U sklopu Mini Seedcampa u Ljubljani održao se i panel o hardveru, na kojemu su sudjelovali Aleš Špetič, CubeSensors, Staš Stankovič, Lumu i Marin Medak, Oivo, a vodio ga je Netokracijin Ivan Brezak Brkan.

Dva od tri spomenuta projekta imaju nešto zajedničko – crowdfunding. Dok je Lumu, svjetlomjer za iPhone, zabilježio zamijećen uspjeh, prikupivši više od 244.000 dolara, kampanja za Ovio, punjač za isti mobilni uređaj, još uvijek traje na Kickstarteru. Oni koji prate regionalnu startup scenu znaju da za Sloveniju to nije ništa čudno – grupno financiranje i hardver u ovoj zemlji vole se javno, a zajedno su do sada skupili više od milijun eura.
Primamljivo to zvuči, no razlike između hardverskih i softverskih startupa su značajne. O razmišljanju Aleša Špetiča više smo čuli na konferenciji Shift, a i sada je istaknuo ono ključno: softver se može lako nadograditi, popraviti greške, a kod hardvera je to znatno teže, nekad i nemoguće, stoga sve mora biti dobro testirano prije no što se krene u prodaju.

Potegnulo se i pitanje o samom crowdfundingu, odnosno koliko je ono danas bitno u razvoju hardverskih projekta. Staš je naveo da bi bez ovog načina financiranja njihove ambicije možda bile niže – ostale bi tek samo na prototipu ili pokušaju prodaje. Marin je naveo kako su platforme poput Kickstartera odlične za provjeru reakcije tržišta te za inicijalno financiranje – ako nema osoba koje bi podržale projekt, znači da nešto treba promijeniti.
Aleš je naveo da se putem crowdfundinga dolazi do early adoptera, koji ipak ne daju informacije o stvarnom tržištu. Spomenuo je i negativne strane platformi, poput visokih naknada, te naveo kako sama kampanja ne garantira povećanu vidljivost proizvoda – oko toga se tim ipak treba dodatno potruditi.

Vrijeme je za akvizicije hardverskih startupa
Troškovi kreiranja hardverskog startupa u pravilu su veći od kreiranja softverskog, ali se u posljednje vrijeme sve više smanjuju. Aleš očekuje i sve veći broj takvih projekata, a zanimljivo će biti vidjeti kako će velike tvrtke početi akvizirati i hardver, baš kao što su posljednje desetljeće radili sa softverom. To je već i počelo – sjetimo se samo Nesta ili Oculus Rifta. Također, u hardverskom svijetu izuzetno je bitno i, osim investicije, imati i ulagača koji razumije hardver – probleme koje on nosi sa sobom, dobavljače, tržište…
Sugovornici su se složili da bi sve bilo jednostavnije i da su proizvođači locirani u Europi ili SAD-u – zbog udaljenosti, jezika i kulturalne razlike, logistika je otežana. No, CubeSensors se proizvodi većim dijelom u Sloveniji, jer su troškovi putovanja do tvornice znatno manji. Također, može se i lakše pregovarati s tvornicama – količine koje su potrebne za Aziju su beznačajne, ali u Europi već mogu utjecati na krajnju cijenu. No, nije ni tu jednostavno – potrebno je i same proizvođače dobro upoznati sa specifičnostima proizvoda i onime što se zapravo želi postići.
No, to je sve dio čari kreiranja hardverskog startupa.
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na Netokraciji dopušteno je samo korisnicima koji ostave svoje ime i prezime te mail adresu i prihvate pravila ponašanja.
Pravila ponašanja
Na Netokraciji za vas stvaramo kvalitetan, autorski potpisan sadržaj i zaista se veselimo vašim kvalitetnim, kontruktivnim komentarima. Poštujmo stoga jedni druge prilikom komentiranja, kao i Zakon, držeći se sljedećih pravila ponašanja:
Kako koristimo podatke koje ostavljate? Bacite oko na našu izjavu o privatnosti.
Sve ostale komentare ćemo s guštom spaliti, jer ne zaslužuju svoje mjesto na internetu.
Komentari