Hrvatski startup Mogy odlazi u slovenski ABC akcelerator

Hrvatski Mogy odlazi u slovenski ABC akcelerator uz investiciju od 15.000 eura

Mogy, odnosno Mobile Gym, softver je namijenjen osobnim trenerima kako bi što lakše i učinkovitije upravljali svojim klijentima i njihovim planovima vježbanja. Proizašao iz hrvatske tvrtke Mobendo, Mogy će se uskoro zaputiti u ljubljanski ABC akcelerator gdje će provesti tri mjeseca uz investiciju od 15.000 eura u zamjenu za 8% udjela.

Mogy tim odlazi u Ljubljanu u ABC akcelerator!
Mogy tim odlazi u Ljubljanu u ABC akcelerator!

Mobendo i Mogy danas su dvije odvojene tvrtke, otkriva nam suosnivač i CTO Andrej Radinger, što se dogodilo i na zahtjev investitora i zbog toga što je to doista logičan korak. No, to ne znači da rad dviju tvrtki nije isprepleten i da to ne nosi sa sobom izazove, pogotovo sada kad će se dio tima privremeno preseliti u Sloveniju.

Što se tiče samih timova, tu problem fokusa gotovo da ne postoji, s obzirom na to da jedan dev tim radi samo na Mogyju, a drugi samo na projektima Mobenda. Dijeljeni resursi su dizajneri, testeri i project management, no dio ostaje u Zagrebu raditi na Mobendo projektima, a dio ljudi ide u Ljubljanu, tako da nema problema s fokusom – svi točno znaju na čemu rade. Osim toga, oba tima su vrlo dobro uhodana, svaki sa svojim team leaderima, koji jako dobro rade svoj posao. A inače svi funkcioniramo kao peerovi, tako da neka hijerarhija niti ne može biti narušena.

Druga stvar je moj fokus, koji je definitivno cijelo vrijeme podijeljen, što je jako komplicirano i zahtjevno. Moj primarni zadatak je da oba tima imaju optimalne uvjete za rad, kao i dogovaranje projekata, komunikacija s partnerima i korisnicima i sve ostalo čime se tim ne bi trebao zamarati. Mobendo radi projekte isključivo za američko tržište, tako da je radno vrijeme od 9 ujutro do ponoći ili još malo iza, s obzirom na razliku u vremenskoj zoni i svakodnevnoj potrebi za komunikacijom s korisnicima. Zadnjih godinu i pol je tako, no s obzirom na aktivnosti vezane uz Mogy zadnja 4 mjeseca i ono što nam predstoji, takav aranžman je teško održiv, i upravo smo u fazi internog restrukturiranja i prilagodbe novoj situaciji.

Od proizvoda za trenera Roba MacIntyrea do partnerstva

mogy web

No, vratimo se na sam proizvod koji je, kao i mnogi drugi o kojima ovdje pišemo, nastao spontano. Andrej otkriva kako su prije godinu i pol stupili u kontakt s Robom MacIntyreom, danas također suosnivačem Mogyja, jednim od cjenjenijih osobnih trenera u SAD-u, koji radi s profesionalnim sportašima, američkim Olimpijcima i mnogim WWE borcima, među kojima je i John Cena, američki prvak u hrvanju.

Rob je imao problem koji ima i većina drugih trenera – previše vremena je trošio na pripremu programa, nemogućnost praćenja klijenata s kojima radi na daljinu, različiti kanali komunikacije s različitim klijentima, nedostatak povratnih informacija i na kraju otežana analiza povratnih informacija. Gledao je postojeća rješenja na tržištu, zaključio da niti jedno ne odgovara njegovim potrebama i zahtjevima i odlučio je naći firmu koja će napraviti upravo no što on želi. Tako je nastao Mogy. Suradnja s Robom je jedno fenomenalno iskustvo, on kao klijent je nešto što smo mislili da ne postoji, a kao osoba je zaista fascinantan. Danas je Rob partner u cijeloj Mogy priči i odlično je što nam je na taj način i ulazak na američko tržište malo lakši.

Konkurencije ovdje ima jer su ovakvi proizvodi poprilično traženi na tržištu, ne skriva to Andrej, a pojedini imaju nevjerojatne budžete s kojima se ova tvrtka sada ni približno ne može mjeriti. No, kaže i kako su treneri s kojima su komunicirali u Mogyju prepoznali vrijednost i neke stvari koje nedostaju drugim rješenjima.

Osnovna razlika je što većina drugih rješenja kreće od neke druge osnove, primjerice od liječenja ozljeda, prehrane i slično. Naše rješenje od početka kreće s idejom rješavanja problema koje imaju treneri, dok većina drugih rješenja kreće od pretpostavke da olakša život klijentima. Iako imamo vrlo dobar modul za klijente, ipak je aplikacija fokusirana na trenere, olakšavanju posla njima i rješavanja trenerovih problema. Tu je osnovna razlika i prednost Mogyja. Uz to imamo komunikaciju uživo između trenera i klijenata, kao i naprednu analitiku i statistiku.

