Nova Netokracija? Nije moguće! Ma jest, i to brža, bolja i u beti koja će se razvijati pred vašim očima i na vašim ekranima!

Ne znam jeste li primijetili (jeste!), ali za vikend je osvanula nova Netokracija u verziji 4.0 čija se, primjerice, naslovna stranica učita za samo 6 do 7 sekundi! U prošlih nekoliko godina povećali smo tim, organizirali konferencije, osigurali još veće ekskluzive – korak po korak. Nova Netokracija će se pred vašim očima (i na vašim ekranima) razvijati na sličan način – korak po korak – u beti.
Za razliku od Gmaila koji svoj predznak bete nije micao godinama, nova Netokracija dobivat će nove mogućnosti do kraja godine. Ne govorim samo o kozmetičkim ili iterativnim promjenama, već značajnim novostima koje je dizajnerski i tehnički spremio naš stručni razvojni tim kojeg čine Lucijan Blagonić, Zoran Ugrina i Emanuel Blagonić.
Dečki su uspjeli značajno ubrzati i stabilizirati novu Netokraciju bez oslanjanja na vanjske WordPress dodatke te prebaciti preko 13000 slika, 7000 članaka i 18000 komentara na novu, svježu instalaciju vodećeg svjetskog sustava za upravljanje sadržajem – WordPressa. Zanimljivo je kako se predstavljanje Netokracije 4.0 poklopilo s predstavljanjem WordPressa 4.0.
Za sve one netokrate koje zanimljaju tehnički detalji, slobodno se obratite razvojnom timu, pri čemu Lucijan otkriva neke zanimljivosti – “ekskluzivno” za Netokraciju 😉
S front-end strane, i dalje je mobitel u prvom planu, jer imamo više od 30% posjetitelja s mobilnih uređaja, pa nam je i optimizacija visoko na listi – ponekad više, a ponekad manje uspješno. S LESS-a smo se prebacili na SASS te ga koristimo u kombinaciji s Bourbonom i Jeet gridom.

S obzirom da vas, naše netokrate, čine prvenstveno digitalni profesionalci; očekujemo konstruktivne savjete kako popravili ili poboljšati mogućnosti koje dodajemo što možete učiniti komentirajući na ovaj članak ili nam se javljajući putem Twittera. Neke od konstruktivnijih komentara možda i istaknemo, kao što smo to napravili u ovom slučaju, sve kako bismo stavljali još veći naglasak na kvalitetne rasprave i razmjene mišljenja.
Lucijan konkretno navodi:
Dizajn, ono što prvo upada u oči, lagano je evoluirao od prošle verzije i prema novim funkcionalnostima koje tek dolaze. Nismo htjeli napraviti ogromnu promjenu samo zato jer je to “moderno” ili se “očekuje”. Želimo zadržati našu prepoznatljivost, a kompleksnije vizualne promjene uvoditi ćemo postepeno, na osnovu povratnih informacija korisnika, testiranja, statistike i slično.
Stoga, nemojte se sramiti. Netokracija se već pet zanimljivih godina razvija uz vašu podršku i potporu koju, kao što i vi očekujete nove članke na Netokraciji, i mi očekujemo u budućnosti. Poput ovog članka, Netokracija 4.0 još nije gotova, stoga nas prije zaključka čeka još nešto testiranja, iteriranja, razvoja i smišljanja…
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na Netokraciji dopušteno je samo korisnicima koji ostave svoje ime i prezime te mail adresu i prihvate pravila ponašanja.
Pravila ponašanja
Na Netokraciji za vas stvaramo kvalitetan, autorski potpisan sadržaj i zaista se veselimo vašim kvalitetnim, kontruktivnim komentarima. Poštujmo stoga jedni druge prilikom komentiranja, kao i Zakon, držeći se sljedećih pravila ponašanja:
Kako koristimo podatke koje ostavljate? Bacite oko na našu izjavu o privatnosti.
Sve ostale komentare ćemo s guštom spaliti, jer ne zaslužuju svoje mjesto na internetu.
Komentari
Deni
17. 09. 2014. u 2:48 pm
Mislim da bi sada trebali evoluirati i članci. Tj ne ponavljati uvijek iste firme i iste osobe. Svijet je prepun tech blogova sa hrpama informacija, valjda se može od toga odabrati nešto korisno za zajednicu
@wpbonsai
17. 09. 2014. u 3:13 pm
Sviđa mi se da ste malo povećali white space, pa izgleda preglednije od starije verzije.
