Hrvatski Movieo došao do 100.000 posjetitelja uz HN i Reddit

Kako je hrvatski Movieo došao do 100.000 posjetitelja uz pomoć Hacker Newsa i Reddita?

A što ćemo iduće gledati? Vječna je to nedoumica svih ljubitelja filmova i onih koji tek žele pogledati nešto zabavno ili zanimljivo. Trojica hrvatskih programera odlučili su kreirati servis koji bi pomogao pri pregledu i otkrivanju filmova, Movieo, a za prve povratne informacije obratili su se jakim internetskim zajednicama, Hacker Newsu i Redditu, što se pokazao kao vrlo dobar potez.

Movieo me 2

Iza projekta stoje Zagrepčani Ivor Reić, zadužen za dizajn i front-end, te Vedran Marčetić, zadužen za skaliranje i back-end. Tu je i Siniša Mikulić, koji se nedavno preselio u Berlin, a bavi se korisničkim razvojem i utilityjem. Osim što su kolege, sva trojica su i prijatelji od malih nogu, a Ivor nam otkriva kako je došlo do cijele ideje:

Cijeli naš tim voli filmove, ali je potraga za idućim filmom kojeg ćemo gledati u većini slučajeva bila mukotrpna. Bacili smo se u potragu za dobro dizajniranim servisom koji bi nam pomogao, ali nam se ništa od ponuđenog nije svidjelo, stoga smo sami odlučili stvoriti jedan – Movieo. Na projektu se radilo u slobodno vrijeme tijekom proteklih pet mjeseci.

Movieo me

Movieo je mjesto za pregledavanje i otkrivanje filmova koje kroz dobar dizajn nudi ugodan način pretrage i filtriranja, a sadrži i ocjene s poznatih filmskih servisa, IMDB-a i Rotten Tomatoesa. Trenutno je u beta fazi, ali je napravljeno mini lansiranje na Hacker Newsu i Redditu kako bi kreatori dobili povratne informacije od ranih korisnika. Naši sugovornici otkrivaju kako je odaziv bio sjajan, a post s Hacker Newsa imao je daleko veći doseg no što su očekivali – Movieo je unutar nekoliko dana posjetilo više od 100.000 osoba, brojka i dalje raste, a već se pojavio i interes medija. Kako Ivor ističe, imaju dobrog back-end developera koji je uz minimalan budžet napravio sustav koji sve to može izdržati, ali priznaje da toliki odaziv nisu očekivali. Veseli ih i velik postotak korisnika koji se vraćaju na stranicu, a kao razlog tog prvotnog uzleta navodi mješavinu sreće i jednostavnog, a ujedno i dobrog proizvoda.

Odabrali smo te dvije platforme jer obje imaju jaku komponentu zajednice i pokazale su se kao odlične za prikupljanje povratnih informacija, uz određenu dozu anonimnosti. Cilj tih objava nije bio rast i popularnost, već smo htjeli vidjeti kako korisnici dišu.

A “disanje” korisnika otkrilo im je i vrijedne informacije koje će pomoći daljnjem razvoju projekta. Najveći broj zahtjeva odnosio se na integraciju sa streaming servisima kao što su Netflix ili Hulu, a dobili su i druge korisne ideje, poput skrivanja filmova koji su već pregledani, uvoz liste filmova s IMDB-a i slično.

Movieo me film

Što je iduće za Movieo?

No, o monetizaciji još ne razmišljaju – Movieo je projekt nastao iz strasti prema filmovima i nedostatku sličnog servisa, a tek je na drugome mjestu poslovni dio:

Monetizacija nije bila razlog zbog kojeg smo započeli razvoj. Projekt smo napravili zbog zabave te kako bismo unaprijedili svoje programerske vještine. Ipak, ukoliko do monetizacije dođe, ona nikad neće imati prednost nad korisničkim iskustvom. Dakle neće biti reklama, iritantnih popupova ili ičega sličnog.

Puno lansiranje projekta očekuje se u roku od nekoliko mjeseci, pa će do tada imati vremena razmisliti i o poslovnom aspektu, a i potencijalnim investicijama. U međuvremenu, i dalje se bave svojim svakodnevnim poslovima, a većinu slobodnog dijela dana “troše” na razvoj Moviea. Kako su prve reakcije zajednice bile pozitivne i konstruktivne (a i brojne), postoji značajna mogućnost da će se taj omjer uskoro obrnuti.

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na Netokraciji dopušteno je samo korisnicima koji ostave svoje ime i prezime te mail adresu i prihvate pravila ponašanja.

Pravila ponašanja

Na Netokraciji za vas stvaramo kvalitetan, autorski potpisan sadržaj i zaista se veselimo vašim kvalitetnim, kontruktivnim komentarima. Poštujmo stoga jedni druge prilikom komentiranja, kao i Zakon, držeći se sljedećih pravila ponašanja:

  • Ne budite 💩: Nema vrijeđanja, diskriminiranja, ni psovanja (osim ako nije osobni izričaj, ali onda neka psovka bude općenita, a ne usmjerena prema nekome). Također, upoznajte se sa stavkom 2. članka 94. Zakona o elektroničkim medijima prije no što ostavite komentar.
  • Samo kvalitetna rasprava, manje trolanja: Ne morate se ni sa kim slagati, ali budite konstruktivni i doprinesite raspravi! Svako trolanje, flameanje, koliko god "plesalo" na granici, leti van.
  • Imenom i prezimenom, nismo Anonymous 👤: Autor sadržaja stoji iza svog sadržaja, stoga stojite i vi iza svog komentara. Koristimo ime i prezime te pravu email adresu.

