Mediatoolkit vam otkriva najpopularnije sadržaje na Facebooku s vaše web stranice ili konkurenata

Mediatoolkit vam otkriva najpopularnije sadržaje na Facebooku s vaše web stranice ili konkurenata

Znate li koji su članci danas bili najpopularniji na Facebooku? Jesu li više lajkane sportske, političke ili estradne priče? Najpopularnije sadržaje na društvenim mrežama odsad možete otkriti pomoću Mediatoolkita tvrtke iStudio. S obzirom da društvene mreže šalju sve više i više prometa interntskim medijima, nikoga ne mora čuditi njihovo integriranje poput našeg Facebook i Twitter gumba. Mediatoolkit pokušava novinarima, urednicima i blogerima dati bolji uvid u tome koji su sadržaji “najlajkaniji”...

Znate li koji su članci danas bili najpopularniji na Facebooku? Jesu li više lajkane sportske, političke ili estradne priče? Najpopularnije sadržaje na društvenim mrežama odsad možete otkriti pomoću Mediatoolkita tvrtke iStudio.

S obzirom da društvene mreže šalju sve više i više prometa interntskim medijima, nikoga ne mora čuditi njihovo integriranje poput našeg Facebook i Twitter gumba. Mediatoolkit pokušava novinarima, urednicima i blogerima dati bolji uvid u tome koji su sadržaji “najlajkaniji”.

Mediatoolkit je trenutno vrlo jednostavan, ali koristan alat za sve koji žele znati koji su sadržaji popularni na društvenim mrežama odnosno Facebooku koji je zasad jedina društvena mreža uključena kao kriterij alata. Odabir Facebooka kao kriterija je itekako jasan kad doznate da je Mediatoolkit radi ekipa zagrebačkog iStudija koja se bavi marketingom i izradom aplikacija za Facebook.

Introvertna konkurencija i ekstrovertan Mediatoolkit

Alate za analizu popularnosti sadržaja na društvenim mrežama i Internetu uopće već smo vidjeli u obliku Chartbeata, Newscurvea kojeg smo ekskluzivno recenzirali na Netokraciji, ali i Facebook Insights for Websites kojeg je najveća društvena mreža sama ponudila vlasnicima web stranica.

Poput Google Analyticsa ili bilo kojeg drugog alata za praćenje određenog aspekta web stranica, većina tih alata prati stranicu na kojoj se nalazi i što je na njoj popularno. Vlasnike web stranica, novinare i urednike se stoga poziva da primjerice prateći Newscurveom prate popularnost i “puls” sadržaja koje stvaraju.

[youtube width=”600″ height=”368″]http://www.youtube.com/watch?v=9eDjNhMZhsw[/youtube]

Mediatoolkit se pak pokušava pozicionirati kao suprotnost takvih alata. Naravno da vas zanima koji su vaši članci popularni, ali isto tako vas sigurno zanima koji članci su popularni kod konkurencije. U svijetu u kojem svi mediji žele biti prvi s određenom viješću, temelj svakog novinarskog kolegija jest upravo je li konkurencija objavila nešto što vi niste.

Sumnjam da će itko propustiti priliku pratiti što rade drugi mediji ili poslovni konkurenti. Tvrtke mogu njime primjerice pratiti blogove konkurencije i vidjeti koje su novosti popularne.

Urednički osjećaj protiv (internetske) realnosti

Zasad se praćenje popularnosti na društvenim mrežama temeljilo na zdravoseljačkom gledanju web stranica konkurencije i ručnom praćenju društvenih mreža za “breaking” sadržaje. Trend je u nas pokrenuo Jutarnji list tvitom o ostavci Ive Sanadera koju je tada tvitnuo naš vlastiti Nebojša Grbačić koji je tada tamo radio. Takve članke i dalje možemo lako zamijetiti, ali što je sa svim sadržajima koji nisu tako očiti?

Što se "lajka"?

Mediatoolkit vam na raspolaganje daje vrlo jednostavno sučelje sastavljeno od popisa web stranica podijeljenog u grupe i popisa članaka poredanih po popularnosti. Članci koji se nalaze pri vrhu nedavno su najpopularniji, temeljem broja ukupnih shareova na Facebooku i broja shareova u zadnjih nekoliko minuta.

Na vrhu svake grupe prikazivat će vam se broj članaka u vremenskom periodu koji ste odabrali. Iako je osnovni pregled temeljen za prošla 24 sata, možete odabrati posljednja tri, tjedan ili pak mjesec dana. Mediatoolkit će vam potom dati ukupni broj popularnih članaka te koja je web stranica u grupi imala najviše shareova na Facebooku.

Mediatoolkit daje i neke dodatne podatke o trendovima sadržaja.

