Microsoft najavio rezove, 7800 ljudi bez posla

Microsoft najavio rezove: 7800 otpuštenih, ušteda od 7,6 miijardi dolara

Microsoft provodi novu racionalizaciju troškova ili, kako se to češće zna čuti, mjere štednje. Na udaru se najviše našao odjel mobilnih telefona, koji su u Microsoftu kanili pojačati poslije sklopljenog posla s Nokijom. Tada je bilo najavljeno širenje, ali umjesto toga - slijedi zaokret.

 

lumia 735

Microsoft mijenja smjer u proizvodnji mobilnih telefona, a u zaokretu će biti ukinuto 7800 radnih mjesta, s planiranom uštedom od 7,6 milijardi američkih dolara. Racionalizacija će biti dovršena tijekom narednih nekoliko mjeseci, s naglaskom na uštede na polju kojim su se počeli intenzivnije baviti poslije akvizicije Nokijina mobilnog odjela, koja je bila vrijedna 7,2 milijardi dolara, ali posao očito nije bio toliko plodonosan koliko su u Microsoftu očekivali.

Poslije objavljenog dogovora o poslu s Nokijom, Microsoft je u svoje krilo uzeo i njezine zaposlenike iz odjela za mobilne uređaje. Među njima je bio i Stephen Elop, tadašnji Nokijin CEO, čiji je slučaj poslužio za svojevrsnu najavu rezova koji su objavljeni u srijedu. Elop se od Microsofta oprostio prošlog mjeseca, a sada slijedi novi val promjena.

Što će biti s Lumijom?

Plan rezanja troškova i uštede oko 7,6 milijardi dolara je u ‘e-mailu’ zaposlenicima objavio Microsoftov CEO Satya Nadella, koji je pritom najavio da će odjel mobilnih uređaja ubuduće biti učinkovitiji i brže izlaziti na tržište. Smanjenje troškova i odlazak velikog broja zaposlenih donijet će usmjerenje na uži krug uređaja kojim će se baviti, a glavni aspekt zaokreta trebala bi biti potraga za odgovorom na pitanje – što će se dogoditi sa serijom Lumia?

Poslije sklopljenog braka s Nokijom, Microsoft je učinio Lumiju sasvim svojom, ali pokazuje se da bi mogla biti neželjeno dijete iz tog bračnog odnosa. Za sada nema odstupanja, radi se na nova dva modela, ali još uvijek nemamo definitivan uvid kako će stvari izgledati u budućnosti, s obzirom na to da Microsoft nekako mora nastaviti širiti svoj Windows 10 Mobile.

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na Netokraciji dopušteno je samo korisnicima koji ostave svoje ime i prezime te mail adresu i prihvate pravila ponašanja.

Pravila ponašanja

Na Netokraciji za vas stvaramo kvalitetan, autorski potpisan sadržaj i zaista se veselimo vašim kvalitetnim, kontruktivnim komentarima. Poštujmo stoga jedni druge prilikom komentiranja, kao i Zakon, držeći se sljedećih pravila ponašanja:

  • Ne budite 💩: Nema vrijeđanja, diskriminiranja, ni psovanja (osim ako nije osobni izričaj, ali onda neka psovka bude općenita, a ne usmjerena prema nekome). Također, upoznajte se sa stavkom 2. članka 94. Zakona o elektroničkim medijima prije no što ostavite komentar.
  • Samo kvalitetna rasprava, manje trolanja: Ne morate se ni sa kim slagati, ali budite konstruktivni i doprinesite raspravi! Svako trolanje, flameanje, koliko god "plesalo" na granici, leti van.
  • Imenom i prezimenom, nismo Anonymous 👤: Autor sadržaja stoji iza svog sadržaja, stoga stojite i vi iza svog komentara. Koristimo ime i prezime te pravu email adresu.

Kako koristimo podatke koje ostavljate? Bacite oko na našu izjavu o privatnosti.

Sve ostale komentare ćemo s guštom spaliti, jer ne zaslužuju svoje mjesto na internetu.

