
Hoćete li kupiti rabljeni auto preko interneta, pitali smo osnivača Neostara (s 20 godina iskustva u industriji)
Insajder automobilske industrije, od spinoffa Zubak grupe želi stvoriti platformu koja će nam olakšati kupnju i prodaju rabljenih automobila u kojoj nećemo trebati "prijatelja koji se kuži u aute". Hrvatska im je pilot projekt, ali ambicije puno veće!
Kad sam prvi put čuo za Neostar, priznat ću – nisam bio oduševljen. Činio mi se kao još jedan “marketplace”, u ovom slučaju oglasnik za rabljene automobile, koji pokušava digitalizirati tržište koje je odavno trebalo ponuditi bolje korisničko iskustvo.
Ne znam za vas, ali ježim se ideje da kupujem pa i prodajem automobili putem oglasnika. Kad smo Ivan Šimić i ja pripremali ovaj podcast, prvo pitanje koje su nas kolege pitali su “zašto bi itko kupio rabljeni automobili preko Interneta”. Iako u Neostaru zaista nude kupnju automobila preko interneta, naš sugovornik nam je otkrio da ne očekuju da većina to učini i upravo zato su naglasak stavili na verifikaciju.
Neostar je krenuo kao eksperiment
Dimitrije Trbović ima preko 20 godina iskustva u automobilskoj industriji kao član uprave Zubak grupe u kojem su još prije 3 godine prodali svoj prvi online auto, a do kraja 2017. njih gotovo 170. Ivan Kovačević, tada direktor performance marketing huba u agenciji Bruketa&Žinić, u studiji slučaja za Netokraciju je opisao kako su napravili novu web stranicu za tzv. “omnichannel” iskustvo prodaje rabljenih automobila.
Pilot je bio uspješan i u Zubak grupi su odlučili uložiti 35 milijuna kuna u razvoj cjelokupne platforme koju s vremenom žele pretvoriti u tzv. Airbnb za rabljene automobile. Trbović ističe kako je posao kojim su se prije bavili bio definiran vlasništvom nad, u njihovom slučaju automobila, a sad postaju platformski biznis. Cilj im je pružiti rješenje koje će povezati druge prodavače pa tako i tvrtke – s kupcima.
Kao što u podcastu objašnjava Trbović, za razliku od oglasnika koji po njemu samo “povezuju kontakte”, cilj Neostara je poboljšati korisničko iskustvo prodavača i kupca kroz verifikaciju i provjeru vozila. Najviše me to podsjeća na beogradski City Expert koji verificira stanove i kuće koje prodaju kao “digitalna agencija za nekretnine”, a koji se 2019. proširio na slovensko tržište.
Više ne trebate “prijatelja koji se kuži u aute”
Pri kupnji rabljenih automobila bi inače vjerojatno poveli prijatelja koji se kuži u aute, a Neostar to rješava na drugi način.
Prodavač (salon rabljenih automobila ili pojedinac) nakon prijave vozila unosi osnovne podatke, nakon čega Neostarovi inspektori pregledavaju vozilo kroz 60 ključnih točaka, fotografiraju ga i snimaju. Iako bi bilo lijepo imati još više fotografija na Neostaru, ovakva provjera je garancija kupcu da zna točno što kupuje.
Dapače, Trbović ističe kako su odbijali prodavače čije vozilo nije prošlo provjeru. Nakon prodaje, a prije predaje, inspektori još jednom prolaze vozilo da potvrde da je u inicijalnom stanju. Osim toga, prodavači mogu na stranici omogućiti potencijalnim kupcima da odrade probnu vožnju stoga su i tako osigurali da cijeli proces kupnje ne bude doslovno “naslijepo”.