Sve sadržaje možete pregledavati temeljem vlastite organizacije u web stranice i grupe te teme koje Mediatoolkit sam predlaže. Vrlo je korisno što za dodavanje stranica samo trebate upisati njen URL, a Mediatoolkit će temeljem Facebookovog API-ja sam naći članke. Nema potrebe za dodavanjem RSS kanala koji će mnogim “normalnim” novinarima i dalje predstavljati neviđenu zagonetku.

Ekipa iz iStudija utemeljila je Mediatoolkit na Facebooku kojim se bave.

Prilikom testiranja Mediatoolkit je vrlo brzo indeksirao dodane web stranice i uredno prikazivao članke. Nadam se kako će uspjeti održati takav ritam kako u iStudiju budu dodavali i nove kriterije, poput tvitova. Filip Topol, voditelj projekata u iStudiju zadužen za Mediatoolkit, otkrio koliko su potrošili na dosadašnji razvoj ovog alata:

Razvoj alata je zapravo krenuo iz čiste znatiželje. Željeli smo što bolje istražiti Facebookov API i saznati što se sve može dobiti od njega. Sama ideja se polako razvijala sve dok se nije iskristalizirala u obliku Mediatoolkit alata. Do sada je u razvoj utrošeno oko 6 mjeseci, a većina tog vremena je utrošena u razvoj naprednih matematičkih algoritama koji se vrte u pozadini i odlučuju što je u svakom trenutku najpopularnije, odnosno što ćemo prikazati korisnicima. Isto tako, jedan od većih izazova bila je optimizacija sustava budući da se radi o jako velikom broju upita na bazu. Primjerice, sustav trenutno obradi oko 1 200 000 linkova u roku od 5 minuta.

Iako su ga do sada bootstrappali odnosno samostalno financirali, ekskluzivno za Netokraciju Topol otkriva kako su u potrazi za investitorima koji bi im financijski olakšali izlazak na međunarodno tržište:

Sada se nalazimo na točki kad imamo prve korisnike i spremamo se izaći iz beta faze. Odlučni smo svim našim korisnicima pružiti vrhunsku uslugu što samo po sebi zahtjeva dodatne resurse. Zbog toga smo ponovno razmislili o tom pitanju i odlučili da ćemo krenuti tražiti investitore koji će nam omogućiti brži razvoj i što brži proboj na globalno tržište.

Alat za kopi… pardon otkrivanje

Mediatoolkit je zasad u beti, ali dobro obavlja zadatak kojem je namijenjen. Kvalitetnije sučelje i dodatne mogućnosti bit će zgodan, ali ne toliko bitan dodatak ovom alatu. Veliki izdavači koji su shvatili koliko im je Facebook bitan već bi u ovom stadiju mogli biti spremni platiti, a svima ostalima će dodatni faktori poput Twittera biti potrebni kako bi izvadili novčanike. S obzirom da većina međunarodnih blogera ni sada ne cijeni posjete koje mogu dobiti s Facebooka, sumnjam da će u dogledno vrijeme vidjeti pravu vrijednost Mediatoolkita.

Kod dodavanja web stranica ne morate se previše brinuti o indeksiranju - srećom.

Jedini problem koji vidim uopće nije vezan ni za pisanje ni za Mediatoolkit, već medije koji će ga koristiti. U regiji bi ovakav alat mogao imati dvije negativne posljedice. S jedne strane mediji bi se u želji da dodatno smanje troškove mogli još baciti na isključivo kopiranje vijesti sa stranih web stranica, istodobno gurajući jedino sadržaje koji dobe dovoljno lajkova odnosno Facebook shareova. U nedostatku kvalitetnih članaka, ostat će nam (pardon) sise, guzice te žutilo.

No, budimo optimistični. Možda mediji uz Mediatoolkit otkriju da su im i neki drugi sadržaji popularni na društvenim mrežama. Mediatoolkit je za betu kvalitetan alat kojem će za prodaju na međunarodnom tržištu trebati nešto kvalitetnija prezentacija u kojoj se više vežu za toolkit i svoje jedinstvene prednosti, kao i prodajni tim te poslovni kontakti putem kojih će doći do većih izdavača. U ovom slučaju bi im investicija trebala upravo zbog kontakata investitora koji u tom slučaju moraju biti vezani za medijsku industriju, a ne kapitala.

Iako zasad nisu objavili cijene, za betu Mediatoolkita možete se prijaviti na njihovoj službenoj web stranici. Mislite li da će izdavači prihvatiti Mediatoolkit kao bitan alat i što mislite da im je potrebno za dugoročni uspjeh?