Komentari

  1. Denis

    Denis

    09. 07. 2015. u 10:40 am Odgovori

    Prije je svatko znao čime se Microsoft bavi ali ja danas zaista ne znam šta Microsoft ustvari radi. Da li prodaje softver (koji više nitko ne treba jer prelaze na SaaS i cloud) ilir radi mobitele (loše) ili… Od čega zarađuju

Odgovori

Tvoja e-mail adresa neće biti objavljena.

Popularno

Startupi

57hours Viktora Marohnića narastao 4 puta i osigurao još 2,75 milijuna dolara

U ekskluzivnom intervjuu za Netokraciju, suosnivač brzorastuće avanturističke platforme Viktor Marohnić, sa svojim investitorima, otkriva planove.

Tvrtke i poslovanje

7 savjeta za učinkovitu izradu poslovnog plana (posebno za one koji nemaju vremena)

Nisu bez razloga velikani povijesti od Sun Tzua do Dwight D. Eisenhowera pričali o planiranju kao o svetom gralu uspjeha - i ne stoji bez razloga ona narodna: dobra organizacija je pola posla.

Novost

Ivan Burazin pokreće novi startup – Daytonu, već ima Fortune 500 klijente

Nakon tri godine, uspostave i razvoja Infobipovog Developer Experience odjela, Ivan Burazin, pokreće novi dev projekt. Time se nastavlja njegova startuperska priča i misija koja je počela prije više od dekadu - pomagati developerima da rade lakše, brže i učinkovitije. Upoznajemo njegov novi projekt, Daytonu!

Što ste propustili

Tvrtke i poslovanje

Sretan mu 25. rođendan: Kako smo počeli koristiti Googleove proizvode – i zašto (ne)ćemo nastaviti?

Povodom Googleovog rođendana prisjećamo se njegove prošlosti, nepobitnog utjecaja na sve digitalno što danas radimo, ali gledamo i u blisku budućnost koju će obilježiti dvije ključne riječi - umjetna inteligencija i monopol. Nismo propustili priliku ni nostalgično se prisjetiti pozivnica za Gmail, Googleovih pokušaja da napravi društvenu mrežu ili prvih susreta s Googleom, što je za neke zapravo bio YouTube.

Novost

U ZICER-u startupe čeka 150.000 eura, a prijave za akceleracijske programe traju još samo ovaj tjedan

Vodeći hrvatski startup hub ZICER otvorio i program za uspješno lansiranje na globalno tržište.

Umjetna inteligencija

500 tisuća korisnika koristi tehnologiju ovog hrvatskog AI startupa

S vremena na vrijeme, pojavi se neki startup koji marljivo radi "ispod radara", a onda odluči podijeliti svoju priču. Prvi donosimo intervju s TensorPixom koji od nedavno broji preko pola milijuna korisnika.

Izvještaj

Lekcije inženjerke iz Shopifya: kako koristiti AI za brži, bolji i lakši razvoj softvera?

Umjetna inteligencija i inženjeri. Nekada se vole, nekada mrze, ali činjenica je da AI inženjerima može olakšati pisanje koda... (ako i sami znaju što rade).

Tvrtke i poslovanje

Sofascore i Span: Zašto se nismo prodali? Jer nam to ne treba – ako imaš tri auta, možeš voziti samo jedan.

Investicije i preuzimanja domaćih tvrtki glavne su teme naše male poduzetničke scene, ali koliko god se pričalo, često tema o neovisnosti ostane postrani. Srećom, ove godine se otvorila na 16. Weekendu.

Programiranje

“Design Handoff” je proces zbog kojeg developer i dizajner ne moraju imati “standoff”

Predaja bilokakvog projekta ne završava s vašom točkom na kraju - nego svih kojih se taj projekt usko tiče. Uz Neuralab prolazimo kako od “ja sam svoje riješio” doći do kvalitetnog, strukturiranog “design handoffa” koji će značajno olakšati život svima uključenima: dizajnerima, developerima, PM-ovima, klijentima…