Microsoft Advanced Technology Day, po peti put
Konferencija Microsoft Advanced Technology Day održana je u hotelu Aristos 1. prosinca u svom petom izdanju. Sudionici su se nakon uvodnih predavanja razdvojili po predavanjima za web razvoj ili baze podataka. S obzirom da se time i bavim, zadržala sam se na web razvoju.
Konferencija Microsoft Advanced Technology Day održana je u hotelu Aristos 1. prosinca u svom petom izdanju. Sudionici su se nakon uvodnih predavanja razdvojili po predavanjima za web razvoj ili baze podataka. S obzirom da se time i bavim, zadržala sam se na web razvoju.
Novost na konferenciji je bio i lijepo dizajniran Twitter wall razvijen u Silverlightu 3, gdje su sudionici mogli pratiti komentare s Twittera.
Novi ambijent s pristupačnim parkingom, daleko od gužve centra Zagreba, naišao je na oduševljenje sudionika. Ono što je meni ove godine nedostajalo (osim još koje predstavnice ženskog roda – čak niti među predavačima nije bilo žena) jest networking između predavanja.
Izuzetno velik broj novih proizvoda i inačica najavljuje plodnu godinu za Microsoft i nas koji razvijamo pomoću njihovih alata. Dolaze nam: Cloud, Silverlight 4, ASP.NET 4.0, Visual Studio 2010, WCF 4.0, MVC 2.0, a neslužbeno se pričalo i o Internet Exploreru 9.
Silverlight 4 spreman za sve pa i za Linux

Predstavljena nam je beta Silverlight 4, koja postoji svega petnaestak dana. Silverlight će odsada podržavati sve internet preglednike, spreman je za Linux! Nešto više od 500 tisuća dizajnera i programera isprobalo je Silverlight. Novi Silverlight uvodi bolju manipulaciju slikama, nove kontrole (Rich TextBox, MaskedTextBox, ViewBox, TextTrimming), unaprijeđen datagrid te izlazak iz Sandboxa. Još nam samo nedostaje podrška za 3D.
Microsoft nas je podsjetio i na svoj Website Spark program, u koji se možete priključiti i putem hrvatske udruge CROWD.
Microsoft u oblacima sprema…
MVC 2.0 bit će open source, a donosi AJAX library odvojen od ASP.NET-a te refaktoriranu biblioteku. Izuzetno je pogodan za razvoj web aplikacija zbog odvajanja sučelja od koda aplikacije koju razvijate. Visual Studio 2010 osim novog dizajna ima podršku za XAML, te niz novih detalja koji omogućuju lakše programiranje te olakšavaju rad u timovima. Saznali smo i kako je moguće Web Platform Installerom prebaciti web portal s Linux na Windows platformu u svega nekoliko dana. Nakon toga, dakako, slijedi puno duži rad na restrukturiranju pomoću MS komponenti.
Za sve koji razvijaju dodatke za Internet Explorer 8, najavljena je galerija radova gdje možete prijaviti svoj dodatak. Najavljena je i velika marketinška kampanja koja će promovirati dodatke za IE – možda upravo vas istaknu?
Mislim da možemo zaključiti, čeka nas vrlo zanimljiva Microsoftova odiseja u oblacima…
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na Netokraciji dopušteno je samo korisnicima koji ostave svoje ime i prezime te mail adresu i prihvate pravila ponašanja.
Pravila ponašanja
Na Netokraciji za vas stvaramo kvalitetan, autorski potpisan sadržaj i zaista se veselimo vašim kvalitetnim, kontruktivnim komentarima. Poštujmo stoga jedni druge prilikom komentiranja, kao i Zakon, držeći se sljedećih pravila ponašanja:
Kako koristimo podatke koje ostavljate? Bacite oko na našu izjavu o privatnosti.
Sve ostale komentare ćemo s guštom spaliti, jer ne zaslužuju svoje mjesto na internetu.
Komentari
vuk
10. 12. 2009. u 10:53 am
Taj marketinški mumbo-jumbo da je Silverlight 4 spreman na sve je samo marketinški mumbo-jumbo koji je sve dalji od istine.
S4 donosi podršku za COM API koji postoji samo na Windowsima. Je da ga developeri ne moraju koristiti, ali ako im je na raspolaganju oni će ga i koristiti. HTML kontrola u S4 koristi IE pod Windowsima i Safari na Macu, Linux inačica (Moonlight) u ovom trenutku je implementirala S2 funkcionalnosti i sada zaostaje dva broja. Tu ima previše raznolikosti i Silverlight sve manje postaje više-platformski alat.