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na Netokraciji dopušteno je samo korisnicima koji ostave svoje ime i prezime te mail adresu i prihvate pravila ponašanja.

Pravila ponašanja

Na Netokraciji za vas stvaramo kvalitetan, autorski potpisan sadržaj i zaista se veselimo vašim kvalitetnim, kontruktivnim komentarima. Poštujmo stoga jedni druge prilikom komentiranja, kao i Zakon, držeći se sljedećih pravila ponašanja:

  • Ne budite 💩: Nema vrijeđanja, diskriminiranja, ni psovanja (osim ako nije osobni izričaj, ali onda neka psovka bude općenita, a ne usmjerena prema nekome). Također, upoznajte se sa stavkom 2. članka 94. Zakona o elektroničkim medijima prije no što ostavite komentar.
  • Samo kvalitetna rasprava, manje trolanja: Ne morate se ni sa kim slagati, ali budite konstruktivni i doprinesite raspravi! Svako trolanje, flameanje, koliko god "plesalo" na granici, leti van.
  • Imenom i prezimenom, nismo Anonymous 👤: Autor sadržaja stoji iza svog sadržaja, stoga stojite i vi iza svog komentara. Koristimo ime i prezime te pravu email adresu.

Kako koristimo podatke koje ostavljate? Bacite oko na našu izjavu o privatnosti.

Sve ostale komentare ćemo s guštom spaliti, jer ne zaslužuju svoje mjesto na internetu.

Komentari

    • Ida

      Ida

      12. 04. 2011. u 12:00 pm Odgovori

      Matija, hvala na feedbacku, prvi put smo takav tip tutoriala radili i definitivno ćemo uzeti u obzir tvoj input kad ćemo sljedeći raditi. Kratko i slatko 😉

      • Matija Božičević

        Matija Božičević

        13. 04. 2011. u 4:31 pm Odgovori

        Ma da… samo da je nešto kraći, bez nekih extra objašnjenja i istaknuti koristi od servisa koju netko može imati! Jedna korist će se klijentu činiti veća nego puno objašnjenja kak je aplikacija super. 😉

    • Ivan Brezak Brkan

      Ivan Brezak Brkan

      12. 04. 2011. u 11:14 am Odgovori

      Članak, Damire, ne budi bezobrazan. Da hvalim ih jer pokušavaju nešto napraviti zanimljivo. Nikad na Netokraciji nećeš naći plaćen PR 🙂 To što sam pozitivko totalni je stvar mog karaktera, a s obzirom da će im vjerovatno svi reći da nemaju šanse treba netko i navijati za one koji se potrude. Radije daj neki koristan komentar ekipi, jer zajedljivi komentari ove vrste fakat nisu u tvojoj maniri. Teško je biti pozitivan u zemlji Hrvatskoj, znam, al eto…

      • Siniša Abramović

        Siniša Abramović

        12. 04. 2011. u 1:21 pm Odgovori

        OffTopic:
        Svaka čast za bilo koji pomak i inicijativu kod nas, uvelike sam uvjeren da je kod nas dovoljno talentiranih ljudi da budu prepoznatljivi po svom poslu.
        Što se tiće zajedljivi kometara, ja sam jednom bio i sam meta sličnih , i protiv toga se ne može, jednostavno to je ljudski i s time se treba nosit.

        OnTopic:
        Svaka čast aplikacija Vam dvejuje jako dobro, kud sreće da ima još više ovakovih projekata.

        • Ida

          Ida

          12. 04. 2011. u 2:02 pm Odgovori

          hvala Siniša na poticaju! slažemo se, treba poticati sve dobre i kvalitetne inicijative i gurati jedni druge naprijed, samo tako možemo konkurirati ovim mega facama vani 🙂

  1. Bojan Bernik

    Bojan Bernik

    12. 04. 2011. u 11:32 am Odgovori

    Zvuči kao odličan alat koji ima veliki potencijal. Siguran sam da je u planu implementacija i ostalih društvenih mreža.

    Pretpostavljam da se navedeni problem (..Gdje god se okrenem guzice i sise, halo halo di si..) može riješiti tako da se u sustavu uspoređuju članci iz određene kategorije (npr. Tehnologija) u odnosu na sve članke te kategorije, te prema tome prepoznaje najpopularnije isključivo za tu tematiku.

    • Ida

      Ida

      12. 04. 2011. u 12:14 pm Odgovori

      Istina. Kroz neko vrijeme je u planu i implementacija Twittera kada se za to ostvare sve tehničke predispozicije. Ali općenito, bitan je trend rasta vijesti i tu Facebook sam već radi dobar posao tako da vjerujemo da su rezultati koje jako dobar indikator najbitnijeg sadržaja.

