Možete li zabraniti medijima da vas citiraju s Twittera?

Možete li zabraniti medijima da vas citiraju s Twittera?

Kada je financijska novinarka Teri Buhl ovih dana tweetala kako 'nijedan tweet ne bi smio biti citiran u novinarskim člancima', izazvala je pravu lavinu reakcija i rasprava. I dok jedni tvrde kako je 'Teri apsurdna u svojoj želji za privatnošću', drugi podržavaju njenu potrebu za 'vlasništvom nad vlastitim tweetovima'.

 

Kada je financijska novinarka Teri Buhl ovih dana tweetala kako ‘nijedan tweet ne bi smio biti citiran u novinarskim člancima’, izazvala je pravu lavinu reakcija i rasprava. I dok jedni tvrde kako je ‘Teri apsurdna u svojoj želji za privatnošću’, drugi podržavaju njenu potrebu za ‘vlasništvom nad vlastitim tweetovima‘.

Pogledajmo što kažu službeni Twitterovi uvjeti korištenja:

Sadržaj koji objavite biti će dostupan drugim korisnicima Twittera i ostalih aplikacija koje koriste Twitterove funkcionalnosti. Trebali biste objavljivati samo onaj sadržaj za koji ste sigurni da želite djeliti. Zadržavate pravo na sav sadržaj koji objavite, a kada sadržaj objavite, dajete nam pravo da vašu objavu podjelimo sa ostatkom svijeta, kao i pravo na kopiranje i reprodukciju vašeg objavljenog sadržaja.

Napomena: Ovom licencom vi odobravate da su vaši tweetovi dostupni u cijelom svijetu i da ih ostali korisnici mogu vidjeti.

Slažete se da ova licenca odobrava Twitteru da odobri pristup vašem sadržaju ostalim tvrtkama, organizacijama i osobama koji su u partnerskom odnosu sa Twitterom zbog objavljivanja, distribucije ili objave raznog sadržaja u ostalim medijima ili servisima, u skladu sa Uvjetima korištenja.

Privatan korisnički račun za rješenje svih glavobolja?

Nakon čitanja uvjeta korištenja, nameće se par korisnih savjeta. Pravno gledajući, Twitter ima prava da koristi samo onaj sadržaj koji se tiče Twittera, njegovih partnera ili aplikacija koje koriste Twitterov API. Ako ‘ugradite’ sadržaj u vaš tweet koristeći službeni kod za ugrađivanje, trebali biste biti propisno zaštićeni. Ako sa druge strane samo kopirate tekst ili sadržaj sa drugih tweetova mogli biste biti na nesigurnijem terenu, prenosi Poynter.

Također, mogli biste aktivirati privatan Twitter račun. Buhl je to učinila nakon tweeta koji je pokrenuo cijelu halabuku. Twitter čak i potiče developere da svoje korisničke račune učine privatnima kako bi ‘njihove postavke privatnosti bile što bolje podešene’. Tweetovi sa privatnih računa se ne prikazuju u rezultatima pretraživanja i ne mogu se retweetati ili ugraditi u druge tweetove.

U moru informacija o tome što je najbolje i kako što bolje zaštititi se od objavljivanja nečeg što ne želimo da drugi vide najbolja je ona stara: ‘ne objavljuj ono što bi ti moglo naškoditi’.

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na Netokraciji dopušteno je samo korisnicima koji ostave svoje ime i prezime te mail adresu i prihvate pravila ponašanja.

Pravila ponašanja

Na Netokraciji za vas stvaramo kvalitetan, autorski potpisan sadržaj i zaista se veselimo vašim kvalitetnim, kontruktivnim komentarima. Poštujmo stoga jedni druge prilikom komentiranja, kao i Zakon, držeći se sljedećih pravila ponašanja:

  • Ne budite 💩: Nema vrijeđanja, diskriminiranja, ni psovanja (osim ako nije osobni izričaj, ali onda neka psovka bude općenita, a ne usmjerena prema nekome). Također, upoznajte se sa stavkom 2. članka 94. Zakona o elektroničkim medijima prije no što ostavite komentar.
  • Samo kvalitetna rasprava, manje trolanja: Ne morate se ni sa kim slagati, ali budite konstruktivni i doprinesite raspravi! Svako trolanje, flameanje, koliko god "plesalo" na granici, leti van.
  • Imenom i prezimenom, nismo Anonymous 👤: Autor sadržaja stoji iza svog sadržaja, stoga stojite i vi iza svog komentara. Koristimo ime i prezime te pravu email adresu.

