Ministarstvo otvorenih podataka je regionalni tehnološki izazov u izradi aplikacija i drugih rješenja, kojemu je cilj poboljšati upravljanje gradovima u Hrvatskoj, Bosni i Hercegovini, Srbiji, Crnoj Gori, Albaniji, Makedoniji i Kosovu. Dobra je vijest kako je rok za natječaj produljen pa ako ste propustili prijaviti se prvi put, još uvijek to stignete učiniti do 5. prosinca.

Izazovom pod imenom Ministarstvo otvorenih podataka želi se podržati kreativni potencijal mladih ljudi, otvorene podatke i razvoj tehnologija za inkluzivno upravljanje. Ako znate za neki društveni problem, imate ideju kako ga riješiti te tako poboljšati upravljanje i učinkovitost u gradovima, ali i ojačati sudjelovanje građana u radu institucija, iskoristite priliku i – prijavite se!
Natječaj je upravo produljen, a novi rok prijave je 5. prosinca 2016. godine. Jelena Berković, izvršna direktorica GONG-a koji sudjeluje u provedbi Ministarstva otvorenih podataka naglašava:
Jačanje građanskog aktivizma kroz korištenje otvorenih podataka doprinosi rastu transparentnosti i odgovornosti javnih institucija, a ujedno i razvoju zajednice koja koristi otvorene podatke. Upravo zato TechSoup i GONG, uz podršku ProPuha, ove godine organiziraju ovaj regionalni izazov.
Tko može sudjelovati?
Prijave su otvorene studentima, aktivistima, startupima, članovima nevladinih organizacija i poslovnog sektora. U sklopu izazova Ministarstvo otvorenih podataka, zainteresirani timovi trebaju na temelju raspoloživih baza podataka osmisliti neki e-korisnički servis ili rješenje namijenjeno građanima koji žive u Hrvatskoj, Bosni i Hercegovini, Crnoj Gori, Albaniji, Makedoniji i Srbiji. Rješenja mogu biti u obliku mobilne aplikacije, vizualizacije podataka, analitike i dr.
Neka od prošlogodišnjih rješenja uključuju aplikaciju protiv čekanja javnoga prijevoza u Varšavi gdje građani sami javljaju gužve i kašnjenja, dok je suradnja srpskog Centra za istraživanje, transparentnost i odgovornost (CRTA) i Open Data Kosovo dovela do vizualizacije usporedbe troškova nekih mega-građevina i realnih potreba građana (primjerice usporedba projekta Beograd na vodi s brojem škola koje bi se mogle sagraditi za isti iznos javnih sredstava). Više o samom projektu moguće je saznati i u sljedećem videu:
Što očekuje najbolje timove?
Deset najboljih timova će razviti svoje ideje na bootcampu u Zagrebu, u veljači 2017. Dva pobjednička tima će dobiti po 2500 dolara, ali i sudjelovanje u inkubacijskom programu koji se sastoji od četiri mjeseca individualne mentorske podrške za završetak svog rješenja. Posebnu nagradu od 2500 dolara dobit će tim koji će imati najbolju ideju za korištenje prostornih podataka.
Izazov Ministarstvo otvorenih podataka je osmislio UNDP, a podržavaju Ministarstvo financija Republike Slovačke, Fondacija Charles Stewart Mott i sponzor nagrada – GDi.
Ako imate zanimljivu ideju za rješavanje nekog društvenog problema, ne zaboravite se prijaviti do 5. prosinca, a više informacija o izazovu može se pronaći na službenim stranicama te Facebook stranici Ministarstva otvorenih podataka.
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na Netokraciji dopušteno je samo korisnicima koji ostave svoje ime i prezime te mail adresu i prihvate pravila ponašanja.
Pravila ponašanja
Na Netokraciji za vas stvaramo kvalitetan, autorski potpisan sadržaj i zaista se veselimo vašim kvalitetnim, kontruktivnim komentarima. Poštujmo stoga jedni druge prilikom komentiranja, kao i Zakon, držeći se sljedećih pravila ponašanja:
Kako koristimo podatke koje ostavljate? Bacite oko na našu izjavu o privatnosti.
Sve ostale komentare ćemo s guštom spaliti, jer ne zaslužuju svoje mjesto na internetu.