MyBeeLine, softver i community portal za pčelare, postao je drugi startup koji je ušao u FOI-jev program podrške studentima u osnivanju, razvoju i upravljanju vlastitim poduzetničkim pothvatima s ciljem podupiranja izvrsnosti i razvoja poduzetničke svijesti - startup@foi. Osim mentorstva i podrške kroz savjete partnerskih poduzeća (Degordian, Repsly, Mediatoolkit), Fakultet će izdvojiti sredstva za pokrivanje dijela troškova u prvoj godini poslovanja studentskih poduzeća.

Naša poslovna avantura
Nakon prepoznavanja problema s kojima se bore pčelari, a ne tiču se samo pojedinca već šire zajednice, Alen Huskanović i ja, na inicijativu profesionalnog pčelara i grafičkog/web dizajnera Davora Vrandečića, odlučili smo se uhvatiti koštac s izazovima u pčelarstvu. Vrlo smo brzo shvatili da timu developera i dizajnera nedostaju članovi koji razmišljaju drugačije i imaju strpljenja boriti se s tvrdoglavim programerima. Suzanu Rendulić i Anu Sakač, nešto ljepši dio MyBeeLine tima, uspješno smo nagovorili na suradnju, ako zanemarimo činjenicu da smo prethodno dva puta dobili “kanticu” na pitanje “…želite li s nama raditi na projektu X?“. Danas ponosno možemo reći kako su svi članovi svojim ulogama povećali kvalitetu tima i samo još jednom potvrditi “klišejastu” frazu – kvalitetan tim najvažniji je faktor.
Davor je naš izvor informacija iz svijeta pčelarstva – svaki nas dan upoznaje s potrebnim činjenicama te nadgleda smjer u kojem idemo. Iako je u početku bio poprilično impresioniran razinom našeg neznanja (koja je često graničila s glupošću), svojim savjetima osigurao je da MyBeeLine bude upravo ono što naši korisnici trebaju. Alen je preuzeo ulogu diktatora (project managera) i stalno pokušava pomiriti vječni nedostatak vremena s probijanjem rokova (u čemu smo već profesionalci). Suzana i Ana osiguravaju da na naš blog stižu posjetitelji iz cijelog svijeta te da rast broja lajkova, shareova i posjeta u vremenu poprima oblik eksponencijalne krivulje. Timski rad nam je u svakom slučaju najvažniji pa tako teambuildinge održavamo na tjednoj razini.
Iako smo sudjelovali na brojnim startup natjecanjima i programima mentorstva, najvažnija je činjenica da su benefiti koje MyBeeLine nudi prepoznati od strane domaćih i inozemnih pčelara što je cijelom projektu dalo određenu dozu ozbiljnosti. Sustav koji smo izgradili u opuštenoj atmosferi postao je osnova poslovanja naših klijenata, što je sa sobom donijelo jednu sasvim novu dozu odgovornosti. Pojavili su se pojmovi poput downtimea, backupa, stabilnosti, bugova, ali i dva najstrašnija – klijent i birokracija.
Poduzetništvo u Hrvatskoj – horor ili komedija?
Sustav MyBeeLine spreman je i dostupan za korištenje, ali kako bismo legalno naplatili korištenje sustava i svoje usluge, morali smo osnovati poduzeće. Budući da prihodi od prodaje još uvijek nisu dovoljni za pokrivanje tekućih troškova, ulazak u program startup@foi omogućio nam je nastavljanje startup priče bez dodatnih zaduživanja. Worst case scenario kod poduzetništva jest onaj u kojem sve krene nizbrdo, poduzeće nema prihode, a dugovi se gomilaju. Uz sve to, zatvaranje poduzeća sa sobom donosi dodatne troškove što obeshrabruje većinu onih koji razmišljaju o poduzetništvu. Ovakav program podrške ublažava upravo taj najgori scenarij – čak i da u godinu dana naš startup ne ostvari svjetsku slavu (hoćemo, ali recimo da nekim čudom ne uspijemo), nismo izgubili ništa, osim vremena – kojeg ipak još uvijek imamo dovoljno.

Poduzetništvo u Hrvatskoj vrlo se lako može kategorizirati kao određeni oblik ekstremnog sporta – borba s birokracijom, nepotrebnim i kontraproduktivnim zakonima pa i troškovima koje svi plaćaju a gotovo ih nitko ne razumije. Iako je otvoriti poduzeće “za 10 kuna” relativno jednostavno (za cca 10 kn x 160), preživjeti prve godine poslovanja pravi je izazov. Upravo zato, Fakultet organizacije i informatike pokrenuo je program startup@foi s ciljem olakšavanja procesa poslovanja mladim poduzetnicima. Kroz financijsku potporu i brojne suradnike, studentima se pruža prilika za pokretanje poduzeća bez posljedica negativnih ishoda poslovanja.
Pojednostavljeno, studenti koji uđu u program gotovo da ne preuzimaju rizik za svoje poslovne aktivnosti. FOI preuzima plaćanje knjigovodstvenih i pravnih troškova, a studenti su zaduženi za vođenje poslovanja i ostvarivanje pozitivnih poslovnih rezultata u prvoj godini, nakon koje bi poduzeće trebalo biti sposobno samostalno pokrivati svoje troškove.
Za sada možemo reći da nam je sjekira pala u med (kužiš med, pčele), no je li to dovoljno za uspjeh startupa, koje su prednosti startup@foi programa te koliko ćemo “života” izgubiti u arkadnoj igri koja se zove hrvatska birokracija – još uvijek možemo samo nagađati.
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na Netokraciji dopušteno je samo korisnicima koji ostave svoje ime i prezime te mail adresu i prihvate pravila ponašanja.
Pravila ponašanja
Na Netokraciji za vas stvaramo kvalitetan, autorski potpisan sadržaj i zaista se veselimo vašim kvalitetnim, kontruktivnim komentarima. Poštujmo stoga jedni druge prilikom komentiranja, kao i Zakon, držeći se sljedećih pravila ponašanja:
Kako koristimo podatke koje ostavljate? Bacite oko na našu izjavu o privatnosti.
Sve ostale komentare ćemo s guštom spaliti, jer ne zaslužuju svoje mjesto na internetu.