Kako koristimo podatke koje ostavljate? Bacite oko na našu izjavu o privatnosti.

Sve ostale komentare ćemo s guštom spaliti, jer ne zaslužuju svoje mjesto na internetu.

Komentari

  1. Ivan Dodig

    Ivan Dodig

    07. 02. 2013. u 10:34 pm Odgovori

    Internet je javan, dakle sve što netko objavi pod svojim imenom i prezimenom, može biti iskorišteno protiv njega. Stoga moramo uvijek paziti što i kako komuniciramo na društvenim mrežama.

Odgovori

Tvoja e-mail adresa neće biti objavljena.

Popularno

Vodič

Morate podnijeti zahtjev za novu osobnu iskaznicu? Evo kako izbjeći gužvu na šalteru

Završetkom pandemije došao je službeni kraj maskama, ali i mnogim identifikacijskim dokumentima pa tako i osobnim iskaznicama bez kojih ne možete boraviti u Hrvatskoj. Ovo znači samo jedno... ogromni redovi na šalterima.

Web 3

Belma Gutlić: “Fokus s cijena kriptovaluta treba prebaciti na tehnologiju koja kriptovalute omogućava”

Danas se možemo pohvaliti da na našoj maloj sceni ne nedostaje konferencija vezanih uz blockchain i kriptovalute. Ipak, postoji jedan krovni naziv kojem se nitko dosad nije posvetio na jednak način, a koji možda zaslužuje i najviše pažnje.

Novost

800.000 eura investicije za Turneo hrvatskih osnivača koji želi digitalizirati globalno tržište turističkih izleta

Za svoju B2B platformu za distribuciju izleta prikupili su 800.000 eura pre-seed investicije. Kažu da im je navjeća konkurencija olovka i papir, a s njom se bore brzom implementacijom, lakim korištenjem i - umjetnom inteligencijom.

Što ste propustili

Razvoj weba

20 godina WordPressa: Prednosti i mane (zajednice) sustava na kojem počiva skoro 50% weba

Možemo li bolje proslaviti 20 godina WordPressa od detaljne analize u kojoj raspravljamo njegove uspone i padove, prednosti i mane, viziju za budućnost, ali i trenutne goreće probleme u WP ekosustavu...

Razvoj weba

Kako istraživanje korisnika štedi novac i vrijeme

(Iako na prvu zvuči kako predugo traje i previše košta.)

Karijere

Gea Kariž je nova direktorica Mastercarda za Hrvatsku

Mastercard je objavio tri imenovanja u vodstvu kompanije u jugoistočnoj Europi kako bi ojačao prisutnost u regiji i bolje odgovorio na zahtjeve tržišta.

Novost

Infobipov Shift na svojoj prvoj konferenciji u SAD-u okupio gotovo 500 sudionika

Nakon što se probila u sami vrh developerskih konferencija u Europi, konferencija Shift napravila je svoj prvi korak u SAD-u.

Novost

Možemo li predvidjeti poplave? Google proširio mogućnosti Flood Huba i na Hrvatsku

Poplave su jedne od vodećih klimatskih prijetnji sigurnosti i egzistenciji ljudi pa tako nisu zaobišle ni Hrvatsku u kojoj je nastradao velik broj gradova.

Prikaz

BitLucky: Od “ne namjeravam pobjeći, već zaraditi za sebe i klijenta” do prijava MUP-u

Možete li zamisliti kako se budite jedno jutro i otkrijete kako je vaš kripo broker zbog loših odluka potrošio sav novac kojeg je imao. Uključujući i svu štednju koje ste uložili...