MobilityDay 2010. uz Windows Phone 7 i Samsung Galaxy Tab

MobilityDay 2010. uz Windows Phone 7 i Samsung Galaxy Tab

U Zagrebu je 23. rujna održana već tradicionalna konferencija posvećena mobilnim tehnologijama, MobilityDay. Ove godine veća nego ikad, konferencija se od prethodnih razlikovala i u partnerstvu s najvećim brojem proizvođača mobilnog hardvera i softvera: uz Microsoft, imali smo priliku vidjeti što rade Nokia i Samsung. Dok smo očekivali Windows Phone 7, ugodno nas je iznenadilo prisustvo Androida i Samsungova Galaxy Taba, potencijalnog konkurenta popularnog iPada...

U Zagrebu je 23. rujna održana već tradicionalna konferencija posvećena mobilnim tehnologijama, MobilityDay. Ove godine veća nego ikad, konferencija se od prethodnih razlikovala i u partnerstvu s najvećim brojem proizvođača mobilnog hardvera i softvera: uz Microsoft, imali smo priliku vidjeti što rade Nokia i Samsung.

Dok smo očekivali Windows Phone 7, ugodno nas je iznenadilo prisustvo Androida i Samsungova Galaxy Taba, potencijalnog konkurenta popularnog iPada.

O tome koliko je mobilno tržište veliko dovoljno govori činjenica da je na ovoj konferenciji i bez nekoliko velikih igrača poput Applea i BlackBerryja bilo govora o poprilično velikom broju tehnologija, pogotovo na području operativnih sustava i razvojnih okolina. Developerima koji se bave razvojem mobilnih aplikacija nije nimalo lako, no u svakom se slučaju radi o jednoj od trenutno najuzbudljivijih i najživljih grana IT-ja.

Windows Phone 7 kao lajtmotiv konferencije

Tema koja je dominirala konferencijom već od uvoda je Windows Phone 7. Andrej Radinger nam je na početku konferencije dao detaljan pregled razvojne okoline koja se sastoji od Visual Studija 2010 Express i Expression Blenda. Ta dva alata u kombinaciji daju vrlo moćno razvojno okruženje s prilično dobrom podrškom za suradnju između dizajnera i programera.

MobilityDay je okupio preko 200 sudionika (Snimio Hrvoje Mihajlic)

Temelj za razvoj Windows Phone 7 aplikacija je Silverlight, tehnologija zasigurno poznata ljudima koji se bave razvojem u Microsoftovom .NET-u, a kako točno Silverlight funkcionira u kontekstu Windows Phonea smo mogli saznati od gosta iz Španjolske, Josea Luisa Latorrea Millasa. Jose je pokazao što se sa Silverlightom na telefonu točno može kroz nekoliko jednostavnih demo aplikacija.

Nažalost, na konferenciji se nismo imali prilike poigrati sa samim uređajem s novim Microsoftovim mobilnim operativnim sustavom, čime sve viđeno ostaje lagano nedorečeno: Windows Phone 7 u emulatoru izgleda prilično dobro, no korisničko se iskustvo ne može ni blizu procijeniti korištenjem emulatora.

Najveća misterija svakako ostaje nedostatak podrške za HTML5 u novom Microsoftovom mobilnom browseru, za što se iskreno nadamo da je privremena strateška odluka koja će se vrlo, vrlo brzo promijeniti softverskim nadogradnjama. Sami bi se na uređaji europskom tržištu trebali pojaviti tijekom listopada, dok je datum objave u Hrvatskoj nepoznat.

Samsung Galaxy Tab: Androidov odgovor na iPad?

Uređaj kojeg smo nakratko imali prilike isprobati je Samsungov Galaxy Tab, tablet uređaj pogonjen procesorom takta 1 GHz i Androidom 2.2. Sa svojim ekranom od 7 inča, rezolucije 1024×600 izgleda osjetno manje od iPada i gotovo je duplo lakši.

Samsung Tab također je predstavljen... (Snimio Hrvoje Mihajlic)

Vidljive su neke promjene u odnosu na standardni Android Froyo i na prvi se pogled čini da se Samsung potrudio prilagoditi taj operativni sustav većem ekranu. Uređaj je prilično responzivan i brz ukoliko ga se ne optereti Flashom.

O raspoloživosti u Hrvatskoj nismo uspjeli dobiti detaljnije informacije, no ovo je jedan uređaj kojeg željno iščekujemo. Uz Windows Phone 7 i Galaxy Tab, imali smo prilike slušati i o razvoju za Nokijin Symbian 3 te novi Samsungov mobilni operativni sustav Bada.

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na Netokraciji dopušteno je samo korisnicima koji ostave svoje ime i prezime te mail adresu i prihvate pravila ponašanja.

Pravila ponašanja

Na Netokraciji za vas stvaramo kvalitetan, autorski potpisan sadržaj i zaista se veselimo vašim kvalitetnim, kontruktivnim komentarima. Poštujmo stoga jedni druge prilikom komentiranja, kao i Zakon, držeći se sljedećih pravila ponašanja:

  • Ne budite 💩: Nema vrijeđanja, diskriminiranja, ni psovanja (osim ako nije osobni izričaj, ali onda neka psovka bude općenita, a ne usmjerena prema nekome). Također, upoznajte se sa stavkom 2. članka 94. Zakona o elektroničkim medijima prije no što ostavite komentar.
  • Samo kvalitetna rasprava, manje trolanja: Ne morate se ni sa kim slagati, ali budite konstruktivni i doprinesite raspravi! Svako trolanje, flameanje, koliko god "plesalo" na granici, leti van.
  • Imenom i prezimenom, nismo Anonymous 👤: Autor sadržaja stoji iza svog sadržaja, stoga stojite i vi iza svog komentara. Koristimo ime i prezime te pravu email adresu.

