MobilityDay 2010. uz Windows Phone 7 i Samsung Galaxy Tab

MobilityDay 2010. uz Windows Phone 7 i Samsung Galaxy Tab

U Zagrebu je 23. rujna održana već tradicionalna konferencija posvećena mobilnim tehnologijama, MobilityDay. Ove godine veća nego ikad, konferencija se od prethodnih razlikovala i u partnerstvu s najvećim brojem proizvođača mobilnog hardvera i softvera: uz Microsoft, imali smo priliku vidjeti što rade Nokia i Samsung. Dok smo očekivali Windows Phone 7, ugodno nas je iznenadilo prisustvo Androida i Samsungova Galaxy Taba, potencijalnog konkurenta popularnog iPada...

U Zagrebu je 23. rujna održana već tradicionalna konferencija posvećena mobilnim tehnologijama, MobilityDay. Ove godine veća nego ikad, konferencija se od prethodnih razlikovala i u partnerstvu s najvećim brojem proizvođača mobilnog hardvera i softvera: uz Microsoft, imali smo priliku vidjeti što rade Nokia i Samsung.

Dok smo očekivali Windows Phone 7, ugodno nas je iznenadilo prisustvo Androida i Samsungova Galaxy Taba, potencijalnog konkurenta popularnog iPada.

O tome koliko je mobilno tržište veliko dovoljno govori činjenica da je na ovoj konferenciji i bez nekoliko velikih igrača poput Applea i BlackBerryja bilo govora o poprilično velikom broju tehnologija, pogotovo na području operativnih sustava i razvojnih okolina. Developerima koji se bave razvojem mobilnih aplikacija nije nimalo lako, no u svakom se slučaju radi o jednoj od trenutno najuzbudljivijih i najživljih grana IT-ja.

Windows Phone 7 kao lajtmotiv konferencije

Tema koja je dominirala konferencijom već od uvoda je Windows Phone 7. Andrej Radinger nam je na početku konferencije dao detaljan pregled razvojne okoline koja se sastoji od Visual Studija 2010 Express i Expression Blenda. Ta dva alata u kombinaciji daju vrlo moćno razvojno okruženje s prilično dobrom podrškom za suradnju između dizajnera i programera.

MobilityDay je okupio preko 200 sudionika (Snimio Hrvoje Mihajlic)

Temelj za razvoj Windows Phone 7 aplikacija je Silverlight, tehnologija zasigurno poznata ljudima koji se bave razvojem u Microsoftovom .NET-u, a kako točno Silverlight funkcionira u kontekstu Windows Phonea smo mogli saznati od gosta iz Španjolske, Josea Luisa Latorrea Millasa. Jose je pokazao što se sa Silverlightom na telefonu točno može kroz nekoliko jednostavnih demo aplikacija.

Nažalost, na konferenciji se nismo imali prilike poigrati sa samim uređajem s novim Microsoftovim mobilnim operativnim sustavom, čime sve viđeno ostaje lagano nedorečeno: Windows Phone 7 u emulatoru izgleda prilično dobro, no korisničko se iskustvo ne može ni blizu procijeniti korištenjem emulatora.

Najveća misterija svakako ostaje nedostatak podrške za HTML5 u novom Microsoftovom mobilnom browseru, za što se iskreno nadamo da je privremena strateška odluka koja će se vrlo, vrlo brzo promijeniti softverskim nadogradnjama. Sami bi se na uređaji europskom tržištu trebali pojaviti tijekom listopada, dok je datum objave u Hrvatskoj nepoznat.

Samsung Galaxy Tab: Androidov odgovor na iPad?

Uređaj kojeg smo nakratko imali prilike isprobati je Samsungov Galaxy Tab, tablet uređaj pogonjen procesorom takta 1 GHz i Androidom 2.2. Sa svojim ekranom od 7 inča, rezolucije 1024×600 izgleda osjetno manje od iPada i gotovo je duplo lakši.

Samsung Tab također je predstavljen... (Snimio Hrvoje Mihajlic)

Vidljive su neke promjene u odnosu na standardni Android Froyo i na prvi se pogled čini da se Samsung potrudio prilagoditi taj operativni sustav većem ekranu. Uređaj je prilično responzivan i brz ukoliko ga se ne optereti Flashom.

O raspoloživosti u Hrvatskoj nismo uspjeli dobiti detaljnije informacije, no ovo je jedan uređaj kojeg željno iščekujemo. Uz Windows Phone 7 i Galaxy Tab, imali smo prilike slušati i o razvoju za Nokijin Symbian 3 te novi Samsungov mobilni operativni sustav Bada.

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na Netokraciji dopušteno je samo korisnicima koji ostave svoje ime i prezime te mail adresu i prihvate pravila ponašanja.

Pravila ponašanja

Na Netokraciji za vas stvaramo kvalitetan, autorski potpisan sadržaj i zaista se veselimo vašim kvalitetnim, kontruktivnim komentarima. Poštujmo stoga jedni druge prilikom komentiranja, kao i Zakon, držeći se sljedećih pravila ponašanja:

  • Ne budite 💩: Nema vrijeđanja, diskriminiranja, ni psovanja (osim ako nije osobni izričaj, ali onda neka psovka bude općenita, a ne usmjerena prema nekome). Također, upoznajte se sa stavkom 2. članka 94. Zakona o elektroničkim medijima prije no što ostavite komentar.
  • Samo kvalitetna rasprava, manje trolanja: Ne morate se ni sa kim slagati, ali budite konstruktivni i doprinesite raspravi! Svako trolanje, flameanje, koliko god "plesalo" na granici, leti van.
  • Imenom i prezimenom, nismo Anonymous 👤: Autor sadržaja stoji iza svog sadržaja, stoga stojite i vi iza svog komentara. Koristimo ime i prezime te pravu email adresu.