Kako koristimo podatke koje ostavljate? Bacite oko na našu izjavu o privatnosti.

Sve ostale komentare ćemo s guštom spaliti, jer ne zaslužuju svoje mjesto na internetu.

Komentari

  1. Davor

    Davor

    13. 11. 2014. u 1:03 pm Odgovori

    Ja koristim letterboxd.com, zaista dobra društvena mreža za otkrivanje novih i praćenje filmova koje si gledao.

    Možda momci mogu tamo pronaći par zanimljivih ideja pa ih implementirati. Kako god bilo, sretno. Movieo stvarno dobro izgleda. Jednostavno, pregledno, baš pogađa ono što prosječan korisnik treba u potrazi za novim naslovima.

  2. IMS

    IMS

    13. 11. 2014. u 2:33 pm Odgovori

    Dizajn je uistinu prvoklasan (dakle i estetski i funkcionalno sve štima)

    S obzirom na kvalitetu proizvoda, odlično odabran način promocije

    Svaka čast autorima!

  3. Dino

    Dino

    13. 11. 2014. u 3:55 pm Odgovori

    Site je super i dječje bolesti će se rješiti. Najviše mi nedostaju liste filmova, koje bi mogao uređivati kao na youtube, te odlučiti koja je public a koja je private.

    Bilo bi idealno da postoje linkovi na provjerene HD torrent datoteke, ali razumijem.

  4. Stipe Dumančić

    Stipe Dumančić

    13. 11. 2014. u 11:51 pm Odgovori

    Netflix je skoro pa isti takav…. Sviđa mi se Movieo, ali koristim Netflix već jako dugo i tamo mi je već označeno tisuće filmova sa ocjenama i oznakama Pogledano, Want this i sl….

    Bar da mogu prebaciti te stvari…. ne da mi se opet klikati na par tisuća filmova.

    Al pozdravljam ideju 🙂

Odgovori

Tvoja e-mail adresa neće biti objavljena.

Popularno

Programiranje

Modrić, papige i printeri znaju da nas roboti neće zamijeniti

Poplava GPT-4 gurua i Microsoft vs Google utrke stvara dojam friške revolucije, no umjetna inteligencija već desetljećima skriva iste kosture u ormaru. Dobrih ideja i rješenja ima mnogo. Lovaca u mutnom vjerojatno i više. Pitanje je samo - tko će biti glasniji?

Razvoj weba

UX je posao Project Managera? Dizajnera? Pisca? Developera?

Iako svi trube o važnosti UX-a, nitko ne zna tko bi se time trebao baviti, ne postoje UX istraživači unutar timova niti najvećih domaćih tehnoloških kompanija, a korisničkim iskustvom se bavi tko stigne ili kome to uvale. 

Analiza

Sve više mama-influencerica skriva lica svoje djece s interneta. I to je ispravna odluka.

Djeca influencera i djeca influenceri koja su odrasla na internetu danas na pragu zrelosti osvještavaju da im se zapravo nije sviđalo djetinjstvo pred kamerama i u suradnjama s brendovima. Ujedno je i sve više i daleko ozbiljnijih situacija gdje iskorištavanje djece na internetu graniči s kaznenim djelima.

Što ste propustili

Novost

Infobip imenovao Richarda Krasku na mjesto financijskog direktora

Richard Kraska je iskusni financijski stručnjak, koji je prije dolaska u Infobip obnašao dužnosti financijskog direktora u nekoliko brzorastućih softverskih tvrtki.

Analiza

Hrvatska je zaposlila jako malo ukrajinskih IT stručnjaka. Ovo su priče nekih od njih

Kroničnoj nestašici IT kadrova na domaćem tržištu i postojanju pravnih preduvjeta usprkos, rijetke su domaće IT tvrtke koje su zaposlile radnike iz Ukrajine koji nisu i prije radili za njih.

Analiza

Sve više mama-influencerica skriva lica svoje djece s interneta. I to je ispravna odluka.

Djeca influencera i djeca influenceri koja su odrasla na internetu danas na pragu zrelosti osvještavaju da im se zapravo nije sviđalo djetinjstvo pred kamerama i u suradnjama s brendovima. Ujedno je i sve više i daleko ozbiljnijih situacija gdje iskorištavanje djece na internetu graniči s kaznenim djelima.

Tvrtke i poslovanje

“Photomathov exit znači više investicija u hrvatske startupe”

Prvi veliki exit hrvatske tehnološke tvrtke koja je financirana VC kapitalom znak je ulagačima da se investiranjem u hrvatske startupe - može zaraditi. I znači da će, u uvjetima globalne nuklearne zime, za domaće startupe vladati globalno zatopljenje, tvrdi Bernard Ivezić, urednik magazina Startup Report.

Obrazovanje

Naši učenici ne znaju što znači baviti se poduzetništvom – kako to promijeniti?

Djeca školske dobi silno su inovativna i kreativna, no ponekad im službeni nastavni program ne daje dovoljnu podršku u ostvarivanju njihovog potencijala. Evo kako stvar spašavaju entuzijastični pojedinci (nastavnici), relevantne institucije te društveno odgovorne tvrtke.

Programiranje

Modrić, papige i printeri znaju da nas roboti neće zamijeniti

Poplava GPT-4 gurua i Microsoft vs Google utrke stvara dojam friške revolucije, no umjetna inteligencija već desetljećima skriva iste kosture u ormaru. Dobrih ideja i rješenja ima mnogo. Lovaca u mutnom vjerojatno i više. Pitanje je samo - tko će biti glasniji?