Kako koristimo podatke koje ostavljate? Bacite oko na našu izjavu o privatnosti.

Sve ostale komentare ćemo s guštom spaliti, jer ne zaslužuju svoje mjesto na internetu.

Komentari

  1. Hrvoje Mihajlic

    Hrvoje Mihajlic

    25. 09. 2010. u 12:51 pm Odgovori

    fali ti keyword “iPad killer” ^^

    BTW nemogućnost tetheringa je za mene major turnoff … pa to je jedan od primarnih razloga zašto imam telefon 😀

    al s druge strane nema ga baš ni iPhone… a ček malo jel to telefon? :/ …. 😛

  2. Nikola Krajačić

    Nikola Krajačić

    26. 09. 2010. u 1:43 pm Odgovori

    iPhnoe ima tethering, kako ne? 🙂
    Uglavnom, mislim da će nepodržavanje HTML5 biti fail za uređaj, i nije mi zapravo jasno zašto je Microsoft odlučio ne podržati HTML5 na mobitelu, dok se sa IE9 na sva zvona hvali kako podržava HTML5 bolje od ikojeg drugog browsera.
    Jedino mi pada na pamet neka kombinacija sa Flashom, da kakti Adobe+MS ubiju iPhone, but that’s not gonna happen 🙂

    A inače, drago mi je na neki način što neće imati copy/paste, tethering, što neće podržavati jednu od glavnih web tehnologija i sl. – možda će to konačno ušutkati iphone hatere koji su to stalno prigovarali appleu, možda im to pokaže da ne treba mobitel (uređaj) natrpati svime odjednom da bi bio uspješan.
    Odnosno, fora mi je to što MS sad ne iskorištava priliku i ne stavlja neke “osnovne funkcije” (kako se to nazivalo kada je trebalo rušiti iphone) i slično…

Odgovori

Tvoja e-mail adresa neće biti objavljena.

Popularno

Startupi

57hours Viktora Marohnića narastao 4 puta i osigurao još 2,75 milijuna dolara

U ekskluzivnom intervjuu za Netokraciju, suosnivač brzorastuće avanturističke platforme Viktor Marohnić, sa svojim investitorima, otkriva planove.

Tvrtke i poslovanje

7 savjeta za učinkovitu izradu poslovnog plana (posebno za one koji nemaju vremena)

Nisu bez razloga velikani povijesti od Sun Tzua do Dwight D. Eisenhowera pričali o planiranju kao o svetom gralu uspjeha - i ne stoji bez razloga ona narodna: dobra organizacija je pola posla.

Novost

Ivan Burazin pokreće novi startup – Daytonu, već ima Fortune 500 klijente

Nakon tri godine, uspostave i razvoja Infobipovog Developer Experience odjela, Ivan Burazin, pokreće novi dev projekt. Time se nastavlja njegova startuperska priča i misija koja je počela prije više od dekadu - pomagati developerima da rade lakše, brže i učinkovitije. Upoznajemo njegov novi projekt, Daytonu!

Što ste propustili

Intervju

Evo kako je hrvatska glazbena industrija pregovarala s Big Techom!

Dolazak Spotifya i drugih poznatih glazbenih servisa u Hrvatskoj povijesni su dani, ali njima su prethodile godine i godine pravnih pregovora sa samim servisima, kao i domaćih udruga koja štitne prava svih sudionika. Upravo u tim pregovorima možemo pronaći lekcije za medijsku industriju koja trenutno vodi pregovore s Big Techom.

Programiranje

Infobip Shift 2023: Kako pridonositi projektima otvorenog koda?

Zadnje retke s Infobip Shift 2023 konferencije posvećujemo ljudima i inicijativama vezanima uz open source (otvoreni kod).

Startupi

57hours Viktora Marohnića narastao 4 puta i osigurao još 2,75 milijuna dolara

U ekskluzivnom intervjuu za Netokraciju, suosnivač brzorastuće avanturističke platforme Viktor Marohnić, sa svojim investitorima, otkriva planove.

Izvještaj

Infobip Shift 2023: Od pive do savjeta za sreću, što su developeri dobili “ispod Peke”?

Infobip Shift iz godine u godinu potvrđuje kako zalužuje biti na popisu najboljih developerskih konferencija u Europi jer uspjevaju postići nešto teško - kvalitetan sadržaj svjetske razine predstaviti sa stilom u iskrenoj i pozitivnoj atmosferi.

Programiranje

Tacta: Kako smo podržali digitalizaciju i ekspanziju kompanije koja danas ima 150 klinika

Izrada softvera po mjeri uvijek je kompleksan zadatak jer je potrebno dobro proučiti poslovne procese klijenta, odgovoriti na sadašnje potrebe, ali i uzeti u obzir njegove ambicije. Evo kako je Tacta to uspješno napravila za Lazeo, francusku kompaniju specijaliziranu za neinvazivnu estetsku medicinu.

Izvještaj

Infobip Shift 2023: Ne morate trenirati modele da biste bili AI inženjeri

Zaključen je prvi dan hrvatskog Infobip Shifta, jedne od najvećih tehnoloških konferencija u Europi, a mi svoje prve retke posvećujemo gorućoj temi koja je posebno obilježila ovogodišnji program.