Kako koristimo podatke koje ostavljate? Bacite oko na našu izjavu o privatnosti.

Sve ostale komentare ćemo s guštom spaliti, jer ne zaslužuju svoje mjesto na internetu.

Komentari

  1. Hrvoje Mihajlic

    Hrvoje Mihajlic

    25. 09. 2010. u 12:51 pm Odgovori

    fali ti keyword “iPad killer” ^^

    BTW nemogućnost tetheringa je za mene major turnoff … pa to je jedan od primarnih razloga zašto imam telefon 😀

    al s druge strane nema ga baš ni iPhone… a ček malo jel to telefon? :/ …. 😛

  2. Nikola Krajačić

    Nikola Krajačić

    26. 09. 2010. u 1:43 pm Odgovori

    iPhnoe ima tethering, kako ne? 🙂
    Uglavnom, mislim da će nepodržavanje HTML5 biti fail za uređaj, i nije mi zapravo jasno zašto je Microsoft odlučio ne podržati HTML5 na mobitelu, dok se sa IE9 na sva zvona hvali kako podržava HTML5 bolje od ikojeg drugog browsera.
    Jedino mi pada na pamet neka kombinacija sa Flashom, da kakti Adobe+MS ubiju iPhone, but that’s not gonna happen 🙂

    A inače, drago mi je na neki način što neće imati copy/paste, tethering, što neće podržavati jednu od glavnih web tehnologija i sl. – možda će to konačno ušutkati iphone hatere koji su to stalno prigovarali appleu, možda im to pokaže da ne treba mobitel (uređaj) natrpati svime odjednom da bi bio uspješan.
    Odnosno, fora mi je to što MS sad ne iskorištava priliku i ne stavlja neke “osnovne funkcije” (kako se to nazivalo kada je trebalo rušiti iphone) i slično…

Odgovori

Tvoja e-mail adresa neće biti objavljena.

Popularno

Tehnologija

Modrić, papige i printeri znaju da nas roboti neće zamijeniti

Poplava GPT-4 gurua i Microsoft vs Google utrke stvara dojam friške revolucije, no umjetna inteligencija već desetljećima skriva iste kosture u ormaru. Dobrih ideja i rješenja ima mnogo. Lovaca u mutnom vjerojatno i više. Pitanje je samo - tko će biti glasniji?

Razvoj weba

UX je posao Project Managera? Dizajnera? Pisca? Developera?

Iako svi trube o važnosti UX-a, nitko ne zna tko bi se time trebao baviti, ne postoje UX istraživači unutar timova niti najvećih domaćih tehnoloških kompanija, a korisničkim iskustvom se bavi tko stigne ili kome to uvale. 

Analiza

Sve više mama-influencerica skriva lica svoje djece s interneta. I to je ispravna odluka.

Djeca influencera i djeca influenceri koja su odrasla na internetu danas na pragu zrelosti osvještavaju da im se zapravo nije sviđalo djetinjstvo pred kamerama i u suradnjama s brendovima. Ujedno je i sve više i daleko ozbiljnijih situacija gdje iskorištavanje djece na internetu graniči s kaznenim djelima.

Što ste propustili

Panel

Je li doktorski studij korak na koji se isplati odvažiti – dok radite?

Ivan, Petar, Tomislav i Goran iz Poslovne inteligencije opisali su nam svoj put do doktorske titule: zašto su upisali doktorski studij, što im je pomoglo kad je bilo najteže te koliko im je na kraju donio znanja koja danas mogu koristiti na poslu.

Mobilne aplikacije

Zašto (i) Spotify želi postati TikTok?

Spotify je najavio velike promjene unutar aplikacije koje narušavaju korisničko iskustvo samog slušanja glazbe. Zašto se podigla tolika prašina, što nam donose nove funkcionalnosti i hoće li Spotify izgubiti vjerne korisnike?

Digitalni marketing

ChatGPT je novi makretinški mesija. Ili?

Svake godine, a ponekad, ako smo dovoljno dobri, i dva puta godišnje pojavi se novi mesija marketinga koji je došao odagnati apsolutno sve naše marketinške muke, promijeniti svijet marketinga i dati nam odrješenje svih naših marketinških grijeha. Trenutno, po nekima, to je ChatGPT.

Tvrtke i poslovanje

Hrvatska platforma GameBoost osigurala 2 milijuna eura od Fil Rouge Capitala i Feelsgooda

GameBoost planira pobijediti globalnu konkurenciju u ponudi gaming usluga poput treniranja igrača i zajedničkog igranja u popularnim online multiplayer video igrama. Korak bliže tome dovodi ih nova investicijska runda.

Novost

Infobip imenovao Richarda Krasku na mjesto financijskog direktora

Richard Kraska je iskusni financijski stručnjak, koji je prije dolaska u Infobip obnašao dužnosti financijskog direktora u nekoliko brzorastućih softverskih tvrtki.

Karijere

Hrvatska je zaposlila jako malo ukrajinskih IT stručnjaka. Ovo su priče nekih od njih

Kroničnoj nestašici IT kadrova na domaćem tržištu i postojanju pravnih preduvjeta usprkos, rijetke su domaće IT tvrtke koje su zaposlile radnike iz Ukrajine koji nisu i prije radili za njih.