Imaš ideju kako pomoći izbjeglicama? Prijavi ju na natječaj Europske komisije i osvoji 50.000 eura

Imaš ideju kako pomoći izbjeglicama? Prijavi ju na natječaj Europske komisije i osvoji 50.000 eura

Rijeka izbjeglica i migranata koja se slijeva u Europu otvorila je brojna pitanja o njihovom prihvatu i integraciji u društvo. Zbog toga je Europska komisija otvorila natječaj za najbolje društvene inovacije u 2016. godini, a traže se tehnologije, usluge i proizvodi koji će izbjeglicama i migrantima pomoći u prilagodbi na novi život i ostvarenju vlastitih potencijala u zemljama domaćinima.

Otvorena mreža pomaže izbjeglicama da pristupe internetu
Volonteri Otvorene mreže

Sjećate se inicijative Otvorena mreža, čiji su volonteri u Belom Manastiru i Tovarniku odlučili pomoći izbjeglicama da dođu do interneta kako bi se mogli javiti svojim bližnjima ili saznati potrebne informacije? Diljem Europe je bilo i drugih odgovora na izbjegličku krizu, poput aplikacija koje sadrže informacije o traženju azila i posla do učenja jezika.

Kako bi potaknula još više takvih projekata od strane građana, Europska komisija je otvorila natječaj za najbolje društvene inovacije u 2016. godini, a cilj je pronalazak novih ideja i rješenja koja će pomoći u integraciji izbjeglica. Natječaj se organizira od 2012. godine u spomen na portugalskog političara i društvenog inovatora Dioga Vasconcelosa i svake godine ima novu temu kojom se želi riješiti neki problem u Europi, a ove godine to je izbjeglička kriza.

Inovacije za integriranu budućnost

Tema natječaja je Integrirana budućnost, a cilj je pronaći inovacije u obliku proizvoda, tehnologija, usluga i modela kojima se može pružiti potpora u prihvatu i integraciji izbjeglica i migranata, u nekom od sljedećih područja, ali i šire:

  • obrazovanju i razvoju vještina;
  • zapošljavanju i poduzetništvu;
  • pristupu odgovarajućem stanovanju i zdravstvenoj skrbi;
  • sigurnosti i ljudskim pravima te
  • koheziji u zajednici i kulturnoj raznolikosti.

Kome je natječaj namijenjen?

Natječaj je otvoren pojedincima, skupinama i organizacijama iz Europske unije i zemalja koje sudjeluju u europskom programu Obzor 2020, a u Europskoj komisiji ističu kako su posebno dobrodošle prijave čiji su autori izbjeglice i migranti ili su osmišljene u suradnji s njima.

Trideset prijava koje najviše obećavaju ući će u poluzavršnicu, a njihovi autori će u srpnju biti pozvani u Berlin na akademiju za društvene inovacije kako bi razvili svoje ideje. Svako od tri najbolja rješenja dobit će nagradu od 50.000 eura na svečanoj dodjeli koja će se održati u listopadu ove godine u Bruxellesu.

Imate ideju kako pomoći izbjeglicama i migrantima u prilagodbi na novi život? Prijavite ju do petka, 8. travnja 2016. u 12 sati, a za više informacija o samom natječaju posjetite stranice Europske komisije.

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na Netokraciji dopušteno je samo korisnicima koji ostave svoje ime i prezime te mail adresu i prihvate pravila ponašanja.

Pravila ponašanja

Na Netokraciji za vas stvaramo kvalitetan, autorski potpisan sadržaj i zaista se veselimo vašim kvalitetnim, kontruktivnim komentarima. Poštujmo stoga jedni druge prilikom komentiranja, kao i Zakon, držeći se sljedećih pravila ponašanja:

  • Ne budite 💩: Nema vrijeđanja, diskriminiranja, ni psovanja (osim ako nije osobni izričaj, ali onda neka psovka bude općenita, a ne usmjerena prema nekome). Također, upoznajte se sa stavkom 2. članka 94. Zakona o elektroničkim medijima prije no što ostavite komentar.
  • Samo kvalitetna rasprava, manje trolanja: Ne morate se ni sa kim slagati, ali budite konstruktivni i doprinesite raspravi! Svako trolanje, flameanje, koliko god "plesalo" na granici, leti van.
  • Imenom i prezimenom, nismo Anonymous 👤: Autor sadržaja stoji iza svog sadržaja, stoga stojite i vi iza svog komentara. Koristimo ime i prezime te pravu email adresu.