ABC-ov fokus na zdraviji i pametniji život

Mogy je primljen u program ABC akceleratora, čiji se program fokusirao na pametniju svakodnevicu i zdravlje, što odgovara temi kojom se ovaj startup bavi. Osim toga, tražili su se projekti koji već imaju proizvod spreman za tržište, a akceleraciju može proći čak do osam članova tima.   

ABC ima vrlo razgranatu mrežu kontakata i investitora u SAD-u i Kini, a kako je nama Amerika ciljano tržište i krajnji cilj, tu smo se našli. ABC organizira tijekom tri mjeseca vrlo intenzivan program od preko 140 treninga koji pripremaju startup za izlazak na globalno tržište – opet – upravo ono što nam u ovom trenutku treba. U prvoj generaciji – sada kreće druga – je 6 od 8 projekata izašlo sa značajnijim investicijama. Nakon prva tri mjeseca intenzivne pripreme, kreće druga faza od tri mjeseca u kojoj te prate i usmjeravaju u izlasku van. Procjena je bila da ćemo u ovom trenutku imati jako puno benefita od ulaska u ABC program i da se s obzirom na trenutnu fazu našeg projekta savršeno uklapamo u njihov program. Dakle naša odluka je bila rezultat dosta analize i neke naše procjene.

Ipak, ono što je najbitnije od svega je tim – niti s ABC-om niti bilo kim drugim nema garancije, u konačnici vjerujem da sve ovisi o nama (timu). I za kraj još jedna bitna stvar – mislim da je korisno maknuti tim iz Zagreba na tri mjeseca i posvetiti se samo projektu to vrijeme sa što manje vanjskih utjecaja, a opet blizu Zagreba.

Mogy

Zašto Mogy nije ostao u Hrvatskoj?

Nakon što je jučer stigla vijest o ovoj investiciji, ali i odlasku tima u Ljubljanu, poduzetnik Hrvoje Prpić pokrenuo je raspravu komentarom da ovaj slučaj pokazuje da se na startup zajednici u Hrvatskoj mora još mnogo raditi kako projekti ne bi odlazili u inozemstvo, barem ne u početnoj fazi. Andrej nije želio mnogo govoriti o startup zajednici i poduzetništvu u Hrvatskoj, osim što je spomenuo uobičajene probleme – administrativne barijere, koje stvaraju antipoduzetničku klimu, te premalo tržište. Ipak, navodi i pozitivno iskustvo s agencijom HAMAG-BICRO, uz čiju su se pomoć u svibnju predstavljali pred investitorima u Londonu, što mu daje nadu da stvari idu nabolje.

Mi nismo ciljano išli van Hrvatske u ovom trenutku, iako nam je u perspektivi cilj otići na veće i zahvalnije tržište. Nama je jedini kriterij bio program, što akcelerator nudi i što mi možemo očekivati nakon tog programa. Osim što je tema drugog ciklusa ABC-a upravo ono što je naše područje, čitav program i benefiti su upravo ono što smo tražili, a u Hrvatskoj to nismo uspjeli naći. Nismo htjeli ići u akcelerator samo zato da kažemo da smo u njemu, nego smo htjeli ići ciljano, da imamo od toga najveću moguću korist i da nakon toga budemo spremni za izlazak na globalno tržište, i tu smo se našli s ABC-om na svim razinama. Prije par mjeseci smo došli dosta daleko u razgovorima s poznatim bugarskim fondom LaunchHubom, gdje smo u konačnici i bili pozvani na trodnevni događaj upoznavanja i predinkubacije. No, naša procjena je bila da u tom trenutku nismo za to spremni i da ne možemo iskoristiti maksimalno sve mogućnosti. Danas je situacija bitno drugačija i danas vjerujemo da smo skroz spremni za sve to – kako naš projekt, tako i cijeli tim.

Mogy.me – osobni pristup

I, za kraj, zanimljivo je primijetiti da je Mogy za svoju domenu odabrao – .Me, koja upravo ima u tijeku natječaj za dodjelu premium domena za regionalne projekte. Andrej komentira:

Inicijalno smo htjeli .com, no ona je zauzeta. Nakon toga nam je izbacilo .Me kao slobodnu i nismo uopće razmišljali. Iskreno – nismo išli ciljano na tu domenu, no nakon što smo je vidjeli, zaključili smo da bismo je koristili čak i da je .com slobodna. .Me domena nam se jako dobro uklopila, jer je Mogy rješenje koje simbolizira rad na sebi i poboljšanje sebe, a .Me daje upravo taj personal touch. 🙂

Mogy sad čeka intenzivan rad na projektu i poslovnom razvoju u iduća tri mjeseca, ali, sudeći prema reakciji tima, u potpunosti su spremni posvetiti se tome, stoga ne sumnjamo da će se vratiti s ovog “treninga” još bolji i jači. 

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na Netokraciji dopušteno je samo korisnicima koji ostave svoje ime i prezime te mail adresu i prihvate pravila ponašanja.