      Dobro si pretpostavio Bojan, u sustavu se uspoređuju članci prema kategorijama, tako da recimo ako je riječ o kategoriji social media, pošteđeni ste guzica i sisa, al pripemite se na napad Fejsa, iPhonea i sličnih 😉

  2. Dino

    Dino

    12. 04. 2011. u 4:17 pm Odgovori

    Najbolji “community manageri”, hakerskog backgrounda izbacili su alat kakvog domaća scena još nije vidjela i to dala for free. Pitam se koju tehnologiju imaju u kući, govorim o onoj o kojoj ni ne pričaju.

    iStudio je toliko dobar da ih možeš mrziti ili voliti. Kako nismo konkurencija drago mi je ih mogu samo voljeti. Malo je takvih firmi, kudos.

  3. Dino

    Dino

    12. 04. 2011. u 5:13 pm Odgovori

    @brko “fulao si ceo futbal” što se alternative tiće. oni svi provjeravaju linkove na vlastitim stranicama, a samo mediatookit i na ostalima.

    To je alat za proučavanje konkurencije sa predikcijama….

Odgovori

Tvoja e-mail adresa neće biti objavljena.

Popularno

Startupi

57hours Viktora Marohnića narastao 4 puta i osigurao još 2,75 milijuna dolara

U ekskluzivnom intervjuu za Netokraciju, suosnivač brzorastuće avanturističke platforme Viktor Marohnić, sa svojim investitorima, otkriva planove.

Tvrtke i poslovanje

7 savjeta za učinkovitu izradu poslovnog plana (posebno za one koji nemaju vremena)

Nisu bez razloga velikani povijesti od Sun Tzua do Dwight D. Eisenhowera pričali o planiranju kao o svetom gralu uspjeha - i ne stoji bez razloga ona narodna: dobra organizacija je pola posla.

Novost

Ivan Burazin pokreće novi startup – Daytonu, već ima Fortune 500 klijente

Nakon tri godine, uspostave i razvoja Infobipovog Developer Experience odjela, Ivan Burazin, pokreće novi dev projekt. Time se nastavlja njegova startuperska priča i misija koja je počela prije više od dekadu - pomagati developerima da rade lakše, brže i učinkovitije. Upoznajemo njegov novi projekt, Daytonu!

Što ste propustili

Tvrtke i poslovanje

Sretan mu 25. rođendan: Kako smo počeli koristiti Googleove proizvode – i zašto (ne)ćemo nastaviti?

Povodom Googleovog rođendana prisjećamo se njegove prošlosti, nepobitnog utjecaja na sve digitalno što danas radimo, ali gledamo i u blisku budućnost koju će obilježiti dvije ključne riječi - umjetna inteligencija i monopol. Nismo propustili priliku ni nostalgično se prisjetiti pozivnica za Gmail, Googleovih pokušaja da napravi društvenu mrežu ili prvih susreta s Googleom, što je za neke zapravo bio YouTube.

Novost

U ZICER-u startupe čeka 150.000 eura, a prijave za akceleracijske programe traju još samo ovaj tjedan

Vodeći hrvatski startup hub ZICER otvorio i program za uspješno lansiranje na globalno tržište.

Umjetna inteligencija

500 tisuća korisnika koristi tehnologiju ovog hrvatskog AI startupa

S vremena na vrijeme, pojavi se neki startup koji marljivo radi "ispod radara", a onda odluči podijeliti svoju priču. Prvi donosimo intervju s TensorPixom koji od nedavno broji preko pola milijuna korisnika.

Izvještaj

Lekcije inženjerke iz Shopifya: kako koristiti AI za brži, bolji i lakši razvoj softvera?

Umjetna inteligencija i inženjeri. Nekada se vole, nekada mrze, ali činjenica je da AI inženjerima može olakšati pisanje koda... (ako i sami znaju što rade).

Tvrtke i poslovanje

Sofascore i Span: Zašto se nismo prodali? Jer nam to ne treba – ako imaš tri auta, možeš voziti samo jedan.

Investicije i preuzimanja domaćih tvrtki glavne su teme naše male poduzetničke scene, ali koliko god se pričalo, često tema o neovisnosti ostane postrani. Srećom, ove godine se otvorila na 16. Weekendu.

Panel

“Design Handoff” je proces zbog kojeg developer i dizajner ne moraju imati “standoff”

Predaja bilokakvog projekta ne završava s vašom točkom na kraju - nego svih kojih se taj projekt usko tiče. Uz Neuralab prolazimo kako od “ja sam svoje riješio” doći do kvalitetnog, strukturiranog “design handoffa” koji će značajno olakšati život svima uključenima: dizajnerima, developerima, PM-ovima, klijentima…