Danas se održava poludnevni događaj Mini Seedcamp u Ljubljani, koji su suorganizirale Netokracija Slovenija i Startup Slovenija. Događaj se sastoji od nekolicine kraćih predavanja, panela i predstavljanja deset startupa, koji imaju šansu sudjelovati na Seedcamp Weeku u Berlinu i možda se priključiti obitelji ovog akceleratora te, naravno, dobiti i ulaganje.

Carlos Eduardo Espinal, partner u Seedcampu, predstavio je novosti kod ovog startup akceleratora o kome smo pisali na Netokraciji. Naime, nedavno je lansiran novi fond, putem kojeg se akceleriraju startupi od početnih faza pa sve do izlaska na burzu, a inicijalno ulaganje kreće se između 25.000 do 250.000 dolara. Samim time, Seedcamp je promijenio i logotip – više nije sjeme, nego mladica. Proširio se i tim, kao i broj tvrtki uključenih u akcelerator – danas ih je 140.
A deset danas predstavljenih startupa imaju šansu priključiti se Seedcampu – više detalja o njima možete pronaći u našoj najavi, ali u kratkim crtama to su:
- ANGL (Mađarska), mobilna društvena aplikacija za streaming videa uživo.
- Doo Doo (Slovenija), platforma organiziranje dijeljenja vožnje, posebna po tome što nudi brze rezervacije.
- Fleapr (Slovenija), platforma za kreiranje privlačnih oglasa za rabljene stvari.
- Fliiby (Srbija), platforma za digitalne umjetnike te monetizaciju njihovih radova.
- Getta.pro (Slovenija), mobilna aplikacija za profesionalne fitness trenere.
- Hors.ly (Austrija) bilježi rezultate natjecanja konja.
- Jetmap (Slovenija) daje pregled niskobudžetnih letova po Europi.
- Setting (Rumunjska), svojevrsni Airbnb za radna mjesta.
- Storesense (Slovenija) pomaže fizičkim trgovinama u analizi svog prodajnog prostora.
- Zenodys (Slovenija) omogućuje kreiranje Internet of Things predmeta bez poznavanja programiranja.

Povratne informacije predstavljenim startupima dali su Stan Sirakov iz Launchuba, Ivan Brezak Brkan, Netokracijin glavni urednik, Aleš Špetič iz CubeSensorsa te Andraž Tori iz Zemante, koji je podijelio i svoje iskustvo sa Seedcampom.
Povjerenje – bitna stavka u startupu
Nakon predstavljanja startupa Carlos je održao predavanje o zanimljivoj temi, a koja se tiče raspada timova, neslaganja među osnivačima i nedostatku povjerenja, što može biti pogubno za startup. Prema Davidu Horsageru postoji osam stupova povjerenja, a oni su jasnoća, suosjećanje, karakter, kompetentnost, obveza, povezivanje, doprinos i konzistencija. Carlos se osvrnuo na svaki od tih stupova dajući savjete za osnivače:
Kreirajte jaku i konzistentnu kulturu. Svaki put kad nova osoba dođe, mora joj biti jasan ton, vokabular, ponašanje, vrijednosti – lako ćete primijetiti i tko se ne uklapa u to.

Carlos zagovara i točno određivanje toga tko što radi – tko je za što odgovoran, tko nudi podršku, tko je konzultant, a tko je informiran o svemu. Također, bitna je i odgovornost, a svatko treba moći objasniti čime se bavi – zato je bitno i komunicirati vrlo često.
Također, morate imati plan za pad – kako biste pali sa stilom. A ako nešto ne ide u dobrom smjeru, idite na iduću stvar, reorganizirajte se.
Što ako je nestalo povjerenja? Carlos predlaže pet opcija. Prva se odnosi na ponovnu gradnju povjerenja. Druga je postavljanje jednog od osnivača za vođu, dok ostatak dobiva operativne i točnije određene uloge. Treća se odnosi na dovođenje vanjskog CEO-a, a četvrta na to da jedan od osnivača napušta startup. Najgora je peta opcija, gdje se svi osnivači slože da treba ugasiti tvrtku.
Ulažite u izgradnju i održavanje povjerenja – to će trajati dulje od bilo koje druge vrste investicije.
Uslijedio je i panel o hardverskim startupima, po kojima je slovenska startup scena poznata, o čemu ćemo više pisati u posebnom izvještaju.
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na Netokraciji dopušteno je samo korisnicima koji ostave svoje ime i prezime te mail adresu i prihvate pravila ponašanja.
Pravila ponašanja
Na Netokraciji za vas stvaramo kvalitetan, autorski potpisan sadržaj i zaista se veselimo vašim kvalitetnim, kontruktivnim komentarima. Poštujmo stoga jedni druge prilikom komentiranja, kao i Zakon, držeći se sljedećih pravila ponašanja:
Kako koristimo podatke koje ostavljate? Bacite oko na našu izjavu o privatnosti.
Sve ostale komentare ćemo s guštom spaliti, jer ne zaslužuju svoje mjesto na internetu.
Komentari
Mirko
19. 09. 2014. u 3:34 pm
Neka mi nitko ne zamjeri ali cijela ta scena postala je dosadna i razvodnjena. Stotine sastanaka, male runde ulaganja, startup za svaku najmanju sitnicu.
Izgubljena je atraktivnost i oštrica. Svatko se unutra ubacio a velika većina tu ne pripada. Zadnjih par godina nije stasao nijedan popularni novi startup tipa Airbnb, Twitter itd. U Europi pogotovo. Čekamo novu atraktivnu industriju, ova je pomalo out