Možemo li predvidjeti poplave? Google proširio mogućnosti Flood Huba i na Hrvatsku

Možemo li predvidjeti poplave? Google proširio mogućnosti Flood Huba i na Hrvatsku

Poplave su jedne od vodećih klimatskih prijetnji sigurnosti i egzistenciji ljudi pa tako nisu zaobišle ni Hrvatsku u kojoj je nastradao velik broj gradova.

Kao dio predanosti korištenja umjetne inteligencije za rješavanje klimatske krize i pomoć ugroženim zajednicama da ostanu sigurne i prilagode se njezinom utjecaju, Google je proširio mogućnosti predviđanja poplava na 80 zemalja, dodajući 60 novih zemalja diljem Afrike, azijsko-pacifičke regije, Europe, uključujući i Hrvatsku te Južne i Srednje Amerike.

Nacionalna i lokalne vlasti, humanitarne organizacije i pojedinci u ovim regijama sada mogu pristupiti ključnim informacijama do sedam dana unaprijed (povećanje u odnosu na 48 sati prošle godine) kako bi se pripremili i prilagodili poplavama putem Flood Hub – Googleove platforme koja prikazuje prognoze za riječne poplave, pokazujući kada i gdje će se dogoditi, u područjima diljem svijeta s ukupnom populacijom od 460 milijuna ljudi. Platforma sada uključuje neke od regija s najvećim postotkom stanovništva izloženog riziku od poplava poput Nizozemske, Vijetnama, Mianmara, Laosa i Kambodže. Također, uključuje zemlje s ekstremnijim vremenskim uvjetima.

U Hrvatskoj pak, podsjećamo kako su u ovom periodu poplave rijeke Dunav, Drave, Kupe, Korane i Une stvarale poprilične probleme hrvatskim građanima zbog čega su na teren morale izlaziti sve operativne snage i pripadnici Hrvatske vojske. Ne sumnjivo je kako bi ova aplikacija mogla pomoći u boljoj reakciji na poplave.

Korištenje umjetne inteligencije za pomoć ljudima u pripremi za poplave

U 2018. godini Google je započeo s predviđanjem poplava u Indiji te je uslugu proširio na Bangladeš kako bi pomogao u borbi protiv katastrofalnih šteta od godišnjih poplava. Zbog napretka u tvrtkinim globalnim modelima predviđanja umjetne inteligencije i strojnog učenja, u 2022. godini tvrtka je predstavila tehnologiju u još 18 zemalja, utirući put današnjem globalnom širenju.

Umjetna inteligencija obrađuje različite, javno dostupne izvore podataka, poput vremenske prognoze i satelitskih snimaka. Tehnologija zatim kombinira dva modela: hidrološki model koji predviđa količinu vode koja teče rijekom i model inundacije koji predviđa koja će područja biti pogođena i koliko će voda biti duboka.

Potpora zajednicama koje su izložene klimatskom riziku

Flood Hub dio je Googleovog rada na kriznim situacijama kako bi ljudima omogućili pristup pouzdanim informacijama i resursima u kritičnim trenucima – također uključujući šumske požare i potrese.

Osim toga, kako bi se pomoglo zajednicama koje su u izložene opasnostima od poplava, ali nemaju izravan pristup upozorenjima, Google.org surađuje s organizacijama kao što su Indijski crveni križ i tim za inkluzivnu ekonomiju sa Sveučilištu Yale kako bi uspostavio izvanredne mreže za uzbunjivanje obučenih i pouzdanih volontera iz zajednice kako bi povećali domet Flood Hub upozorenja. Najnoviji rezultati tima s Yalea otkrili su da zajednice s lokalnim volonterima imaju 50% veću vjerojatnost da će primiti upozorenja prije nego što voda stigne u njihovo područje – faktor koji može utjecati na život ili smrt.

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na Netokraciji dopušteno je samo korisnicima koji ostave svoje ime i prezime te mail adresu i prihvate pravila ponašanja.

