Mireo u Kini započeo partnerstvo za GPS praćenje vozila

Mireo u će u Kini koristiti više milijuna vozila; izrađuje se i aplikacija za reli

Domaća tvrtka Mireo, već dobro poznata po razvoju navigacijskih i telematičkih tehnologija (GIS sustavi), odnedavno se može pohvaliti i suradnjom s kineskom tvrtkom HuoWangTong koja će koristiti rješenje ove zagrebačke tvrtke za prijam, obradu i prijenos podataka iz uređaja za GPS nadzor vozila na području Kine.

mireo_kina
Kinezi su odabrali Mireo jer se ova zagrebačka tvrtka već dokazala u radu s više milijuna GPS uređaja, ali i zbog brzine te preciznosti obrade podataka.

Ožujak je donio poprilično uzbuđenja za domaću tvrtku Mireo specijaliziranu za izradu navigacijskih i telematičkih tehnologija (GIS sustavi). Naime, započela je suradnju s kineskom tvrtkom HuoWangTong koja ima urede u Pekingu i Šangaju, a koja će koristiti Mireovu tehnologiju za prijam, obradu i prijenos podataka iz uređaja za GPS nadzor vozila na području Kine.

Ova kineska tvrtka nudi logističku platformu koja prijevoznicima omogućava nalaženje robe za prijevoz, a korisnicima usluga prijevoza jednostavno pronalaženje prijevoznika te ugovaranje povoljnog i pouzdanog prijevoza. Također, platforma omogućava ocjenjivanje najpovoljnijih uvjeta ugovaranja prijevoza na osnovu adrese za preuzimanje/isporuku robe i trenutačnog položaja teretnog vozila te će vozila prijavljena za korištenje logističke platforme biti opremljena za GPS nadzor. Osim za potrebe logističke platforme, Mireova tehnologija omogućiti će i obradu podataka iz GSP uređaja za potrebe osiguranja vozila i robe, na načelima tzv. Usage Based Insurance (UBI).

Brzo i pouzdano rješenje

U kineskoj tvrtki objašnjavaju kako su Mireo odabrali jer su ova zagrebačka tvrtka već dokazala u radu s više milijuna GPS uređaja, a uz najbržu obradu podataka i najpreciznije izvještavanje. Napominju da im je to izrazito važno jer u sljedeće tri godine na svojoj platformi planiraju okupiti 2 milijuna vozila.

Mireovo rješenje koje će koristiti kineska tvrtka HuoWangTong je lokalizirano i u potpunosti izrađeno u skladu s kineskim zakonodavstvom, a u Mireu objašnjavaju kako su na svjetskom tržištu jako rijetki ponuditelji koji mogu udovoljiti zahtjevu za preciznim radom s nekoliko milijuna vozila. Voyl Divljaković, operativni direktor Mirea, rekao je:

Naš sustav bitno je drugačiji od svih ostalih po tome što je format spremanja podataka promišljen tako da na najoptimalniji način možemo spremati podatke, ali isto tako i doći do njih kad naši klijenti to zatraže. Naša softverska arhitektura zasniva se na pretraživanju koje je bitno drugačije od onog koje često koristi naša konkurencija.

Aplikacija koja će zamijeniti reli suvozače

iPACENOTES_resize

No, to nije jedina novost za Mireo u ovom mjesecu budući da je najavljen i početak razvoja i aplikacije iPacenotes koja ima za cilj u potpunosti zamijeniti suvozača u reliju. U Mireu napominju kako na tržištu već postoji niz aplikacija koje vozačima i suvozačima pomažu pri bilježenju instrukcija o karakteristikama ceste na kojoj se vozi reli utrka, no da je iPacenotes globalno prva aplikacija koja će pravovremeno izgovarati instrukcije vozaču i time moći u potpunosti zamijeniti suvozača.

U oblikovanju početne ideje u iPacenotes projekt sudjelovao je i Juraj Šebalj, deseterostruki prvak Hrvatske u reliju s velikim međunarodnim iskustvom, a jedan od suradnika u projektu je i Miran Kacin, dugogodišnji reli suvozač.

U Mireu ističu kako će se zahvaljujući iPacenotesu povećati sigurnost tijekom treninga, s obzirom na nesreće i izlijetanja s ceste uslijed pogrešno ili nepravovremeno pročitane instrukcije. Iako je originalno zamišljena kao aplikacija za reli vozače, može se primjenjivati i u drugim granama auto i moto sporta, poput kružnih utrka, brdskih utrka pa čak i u motociklizmu. U Mireu objašnjavaju kako preliminarna testiranja pokazuju da je ovakav sustav moguće realizirati, no da je potrebno još jako puno rada kako bi sustav učinili sigurnim za upotrebu. Ulaganje u razvoj iznosi 3,300.000 kuna, a aplikacija će biti dostupna u ožujku iduće godine.

