projekte. Tko kaže da je samo Novi Zeland zemlja s razglednice?
Sama aplikacija je osmišljena kao izlog scena iz najpoznatijih filmova snimljenih u Hrvatskoj, a Martina Babić iz Neuralaba mi kaže kako je strpljenje bilo glavna značajka projekta.
Obzirom da su HAVC i Neuralab odlučili “posložiti” cijeli sadržaj na novi način, održan je niz radionica tijekom kojih su raspisane i grupirane informacije i procesi te zapisan popis sugestija. Martina se šali kako se radi o svojevrsnom šalabahteru kojem se u HAVC-u mogu vratiti ako nekada zapnu.
No, zapinjanja nije bilo. Tanja kaže kako je stranica postala jedan od važnijih alata za prezentaciju našeg programa poticaja za audiovizualnu proizvodnju. Ovakvi programi poticaja jedan su od presudnih uvjeta za privlačenje stranih produkcija, jer je u ovoj industriji okruženje izuzetno kompetitivno. Program HAVC-a tako danas nudi povrat 25% opravdanih troškova (30% za snimanja na područjima ispodprosječne razvijenosti) ostvarenih u Hrvatskoj kako bi privukao filmaše.
Ovo je nastavak programa koji HAVC provodi od 2012. s Ministarstvom kulture i medija te Ministarstvom financija, a vrijedi spomenuti i par statističkih podataka – do kraja 2020. je realizirano 79 projekata uz milijardu i 100 milijuna direktne investicije (podaci su vezani za projekte koji su producirani u sklopu programa poticaja).

Kraljevi web sadržaja: WordPress i Gutenberg…
Kada govorimo o samoj stranici, ona je pogonjena WordPressom, što ne čudi jer je Neuralab prva regionalna agencija koja je postala WordPress VIP partner.
Martina kaže kako je prvi cilj bio maksimiziranje pristupačnosti sadržaja, koji je visoko interaktivan, a uz to i višestruko upotrebljiv i modularan.
Budući da se radi o mnoštvu isprepletenih informacija trebalo je dobro posložiti sve informacije o, primjerice, nekoj seriji ili filmu te sve to “pojačati” informacijama o lokacijama snimanja te produkcijskim uvjetima i on-site partnerima, pojašnjavaju iz Neuralaba.
Drugi cilj bio je pružiti što je moguće više uredničke slobode prilikom stvaranja sadržaja na stranici:
Filming In Croatia portal ima za zadaću komunicirati kako je hrvatsko podneblje idealno za video produkciju i samim time je cijeli sadržaj oplemenjen embed elementima s vanjskih aplikacija, multimedijom i foto kolažima.
WordPress i njegov editor Gutenberg su nam omogućili da urednica posloži određenu sekciju, lokaciju snimanja ili studiju slučaja (blog post) na način kako ona misli da bi web interakcija trebala izgledati.
U šest faza do novog portala
Projekt je, pojašnjava mi Martina, bio realiziran u šest faza. Prva od njih bila je takozvana discovery faza, gdje se kroz analizu korisničkih pitanja i persona došlo do wireframe prijedloga za svaki dio stranice. Nakon toga je uslijedila faza usuglašavanja s HAVC-om i daljnje planiranje svih mogućih interakcija.
Treća faza je ujedno i prva u kojoj klijent dobije dobru percepciju dizajna. Ovdje, dodaje Martina, veliku ulogu ima Figma, alat za interaktivni kolaborativni dizajn. Martina dodaje:
Nakon web dizajn faze je uslijedila radionica s članovima klijentskog tima gdje u četvrtoj fazi rada elaboriramo zašto bi baš naš predloženi dizajn trebao biti taj koji se kasnije implementira u web aplikaciju.
Klijenti u načelu ovdje imaju najviše komentara i povratnih informacija pa je potrebno ostaviti više vremena za sastanke, usklađivanja i pokrivanja svih projektnih kuteva. Usuglašeni dizajn se potom implementira kao custom WordPress tema, a to je zapravo i prvi programerski dio projekta, odnosno peta faza.
Nakon programiranja slijedi šesta faza gdje se klijenta u organizaciji Neuralaba educira oko baratanja sadržajem i Gutenberg editorom, koji je jedna od novijih značajki WordPressa. Također, programeri su educirali HAVC oko svih radnji optimizacije za tražilice i generalnih politika uređivanja internetskih stranica.

Projekti najbolje “prodaju” Hrvatsku
Sve ovo skupa dovodi do stranice koja nije nametljiva, a opet se na njoj može pronaći izuzetna razina informacija za sve one koje zanima tematika. Stranica također sadrži i direktorij kompanija koje se u Hrvatskoj mogu angažirati za sve korake procesa snimanja.
No, i dalje najveći dio stranice sadržavaju informacije o svim projektima koji su realizirani u Hrvatskoj. Primjerice, klikom na Game of Thrones možete vidjeti točno koje su lokacije korištene za snimanje, poput tvrđave Minčeta i starog grada Dubrovnika. Također, možete naći informacije o lokalnim partnerima koji su sudjelovali na projektu te čak i broj članova ekipe te statista i broj dana snimanja.
Iskreno, lako se zagubiti u svim filmovima koji su snimljeni kod nas, a ako se stavite u poziciju skauta za lokacije ili redatelja nekog nadolazećeg filma, stranica koja daje ovoliko informacija (i još je dobro optimizirana za tražilice) može značiti razliku u tome hoće li nas netko pronaći i odlučiti snimati u Hrvatskoj ili nekoj drugoj državi.
Prema tome, kada idući put budete slušali o nekom filmu koji je snimljen u Hrvatskoj, sjetite se kako je na svoj način tome direktno pomogla agencija Neuralab – time se ne može pohvaliti svatko, zar ne?
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na Netokraciji dopušteno je samo korisnicima koji ostave svoje ime i prezime te mail adresu i prihvate pravila ponašanja.
Pravila ponašanja
Na Netokraciji za vas stvaramo kvalitetan, autorski potpisan sadržaj i zaista se veselimo vašim kvalitetnim, kontruktivnim komentarima. Poštujmo stoga jedni druge prilikom komentiranja, kao i Zakon, držeći se sljedećih pravila ponašanja:
Kako koristimo podatke koje ostavljate? Bacite oko na našu izjavu o privatnosti.
Sve ostale komentare ćemo s guštom spaliti, jer ne zaslužuju svoje mjesto na internetu.