Vukašin Stojkov
17. 09. 2014. u 3:22 pm
Lookin’ good, čestitke
ime i prezime
17. 09. 2014. u 4:58 pm
naslovnica iskreno izgleda OČAJNO! Kada otvoriš članak je bolje, preglednije nego prije u svakom slučaju…
Ivan Brezak Brkan
17. 09. 2014. u 7:06 pm
Čekam prijedlog da nije “očajno” 🙂 Rekoh konstruktivno…
Mestro67
17. 09. 2014. u 9:14 pm
– Stupac s vijestima iz Slovenije, po meni nepotreban na onom mjestu, ako već želim čitati netokraciju na nekom drugom jeziku onda ću za to otići na domenu koja pokriva jezik i područje iz kojih te vijesti dolaze.
– Povezani članci; kao da fali nešto što bi odvojilo jedan članak od drugoga, neka crta ili sjena, nešto…
– Nedostaje; “Zadnje komentirano”
IMO
Lucijan Blagonić
17. 09. 2014. u 9:57 pm
Ne bi se složili da je nepotreban stupac iz Slovenije, jer će se uskoro ispod njega naći i stupac s Netocratic.com, a bitno nam je da sadržaj koji se kreira unutar Netokracije (bilo na hrvatskom ili nekom drugom jeziku) bude istaknut i pristupačan, baren u ovoj fazi gdje spajamo različite Netokracije u isti “kalup”. Vjerujem da ćemo napraviti neki “mix” u budućnosti različitih verzija, no za sad je tako.
Razmišljali smo i o isticanju posljednih komentara, bar onih “promoted” (to je inače i nova funkcionalnost na Netokraciji, gdje autori članka i moderatori mogu istaknuti neke komentare posebnim stilom). Vjerojatno ćemo smisliti neki oblik dodatno isticanja vrijednih komentara.
Hvala na komentaru.
Filip Višić
18. 09. 2014. u 8:25 am
Dizajn je super. Lagan. Prozračan. Nema previše detalja koji odvraćaju pažnju sa sadržaja. Baš kako treba.
Samo nije mi jasno zašto su malo članci s velikim slikama, naslovom i opisom, a malo članci s malim slikama, naslovom i bez opisa?
Lucijan Blagonić
18. 09. 2014. u 8:32 am
Htjeli smo na neke opsežnije i zanimljivije članke staviti naglasak u listingu, pa su zato neki više istaknuti na taj način. Kod pregledavanja kategorija su takvi članci puno upadljiviji, no nakon što vidimo kako se to manifestira na naslovnici, vjerojatno ćemo korigirati detalje. Thanks.
k.stjepan
18. 09. 2014. u 2:26 pm
Nije li lijepa i pametna
Nije pohvalno da se naslovnica učitava 6-7 sekundi, a razočaravajuće je da je i monitor.hr subjektivno brži od netokracije. Zašto monitor kao mjerilo? A, jer tamo i ovdje dolazim po dozu hr sadržaja s nešto nižim vodostajem smeća. Be, jer nam je svima simpatično što monitor nosi ispod suknje i, Ce, jer se monitor unatoč staroj školi sasvim solidno čita na 10″- zaslonima.
Slovenski dio netokracije je u središnjem dijelu 15″+ zaslona, a ja ne znam slovenski. Ni sutra neću znati taj jezik, čak i da ga zamijenite inačicom na assembleru. Ako me iz ovih stopa ne preselite u Piran, ili ne kreirate izbornik i pustite me da samostalno odlučujem, imat ćete jednu lijepu slijepu točku usred srijede.
Da parafraziram Harryja Stampera: Pula, you have a problem 🙂
Tehnikalije
– na 4″, 7″ i 10″ zaslonima početna stranica na sekundu prikazuje sliku prvog članka u punoj veličini [flickering], slika nestaje pa tek onda kreće render HTML-a u Androidovom 4.x Firefoxu.
S ostalim komentarima se slažem: palac gore za dizajn i bjeline, ali prvi komentar je najbolje opisao što vam treba.
Lucijan Blagonić
18. 09. 2014. u 3:53 pm
Usporedivši Monitor i Netokraciju na http://www.webpagetest.org/ i dalje ispada da se Netokracija učitava nekoliko sekundi brže od Monitora. Na subjektivnosti ćemo svakako proraditi (critical CSS pristup recimo), no brojke govore nešto drugo.
30% posjetitelja koji Netokraciju čitaju na mobitelu ne bi složilo da je dovoljno da se Netokracija čita “dovoljno dobro” na 10″ ekranu. Za sidebare sam već komentirao gore pa neću — svakako nas prati i dalje jer je ovo tek početak. U skorije vrijeme dolazi i engleska inačica u sidebar, koja će ti vjerujem biti bliža od slovenske ;).
Hvala na komentaru.
Marko
24. 09. 2014. u 5:38 am
Super vam je novi dizajn, po meni puno preglednije.