Međunarodna konferencija PODIM vodeća je slovenska konferencija o poduzetništvu koja će u sljedeća dva dana intenzivne edukacije i pitcheva okupiti ključne aktere slovenskog i regionalnog startup ekosustava.

Uvodno predavanje na PODIMU održao je Mike Edelhart, partner u američkom fondu rizičnog kapitala SocialStarts koji je do sada investirao u preko 160 tvrtki, a među njima i u slovenske startupe Zemantu i Povio. Nedavni intervju s Mikeom na engleskom jeziku pročitajte na Netokraciji CEE, a u nastavku vam donosimo detalje njegovog predavanja na mariborskoj startup konferenciji.
Mike je sa sudionicima podijelio iskustva iz područja menadžmenta startup tvrtki. Kako tvrdi ovaj pragmatični investitor, postoji tisuću i jedan razlog zašto ne pokrenuti startup, a vrlo malo razloga zbog kojih biste ipak trebali donijeti tu odluku.
Zašto ne pokrenuti startup?
- Nije zabavno. Mitovi o super zabavnom startup životu jednostavno nisu istiniti. Voditi startup je bolno, puno izazova i stresa.
- Nećete postati slavni. Ako pokrenete startup, nećete postati slavni. Postoji mogućnost da će vaša tvrtka postati poznata i uspješna, ali to vam ne jamči slavu. Ako ste željni slave, radije se bavite show businessom ili prijavite za jedan od reality showova. Rijetki poduzetnici su poznati poput zvijezda!
- Nećete se obogatiti. Vjerojatnost da ćete se obogatiti od startupa je minimalna, stoga vam novac ne bi smio biti motivacija za poslovni podvig.
- Nećete promijeniti svijet. Ok, možda će baš vaša tvrtka napraviti nešto bitno. Međutim, ako je vaša glavna želja ona poznata floskula “change the world”, postoje i drugi načini da to napravite – uključite se u humanitarni rad, pokrenite nevladinu organizaciju ili se angažirajte u politici.
- Nećete imati moć. Biti na čelu startupa nipošto ne znači biti moćan!
- Mama će biti ponosna. Ma koliko god vas majka bezuvjetno voljela, neka vam njena sreća nipošto ne bude jedini motiv za pokretanje startupa.

Kada pokrenuti startup?
- Vaša ideja vas je potpuno preuzela. Ne da vam mira i neprestano razmišljate o njenoj realizaciji? Realizirajte je. Ali nipošto nemojte biti njeni robovi! Uspjeh startupa i slijepa vjernost početnoj ideji obrnuto su proporcionalni. Da, vaša ideja je dobra. Možda. Možda će biti uspješna. A možda i ne. Ma što mislili, ne možete predvidjeti budućnost pa radije osluškujte, učite i prilagođavajte se.
- Znate da niste sami. Ako želite pokrenuti startup, jedna od kvaliteta koje biste trebali imati jest da znate saslušati drugačija mišljenja i prihvatiti ih. Niste sami i definitivno niste najpametniji.
- Imate određeno iskustvo. Startupe uglavnom pokreću mladi ljudi. Međutim, to su uglavnom mladi ljudi koji već imaju neko iskustvo iza sebe – prvo zaposlenje, srednjoškolsko programiranje … Ne možete krenuti od nule i očekivati da ćete uspjeti. Svi uspješni poduzetnici nešto su radili već i prije te su u tome bili dokazano dobri.
- Spremni ste i sposobni prihvatiti rizik. Imate mogućnost nekoliko godina progurati uz ušteđevinu i bez redovnih primanja. Ako imate kredit ili očekujete drugo dijete, vjerojatno nije dobro vrijeme da pokrenete startup.
- Navikli ste da vas ignoriraju. Krivo interpretiraju i razumiju, loše plaćaju i ne cijene? Pokrenite startup!
- Zaista imate poslovanje. A što čini poslovanje? Funkcije proizvoda nisu posao. Ako ste nešto napravili bolje nego netko drugi, ne znači da ćete biti uspješni. Funkcija koju ste dodali nije proizvod, ona je samo njegov dio. Čak ni proizvodi nisu posao – trebate definirati kako ćete ga koristiti, distribuirati … Čak ni sama tehnologija ne znači ništa.
- Gdje onda potražiti vrijednost? Inoviranje poslovnih modela, besprijekorna egzekucija, tehnološki prodor (većina današnjih tehnologija su varijacije na temu). Međutim, nije sve u tehnologiji. Morate definirati tržište. Tko je vaš kupac? Tko će na vas potrošiti novac i vrijeme i kako ćete ga u to uvjeriti? A konkurencija? Najbolje da se suočite s istinom: nikoga nije briga za vašu ideju, vaš tim ili hoćete li propasti. Morate ih natjerati da ih bude briga!

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na Netokraciji dopušteno je samo korisnicima koji ostave svoje ime i prezime te mail adresu i prihvate pravila ponašanja.
Pravila ponašanja
Na Netokraciji za vas stvaramo kvalitetan, autorski potpisan sadržaj i zaista se veselimo vašim kvalitetnim, kontruktivnim komentarima. Poštujmo stoga jedni druge prilikom komentiranja, kao i Zakon, držeći se sljedećih pravila ponašanja:
Kako koristimo podatke koje ostavljate? Bacite oko na našu izjavu o privatnosti.
Sve ostale komentare ćemo s guštom spaliti, jer ne zaslužuju svoje mjesto na internetu.