Iako se (očito) slažemo s inicijativom HDZ-a te potporom Vlade Republike Hrvatske da ne poštuju struku, već sve rade kako bi dobili ili održali političke bodove, smatramo kako su svi (kao i uvijek) zaboravili digitalnu stranu priče. Grb na tablicama svakako, ali osim što voze, zar Hrvati i ne 'surfaju'?
Podsjetimo, Vlada Republike Hrvatske odlučila je ignorirati struku, vlastiti natječaj te popustiti pred populističkim zahtjevima za vraćanje grba na registracijske tablice hrvatskih automobila. Iako Klauški na 24sata dobro sumira da su u ovom slučaju manje bitne tablice, već više politička volja, na Netokraciji se pitamo – što bi se dogodilo kad bi se slični zahtjevi tražili i na ‘hrvatskom’ internetu?
Favicon grba za svaku hrvatsku web stranicu
Iako se zna da svaka prava, čista hrvatska web stranica ima .hr domenu (ne toliko zbog izbora, nego ograničenja koja nameće CARNet za domenu koja bi odgovara međunarodnoj human resources industriji), mnogim površnim korisnicima to možda neće biti jasno. Zbog toga će svaka web stranica na .hr domeni, ali i one koje su zastranile na razne naoko marketinški isplative domene poput .mea, po zakonu o hrvatstvu morati za svoj favicon staviti grb.ico.

Besplatnu datoteku Grb.ico pravne će osobe moći preuzeti sa stranice Hrvatske gospodarske komore prilikom plaćanja mjesečnog nameta… pardon članarine, dok će pojedinačni korisnici svoj grb.ico preuzeti u najbližoj policijskoj stanici uz predočenje osobne iskaznice – nakon čega će grb.ico dobiti na USB sticku – brendiranom tom istom ikonom.
Dodatak za preglednike koji “pogrbljava” internet hrvatskim grbom
Na žalost, mnoge druge države iz nekog razloga koriste grbove. Kako bi spriječili duševnu bol hrvatskih građana, Republika Hrvatska i predstavnici Googlea te Mozille potpisat će bilateralni sporazum kojim se uvodi “Grb it” dodatak za njihove popularne preglednike Chrome i Firefox.
Spomenuti će dodatak sve grbove na web stranicama pretvarati u hrvatske. Po informacijama bliskim redakciji, u tijeku su i razgovori s Microsoftom za dodatak “Grb it” za njihov nadolazeći preglednik Spartan, koji će u Hrvatskoj biti predstavljen pod brendom “Uskok”.
Navedeni brend, koji predstavlja povijesnu vojnički organiziranu grupu Hajduka, potvrdili su i predstavnici HDZ-a unatoč početnom negodovanju.
Instagram filter s uzorkom šahovnice
Instagram je, kako svi znate, sve popularnija društvena mreža među Hrvatima. Kako bi uključivanje grba na svaku sliku objavljenoj na Instagramu ipak bilo vizualno nepregledno, predlažemo da Vlada Republike Hrvatske urgira predstavnike Instagrama da čim prije u nju uvedu novi filter: Croatia.
Uz Slumber, Creme i Rise svakako bi dobro izgledao i Croatia filter koji bi na svaku sliku objavljenu na Instagramu mogao dodati uzorak hrvatske šahovnice.
Automatski face recognition grba na Facebooku
S obzirom na to da prema Hrvatskoj gajite prijateljske emocije približne onima koje gajite prema najbližim prijateljima, Facebook bi očito trebao prepoznavati i hrvatski grb na svakoj slici, a ne samo vašu facu!

Dapače, vjerujemo i da će se većina hrvatskih građana složiti kako bi, poput lica, taj grb potom trebalo automatski “tagirati” linkom na neki brend ili osobu na Facebooku. O tome na koga ili što – još treba odlučiti. Možda HDZ?
Grb upozorenja na svakoj ‘404 stranici s greškom’
Čak i hrvatske web stranice nekad pogriješe, bilo da zaposle blisku rodbinu u svojoj server sobi ili pak utaje udio prodaje određene knjige putem njihove web trgovine.
Upravo bi zbog toga tzv. 404 error stranice trebate sadržavati ne samo grb, kojim vlasnik iskreno (hrvatski) priznaje svoju grešku, već i upozorenje kako su za tu grešku krivi dušmani. Iako ne znaju da je istina, megabajtima duboka. Onim manje domoljubnima pak preporučujemo da doniraju svoju 404 stranicu Gorskoj službi spašavanja!
Startup ideja: Grb spotter app!
Da ne bi sve ostalo na odredbama koje treba uvesti, predlažemo i ideju za potencijalni startup: Kako bi pazili na kvalitetu grbova u Republici Hrvatskoj, Vlada bi svakako trebala organizirati hackathon na kojem će najbolji razvojni inženjeri ove zemlje razviti tzv. Grb spotter aplikaciju za zlatni iPhone. Aplikacija bi služila korisnicima da, kad vide hrvatski grb, ga uslikaju te dijele sa svim svojim hrvatskim prijateljima, gdje god bili!
Vjerujem da bi se ovakvim inicijativama svakako potaknula potpuna digitalna transformacija hrvatskog interneta međumrežja te tehnološke industrije uopće. Imate li vi prijedlog kako ‘pogrbiti’ digitalni svijet?
Op.a: Zahvaljujem kolegici Miji Biberović na su-smišljanju ideja za ovaj članak te kolegi Nebojši GRBačiću na naslovu!
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na Netokraciji dopušteno je samo korisnicima koji ostave svoje ime i prezime te mail adresu i prihvate pravila ponašanja.
Pravila ponašanja
Na Netokraciji za vas stvaramo kvalitetan, autorski potpisan sadržaj i zaista se veselimo vašim kvalitetnim, kontruktivnim komentarima. Poštujmo stoga jedni druge prilikom komentiranja, kao i Zakon, držeći se sljedećih pravila ponašanja:
Kako koristimo podatke koje ostavljate? Bacite oko na našu izjavu o privatnosti.
Sve ostale komentare ćemo s guštom spaliti, jer ne zaslužuju svoje mjesto na internetu.
Komentari
luka
11. 04. 2015. u 6:12 pm
Netokracija stvarno..
blade777
11. 04. 2015. u 7:45 pm
Bolje je imati grb u rodoljubnom srcu, nego zloću na duši i grbu na leđima.
Sir Oliver
13. 04. 2015. u 10:49 am
Superhik jesi li to ti?
Funky
13. 04. 2015. u 1:55 pm
Rijetko komentiram…ali loš text ipak moram, prst dolje.
Za registraciju struka je se trebala i treba pitati,kockice su presmiješne…po meni grb treba i mora ostati,a struka neka ga uklopi. Ostatak teksta totalni promašaj…no comment
Petar
14. 04. 2015. u 6:50 pm
Ovaj portal nema smisla čitati!!!