MeshPoint, hrvatski projekt otvorenog hardvera i softvera namijenjen brzom i jednostavnom postavljanju WiFi hotspotova u vanrednim situacijama, poput prirodnih katastrofa, a dokazao se prilikom migrantskog vala nudeći internet izvan i unutar kampova, nalazi se među 20 finalista natjecanja za najbolji proizvod popularne stranice Hackaday, gdje može osvojiti 50.000 dolara, nakon što je već osvojio 1000 dolara u kategoriji korisnog interneta stvari.
Riječ je o godišnjem natjecanju stranice Hackaday, ukupnog nagradnog budžeta 500.000 dolara, a MeshPoint je već na dobrom putu da osvoji bar dio – prije nešto više od mjesec dana ušao je u finale kategorije korisnog interneta stvari, gdje je osvojio 1000 dolara, a sada je isto postigao u kategoriji za najbolji proizvod, gdje glavna nagrada iznosi 50.000 dolara. Valent Turković, jedan od pokretača projekta koji je nastao od inicijative nekolicine volontera tijekom izbjegličke krize, objašnjava:
Prije mjesec dana u sklopu kategorije Internet of Useful Things ušli smo među 20 finalista. Tu je bila riječ o projektima koji su više u početnoj fazi, a sad smo ušli u finale kategorije za najbolji proizvod. Tu su projekti već u zrelijoj fazi jer mora postojati prototip, kao i poslovni plan.
Pobjednici Hackadayevog natjecanja poznati u studenom
Iza MeshPointa trenutno stoji 11 osoba, a cilj im je, nakon što su odavno testirali svoje pretpostavke na poprilično rudimentaran način, u kampovima za izbjeglice, noseći opremu u ruksaku, usavršiti hardver i softver ne bi li ponudili rješenje postavljanja komunikacijske infrastrukture prilagođeno ekstremnim uvjetima – brzo, pristupačno i povoljno. Osim što su im ciljana skupina humanitarne organizacije, MeshPoint se može koristiti i na raznim događanjima, poput utakmica ili festivala, gdje želi ponuditi brz i pouzdan internet kao podrška postojećim sustavima.
Pobjednici Hackadayevog natjecanja znat će se u studenom, a do tada MeshPoint treba sucima poslati video prezentaciju, kao i tri prototipa proizvoda ne bi li se testirale njihove funkcionalnosti. Do tada detalje možete pratiti na stranici tima, a našim predstavnicima na ovom zanimljivom natjecanju, gdje je konkurencija poprilično jaka, držimo palčeve!
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na Netokraciji dopušteno je samo korisnicima koji ostave svoje ime i prezime te mail adresu i prihvate pravila ponašanja.
Pravila ponašanja
Na Netokraciji za vas stvaramo kvalitetan, autorski potpisan sadržaj i zaista se veselimo vašim kvalitetnim, kontruktivnim komentarima. Poštujmo stoga jedni druge prilikom komentiranja, kao i Zakon, držeći se sljedećih pravila ponašanja:
Kako koristimo podatke koje ostavljate? Bacite oko na našu izjavu o privatnosti.
Sve ostale komentare ćemo s guštom spaliti, jer ne zaslužuju svoje mjesto na internetu.