I dalje ne postoji Airbnb tržišta rabljenih automobila
Na pitanje nema li već dovoljno konkurenata na tržištu, Trbović odgovara da ih ima – i to dobro financiranih – ali smatra da niti jedan nije postao toliko dominantan da ne postoji prilika za Neostar. Primjerice, TRED.com pokrenut još 2012. osigurao je 5 milijuna dolara investicija, dok je singapurski Carro osigurao preko 100 milijuna dolara u drugim oblicima financiranja. Nama bliži njemački Auto1 kao platforma za rabljene aute je nakon nekoliko rundi financiranja vrijedna skoro 3 milijarde dolara.
Ali i dalje nisu “Airbnb rabljenih automobila”, a istraživanja i analize McKinsleya predviđaju da disrupcija tek slijedi pri čemu je ključno ponuditi – omnichannel iskustvo. Za razliku od industrija poput turizma gdje etablirani igrači poput hrvatske Adris grupe nisu uložile u pravu disrupciju, od tržišta rabljenih automobila digitalizacija se upravo očekuje od proizvođača automobila i tvrtki poput Zubak grupe.
Ne samo digitalizacija, već disrupcija?
U razgovoru za Netokracija Podcast, Ivan Šimić i ja s Trbovićem smo još detaljnije pričali o:
- pilot projektu koji služi kao temelj za razvoj platforme;
- što kupci u Hrvatskoj, ali i svijetu očekuju kod kupnje rabljenih auta;
- kako je izgledao razvoj u suradnji sa SPAN-om i zašto im je bilo bitno razumjeti da su “underdog”;
- kako je to pokrenuti startup u 40-ima;
- hoće li osigurati dodatno vanjsko financiranje za razvoj platforme;
- te o stranim tržištima na koja se planiraju širiti nakon pilota u Hrvatskoj.
Slušajte Netokracijin podcast i dalje putem bilo koje aplikacije za podcaste, poput Apple ili Google Podcasta, Deezera i Spotifya, a ako želite, gledajte nas na YouTubeu – i javite nam svoje komentare na ovu temu, kao i prijedloge za buduće epizode (i komunikacijske failove ili uspjehe).
Hvala Podcast Studiju što nas je ugostio!
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na Netokraciji dopušteno je samo korisnicima koji ostave svoje ime i prezime te mail adresu i prihvate pravila ponašanja.
Pravila ponašanja
Na Netokraciji za vas stvaramo kvalitetan, autorski potpisan sadržaj i zaista se veselimo vašim kvalitetnim, kontruktivnim komentarima. Poštujmo stoga jedni druge prilikom komentiranja, kao i Zakon, držeći se sljedećih pravila ponašanja:
Kako koristimo podatke koje ostavljate? Bacite oko na našu izjavu o privatnosti.
Sve ostale komentare ćemo s guštom spaliti, jer ne zaslužuju svoje mjesto na internetu.
Komentari
Marijan
15. 02. 2021. u 10:07 am
OK ali 35 mil kuna za sajt?
Ivan Brezak Brkan
15. 02. 2021. u 10:42 am
Nismo išli u tehničke detalje, ali po onome što smo pričali nije samo razvoj web appa, nego i marketinški budžet, integracija industrijskih API-jeva itd. Na taj način dobivaju odmah cijene aktualne za dijelove itd., nije samo WordPress “oglasnik template” 😀
Borna
15. 02. 2021. u 11:03 am
35 mil kuna za cijeli poslovni model, slične tvrtke prolaze investicijske faze po 300 mil. dolara, ovo je još i sitniš 🙂
Ivan Brezak Brkan
15. 02. 2021. u 11:04 am
True, iako im je ovo tehnički i dalje spinoff tj. vlastiti kapital. Vidjet ćemo tek što mogu privući od vanjskog kapitala.
Luka
15. 02. 2021. u 11:25 am
Zubak otvorio novu firmu za 35 miliona kuna koja ima kul oglasnik. Po čemu je Neostar startup?
