Natječaj Ministarstvo otvorenih podataka produljio prijave do 5. prosinca

Natječaj Ministarstvo otvorenih podataka produljio prijave do 5. prosinca

Ministarstvo otvorenih podataka je regionalni tehnološki izazov u izradi aplikacija i drugih rješenja, kojemu je cilj poboljšati upravljanje gradovima u Hrvatskoj, Bosni i Hercegovini, Srbiji, Crnoj Gori, Albaniji, Makedoniji i Kosovu. Dobra je vijest kako je rok za natječaj produljen pa ako ste propustili prijaviti se prvi put, još uvijek to stignete učiniti do 5. prosinca.

ministarstvo_otvorenih_podataka_resize
Foto: Facebook Ministarstvo otvorenih podataka

Izazovom pod imenom Ministarstvo otvorenih podataka želi se podržati kreativni potencijal mladih ljudi, otvorene podatke i razvoj tehnologija za inkluzivno upravljanje. Ako znate za neki društveni problem, imate ideju kako ga riješiti te tako poboljšati upravljanje i učinkovitost u gradovima, ali i ojačati sudjelovanje građana u radu institucija, iskoristite priliku i – prijavite se!

Natječaj je upravo produljen, a novi rok prijave je 5. prosinca 2016. godineJelena Berković, izvršna direktorica GONG-a koji sudjeluje u provedbi Ministarstva otvorenih podataka naglašava:

Jačanje građanskog aktivizma kroz korištenje otvorenih podataka doprinosi rastu transparentnosti i odgovornosti javnih institucija, a ujedno i razvoju zajednice koja koristi otvorene podatke. Upravo zato TechSoup i GONG, uz podršku ProPuha, ove godine organiziraju ovaj regionalni izazov.

Tko može sudjelovati?

Prijave su otvorene studentima, aktivistima, startupima, članovima nevladinih organizacija i poslovnog sektora. U sklopu izazova Ministarstvo otvorenih podataka, zainteresirani timovi trebaju na temelju raspoloživih baza podataka osmisliti neki e-korisnički servis ili rješenje namijenjeno građanima koji žive u Hrvatskoj, Bosni i Hercegovini, Crnoj Gori, Albaniji, Makedoniji i Srbiji. Rješenja mogu biti u obliku mobilne aplikacije, vizualizacije podataka, analitike i dr.

Neka od prošlogodišnjih rješenja uključuju aplikaciju protiv čekanja javnoga prijevoza u Varšavi gdje građani sami javljaju gužve i kašnjenja, dok je suradnja srpskog Centra za istraživanje, transparentnost i odgovornost (CRTA) i Open Data Kosovo dovela do vizualizacije usporedbe troškova nekih mega-građevina i realnih potreba građana (primjerice usporedba projekta Beograd na vodi s brojem škola koje bi se mogle sagraditi za isti iznos javnih sredstava). Više o samom projektu moguće je saznati i u sljedećem videu:

Što očekuje najbolje timove?

Deset najboljih timova će razviti svoje ideje na bootcampu u Zagrebu, u veljači 2017. Dva pobjednička tima će dobiti po 2500 dolara, ali i sudjelovanje u inkubacijskom programu koji se sastoji od četiri mjeseca individualne mentorske podrške za završetak svog rješenja. Posebnu nagradu od 2500 dolara dobit će tim koji će imati najbolju ideju za korištenje prostornih podataka.

Izazov Ministarstvo otvorenih podataka je osmislio UNDP, a podržavaju Ministarstvo financija Republike Slovačke, Fondacija Charles Stewart Mott i sponzor nagrada – GDi.

Ako imate zanimljivu ideju za rješavanje nekog društvenog problema, ne zaboravite se prijaviti do 5. prosinca, a više informacija o izazovu može se pronaći na službenim stranicama te Facebook stranici Ministarstva otvorenih podataka.

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na Netokraciji dopušteno je samo korisnicima koji ostave svoje ime i prezime te mail adresu i prihvate pravila ponašanja.

