Poplave su jedne od vodećih klimatskih prijetnji sigurnosti i egzistenciji ljudi pa tako nisu zaobišle ni Hrvatsku u kojoj je nastradao velik broj gradova.
Kao dio predanosti korištenja umjetne inteligencije za rješavanje klimatske krize i pomoć ugroženim zajednicama da ostanu sigurne i prilagode se njezinom utjecaju, Google je proširio mogućnosti predviđanja poplava na 80 zemalja, dodajući 60 novih zemalja diljem Afrike, azijsko-pacifičke regije, Europe, uključujući i Hrvatsku te Južne i Srednje Amerike.
Nacionalna i lokalne vlasti, humanitarne organizacije i pojedinci u ovim regijama sada mogu pristupiti ključnim informacijama do sedam dana unaprijed (povećanje u odnosu na 48 sati prošle godine) kako bi se pripremili i prilagodili poplavama putem Flood Hub – Googleove platforme koja prikazuje prognoze za riječne poplave, pokazujući kada i gdje će se dogoditi, u područjima diljem svijeta s ukupnom populacijom od 460 milijuna ljudi. Platforma sada uključuje neke od regija s najvećim postotkom stanovništva izloženog riziku od poplava poput Nizozemske, Vijetnama, Mianmara, Laosa i Kambodže. Također, uključuje zemlje s ekstremnijim vremenskim uvjetima.
U Hrvatskoj pak, podsjećamo kako su u ovom periodu poplave rijeke Dunav, Drave, Kupe, Korane i Une stvarale poprilične probleme hrvatskim građanima zbog čega su na teren morale izlaziti sve operativne snage i pripadnici Hrvatske vojske. Ne sumnjivo je kako bi ova aplikacija mogla pomoći u boljoj reakciji na poplave.
Korištenje umjetne inteligencije za pomoć ljudima u pripremi za poplave
U 2018. godini Google je započeo s predviđanjem poplava u Indiji te je uslugu proširio na Bangladeš kako bi pomogao u borbi protiv katastrofalnih šteta od godišnjih poplava. Zbog napretka u tvrtkinim globalnim modelima predviđanja umjetne inteligencije i strojnog učenja, u 2022. godini tvrtka je predstavila tehnologiju u još 18 zemalja, utirući put današnjem globalnom širenju.
Umjetna inteligencija obrađuje različite, javno dostupne izvore podataka, poput vremenske prognoze i satelitskih snimaka. Tehnologija zatim kombinira dva modela: hidrološki model koji predviđa količinu vode koja teče rijekom i model inundacije koji predviđa koja će područja biti pogođena i koliko će voda biti duboka.
Potpora zajednicama koje su izložene klimatskom riziku
Flood Hub dio je Googleovog rada na kriznim situacijama kako bi ljudima omogućili pristup pouzdanim informacijama i resursima u kritičnim trenucima – također uključujući šumske požare i potrese.
Osim toga, kako bi se pomoglo zajednicama koje su u izložene opasnostima od poplava, ali nemaju izravan pristup upozorenjima, Google.org surađuje s organizacijama kao što su Indijski crveni križ i tim za inkluzivnu ekonomiju sa Sveučilištu Yale kako bi uspostavio izvanredne mreže za uzbunjivanje obučenih i pouzdanih volontera iz zajednice kako bi povećali domet Flood Hub upozorenja. Najnoviji rezultati tima s Yalea otkrili su da zajednice s lokalnim volonterima imaju 50% veću vjerojatnost da će primiti upozorenja prije nego što voda stigne u njihovo područje – faktor koji može utjecati na život ili smrt.
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na Netokraciji dopušteno je samo korisnicima koji ostave svoje ime i prezime te mail adresu i prihvate pravila ponašanja.
Pravila ponašanja
Na Netokraciji za vas stvaramo kvalitetan, autorski potpisan sadržaj i zaista se veselimo vašim kvalitetnim, kontruktivnim komentarima. Poštujmo stoga jedni druge prilikom komentiranja, kao i Zakon, držeći se sljedećih pravila ponašanja:
Kako koristimo podatke koje ostavljate? Bacite oko na našu izjavu o privatnosti.
Sve ostale komentare ćemo s guštom spaliti, jer ne zaslužuju svoje mjesto na internetu.