Istine i mitovi o prikupljanju kapitala

Mike Edelhart, SocialStarts: Istine i mitovi o prikupljanju kapitala

Međunarodna konferencija PODIM vodeća je slovenska konferencija o poduzetništvu koja će u sljedeća dva dana intenzivne edukacije i pitcheva okupiti ključne aktere slovenskog i regionalnog startup ekosustava.

mikeEdelhart600px
Mike Edelhart na 35. PODIMU (foto: Janez Klemenčič)

Uvodno predavanje na PODIMU održao je Mike Edelhart, partner u američkom fondu rizičnog kapitala SocialStarts koji je do sada investirao u preko 160 tvrtki, a među njima i u slovenske startupe Zemantu i Povio. Nedavni intervju s Mikeom na engleskom jeziku pročitajte na Netokraciji CEE, a u nastavku vam donosimo detalje njegovog predavanja na mariborskoj startup konferenciji.

Mike je sa sudionicima podijelio iskustva iz područja menadžmenta startup tvrtki. Kako tvrdi ovaj pragmatični investitor, postoji tisuću i jedan razlog zašto ne pokrenuti startup, a vrlo malo razloga zbog kojih biste ipak trebali donijeti tu odluku.

Zašto ne pokrenuti startup?

  • Nije zabavno. Mitovi o super zabavnom startup životu jednostavno nisu istiniti. Voditi startup je bolno, puno izazova i stresa.
  • Nećete postati slavni. Ako pokrenete startup, nećete postati slavni. Postoji mogućnost da će vaša tvrtka postati poznata i uspješna, ali to vam ne jamči slavu. Ako ste željni slave, radije se bavite show businessom ili prijavite za jedan od reality showova. Rijetki poduzetnici su poznati poput zvijezda!
  • Nećete se obogatiti. Vjerojatnost da ćete se obogatiti od startupa je minimalna, stoga vam novac ne bi smio biti motivacija za poslovni podvig.
  • Nećete promijeniti svijet. Ok, možda će baš vaša tvrtka napraviti nešto bitno. Međutim, ako je vaša glavna želja ona poznata floskula “change the world”, postoje i drugi načini da to napravite – uključite se u humanitarni rad, pokrenite nevladinu organizaciju ili se angažirajte u politici.
  • Nećete imati moć. Biti na čelu startupa nipošto ne znači biti moćan!
  • Mama će biti ponosna. Ma koliko god vas majka bezuvjetno voljela, neka vam njena sreća nipošto ne bude jedini motiv za pokretanje startupa.
folkPodim600px
35. PODIM okupio je preko 600 sudionika (foto: Janez Klemenčič).

Kada pokrenuti startup?

  • Vaša ideja vas je potpuno preuzela. Ne da vam mira i neprestano razmišljate o njenoj realizaciji? Realizirajte je. Ali nipošto nemojte biti njeni robovi! Uspjeh startupa i slijepa vjernost početnoj ideji obrnuto su proporcionalni. Da, vaša ideja je dobra. Možda. Možda će biti uspješna. A možda i ne. Ma što mislili, ne možete predvidjeti budućnost pa radije osluškujte, učite i prilagođavajte se.
  • Znate da niste sami. Ako želite pokrenuti startup, jedna od kvaliteta koje biste trebali imati jest da znate saslušati drugačija mišljenja i prihvatiti ih. Niste sami i definitivno niste najpametniji.
  • Imate određeno iskustvo. Startupe uglavnom pokreću mladi ljudi. Međutim, to su uglavnom mladi ljudi koji već imaju neko iskustvo iza sebe – prvo zaposlenje, srednjoškolsko programiranje … Ne možete krenuti od nule i očekivati da ćete uspjeti. Svi uspješni poduzetnici nešto su radili već i prije te su u tome bili dokazano dobri.
  • Spremni ste i sposobni prihvatiti rizik. Imate mogućnost nekoliko godina progurati uz ušteđevinu i bez redovnih primanja. Ako imate kredit ili očekujete drugo dijete, vjerojatno nije dobro vrijeme da pokrenete startup.
  • Navikli ste da vas ignoriraju. Krivo interpretiraju i razumiju, loše plaćaju i ne cijene? Pokrenite startup!
  • Zaista imate poslovanje. A što čini poslovanje? Funkcije proizvoda nisu posao. Ako ste nešto napravili bolje nego netko drugi, ne znači da ćete biti uspješni. Funkcija koju ste dodali nije proizvod, ona je samo njegov dio. Čak ni proizvodi nisu posao – trebate definirati kako ćete ga koristiti, distribuirati … Čak ni sama tehnologija ne znači ništa.
  • Gdje onda potražiti vrijednost? Inoviranje poslovnih modela, besprijekorna egzekucija, tehnološki prodor (većina današnjih tehnologija su varijacije na temu). Međutim, nije sve u tehnologiji. Morate definirati tržište. Tko je vaš kupac? Tko će na vas potrošiti novac i vrijeme i kako ćete ga u to uvjeriti? A konkurencija? Najbolje da se suočite s istinom: nikoga nije briga za vašu ideju, vaš tim ili hoćete li propasti. Morate ih natjerati da ih bude briga!
mikeEdelhartPanel600px
(foto: Janez Klemenčič)

