3D printana golferica Prudence visoka je 1.90m i dolazi iz Zagreba

3D printana golferica Prudence visoka je 1.90m i dolazi iz Zagreba

Koliko sati treba da biste napravili 3D printanu osobu od dva metra? Znaju iz Mikrotvornice gdje su stvorili Prudence, golfericu koja je jedna od najvećih 3D printanih skulptura na ovim prostorima.

Sjećam se kada sam prije dosta vremena prvi puta čuo za 3D printere. Nikada se do tada nisam osjećao kao da je nešto toliko revolucionarno, i ni dan danas ne znam zašto. U međuvremenu su ovi printeri došli i do trgovina u Hrvatskoj, ali ono što možete s njima napraviti uvijek iznova iznenadi.

Iznenadit će i vas kada vam kažem kako je startup Mikrotvornica iz Zagreba nedavno napravio 3D printanu skulpturu golferice nazvane Prudence od gotovo dva metra za čije je stvaranje trebalo stotine sati, a sada se nalazi u golf klubu u Španjolskoj. Zašto i kako – o čemu se tu radi?

Srećom, odgovore sam pronašao kod Patricije Kunc, marketing menadžerice Mikrotvornice i njezinih kolega. Patricija mi kaže kako Mikrotvornica najviše surađuje s tvrtkama iz inženjerske, medicinske i umjetničke branše. Jasno, umjetnička djela poput Prudence svojim se svojstvima uvelike razlikuju od 3D printeva za industrijske namjene, ali zato imaju svojstva i oblike koje nije moguće dobiti nijednim drugim načinom proizvodnje.

Od Zagreba do Irske i Španjolske

Prudence je zapravo umjetničko djelo umjetnice Abigail O’Brien iz Dublina koje je 3D skenirano i skalirano na veličinu čovjeka te isprintano u prirodnoj veličini, a predstavlja jedan dio šire kompozicije koja, osim lika Prudence sadrži i fotografije i zvučne efekte, a zove se Prudence and the Game of Golf. Prudence je zapravo treće djelo u serijalu ove autorice kojim nastoji prikazati četiri glavne vrline: Fortitude (hrabrost), Temperance (umjerenost), Justice (pravda) i Prudence (razboritost).

Prudence je tako iz Zagreba otputovala u Irsku, gdje je bila prava zvijezda izložbe u RHA Ashford Gallery u Dublinu, a u potpunosti je izrađena na posebnom Modax3D printeru Mikrotvornice. Patricija mi kaže kako je Prudence danas pronašla novu karijeru u jednom golf klubu u Španjolskoj, a u međuvremenu je napravljena i njezina blizanka za osobnu kolekciju umjetnice te još jedna velika i nekoliko manjih verzija.

450 sati za “printanje”?

Ipak, ako vam se čini da nije baš jednostavno napraviti 3D printanu osobu od skoro dva metra, u pravu ste. Iz Mikrotvornice mi pojašnjavaju:

Zahvaljujući našem custom made Modax3D printeru, koji razvijamo u Tehnološkom parku Zagreb, učinili smo nemoguće mogućim. Na 3D printeru radne površine 400x400x350 mm uspjeli smo izraditi skulpturu visine čak 190 cm (s postoljem), sastavljenu od ukupno 21 komada 3D printanog na našem Modax3D printeru. Kako bi Prudence poprimila svoju konačnu formu svi dijelovi su lijepljeni te je zatim skulptura lakirana kako bi poprimila nevjerojatan sjaj i fantastičan izgled!

Prudence je tako lakirana u rozu boju, za nju je potrošeno 17,53 kg filamenta, a teška je otprilike 20 kilograma. Prudence se “stvarala” nešto više od 450 sati, a iz tima mi kažu kako je ovo možda čak i najveći 3D print ikada napravljen u Hrvatskoj.

Prudence je zanimljiv pokazatelj toga što se može napraviti kada imate dobru ideju, kvalitetan tim, opremu i nešto više od 400 sati za rad na istoj. Ipak, Mikrotvornica je za sve one koji možda nisu toliko vješti u ovoj tehnici, stvorila platformu 3DPrintaj na kojoj možete učiti o ovoj vrsti stvaranja, ali i naručiti print za sebe. Sada kada znate da je moguće napraviti Prudence, sve što trebate je ideja.

 

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na Netokraciji dopušteno je samo korisnicima koji ostave svoje ime i prezime te mail adresu i prihvate pravila ponašanja.

Pravila ponašanja

Na Netokraciji za vas stvaramo kvalitetan, autorski potpisan sadržaj i zaista se veselimo vašim kvalitetnim, kontruktivnim komentarima. Poštujmo stoga jedni druge prilikom komentiranja, kao i Zakon, držeći se sljedećih pravila ponašanja:

  • Ne budite 💩: Nema vrijeđanja, diskriminiranja, ni psovanja (osim ako nije osobni izričaj, ali onda neka psovka bude općenita, a ne usmjerena prema nekome). Također, upoznajte se sa stavkom 2. članka 94. Zakona o elektroničkim medijima prije no što ostavite komentar.
  • Samo kvalitetna rasprava, manje trolanja: Ne morate se ni sa kim slagati, ali budite konstruktivni i doprinesite raspravi! Svako trolanje, flameanje, koliko god "plesalo" na granici, leti van.
  • Imenom i prezimenom, nismo Anonymous 👤: Autor sadržaja stoji iza svog sadržaja, stoga stojite i vi iza svog komentara. Koristimo ime i prezime te pravu email adresu.