Pravila ponašanja

Na Netokraciji za vas stvaramo kvalitetan, autorski potpisan sadržaj i zaista se veselimo vašim kvalitetnim, kontruktivnim komentarima. Poštujmo stoga jedni druge prilikom komentiranja, kao i Zakon, držeći se sljedećih pravila ponašanja:

  • Ne budite 💩: Nema vrijeđanja, diskriminiranja, ni psovanja (osim ako nije osobni izričaj, ali onda neka psovka bude općenita, a ne usmjerena prema nekome). Također, upoznajte se sa stavkom 2. članka 94. Zakona o elektroničkim medijima prije no što ostavite komentar.
  • Samo kvalitetna rasprava, manje trolanja: Ne morate se ni sa kim slagati, ali budite konstruktivni i doprinesite raspravi! Svako trolanje, flameanje, koliko god "plesalo" na granici, leti van.
  • Imenom i prezimenom, nismo Anonymous 👤: Autor sadržaja stoji iza svog sadržaja, stoga stojite i vi iza svog komentara. Koristimo ime i prezime te pravu email adresu.

Kako koristimo podatke koje ostavljate? Bacite oko na našu izjavu o privatnosti.

Sve ostale komentare ćemo s guštom spaliti, jer ne zaslužuju svoje mjesto na internetu.

Odgovori

Tvoja e-mail adresa neće biti objavljena.

Popularno

Kolumna

Modrić, papige i printeri znaju da nas roboti neće zamijeniti

Poplava GPT-4 gurua i Microsoft vs Google utrke stvara dojam friške revolucije, no umjetna inteligencija već desetljećima skriva iste kosture u ormaru. Dobrih ideja i rješenja ima mnogo. Lovaca u mutnom vjerojatno i više. Pitanje je samo - tko će biti glasniji?

Razvoj weba

UX je posao Project Managera? Dizajnera? Pisca? Developera?

Iako svi trube o važnosti UX-a, nitko ne zna tko bi se time trebao baviti, ne postoje UX istraživači unutar timova niti najvećih domaćih tehnoloških kompanija, a korisničkim iskustvom se bavi tko stigne ili kome to uvale. 

Društvene mreže

Sve više mama-influencerica skriva lica svoje djece s interneta. I to je ispravna odluka.

Djeca influencera i djeca influenceri koja su odrasla na internetu danas na pragu zrelosti osvještavaju da im se zapravo nije sviđalo djetinjstvo pred kamerama i u suradnjama s brendovima. Ujedno je i sve više i daleko ozbiljnijih situacija gdje iskorištavanje djece na internetu graniči s kaznenim djelima.

Što ste propustili

Gaming

Hrvatska platforma GameBoost osigurala 2 milijuna eura od Fil Rouge Capitala i Feelsgooda

GameBoost planira pobijediti globalnu konkurenciju u ponudi gaming usluga poput treniranja igrača i zajedničkog igranja u popularnim online multiplayer video igrama. Korak bliže tome dovodi ih nova investicijska runda.

Novost

Infobip imenovao Richarda Krasku na mjesto financijskog direktora

Richard Kraska je iskusni financijski stručnjak, koji je prije dolaska u Infobip obnašao dužnosti financijskog direktora u nekoliko brzorastućih softverskih tvrtki.

Tvrtke i poslovanje

Hrvatska je zaposlila jako malo ukrajinskih IT stručnjaka. Ovo su priče nekih od njih

Kroničnoj nestašici IT kadrova na domaćem tržištu i postojanju pravnih preduvjeta usprkos, rijetke su domaće IT tvrtke koje su zaposlile radnike iz Ukrajine koji nisu i prije radili za njih.

Društvene mreže

Sve više mama-influencerica skriva lica svoje djece s interneta. I to je ispravna odluka.

Djeca influencera i djeca influenceri koja su odrasla na internetu danas na pragu zrelosti osvještavaju da im se zapravo nije sviđalo djetinjstvo pred kamerama i u suradnjama s brendovima. Ujedno je i sve više i daleko ozbiljnijih situacija gdje iskorištavanje djece na internetu graniči s kaznenim djelima.

Startupi

“Photomathov exit znači više investicija u hrvatske startupe”

Prvi veliki exit hrvatske tehnološke tvrtke koja je financirana VC kapitalom znak je ulagačima da se investiranjem u hrvatske startupe - može zaraditi. I znači da će, u uvjetima globalne nuklearne zime, za domaće startupe vladati globalno zatopljenje, tvrdi Bernard Ivezić, urednik magazina Startup Report.

Karijere

Naši učenici ne znaju što znači baviti se poduzetništvom – kako to promijeniti?

Djeca školske dobi silno su inovativna i kreativna, no ponekad im službeni nastavni program ne daje dovoljnu podršku u ostvarivanju njihovog potencijala. Evo kako stvar spašavaju entuzijastični pojedinci (nastavnici), relevantne institucije te društveno odgovorne tvrtke.