Mitovi o investicijama

  • Novac je novac. Ne. Naravno da novac vaše majke ili strateškog partnera nije isti. Potražite “smart money”.
  • Novac fondova rizičnih kapitala je najbolji izbor. Ne nužno. Prikupljanje kapitala iz fondova je komplicirano i relativno skupo.
  • Što više kapitala prikupite, tim bolje. Što će vam novac ako ćete ga potrošiti uludo?
  • Što je veća procijenjena vrijednost vašeg startupa, tim bolje. Jedan od najčešćih mitova.
  • Uspjeh preko noći. Sve velike uspješne tehnološke tvrtke rasle su polako te postale velike i uspješne tek nakon 10 ili 15 godina. Ogroman rast u 6 mjeseci je iznimka koja potvrđuje pravilo.

Istine o investicijama

  • I investitori su ljudi. Gledajte na njih kao na ljudska bića, ne kao na hodajuće dolare.
  • Tržište je vaš najbolji izvor kapitala. Klijenti koji plaćaju za vašu uslugu vaši su najbolji investitori!
  • Ako želite biti Bill Gates, prikupite manje kapitala. Microsoft je većinu “zaradio” od klijenata i korisnika, a Gates je u vlasništvu imao 31% tvrtke kada je ona krenula na burzu.
  • Ako želite biti Mark Zuckerberg, prikupljajte kapital u fazama.
  • Razgovarajte s investitorima i onda kada vam nisu potrebni novci.
  • Život je prekratak da biste surađivali s budalama. Eliminirajte ih iz tvrtke i života.

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na Netokraciji dopušteno je samo korisnicima koji ostave svoje ime i prezime te mail adresu i prihvate pravila ponašanja.

Pravila ponašanja

Na Netokraciji za vas stvaramo kvalitetan, autorski potpisan sadržaj i zaista se veselimo vašim kvalitetnim, kontruktivnim komentarima. Poštujmo stoga jedni druge prilikom komentiranja, kao i Zakon, držeći se sljedećih pravila ponašanja:

  • Ne budite 💩: Nema vrijeđanja, diskriminiranja, ni psovanja (osim ako nije osobni izričaj, ali onda neka psovka bude općenita, a ne usmjerena prema nekome). Također, upoznajte se sa stavkom 2. članka 94. Zakona o elektroničkim medijima prije no što ostavite komentar.
  • Samo kvalitetna rasprava, manje trolanja: Ne morate se ni sa kim slagati, ali budite konstruktivni i doprinesite raspravi! Svako trolanje, flameanje, koliko god "plesalo" na granici, leti van.
  • Imenom i prezimenom, nismo Anonymous 👤: Autor sadržaja stoji iza svog sadržaja, stoga stojite i vi iza svog komentara. Koristimo ime i prezime te pravu email adresu.