Kako koristimo podatke koje ostavljate? Bacite oko na našu izjavu o privatnosti.

Sve ostale komentare ćemo s guštom spaliti, jer ne zaslužuju svoje mjesto na internetu.

Odgovori

Tvoja e-mail adresa neće biti objavljena.

Popularno

Umjetna inteligencija

Modrić, papige i printeri znaju da nas roboti neće zamijeniti

Poplava GPT-4 gurua i Microsoft vs Google utrke stvara dojam friške revolucije, no umjetna inteligencija već desetljećima skriva iste kosture u ormaru. Dobrih ideja i rješenja ima mnogo. Lovaca u mutnom vjerojatno i više. Pitanje je samo - tko će biti glasniji?

Razvoj weba

UX je posao Project Managera? Dizajnera? Pisca? Developera?

Iako svi trube o važnosti UX-a, nitko ne zna tko bi se time trebao baviti, ne postoje UX istraživači unutar timova niti najvećih domaćih tehnoloških kompanija, a korisničkim iskustvom se bavi tko stigne ili kome to uvale. 

Društvene mreže

Sve više mama-influencerica skriva lica svoje djece s interneta. I to je ispravna odluka.

Djeca influencera i djeca influenceri koja su odrasla na internetu danas na pragu zrelosti osvještavaju da im se zapravo nije sviđalo djetinjstvo pred kamerama i u suradnjama s brendovima. Ujedno je i sve više i daleko ozbiljnijih situacija gdje iskorištavanje djece na internetu graniči s kaznenim djelima.

Što ste propustili

Tvrtke i poslovanje

Hrvatska platforma GameBoost osigurala 2 milijuna eura od Fil Rouge Capitala i Feelsgooda

GameBoost planira pobijediti globalnu konkurenciju u ponudi gaming usluga poput treniranja igrača i zajedničkog igranja u popularnim online multiplayer video igrama. Korak bliže tome dovodi ih nova investicijska runda.

Novost

Infobip imenovao Richarda Krasku na mjesto financijskog direktora

Richard Kraska je iskusni financijski stručnjak, koji je prije dolaska u Infobip obnašao dužnosti financijskog direktora u nekoliko brzorastućih softverskih tvrtki.

Tvrtke i poslovanje

Hrvatska je zaposlila jako malo ukrajinskih IT stručnjaka. Ovo su priče nekih od njih

Kroničnoj nestašici IT kadrova na domaćem tržištu i postojanju pravnih preduvjeta usprkos, rijetke su domaće IT tvrtke koje su zaposlile radnike iz Ukrajine koji nisu i prije radili za njih.

Društvene mreže

Sve više mama-influencerica skriva lica svoje djece s interneta. I to je ispravna odluka.

Djeca influencera i djeca influenceri koja su odrasla na internetu danas na pragu zrelosti osvještavaju da im se zapravo nije sviđalo djetinjstvo pred kamerama i u suradnjama s brendovima. Ujedno je i sve više i daleko ozbiljnijih situacija gdje iskorištavanje djece na internetu graniči s kaznenim djelima.

Startupi

“Photomathov exit znači više investicija u hrvatske startupe”

Prvi veliki exit hrvatske tehnološke tvrtke koja je financirana VC kapitalom znak je ulagačima da se investiranjem u hrvatske startupe - može zaraditi. I znači da će, u uvjetima globalne nuklearne zime, za domaće startupe vladati globalno zatopljenje, tvrdi Bernard Ivezić, urednik magazina Startup Report.

Obrazovanje

Naši učenici ne znaju što znači baviti se poduzetništvom – kako to promijeniti?

Djeca školske dobi silno su inovativna i kreativna, no ponekad im službeni nastavni program ne daje dovoljnu podršku u ostvarivanju njihovog potencijala. Evo kako stvar spašavaju entuzijastični pojedinci (nastavnici), relevantne institucije te društveno odgovorne tvrtke.