Imaš ideju kako pomoći izbjeglicama? Prijavi ju na natječaj Europske komisije i osvoji 50.000 eura

Imaš ideju kako pomoći izbjeglicama? Prijavi ju na natječaj Europske komisije i osvoji 50.000 eura

Rijeka izbjeglica i migranata koja se slijeva u Europu otvorila je brojna pitanja o njihovom prihvatu i integraciji u društvo. Zbog toga je Europska komisija otvorila natječaj za najbolje društvene inovacije u 2016. godini, a traže se tehnologije, usluge i proizvodi koji će izbjeglicama i migrantima pomoći u prilagodbi na novi život i ostvarenju vlastitih potencijala u zemljama domaćinima.

Otvorena mreža pomaže izbjeglicama da pristupe internetu
Volonteri Otvorene mreže

Sjećate se inicijative Otvorena mreža, čiji su volonteri u Belom Manastiru i Tovarniku odlučili pomoći izbjeglicama da dođu do interneta kako bi se mogli javiti svojim bližnjima ili saznati potrebne informacije? Diljem Europe je bilo i drugih odgovora na izbjegličku krizu, poput aplikacija koje sadrže informacije o traženju azila i posla do učenja jezika.

Kako bi potaknula još više takvih projekata od strane građana, Europska komisija je otvorila natječaj za najbolje društvene inovacije u 2016. godini, a cilj je pronalazak novih ideja i rješenja koja će pomoći u integraciji izbjeglica. Natječaj se organizira od 2012. godine u spomen na portugalskog političara i društvenog inovatora Dioga Vasconcelosa i svake godine ima novu temu kojom se želi riješiti neki problem u Europi, a ove godine to je izbjeglička kriza.

Inovacije za integriranu budućnost

Tema natječaja je Integrirana budućnost, a cilj je pronaći inovacije u obliku proizvoda, tehnologija, usluga i modela kojima se može pružiti potpora u prihvatu i integraciji izbjeglica i migranata, u nekom od sljedećih područja, ali i šire:

  • obrazovanju i razvoju vještina;
  • zapošljavanju i poduzetništvu;
  • pristupu odgovarajućem stanovanju i zdravstvenoj skrbi;
  • sigurnosti i ljudskim pravima te
  • koheziji u zajednici i kulturnoj raznolikosti.

Kome je natječaj namijenjen?

Natječaj je otvoren pojedincima, skupinama i organizacijama iz Europske unije i zemalja koje sudjeluju u europskom programu Obzor 2020, a u Europskoj komisiji ističu kako su posebno dobrodošle prijave čiji su autori izbjeglice i migranti ili su osmišljene u suradnji s njima.

Trideset prijava koje najviše obećavaju ući će u poluzavršnicu, a njihovi autori će u srpnju biti pozvani u Berlin na akademiju za društvene inovacije kako bi razvili svoje ideje. Svako od tri najbolja rješenja dobit će nagradu od 50.000 eura na svečanoj dodjeli koja će se održati u listopadu ove godine u Bruxellesu.

Imate ideju kako pomoći izbjeglicama i migrantima u prilagodbi na novi život? Prijavite ju do petka, 8. travnja 2016. u 12 sati, a za više informacija o samom natječaju posjetite stranice Europske komisije.

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na Netokraciji dopušteno je samo korisnicima koji ostave svoje ime i prezime te mail adresu i prihvate pravila ponašanja.

Pravila ponašanja

Na Netokraciji za vas stvaramo kvalitetan, autorski potpisan sadržaj i zaista se veselimo vašim kvalitetnim, kontruktivnim komentarima. Poštujmo stoga jedni druge prilikom komentiranja, kao i Zakon, držeći se sljedećih pravila ponašanja:

  • Ne budite 💩: Nema vrijeđanja, diskriminiranja, ni psovanja (osim ako nije osobni izričaj, ali onda neka psovka bude općenita, a ne usmjerena prema nekome). Također, upoznajte se sa stavkom 2. članka 94. Zakona o elektroničkim medijima prije no što ostavite komentar.
  • Samo kvalitetna rasprava, manje trolanja: Ne morate se ni sa kim slagati, ali budite konstruktivni i doprinesite raspravi! Svako trolanje, flameanje, koliko god "plesalo" na granici, leti van.
  • Imenom i prezimenom, nismo Anonymous 👤: Autor sadržaja stoji iza svog sadržaja, stoga stojite i vi iza svog komentara. Koristimo ime i prezime te pravu email adresu.