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na Netokraciji dopušteno je samo korisnicima koji ostave svoje ime i prezime te mail adresu i prihvate pravila ponašanja.

Pravila ponašanja

Na Netokraciji za vas stvaramo kvalitetan, autorski potpisan sadržaj i zaista se veselimo vašim kvalitetnim, kontruktivnim komentarima. Poštujmo stoga jedni druge prilikom komentiranja, kao i Zakon, držeći se sljedećih pravila ponašanja:

  • Ne budite 💩: Nema vrijeđanja, diskriminiranja, ni psovanja (osim ako nije osobni izričaj, ali onda neka psovka bude općenita, a ne usmjerena prema nekome). Također, upoznajte se sa stavkom 2. članka 94. Zakona o elektroničkim medijima prije no što ostavite komentar.
  • Samo kvalitetna rasprava, manje trolanja: Ne morate se ni sa kim slagati, ali budite konstruktivni i doprinesite raspravi! Svako trolanje, flameanje, koliko god "plesalo" na granici, leti van.
  • Imenom i prezimenom, nismo Anonymous 👤: Autor sadržaja stoji iza svog sadržaja, stoga stojite i vi iza svog komentara. Koristimo ime i prezime te pravu email adresu.

Kako koristimo podatke koje ostavljate? Bacite oko na našu izjavu o privatnosti.

Sve ostale komentare ćemo s guštom spaliti, jer ne zaslužuju svoje mjesto na internetu.

Odgovori

Tvoja e-mail adresa neće biti objavljena.

Popularno

Kolumna

Od Yahooa do ChatGPT-ja: Strategije uspjeha na tražilicama koje vrijede i danas

Neke strategije za pozicioniranje na internetskim tražilicama još funkcioniraju i nakon 10 godina. U ovom povratku u prošlost, prisjećamo se raznih praksi, što se od njih zadržalo, a što ne - te što je novo ušlo u igru...

Startupi

Ovo je email strategija kojom je Burazin privukao investitore poput direktora Stack Overflowa

U novoj epizodi ulazimo u detalje o: (vjerojatno) najvećoj pre-seed rundi u hrvatski startup; tome kako SAD namjerava kontrolirati AI sustave koji bi mogli napraviti atomsku bombu te zašto osnivača Netokracije Ivana Brezaka Brkana izbacuju iz zagrebačkih kavana?

Tehnologija

Tomislav Tipurić uoči ATD-a: Moramo poraditi na promjeni definicije junior developera

Uoči 18. konferencije Advanced Technology Days porazgovarali smo s osobom zaduženom za program, Tomislavom Tipurićem, o svemu što ne smijete propustiti na samom događaju, a i u svijetu tehnologije posljednjih godina i dana. Naravno, AI je neizostavna tema.

Što ste propustili

Kolumna

Od Yahooa do ChatGPT-ja: Strategije uspjeha na tražilicama koje vrijede i danas

Neke strategije za pozicioniranje na internetskim tražilicama još funkcioniraju i nakon 10 godina. U ovom povratku u prošlost, prisjećamo se raznih praksi, što se od njih zadržalo, a što ne - te što je novo ušlo u igru...

Tehnologija

Najveća hrvatska luka u Pločama postat će pametna, uz sufinanciranje iz EU od skoro milijun eura

Luka Ploče postat će prva hrvatska pametna luka. Ujedno je ovo jedini projekt iz Hrvatske koji je Europska Komisija odobrila u sklopu fonda 5GSC - od ukupno 14 odobrenih u cijeloj Uniji.

Tvrtke i poslovanje

Bajke u digitalnom svijetu: Pinokio djeci priča o lažnom predstavljanju, a tri praščića o slabim lozinkama

Stotine ljudi podržale su humanitarnu akciju tvrtke Combis i Centra za nestalu i zlostavljanu djecu.

Društvene mreže

Upoznajte Retriever, platformu FER-ovog TakeLaba koja rudari po 30 domaćih web portala

Retriever zagrebačkog TakeLaba može analizirati milijune članaka objavljenih na hrvatskome u posljednjih 20 godina, a sprema se i na iskorak u regiju. 

Tvrtke i poslovanje

Od 1. siječnja država nadzire Wolt, Bolt, Glovo… – što to znači?

Teško je regulirati segment tržišta o kojem nemate konkretnih saznanja, srećom, za tzv. GIG ekonomiju to će se uskoro promijeniti. Više saznajemo u razgovoru s ravnateljom Uprave za rad i zaštitu na radu u Ministarstvu rada, mirovinskoga sustava, obitelji i socijalne skrbi.

Tvrtke i poslovanje

“Infrastruktura kao kod” izazov je s kojim se isplati uhvatiti u koštac, pogotovo za ogromne okoline

Što je sustav veći, to IaC (Infrastructure-as-Code) donosi više prednosti. Kako to izgleda u praksi?