Ivan Brezak Brkan
15. 02. 2021. u 11:29 am
Upravo po tome što si rekao, nova tvrtka koja traži svoj poslovni model. Da, malo vuče na oglasnik, ali zaista u pozadini su napravili više o čemu pričamo u epizodu 🙂 Po hrvatskoj definiciji je startup nova tehnološka tvrtka – što Neostar jest. Po američkoj je bilo koja tvrtka koja traži svoj poslovni model – što svakako jest. Ne bih Neostar zvao tipa “scaleupom” jer je još u discovery i pilot fazi…
To što se radi o korporativnom “spinoffu” ne znači da nije startup – ta kategorija startupa doslovno postoji i zove se korporativni startup 🙂 Npr. Whereby aplikacija je spinoff Deutsche Telekoma itd.
Više sam već pisao o definiciji startupa http://www.netokracija.com/startup-vodic-27580, a pričali smo o tome i na
NP http://www.netokracija.com/startup-hrvatska-vrste-167964
Marko
16. 02. 2021. u 2:34 pm
Sve 5, ali vjerovatno bi bilo pametnije da se product-market fit traži prije uloženih 35 milijuna kuna.
Korporativni startupi su loša europska priča kroz koju se, ako ništa, nadam se bar peru novci (ne govorim o Neostaru ili Auto Zubaku, čisto in general).
Dejan
16. 02. 2021. u 7:45 pm
Takav softverski projekt da se napravi dovoljno je cca 10.000 do15.000 EUR. Na šta je otišlo ostalo to ostaje nepoznanica. Servise imaju otprije, ljude isto tako. Ruku na srce to meni liči na oglasnik uz opciju tehničkog pregleda. Za iznos 2.5% provizije mogu i sam platiti tehnički pregled u servisu. Ne sjećam se da je neka korporacija lansirala uspješan startup. Nemaju taj mindset ekipe iz garaže, već po utrošenoj lovi se vidi.
Borna
17. 02. 2021. u 7:39 am
Neću sigurno za ove cijene, kolko vidim 20% – 30% veće za iste modele automobila i kilometražu nego u Njemačkoj kod handlera. Kad se digne lockdown u shopping preko granice!
Ante
22. 02. 2021. u 9:51 pm
Kupio auto kod njih prije 10 dana, vratili me s tehničkog nije prošlo nisu kočnice valjale, (jako opasan nedostatak) Istina da su riješili problem ali ima tu još i drugih mana koje nisu u skladu s njihovim motom. Nitko auto nije ni pogledao s kamo li pregledao u 60 točaka, sve se opet svodi da moraš sam gledati.
Denis
24. 02. 2021. u 1:08 pm
Poštovani gospodine Ante, i ovim putem se ispričavamo u naše ime i u ime našeg partnera u Splitu od kojeg ste putem naše platforme kupili i potom preuzeli automobil zbog nedostatka koji je uočen nakon isporuke vozila. Odmah nakon što ste nas o tome informirali reagirali smo podmirenjem troškova servisa u skladu s jamstvom te još jednim detaljnim pregledom automobila. Iznimno nam je važna kvalitetna i brza razmjena informacija sa svim našim korisnicima i partnerima. Ona nam omogućava da trenutačno reagiramo te s jedne strane otklonimo potencijalni problem, a s druge strane suradnju sa svima koji koriste našu platformu za prodaju svojih vozila podignemo na najvišu razinu pouzdanosti. Nadamo se da ćete u konačnici biti zadovoljni vašim odabirom i vozilom koje ste kupili uz pomoć Neostara. Mi vam ostajemo na raspolaganju i slobodno nas kontaktirajte za sva dodatna pojašnjenja ili pomoć. Denis, Neostar
Dominik Kosic
18. 03. 2021. u 10:54 pm
35 mil kuna je apsolutno previše za ovako nešto. Site im je spor, loš UI/UX itd. Radim sa web tehnologijama već 10 godina i ovo se na prvu vidi da je ofrlje napravljeno.