Snježni armagedon, apokalipse, munje i gromovi koje je valjda sami Thor poslao na nas... Prema napisima u medijima čini se kao da nam svakih nekoliko dana visi nad glavom kakva poplava biblijskih razmjera ili suša zbog koje će se brazde na plodnim slavonskim ravnicama pretvoriti u dine dostojne Sahare. No, danas je nekolicini ljubitelja meteorologije prekipjelo.
I to ne zbog paklenih vrućina i nesnosnih sparina koje su nas, kako bi se dalo zaključiti prema medijima, ovih dana zadesile, nego zbog jednog šašavog Facebook statusa jednog od domaćih portala.
Priča je jednostavna – na Facebook stranici tportala osvanula je prije nekoliko sati poveznica na tekst o tome da bi večeras moglo nastupiti nevrijeme, a uz to je stavljen status: “Mi smo maknuli cvijeće s balkona, a vi?”.
Mi smo maknuli cvijeće s balkona, a vi?
Posted by Tportal Hr on Wednesday, May 6, 2015
Nedugo poslije toga, ekipa meteoroloških entuzijasta s portala Crometeo uzvratila je kreiranjem Facebook događaja “Micanje cvijeća s balkona”, koji se održava večeras u 20 sati, ironizirajući na taj način potrebu medija za stvaranjem manjih ili većih panika kod promjene vremena. Kako nam je u razgovoru objasnio jedan od članova tima, Rade Popadić, sve je to kulminacija objava hrvatskih medija o vremenskim uvjetima, posebno u posljednja 24 sata:
Prvo je u dnevniku jedne televizijske kuće sinoć navedeno kako je temperatura u Slavoniji dosegnula 30 stupnjeva, a da je “najteže” bilo u Osijeku. Taj izraz “najteže” nam nije najbolje sjeo, a zatim je uslijedilo javljanje reportera uživo s terena, kao da je riječ o izvanrednim situacijama.
Potom je i u drugim medijima krenuo nastavak oko prenaglašavanja nadolaska nestabilnosti koje se očekuje danas, a vrhunac je bio Facebook status tportala, za kojeg Rade napominje da inače ima korektne objave i spada u skupinu odgovornijih medija kod ovakvih tema, stoga je ovdje riječ o iznimci. Međutim, takvi napisi iritiraju meteorologe, objašnjava nam sugovornik, jer se vremenska upozorenja moraju ozbiljno shvatiti, a ovime se može narušiti ozbiljnost situacije.
Sjetite se samo kako je prije nekoliko godina izdan meteoalarm, nakon kojega su mediji priču napuhali, stoga su ljudi sklanjali automobile ispod mostova, stavljali daske na njih kako bi ih zaštitili… Ovim smo činom željeli poslati poruku da se u medijima trebaju koristiti stručni izrazi, a što manje subjektivni.
U slučaju prave panike… Tko će nam vjerovati?
Što se dogodi kad doista naiđe ekstremna vremenska situacija? Tada meteorolozi s pravom jako dobro naglase mogućnost nemilih scenarija, kaže Rade, ali javnost koja je već oguglala na takva upozorenja zna odmahnuti rukom i reći – tako je bilo i prije pet dana, pa se nije dogodilo ništa.
Prenapuhivanje u medijima služi samo stjecanju pozornosti, a time i zarade, ali šteti meteorolozima. Često je tekst na portalima korektan, ali naslov nije, stoga mislim da urednici imaju posebnu odgovornost i da trebaju pripaziti na ovakve situacije.
I? Što onda s cvijećem?

Stoga poslušajmo što Rade kaže o tome trebamo li micati večeras cvijeće s balkona ili ne.
Na Jadranu ne trebamo. U unutrašnjost dolazi manja količina nestabilnog zraka, stoga će u jednom dijelu nastupiti grmljavinske nestabilnosti, a u manjem dijelu tog područja postoji umjerena mogućnost tuče. DHMZ je to prepoznao i izdao narančasti stupanj upozorenja, ali treba napomenuti da tuča neće biti širih razmjera.
Dodatak: Na tekst je reagirala Dunja Mazzocco Drvar, meteorolog urednik s televizije N1, napomenuvši kako se ovdje ne radi o diplomiranim meteorolozima, nego o ljubiteljima meteorologije. Potvrdila je kako napisi u medijima vezani uz vrijeme jesu prenapuhani, ali da meteorolozi na njih ne reagiraju, vjerujući da će čitatelji i gledatelji radije slušati njih i prepoznati kada informacija dolazi od struke. Također, smatra da je u slučaju oluje mudro maknuti cvijeće s balkona, kako ne bi palo na slučajne prolaznike. Dunji zahvaljujemo na komentaru, iako smatramo da bi u slučajevima širenja panike struka trebala reagirati, a nadamo se da će nadolazeće nevrijeme biti blago prema svima.
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na Netokraciji dopušteno je samo korisnicima koji ostave svoje ime i prezime te mail adresu i prihvate pravila ponašanja.
Pravila ponašanja
Na Netokraciji za vas stvaramo kvalitetan, autorski potpisan sadržaj i zaista se veselimo vašim kvalitetnim, kontruktivnim komentarima. Poštujmo stoga jedni druge prilikom komentiranja, kao i Zakon, držeći se sljedećih pravila ponašanja:
Kako koristimo podatke koje ostavljate? Bacite oko na našu izjavu o privatnosti.
Sve ostale komentare ćemo s guštom spaliti, jer ne zaslužuju svoje mjesto na internetu.
Komentari
Iva
06. 05. 2015. u 1:53 pm
A stvarno su se pravi našli sprdati sa senzacionalizacijom vremenske prognoze – upravo oni koji otkad postoje rade točno to! Daju besmislena imena svakoj nadolazećoj cikloni, k’o da su uragani, stalno upozoravaju na neka nevremena i opasnosti, uglavnom, cijeli “ugled” su izgradili na maksimalnom pretjerivanju.
I sad oni nekome pametuju.