Kada je financijska novinarka Teri Buhl ovih dana tweetala kako 'nijedan tweet ne bi smio biti citiran u novinarskim člancima', izazvala je pravu lavinu reakcija i rasprava. I dok jedni tvrde kako je 'Teri apsurdna u svojoj želji za privatnošću', drugi podržavaju njenu potrebu za 'vlasništvom nad vlastitim tweetovima'.
Kada je financijska novinarka Teri Buhl ovih dana tweetala kako ‘nijedan tweet ne bi smio biti citiran u novinarskim člancima’, izazvala je pravu lavinu reakcija i rasprava. I dok jedni tvrde kako je ‘Teri apsurdna u svojoj želji za privatnošću’, drugi podržavaju njenu potrebu za ‘vlasništvom nad vlastitim tweetovima‘.
Pogledajmo što kažu službeni Twitterovi uvjeti korištenja:
Sadržaj koji objavite biti će dostupan drugim korisnicima Twittera i ostalih aplikacija koje koriste Twitterove funkcionalnosti. Trebali biste objavljivati samo onaj sadržaj za koji ste sigurni da želite djeliti. Zadržavate pravo na sav sadržaj koji objavite, a kada sadržaj objavite, dajete nam pravo da vašu objavu podjelimo sa ostatkom svijeta, kao i pravo na kopiranje i reprodukciju vašeg objavljenog sadržaja.
Napomena: Ovom licencom vi odobravate da su vaši tweetovi dostupni u cijelom svijetu i da ih ostali korisnici mogu vidjeti.
Slažete se da ova licenca odobrava Twitteru da odobri pristup vašem sadržaju ostalim tvrtkama, organizacijama i osobama koji su u partnerskom odnosu sa Twitterom zbog objavljivanja, distribucije ili objave raznog sadržaja u ostalim medijima ili servisima, u skladu sa Uvjetima korištenja.
Privatan korisnički račun za rješenje svih glavobolja?
Nakon čitanja uvjeta korištenja, nameće se par korisnih savjeta. Pravno gledajući, Twitter ima prava da koristi samo onaj sadržaj koji se tiče Twittera, njegovih partnera ili aplikacija koje koriste Twitterov API. Ako ‘ugradite’ sadržaj u vaš tweet koristeći službeni kod za ugrađivanje, trebali biste biti propisno zaštićeni. Ako sa druge strane samo kopirate tekst ili sadržaj sa drugih tweetova mogli biste biti na nesigurnijem terenu, prenosi Poynter.
Također, mogli biste aktivirati privatan Twitter račun. Buhl je to učinila nakon tweeta koji je pokrenuo cijelu halabuku. Twitter čak i potiče developere da svoje korisničke račune učine privatnima kako bi ‘njihove postavke privatnosti bile što bolje podešene’. Tweetovi sa privatnih računa se ne prikazuju u rezultatima pretraživanja i ne mogu se retweetati ili ugraditi u druge tweetove.
U moru informacija o tome što je najbolje i kako što bolje zaštititi se od objavljivanja nečeg što ne želimo da drugi vide najbolja je ona stara: ‘ne objavljuj ono što bi ti moglo naškoditi’.
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na Netokraciji dopušteno je samo korisnicima koji ostave svoje ime i prezime te mail adresu i prihvate pravila ponašanja.
Pravila ponašanja
Na Netokraciji za vas stvaramo kvalitetan, autorski potpisan sadržaj i zaista se veselimo vašim kvalitetnim, kontruktivnim komentarima. Poštujmo stoga jedni druge prilikom komentiranja, kao i Zakon, držeći se sljedećih pravila ponašanja:
Kako koristimo podatke koje ostavljate? Bacite oko na našu izjavu o privatnosti.
Sve ostale komentare ćemo s guštom spaliti, jer ne zaslužuju svoje mjesto na internetu.
Komentari
Ivan Dodig
07. 02. 2013. u 10:34 pm
Internet je javan, dakle sve što netko objavi pod svojim imenom i prezimenom, može biti iskorišteno protiv njega. Stoga moramo uvijek paziti što i kako komuniciramo na društvenim mrežama.
verzi
20. 02. 2013. u 5:02 am
U potpunosti se slažem.