Kako koristimo podatke koje ostavljate? Bacite oko na našu izjavu o privatnosti.

Sve ostale komentare ćemo s guštom spaliti, jer ne zaslužuju svoje mjesto na internetu.

Komentari

  1. Zeljko Vujec

    Zeljko Vujec

    14. 11. 2018. u 8:13 pm Odgovori

    OK, potrošili ste 450 sati i 20 kila plastike za smece koje ste mogli napraviti od drva/stiropora ili neceg drugog za 4-5 sati umjetnickog rada.

    Pokazali ste šta konkretno ?

    Isto šta je i pokazao Oleg kojemu je trebala Dacia od 10 000$ da prebaci Teslu od 200 000 $ preko Sahare.

  2. Patricija Kunc

    Patricija Kunc

    29. 11. 2018. u 11:42 am Odgovori

    Dragi Željko,

    ovo je 3D skenirano djelo umjetnice iz Irske koje je zatim 3D printano u prirodnoj veličini, dakle potpuno je identično originalu (15-ak cm visokom) koje je njezino originalno umjetničko djelo. Mi ne određujemo umjetnicima način na koji se oni žele izražavati, samo im pružamo alat kojim mogu stvarati na način kojim se to do sada nije radilo i u opsegu u kojem to nije bilo moguće bez digitalne tehnologije 🙂

Odgovori

Tvoja e-mail adresa neće biti objavljena.

Popularno

Startupi

57hours Viktora Marohnića narastao 4 puta i osigurao još 2,75 milijuna dolara

U ekskluzivnom intervjuu za Netokraciju, suosnivač brzorastuće avanturističke platforme Viktor Marohnić, sa svojim investitorima, otkriva planove.

Tvrtke i poslovanje

7 savjeta za učinkovitu izradu poslovnog plana (posebno za one koji nemaju vremena)

Nisu bez razloga velikani povijesti od Sun Tzua do Dwight D. Eisenhowera pričali o planiranju kao o svetom gralu uspjeha - i ne stoji bez razloga ona narodna: dobra organizacija je pola posla.

Novost

Ivan Burazin pokreće novi startup – Daytonu, već ima Fortune 500 klijente

Nakon tri godine, uspostave i razvoja Infobipovog Developer Experience odjela, Ivan Burazin, pokreće novi dev projekt. Time se nastavlja njegova startuperska priča i misija koja je počela prije više od dekadu - pomagati developerima da rade lakše, brže i učinkovitije. Upoznajemo njegov novi projekt, Daytonu!

Što ste propustili

Tvrtke i poslovanje

Sretan mu 25. rođendan: Kako smo počeli koristiti Googleove proizvode – i zašto (ne)ćemo nastaviti?

Povodom Googleovog rođendana prisjećamo se njegove prošlosti, nepobitnog utjecaja na sve digitalno što danas radimo, ali gledamo i u blisku budućnost koju će obilježiti dvije ključne riječi - umjetna inteligencija i monopol. Nismo propustili priliku ni nostalgično se prisjetiti pozivnica za Gmail, Googleovih pokušaja da napravi društvenu mrežu ili prvih susreta s Googleom, što je za neke zapravo bio YouTube.

Novost

U ZICER-u startupe čeka 150.000 eura, a prijave za akceleracijske programe traju još samo ovaj tjedan

Vodeći hrvatski startup hub ZICER otvorio i program za uspješno lansiranje na globalno tržište.

Tehnologija

500 tisuća korisnika koristi tehnologiju ovog hrvatskog AI startupa

S vremena na vrijeme, pojavi se neki startup koji marljivo radi "ispod radara", a onda odluči podijeliti svoju priču. Prvi donosimo intervju s TensorPixom koji od nedavno broji preko pola milijuna korisnika.

Izvještaj

Lekcije inženjerke iz Shopifya: kako koristiti AI za brži, bolji i lakši razvoj softvera?

Umjetna inteligencija i inženjeri. Nekada se vole, nekada mrze, ali činjenica je da AI inženjerima može olakšati pisanje koda... (ako i sami znaju što rade).

Tvrtke i poslovanje

Sofascore i Span: Zašto se nismo prodali? Jer nam to ne treba – ako imaš tri auta, možeš voziti samo jedan.

Investicije i preuzimanja domaćih tvrtki glavne su teme naše male poduzetničke scene, ali koliko god se pričalo, često tema o neovisnosti ostane postrani. Srećom, ove godine se otvorila na 16. Weekendu.

Panel

“Design Handoff” je proces zbog kojeg developer i dizajner ne moraju imati “standoff”

Predaja bilokakvog projekta ne završava s vašom točkom na kraju - nego svih kojih se taj projekt usko tiče. Uz Neuralab prolazimo kako od “ja sam svoje riješio” doći do kvalitetnog, strukturiranog “design handoffa” koji će značajno olakšati život svima uključenima: dizajnerima, developerima, PM-ovima, klijentima…