Pravila ponašanja

Na Netokraciji za vas stvaramo kvalitetan, autorski potpisan sadržaj i zaista se veselimo vašim kvalitetnim, kontruktivnim komentarima. Poštujmo stoga jedni druge prilikom komentiranja, kao i Zakon, držeći se sljedećih pravila ponašanja:

  • Ne budite 💩: Nema vrijeđanja, diskriminiranja, ni psovanja (osim ako nije osobni izričaj, ali onda neka psovka bude općenita, a ne usmjerena prema nekome). Također, upoznajte se sa stavkom 2. članka 94. Zakona o elektroničkim medijima prije no što ostavite komentar.
  • Samo kvalitetna rasprava, manje trolanja: Ne morate se ni sa kim slagati, ali budite konstruktivni i doprinesite raspravi! Svako trolanje, flameanje, koliko god "plesalo" na granici, leti van.
  • Imenom i prezimenom, nismo Anonymous 👤: Autor sadržaja stoji iza svog sadržaja, stoga stojite i vi iza svog komentara. Koristimo ime i prezime te pravu email adresu.

Kako koristimo podatke koje ostavljate? Bacite oko na našu izjavu o privatnosti.

Sve ostale komentare ćemo s guštom spaliti, jer ne zaslužuju svoje mjesto na internetu.

Odgovori

Tvoja e-mail adresa neće biti objavljena.

Popularno

Vodič

Morate podnijeti zahtjev za novu osobnu iskaznicu? Evo kako izbjeći gužvu na šalteru

Završetkom pandemije došao je službeni kraj maskama, ali i mnogim identifikacijskim dokumentima pa tako i osobnim iskaznicama bez kojih ne možete boraviti u Hrvatskoj. Ovo znači samo jedno... ogromni redovi na šalterima.

Najava

Belma Gutlić: “Fokus s cijena kriptovaluta treba prebaciti na tehnologiju koja kriptovalute omogućava”

Danas se možemo pohvaliti da na našoj maloj sceni ne nedostaje konferencija vezanih uz blockchain i kriptovalute. Ipak, postoji jedan krovni naziv kojem se nitko dosad nije posvetio na jednak način, a koji možda zaslužuje i najviše pažnje.

Novost

800.000 eura investicije za Turneo hrvatskih osnivača koji želi digitalizirati globalno tržište turističkih izleta

Za svoju B2B platformu za distribuciju izleta prikupili su 800.000 eura pre-seed investicije. Kažu da im je navjeća konkurencija olovka i papir, a s njom se bore brzom implementacijom, lakim korištenjem i - umjetnom inteligencijom.

Što ste propustili

Netokracija Podcast

Metaverse nije mrtav! Samo je “skriven” zbog investitora

Je li metaverse živ ili mrtav - pitanje je sad. Ako pitate svjetske medije, mnogi su već izdali osmrtnice metaversu. No, možda su malo trčali pred rudo.

Mobilne aplikacije

Predstavljena je aplikacija “Moj ZET” za kupovinu karata javnog prijevoza putem mobitela

Aplikacija je trenutno dostupna za Android uređaje, dok će za iOS biti za nekoliko dana.

Tehnologija

STEM avantura osnovnoškolskih robotičara iz Prigorja Brdovečkog dovela ih je do Maroka i nagrada

Programiranje LEGO robota, razvijanje solarnog punjača mobilnih telefona, natjecanje s drugim ljubiteljima STEM-a, osvajanje medalja i putovanje na drugi kontinent. Malo je reći kako su osnovnoškolci iz Tima Regoč imali uzbudljivu STEM avanturu na kojoj su proputovali preko 2500 kilometara!

Razvoj weba

20 godina WordPressa: Prednosti i mane (zajednice) sustava na kojem počiva skoro 50% weba

Možemo li bolje proslaviti 20 godina WordPressa od detaljne analize u kojoj raspravljamo njegove uspone i padove, prednosti i mane, viziju za budućnost, ali i trenutne goreće probleme u WP ekosustavu...

Razvoj weba

Kako istraživanje korisnika štedi novac i vrijeme

(Iako na prvu zvuči kako predugo traje i previše košta.)

Karijere

Gea Kariž je nova direktorica Mastercarda za Hrvatsku

Mastercard je objavio tri imenovanja u vodstvu kompanije u jugoistočnoj Europi kako bi ojačao prisutnost u regiji i bolje odgovorio na zahtjeve tržišta.