Kako koristimo podatke koje ostavljate? Bacite oko na našu izjavu o privatnosti.

Sve ostale komentare ćemo s guštom spaliti, jer ne zaslužuju svoje mjesto na internetu.

Odgovori

Tvoja e-mail adresa neće biti objavljena.

Popularno

Digitalni marketing

Od Yahooa do ChatGPT-ja: Strategije uspjeha na tražilicama koje vrijede i danas

Neke strategije za pozicioniranje na internetskim tražilicama još funkcioniraju i nakon 10 godina. U ovom povratku u prošlost, prisjećamo se raznih praksi, što se od njih zadržalo, a što ne - te što je novo ušlo u igru...

Netokracija Podcast

Ovo je email strategija kojom je Burazin privukao investitore poput direktora Stack Overflowa

U novoj epizodi ulazimo u detalje o: (vjerojatno) najvećoj pre-seed rundi u hrvatski startup; tome kako SAD namjerava kontrolirati AI sustave koji bi mogli napraviti atomsku bombu te zašto osnivača Netokracije Ivana Brezaka Brkana izbacuju iz zagrebačkih kavana?

Programiranje

Tomislav Tipurić uoči ATD-a: Moramo poraditi na promjeni definicije junior developera

Uoči 18. konferencije Advanced Technology Days porazgovarali smo s osobom zaduženom za program, Tomislavom Tipurićem, o svemu što ne smijete propustiti na samom događaju, a i u svijetu tehnologije posljednjih godina i dana. Naravno, AI je neizostavna tema.

Što ste propustili

Netokracija Podcast

Bellabeat lažirao brojke: Danci otkrivaju, Netokracija podcast komentira

Ako ste već pročitali Antonijin tekst, onda nam se pridružite u razgovoru uz prijaznu kavu...

Analiza

Bellabeat lagao o broju korisnika i investiciji s Bank of America?! – tvrde danski mediji!

"Bellabeat je najvrjednija kompanija u portfelju investicijskog fonda Nordic Eye. Postali su jednorog, vrijede 3,5 milijarde dolara. Prihodi u 2022. su im iznosili 525 milijuna dolara. Bellabeat već danas posluje s dobiti."

Tvrtke i poslovanje

Otkazi su sve, samo ne mala stvar. Kako pripremiti ljude?

Nekontrolirano zapošljavanje, fluktuacije kadra te konačno - manjak iskustva u davanju otkaza, doveli su nas do niza loše odrađenih i komuniciranih otpuštanja. Što se moglo bolje?

Digitalni marketing

Od Yahooa do ChatGPT-ja: Strategije uspjeha na tražilicama koje vrijede i danas

Neke strategije za pozicioniranje na internetskim tražilicama još funkcioniraju i nakon 10 godina. U ovom povratku u prošlost, prisjećamo se raznih praksi, što se od njih zadržalo, a što ne - te što je novo ušlo u igru...

Tehnologija

Najveća hrvatska luka u Pločama postat će pametna, uz sufinanciranje iz EU od skoro milijun eura

Luka Ploče postat će prva hrvatska pametna luka. Ujedno je ovo jedini projekt iz Hrvatske koji je Europska Komisija odobrila u sklopu fonda 5GSC - od ukupno 14 odobrenih u cijeloj Uniji.

Tvrtke i poslovanje

Bajke u digitalnom svijetu: Pinokio djeci priča o lažnom predstavljanju, a tri praščića o slabim lozinkama

Stotine ljudi podržale su humanitarnu akciju tvrtke Combis i Centra za nestalu i zlostavljanu djecu.