
Crowdfunding u 2017. godini: Grupno financiranje vlasničkim udjelima u svijetu stagnira, u Hrvatskoj uzima maha
Dok je 2016. godina koju radije u kontekstu grupnog financiranja ne bi spominjali, s 2017. ćemo se sigurno još neko vrijeme hvaliti. Jer nije mala stvar od 2,3 milijuna kuna skočiti do 15! Neke od kampanja koje su posebno obilježile taj rast su Sense Consulting i micro:bit STEM revolucija.
Grupno financiranje, odnosno crowdfunding, i prošle je godine obilježilo nekoliko konkurentnih trendova. Da li usprkos ili upravo zbog toga, za Hrvatsku je 2017. bila najuspješnija crowfunding godina do sada.
Prvi primjer promjena koje (ni)su mijenjale tržište tiču se i propalih očekivanja o deregulaciji grupnog financiranja vlasničkim udjelima. Pokazatelj tomu je bio zajednički poduhvat jedne od najvećih crowdfunding platformi Indiegogo i MicroVenturesa koji su u skoro godinu dana rada izbacili tek 30-ak kampanja i zaradili tek nešto iznad 7 milijuna dolara.
Kako se financijski krajolik jako brzo mijenja za startupe, VC fondove, ali i same ulagače, pisali smo i prije par mjeseci, upravo kroz kontekst kontroverznih ICO-a, odnosno po hrvatski, inicijalne ponude tokena.
Koliko je još kontroverzan ostaje za vidjeti, ali 2017. je sigurno obilježila činjenica da je ICO, kao zaseban model crowdfundinga, privukao daleko više investitora nego ponude vlasničkih udjela. Kampanje za ICO u prošloj su godini prikupile između 2 i 6 milijarde dolara, ovisno o industrijskom izvještaju.
Kako je to sve utjecalo i na hrvatsku crowdfunding scenu, petu godinu za redom, u pregledu domaćih kampanja, donosi hrvatski blog Crowdfunding.hr.
Procvat grupnog financiranja u RH?
Pretprošlu 2016. obilježio je značajan pad crowdfunding aktivnosti u Hrvatskoj, bilo je očito – Hrvatskoj fali “stvaratelja, kreativaca i pokretača“. Onda nije čudno što je prošle, ali i ove godine, sve počelo u znaku hrvatskih stvaratelja.
Možda je i to jedan od razloga što najnoviji podaci pokazuju kako je 2017. do sada najuspješnija godina grupnog financiranja u Hrvatskoj. Domaće kampanje prošle su godine prikupile 15 milijuna kuna, što je neusporedivo sa sitnih 2,3 milijuna kuna iz 2016.
Pokrenuto je 78 projekata, uglavnom na Indiegogo platformi, od kojih je njih 26 prikupilo traženi iznos. Više od pola prikupljenog iznosa u 2017. odnosi se kampanje financirane vlasničkim udjelima.
Do danas je u Hrvatskoj kroz grupno financiranje ukupno prikupljeno gotovo 30 milijuna kuna. Većina još preferira Indiegogo, ali imamo i dva primjera s Funderbeama ove godine, od kojih se ističe Sense Consulting s prikupljenih skoro 5 milijuna za razvoj poslovanja, komentira Hrvoje:
Veliku promjenu donijela je suradnja Zagrebačke burze i Funderbeama. Domaće se tvrtke sada mogu puno lakše grupno financirati vlasničkim udjelima. To pokazuju tri prošlogodišnje kampanje, i jedna nedavno završena i u 2018.
Najviše domaćih podržavatelja do sada
Ipak, godinu iza nas je posebno obilježila ne toliko kampanja s najviše kapitala već ona s najviše podržavatelja, a to potvrđuje i Hrvoje:
U prošloj godini prikupljeno je najviše novca do sada i imali smo najviše uspješnih kampanja. No najznačajniji podatak je da je dvostruko više podržavatelja sudjelovalo u domaćim kampanjama.
Ove godine domaćih 78 projekata okupili su najveći broj podržavatelja, njih čak 13.531. Samo je kampanja ‘micro:bit STEM revolucija‘ privukla 2.364 podržavatelja, što je i najveći broj ljudi koji je podržao neku domaću crowdfunding kampanju do danas.
Kampanje su ove godine većinom bile iz kreativne i umjetničke industrije poput filmova, glazbe i pisanja, a više od polovice kampanja (44) pokrenuto je u Zagrebu.
Više detalja možete saznati na infografici o Crowdfundingu u Hrvatskoj za 2017. koju je za Crowdfunding.hr pripremila web i grafička dizajnerica, Maja Benčić.
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na Netokraciji dopušteno je samo korisnicima koji ostave svoje ime i prezime te mail adresu i prihvate pravila ponašanja.
Pravila ponašanja
Na Netokraciji za vas stvaramo kvalitetan, autorski potpisan sadržaj i zaista se veselimo vašim kvalitetnim, kontruktivnim komentarima. Poštujmo stoga jedni druge prilikom komentiranja, kao i Zakon, držeći se sljedećih pravila ponašanja:
Kako koristimo podatke koje ostavljate? Bacite oko na našu izjavu o privatnosti.
Sve ostale komentare ćemo s guštom spaliti, jer ne zaslužuju svoje mjesto na internetu.