
Kako je hrvatski Movieo došao do 100.000 posjetitelja uz pomoć Hacker Newsa i Reddita?
A što ćemo iduće gledati? Vječna je to nedoumica svih ljubitelja filmova i onih koji tek žele pogledati nešto zabavno ili zanimljivo. Trojica hrvatskih programera odlučili su kreirati servis koji bi pomogao pri pregledu i otkrivanju filmova, Movieo, a za prve povratne informacije obratili su se jakim internetskim zajednicama, Hacker Newsu i Redditu, što se pokazao kao vrlo dobar potez.
Iza projekta stoje Zagrepčani Ivor Reić, zadužen za dizajn i front-end, te Vedran Marčetić, zadužen za skaliranje i back-end. Tu je i Siniša Mikulić, koji se nedavno preselio u Berlin, a bavi se korisničkim razvojem i utilityjem. Osim što su kolege, sva trojica su i prijatelji od malih nogu, a Ivor nam otkriva kako je došlo do cijele ideje:
Cijeli naš tim voli filmove, ali je potraga za idućim filmom kojeg ćemo gledati u većini slučajeva bila mukotrpna. Bacili smo se u potragu za dobro dizajniranim servisom koji bi nam pomogao, ali nam se ništa od ponuđenog nije svidjelo, stoga smo sami odlučili stvoriti jedan – Movieo. Na projektu se radilo u slobodno vrijeme tijekom proteklih pet mjeseci.
Movieo je mjesto za pregledavanje i otkrivanje filmova koje kroz dobar dizajn nudi ugodan način pretrage i filtriranja, a sadrži i ocjene s poznatih filmskih servisa, IMDB-a i Rotten Tomatoesa. Trenutno je u beta fazi, ali je napravljeno mini lansiranje na Hacker Newsu i Redditu kako bi kreatori dobili povratne informacije od ranih korisnika. Naši sugovornici otkrivaju kako je odaziv bio sjajan, a post s Hacker Newsa imao je daleko veći doseg no što su očekivali – Movieo je unutar nekoliko dana posjetilo više od 100.000 osoba, brojka i dalje raste, a već se pojavio i interes medija. Kako Ivor ističe, imaju dobrog back-end developera koji je uz minimalan budžet napravio sustav koji sve to može izdržati, ali priznaje da toliki odaziv nisu očekivali. Veseli ih i velik postotak korisnika koji se vraćaju na stranicu, a kao razlog tog prvotnog uzleta navodi mješavinu sreće i jednostavnog, a ujedno i dobrog proizvoda.
Odabrali smo te dvije platforme jer obje imaju jaku komponentu zajednice i pokazale su se kao odlične za prikupljanje povratnih informacija, uz određenu dozu anonimnosti. Cilj tih objava nije bio rast i popularnost, već smo htjeli vidjeti kako korisnici dišu.
A “disanje” korisnika otkrilo im je i vrijedne informacije koje će pomoći daljnjem razvoju projekta. Najveći broj zahtjeva odnosio se na integraciju sa streaming servisima kao što su Netflix ili Hulu, a dobili su i druge korisne ideje, poput skrivanja filmova koji su već pregledani, uvoz liste filmova s IMDB-a i slično.
Što je iduće za Movieo?
No, o monetizaciji još ne razmišljaju – Movieo je projekt nastao iz strasti prema filmovima i nedostatku sličnog servisa, a tek je na drugome mjestu poslovni dio:
Monetizacija nije bila razlog zbog kojeg smo započeli razvoj. Projekt smo napravili zbog zabave te kako bismo unaprijedili svoje programerske vještine. Ipak, ukoliko do monetizacije dođe, ona nikad neće imati prednost nad korisničkim iskustvom. Dakle neće biti reklama, iritantnih popupova ili ičega sličnog.
Puno lansiranje projekta očekuje se u roku od nekoliko mjeseci, pa će do tada imati vremena razmisliti i o poslovnom aspektu, a i potencijalnim investicijama. U međuvremenu, i dalje se bave svojim svakodnevnim poslovima, a većinu slobodnog dijela dana “troše” na razvoj Moviea. Kako su prve reakcije zajednice bile pozitivne i konstruktivne (a i brojne), postoji značajna mogućnost da će se taj omjer uskoro obrnuti.
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na Netokraciji dopušteno je samo korisnicima koji ostave svoje ime i prezime te mail adresu i prihvate pravila ponašanja.
Pravila ponašanja
Na Netokraciji za vas stvaramo kvalitetan, autorski potpisan sadržaj i zaista se veselimo vašim kvalitetnim, kontruktivnim komentarima. Poštujmo stoga jedni druge prilikom komentiranja, kao i Zakon, držeći se sljedećih pravila ponašanja:
Kako koristimo podatke koje ostavljate? Bacite oko na našu izjavu o privatnosti.
Sve ostale komentare ćemo s guštom spaliti, jer ne zaslužuju svoje mjesto na internetu.
Komentari
Davor
13. 11. 2014. u 1:03 pm
Ja koristim letterboxd.com, zaista dobra društvena mreža za otkrivanje novih i praćenje filmova koje si gledao.
Možda momci mogu tamo pronaći par zanimljivih ideja pa ih implementirati. Kako god bilo, sretno. Movieo stvarno dobro izgleda. Jednostavno, pregledno, baš pogađa ono što prosječan korisnik treba u potrazi za novim naslovima.
IMS
13. 11. 2014. u 2:33 pm
Dizajn je uistinu prvoklasan (dakle i estetski i funkcionalno sve štima)
S obzirom na kvalitetu proizvoda, odlično odabran način promocije
Svaka čast autorima!
Dino
13. 11. 2014. u 3:55 pm
Site je super i dječje bolesti će se rješiti. Najviše mi nedostaju liste filmova, koje bi mogao uređivati kao na youtube, te odlučiti koja je public a koja je private.
Bilo bi idealno da postoje linkovi na provjerene HD torrent datoteke, ali razumijem.
Bojan
13. 11. 2014. u 4:52 pm
Ovo je prekrasno, čista petica. Ne mogu riječima opisati svoje oduševljenje!
BRAVO! 🙂
Stipe Dumančić
13. 11. 2014. u 11:51 pm
Netflix je skoro pa isti takav…. Sviđa mi se Movieo, ali koristim Netflix već jako dugo i tamo mi je već označeno tisuće filmova sa ocjenama i oznakama Pogledano, Want this i sl….
Bar da mogu prebaciti te stvari…. ne da mi se opet klikati na par tisuća filmova.
Al pozdravljam ideju 🙂
Stipe Dumančić
13. 11. 2014. u 11:53 pm
Pardon, Flixster….app na fejsu