Najuspješnija crowdfunding godina u Hrvatskoj vrijedna je 15 milijuna kuna
Maja Bačić

Crowdfunding u 2017. godini: Grupno financiranje vlasničkim udjelima u svijetu stagnira, u Hrvatskoj uzima maha

Dok je 2016. godina koju radije u kontekstu grupnog financiranja ne bi spominjali, s 2017. ćemo se sigurno još neko vrijeme hvaliti. Jer nije mala stvar od 2,3 milijuna kuna skočiti do 15! Neke od kampanja koje su posebno obilježile taj rast su Sense Consulting i micro:bit STEM revolucija.

Grupno financiranje, odnosno crowdfunding, i prošle je godine obilježilo nekoliko konkurentnih trendova. Da li usprkos ili upravo zbog toga, za Hrvatsku je 2017. bila najuspješnija crowfunding godina do sada.

Prvi primjer promjena koje (ni)su mijenjale tržište tiču se i propalih očekivanja o deregulaciji grupnog financiranja vlasničkim udjelima. Pokazatelj tomu je bio zajednički poduhvat jedne od najvećih crowdfunding platformi Indiegogo i MicroVenturesa koji su u skoro godinu dana rada izbacili tek 30-ak kampanja i zaradili tek nešto iznad 7 milijuna dolara.

Kako se financijski krajolik jako brzo mijenja za startupe, VC fondove, ali i same ulagače, pisali smo i prije par mjeseci, upravo kroz kontekst kontroverznih ICO-a, odnosno po hrvatski, inicijalne ponude tokena.

Koliko je još kontroverzan ostaje za vidjeti, ali 2017. je sigurno obilježila činjenica da je ICO, kao zaseban model crowdfundinga, privukao daleko više investitora nego ponude vlasničkih udjela. Kampanje za ICO u prošloj su godini prikupile između 2 i 6 milijarde dolara, ovisno o industrijskom izvještaju.

Kako je to sve utjecalo i na hrvatsku crowdfunding scenu, petu godinu za redom, u pregledu domaćih kampanja, donosi hrvatski blog Crowdfunding.hr.

Procvat grupnog financiranja u RH?

Pretprošlu 2016. obilježio je značajan pad crowdfunding aktivnosti u Hrvatskoj, bilo je očito – Hrvatskoj fali “stvaratelja, kreativaca i pokretača“. Onda nije čudno što je prošle, ali i ove godine, sve počelo u znaku hrvatskih stvaratelja.

Možda je i to jedan od razloga što najnoviji podaci pokazuju kako je 2017. do sada najuspješnija godina grupnog financiranja u Hrvatskoj. Domaće kampanje prošle su godine prikupile 15 milijuna kuna, što je neusporedivo sa sitnih 2,3 milijuna kuna iz 2016.

Pokrenuto je 78 projekata, uglavnom na Indiegogo platformi, od kojih je njih 26 prikupilo traženi iznos. Više od pola prikupljenog iznosa u 2017. odnosi se kampanje financirane vlasničkim udjelima.

Do danas je u Hrvatskoj kroz grupno financiranje ukupno prikupljeno gotovo 30 milijuna kuna. Većina još preferira Indiegogo, ali imamo i dva primjera s Funderbeama ove godine, od kojih se ističe Sense Consulting s prikupljenih skoro 5 milijuna za razvoj poslovanja, komentira Hrvoje:

Veliku promjenu donijela je suradnja Zagrebačke burze i Funderbeama. Domaće se tvrtke sada mogu puno lakše grupno financirati vlasničkim udjelima. To pokazuju tri prošlogodišnje kampanje, i jedna nedavno završena i u 2018.

Najviše domaćih podržavatelja do sada

Ipak, godinu iza nas je posebno obilježila ne toliko kampanja s najviše kapitala već ona s najviše podržavatelja, a to potvrđuje i Hrvoje:

U prošloj godini prikupljeno je najviše novca do sada i imali smo najviše uspješnih kampanja. No najznačajniji podatak je da je dvostruko više podržavatelja sudjelovalo u domaćim kampanjama.

Ove godine domaćih 78 projekata okupili su najveći broj podržavatelja, njih čak 13.531. Samo je kampanja ‘micro:bit STEM revolucija‘ privukla 2.364 podržavatelja, što je i najveći broj ljudi koji je podržao neku domaću crowdfunding kampanju do danas.

Kampanje su ove godine većinom bile iz kreativne i umjetničke industrije poput filmova, glazbe i pisanja, a više od polovice kampanja (44) pokrenuto je u Zagrebu.

Više detalja možete saznati na infografici o Crowdfundingu u Hrvatskoj za 2017. koju je za Crowdfunding.hr pripremila web i grafička dizajnerica, Maja Benčić.

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na Netokraciji dopušteno je samo korisnicima koji ostave svoje ime i prezime te mail adresu i prihvate pravila ponašanja.