Kako koristimo podatke koje ostavljate? Bacite oko na našu izjavu o privatnosti.

Sve ostale komentare ćemo s guštom spaliti, jer ne zaslužuju svoje mjesto na internetu.

Odgovori

Tvoja e-mail adresa neće biti objavljena.

Popularno

Društvene mreže

Biste li plaćali za korištenje Facebooka i Instagrama? A YouTubea i X-a?

Nova epizoda Netokracijina podcasta kao da se nije odmaknula od Noći vještica jer strava se nastavlja - big tech ekipa uvodi pretplate na sve strane. No, dogodila se jedna stvar koja nam daje nadu... Elon Musk održao je prvi "all hands" sastanak!

Ekskluzivno

Daytona osigurala 2 milijuna dolara od investitora poput CEO-a Stack Overflowa i Damira Sabola

U najranijoj, pre-seed rundi financiranja, Daytona je osigurala investiciju od čak 2 milijuna dolara, primarno od poznatih američkih i hrvatskih (su)osnivača.

Netokracija Podcast

Ovo je email strategija kojom je Burazin privukao investitore poput direktora Stack Overflowa

U novoj epizodi ulazimo u detalje o: (vjerojatno) najvećoj pre-seed rundi u hrvatski startup; tome kako SAD namjerava kontrolirati AI sustave koji bi mogli napraviti atomsku bombu te zašto osnivača Netokracije Ivana Brezaka Brkana izbacuju iz zagrebačkih kavana?

Što ste propustili

Intervju

Kako esport industrija izgleda danas – iz perspektive partnera, sponzora, igrača i regulatora?

Ovoga prosinca u Zagrebu čeka nas prvo izdanje Beyond Esports konferencije koja se, kao što joj i ime kaže, bavi esport industrijom i svemu onome što ju pokreće.

Mobilne aplikacije

Vinare čeka EU regulativa, ali Kovačević i Drmač imaju rješenje: Craft Technology E-etikete!

Tko god je imao doticaja s EU regulativama zna da nisu jednostavne niti ih se smije shvatiti olako. Jedna takva stiže i u svijet vinara, a hrvatski Craft Technology mogao bi im tu biti od velike pomoći.

Tvrtke i poslovanje

LAQO opet u potrazi za najodrživijim tech rješenjima koja će nagraditi s 18 tisuća eura

Nakon uspješnog prvog izdanja s više od 250 prijava, krenule su prijave za drugo izdanje LAQOthona, nagradnog natječaja idejnih tech rješenja na temu održivosti u organizaciji Croatijinog LAQO osiguranja, prvog 100 posto digitalnog osiguranja.

Netokracija Podcast

Hoće li robotaksiji na ulice Zagreba i – kad?

I je li uopće realno očekivati da će se to dogoditi? U ovoj epizodi Netokracijinog podcasta pretresli smo tu vruću temu i to iz svih kutova - tehnološkog, operativnog, financijskog i komunikacijskog.

Startupi

10 godina Lean Startup Hrvatska: Ekosustav nekad i danas, što je plan za Smion?

Nakon 10 godina i na desetke radionica, edukacija i događaja Lean Startup Hrvatska postaje Smion te se nastavlja još više fokusirati na razvoj poduzetničkog i inovacijskog ekosustava. U velikom intervjuu, komentiramo desetljeće iza njih, kao i okolnosti na domaćoj sceni nekada i danas.

Analiza

Diskriminira li PlayStation Store Hrvate? Popusta nemamo, euro se tek uveo, a plaćali smo bonovima…

Domaće obožavatelje PlayStation konzole ova godina nije nimalo mazila. Štoviše cijelu godinu obilježio ih je osjećaj "zadnje rupe na svirali" jer sve do sredine studenog nisu mogli kupovati karticama. Zašto? PlayStation Store 11 mjeseci nije prešao na euro niti je dvojno iskazivao cijene...