Pravila ponašanja

Na Netokraciji za vas stvaramo kvalitetan, autorski potpisan sadržaj i zaista se veselimo vašim kvalitetnim, kontruktivnim komentarima. Poštujmo stoga jedni druge prilikom komentiranja, kao i Zakon, držeći se sljedećih pravila ponašanja:

  • Ne budite 💩: Nema vrijeđanja, diskriminiranja, ni psovanja (osim ako nije osobni izričaj, ali onda neka psovka bude općenita, a ne usmjerena prema nekome). Također, upoznajte se sa stavkom 2. članka 94. Zakona o elektroničkim medijima prije no što ostavite komentar.
  • Samo kvalitetna rasprava, manje trolanja: Ne morate se ni sa kim slagati, ali budite konstruktivni i doprinesite raspravi! Svako trolanje, flameanje, koliko god "plesalo" na granici, leti van.
  • Imenom i prezimenom, nismo Anonymous 👤: Autor sadržaja stoji iza svog sadržaja, stoga stojite i vi iza svog komentara. Koristimo ime i prezime te pravu email adresu.

Kako koristimo podatke koje ostavljate? Bacite oko na našu izjavu o privatnosti.

Sve ostale komentare ćemo s guštom spaliti, jer ne zaslužuju svoje mjesto na internetu.

Komentari

Odgovori

Tvoja e-mail adresa neće biti objavljena.

Popularno

Razvoj weba

UX je posao Project Managera? Dizajnera? Pisca? Developera?

Iako svi trube o važnosti UX-a, nitko ne zna tko bi se time trebao baviti, ne postoje UX istraživači unutar timova niti najvećih domaćih tehnoloških kompanija, a korisničkim iskustvom se bavi tko stigne ili kome to uvale. 

Tehnologija

Modrić, papige i printeri znaju da nas roboti neće zamijeniti

Poplava GPT-4 gurua i Microsoft vs Google utrke stvara dojam friške revolucije, no umjetna inteligencija već desetljećima skriva iste kosture u ormaru. Dobrih ideja i rješenja ima mnogo. Lovaca u mutnom vjerojatno i više. Pitanje je samo - tko će biti glasniji?

Tvrtke i poslovanje

Kontroling iliti kako urediti proces naplate prije nego pritok novca presuši

Ako niste ekonomske struke i ako se u svojoj karijeri niste susretali s podacima, izvještajima, projekcijama gotovo je sigurno kako ćete odmah kontroling povezati s kontrolom. I upravo ste upali u prvu veliku zabludu, jer kontroling je prvenstveno usmjeren na otkrivanje „bugova“ u komunikaciji i procesima.

Što ste propustili

Društvene mreže

Sve više mama-influencerica skriva lica svoje djece s interneta. I to je ispravna odluka.

Djeca influencera i djeca influenceri koja su odrasla na internetu danas na pragu zrelosti osvještavaju da im se zapravo nije sviđalo djetinjstvo pred kamerama i u suradnjama s brendovima. Ujedno je i sve više i daleko ozbiljnijih situacija gdje iskorištavanje djece na internetu graniči s kaznenim djelima.

Netokracija Podcast

“Photomathov exit znači više investicija u hrvatske startupe”

Prvi veliki exit hrvatske tehnološke tvrtke koja je financirana VC kapitalom znak je ulagačima da se investiranjem u hrvatske startupe - može zaraditi. I znači da će, u uvjetima globalne nuklearne zime, za domaće startupe vladati globalno zatopljenje, tvrdi Bernard Ivezić, urednik magazina Startup Report.

Prikaz

Naši učenici ne znaju što znači baviti se poduzetništvom – kako to promijeniti?

Djeca školske dobi silno su inovativna i kreativna, no ponekad im službeni nastavni program ne daje dovoljnu podršku u ostvarivanju njihovog potencijala. Evo kako stvar spašavaju entuzijastični pojedinci (nastavnici), relevantne institucije te društveno odgovorne tvrtke.

Tehnologija

Modrić, papige i printeri znaju da nas roboti neće zamijeniti

Poplava GPT-4 gurua i Microsoft vs Google utrke stvara dojam friške revolucije, no umjetna inteligencija već desetljećima skriva iste kosture u ormaru. Dobrih ideja i rješenja ima mnogo. Lovaca u mutnom vjerojatno i više. Pitanje je samo - tko će biti glasniji?

Panel

Tri godine poslije pandemije: Jesmo li doista promijenili modele rada ili smo se vratili u urede?

Globalni tehnološki divovi skoro pa na silu vraćaju zaposlenike u urede, jesu li domaće IT tvrtke prigrlile fleksibilnost analiziramo uz primjere iz Photomatha, Combisa, Endave i Ars Future...

Tvrtke i poslovanje

Kako je tvrtka osnovana u socijalizmu došla na prag komercijalizacije svog prvog AI rješenja u medicini

TIS grupa do sada se gradila daleko od pozornosti šire javnosti. U međuvremenu, radili su na uvođenju SEPA-e, eura, Instant Paymentsa, surađuju s fintechima, prisutni su u velikim bankama, i s vlastitim rješenjima… Ali nijedan njihov projekt nije toliko odjeknuo kao prvi koji su napravili uz pomoć umjetne inteligencije.