Pravila ponašanja

Na Netokraciji za vas stvaramo kvalitetan, autorski potpisan sadržaj i zaista se veselimo vašim kvalitetnim, kontruktivnim komentarima. Poštujmo stoga jedni druge prilikom komentiranja, kao i Zakon, držeći se sljedećih pravila ponašanja:

  • Ne budite 💩: Nema vrijeđanja, diskriminiranja, ni psovanja (osim ako nije osobni izričaj, ali onda neka psovka bude općenita, a ne usmjerena prema nekome). Također, upoznajte se sa stavkom 2. članka 94. Zakona o elektroničkim medijima prije no što ostavite komentar.
  • Samo kvalitetna rasprava, manje trolanja: Ne morate se ni sa kim slagati, ali budite konstruktivni i doprinesite raspravi! Svako trolanje, flameanje, koliko god "plesalo" na granici, leti van.
  • Imenom i prezimenom, nismo Anonymous 👤: Autor sadržaja stoji iza svog sadržaja, stoga stojite i vi iza svog komentara. Koristimo ime i prezime te pravu email adresu.

Kako koristimo podatke koje ostavljate? Bacite oko na našu izjavu o privatnosti.

Sve ostale komentare ćemo s guštom spaliti, jer ne zaslužuju svoje mjesto na internetu.

Odgovori

Tvoja e-mail adresa neće biti objavljena.

Popularno

Programiranje

Modrić, papige i printeri znaju da nas roboti neće zamijeniti

Poplava GPT-4 gurua i Microsoft vs Google utrke stvara dojam friške revolucije, no umjetna inteligencija već desetljećima skriva iste kosture u ormaru. Dobrih ideja i rješenja ima mnogo. Lovaca u mutnom vjerojatno i više. Pitanje je samo - tko će biti glasniji?

Društvene mreže

Sve više mama-influencerica skriva lica svoje djece s interneta. I to je ispravna odluka.

Djeca influencera i djeca influenceri koja su odrasla na internetu danas na pragu zrelosti osvještavaju da im se zapravo nije sviđalo djetinjstvo pred kamerama i u suradnjama s brendovima. Ujedno je i sve više i daleko ozbiljnijih situacija gdje iskorištavanje djece na internetu graniči s kaznenim djelima.

Kolumna

Što zajedničko imaju cajke, McDonald’s i Jack Daniels? Izvrsno targetiranje potreba.

“Zašto su cajke toliko popularne?" pitanje je koje se svako malo vrati "na tapet". Na tom tapetu uz cajke i neke druge ukuse i interese sjede razni brendovi koje određene skupine štuju kao dio njihovog identiteta. Pitanje brendinga proizvoda tako više nije samo marketinško, kao što ni pitanje cajki - nije samo glazbeno.

Što ste propustili

Novost

Google dobio zeleno svjetlo za akviziciju Photomatha

Službeno je - aplikacija Damira Sabola koja pomaže kod učenja matematike postat će dio Googlea.

Intervju

Factory se u potpunosti oprostio s Plavom tvornicom i doživio potpuni rebranding

Iako je Plava tvornica još ranije promijenila ime u Factory, sada ostaje i bez prepoznatljive plave boje doživjevši kompletan rebranding. Koliko je takav korak bio zahtjevan, ali i potreban, otkrila nam je direktorica marketinga Marijana Butorac.

Sponzorirano

Kako su Konzumovi plišani Zvjerići uz AR tehnologiju postali virtualne igračke?

Kampanje maloprodajnih lanaca koje potiču pozitivne promjene, ali u isto vrijeme nude zabavne sadržaje za djecu u Hrvatskoj su sve popularnije. Konzum ponovno ide korak dalje i u najnovijoj takvoj kampanji donosi virtualne likove Zvjerića.

Karijere

Što Infobip, ReversingLabs i Syntio uče studente na FER-u?

S poznatim hrvatskim tvrtkama razgovaramo o njihovim "vještinama" na FER-u: od osnova kako su koncipirali kurikulum kolegija i što bi savjetovali drugima koji planiraju isto, do toga što im je bio prioritet prenijeti studentima u vezi njihovog područja rada i kako su se polaznici snašli s pojedinom materijom.

Tvrtke i poslovanje

Matija Nakić: Kako u krizi privući investitore i velike klijente, a kako veteranski kadar?

U novoj epizodi Netokracija podcasta, o građenju odnosa s investitorima, privlačenju veterana u tim i investicijskoj klimi iz perspektive jednog startupa pričamo sa su-osnivačicom Farseera, Matijom Nakić.

Intervju

Andrea Knez Karačić: Broj godina iskustva ne određuje nečiji senioritet

U seriji intervjua s iskusnim inženjerima domaće IT industrije otkrivamo kako su izgledali njihovi karijerni putovi, kako se postaje senior i ostaje u tijeku s novim tehnologijama, je li bolje specijalizirati se za određenu tehnologiju ili biti generalist i - što bi savjetovali juniorima.