Microsoft predstavio Azure i MScommunity
Drugog dana na Windays 11 konferenciji Tomislav Tipurić i Marko Sever predstavili su Microsoftovu cjelovitu razvojnu platformu za prijelaz na računalstvo u oblaku te mrežu developera i Microsoft korisničkih grupa MScommunity. Do sada je računalstvo u oblaku bilo dostupno samo velikim korisnicima, no s Azure platformom je dostupno i malim tvrtkama s tek nekoliko zaposlenih. Sama platforma smanjuje troškove najma servera i stalnih veza koje su bile potrebne za pružanje usluge.
MScommunity sastoji se od dvanaest korisničkih grupa s prostora Republike Hrvatske. Svrha postojanja mreže je suradnja i dijeljenje znanja među samim sudionicima grupa. Novi portal koji je izrađen za potrebe mreže baziran je na Microsoftovoj platformi Azure. Preko 6,000 developera povezano je u mreži tako da je izbor Azure platforme bio logičan korak, istaknuo je Tipurić. Pored samih developera platforma omogućuje povezivanje i velikog broja studenata kako bi isti bili bili upoznati s Azure platformom. S obzirom na veliki broj potencijalnih korisnika, potrebno je skalabilno rješenje koje će pokrivati sve scenarije do kojih može doći prilikom korištenja portala.
Izvorni kod portala biti će dostupan zainteresiranim korisnicima za proučavanje, tako da će razvoj novih projekata biti uvelike olakšan.
Na žalost, prema riječima Tomislava Tipurića, Hrvatska još nije Azure enabled country, tako da još nije moguće izravno kupiti Azure usluge. Zainteresirane tvrtke partneri moraju se javiti Microsoftu Hrvatska kako bi razvijali u oblaku. Cijene su skalabilne kao i cijela Azure platforma. Red veličine cijene za spomenuti MScommunity portal je 50 USD mjesečno.
Prve aplikacije koje se očekuju u ponudi su aplikacije za poslovnu produktivnost, a s vremenom se očekuje pojavljivanje i ostalih poslovnih aplikacija poput knjigovodstvenih sustava. Poslovni model Azure platforme omogućuje veću skalabilnost kod pružatelja usluga, što će svakako doprinijeti poboljšanju usluge.
Za sigurnost podataka brine se automatika, a podaci se fizički nalaze na tri različite tektonske ploče. Na taj način maksimalno je povećana sigurnost čuvanja podataka.
Za razvoj aplikacija koristie se Microsoft Visual Studio 2010, no moguće je koristiti i Eclipse. Naime, Azure kao platforma za računalstvo u oblaku omogućuje pokretanje aplikacija koje ne ovise samo o Microsoft platformi. Tako je moguće kreirati aplikacije koristeći Java, PHP, Python ili Ruby platformu te ih automatski postaviti na Azure platformu. Probni korisnički račun omogućuje potpunu pristup svim uslugama platforme, a vremenski ograničen na 30 dana.
Komentari
Ilija Brajkovic
05. 04. 2011. u 3:36 pm
Nisu u MSCommunity samo developeri, nego sve Microsoftove korisničke grupe 🙂
Stevica Kuharski
05. 04. 2011. u 8:21 pm
Ispravljeno, hvala 😉
Ivan Vučica
05. 04. 2011. u 8:30 pm
Još uvijek piše “Preko 6,000 developera povezano je u mreži ” 🙂
Ivan Vučica
05. 04. 2011. u 4:35 pm
Evo malo Microsoft-“skepticizma”… (kad već postoje euroskeptici)
1. Azure nije novina, ovo m izvuči kao da je na WinDaysima predstavljen kao nešto jako revolucionarno i novo. Niti je sam Azure nov, niti je koncept hostanja appova nov.
2. 6.000 ukupnih korisnika nije 6.000 trenutnih korisnika; zašto se podrazumijeva potreba za cloud servisom sa SAMO 6.000 korisnika? Koliki udio tih korisnika je konkurentno online? Također, bez registracije ne vidim nikakav poseban interaktivni content niti indikacije istog. Ako ga nema, onda mi je cijela stvar čudna.
Treba promisliti: cloud computing nije univerzalan lijek za sve, i treba dobro procijeniti da li je uistinu isplativiji. No, sviđa mi se generalan koncept i Microsoft Azure, i Google App Engine, i Amazonovog clouda, kad se sjetim svih problema koje sam iskusio s lokalnim hostanjem i puno manjeg sustava.
Domagoj Pavlešić
08. 04. 2011. u 12:48 pm
Slažem se s tobom da realno ovaj projekt nema goruće potrebe za Azureom u tehničkom smislu. Ovaj naš projekt je vrijedan prvenstveno kao prototip i proof-of-concept, s obzirom da je prvi Azure projekt koji je zaživio u produkciji.
S druge strane, opterećenje i skalabilnost nisu jedine prednosti Azuera (i cloud computinga općenito), tu su i nepostojeće održavanje servera, redundantnost, sigurnost itd. od kojih već sada ima benefita.
Ivan Vučica
08. 04. 2011. u 1:37 pm
Primarno sam komentirao na entuzijastičnost članka koji je predstavio 6000 korisnika kao primarni razlog za cloud computing 🙂
Inače je i članak dobar, i MScommunity je zgodna stvar. Nisam bio upoznat s tim da je to naš prvi Azure projekt; u tom kontekstu, pohvale. Slažem se s ocjenom o ovim zadnjim prednostima cloud computinga; to su ustvari i primarni razlozi zašto ga razmatram. Skalabilnost je meni usputna stvar, jer iovako ionako kad projekt naraste toliko da se uvide prednosti skalabilnosti, cijela stvar postaje i puno skuplja.
Ono što me jako čudilo je kako to da se na WinDaysima sad toliko priča o Azure kad je meni on stara priča. Dobro da sad proguglah pa vidjeh da je lansiran sredinom 2010. No, valjda osjećam da je star jer se o njemu priča od 2008, a čini se da su tad izdali i prvi SDK. Meh 🙂