
me.mum, hrvatski femtech broji zadnje dane kampanje koja je probila cilj u 2 dana!
Nije rijetkost da neki od najuspješnijih projekata nastanu iz osobnog iskustva (ili frustracije) osnivača. Slična stvar se dogodila i Maji Bujas, osnivačici jednog od rijetkih hrvatskih femtech startupa.
Riječ je o me.mum, monitoru plodnih dana, u čiji je razvoj Maja zajedno sa stručnim timom uložila 4 godine rada, nakon što je dvije godine i sama pokušala zatrudnjeti.
Iza Maje i Hrvoja Bujasa, glavnih i odgovornih ovog hrvatskog femtech projekta, stoje već dva prototipa me.mum uređaja, a u svibnju ove godine s finalnim, ispoliranim proizvodom osvanuli su na IndieGoGo crowdfunding platformi koja je aktivna do 18. lipnja. O posebnosti ovog proizvoda, koji bi trebao uštedjeti novac i vrijeme mnogim ženama, dovoljno govori činjenica da su premašili cilj u manje od 60 sati od pokretanja kampanje.

No, ako pratite domaću tech scenu, znate da me.mum nije priča od jučer. A upravo ih je upornost u velikoj mjeri dovela do ovog trenutka…
U početku, naravno, glavna prepreka bile su financije
Od 2015. kada je nastala ideja za me.mum na istoj se radilo sve do 2018. Tada smo ih prvi put zapazili na Moj Zaba Start natječaju kao finaliste. Već prvi prototip bio je dovoljan da me.mum zaiskri među tech zajednicom. A onda tajac sve do 2021.
Zanimalo me zato, za početak, što se u međuvremenu dogodilo. Maja komentira kako su krenuli “bučno” te su očekivali izaći na tržište u roku godine, ali kako to biva u startupu…
… kad radiš nešto što nikad ranije nisi teško je predvidjeti sve procese i probleme.
Naravno, glavna prepreka bile su financije. Prototipe uređaja i aplikacije financirali smo koliko god smo mogli iz drugih naših polova, ali u trenutku kad je trebala veća investicija okrenuli smo se sredstvima iz EU fondova. Natječaj smo čekali godinu dana i kad je izašao process je trajao još 8 mjeseci do sredstava. Tad smo krenuli ozbiljno i posvetili se samo projektu. Ali i za to je trebalo godinu dana. Sad smo tu s prvim proizvedenim uređajima i aplikacijom.

Fokus da isporuče proizvod koji može pokositi konkurenciju
No, i uz sve te procese koji su ih zadržali, Maja i kolege su se uspjeli održati znajući da tržište za njihov proizvod itekako postoji. Konkretno, prema američkim istraživanjima 2,6% žena u dobi od 25-40 godina planira trudnoću, no to znači i da se na tržištu već mogu naći razni suvremeni načini za određivanje ovulacije, dodaje Maja.
U zadnjih godinu dana izašlo je nekoliko zanimljivih projekata. Primjerice urino test spojen s aplikacijom, deseci aplikacija s toplomjerom za mjerenje bazalne temperature, zatim aplikacija i uređaj koji određuje plodne dane iz daha.
Nas izdvaja pouzdanost metode da se u slini vidi LH (luteinizirajući hormon) glavni uzročnik ovulacije, a i jednostavno se koristiti za razliku od urino testa. Naravno nije potrebno obavljati dodatne kupovine, može se koristiti svugdje i uvijek iznova, a poslije i pokloniti prijateljici.
Kako me.mum uređaj zapravo radi?

Me.mum je proizvod koji radi u kombinaciji hardvera i softvera. Naime, uz pomoć samog uređaja korisnica može uzorak svoje sline iskoristiti za analizu koja se potom odvija putem aplikacije na mobilnom uređaju. Konkretnije, uređaj se prislanjajući na kameru mobilnog telefona koristi skoro kao mikroskop. Iz jedne kapi sline tako se može detektirati i analizirati razina luteinizirajućeg hormona koji je bitan za određivanje plodnih dana, objašnjava Maja:
Aplikacija sadrži mestrualni kalendar kojim se prati ciklus, ali i sustav koji uslika, prepoznaje i određuje prisutnost LH hormona. Taj sustav je zapravo machine learning tehnologija.
Kad se uređaj spoji na kameru u aplikaciji uslika se uzorak sline i ako je specifični uzorak hormona prisutan uspoređuje ga s uzorcima u bazi. Nakon nekoliko ciklusa može predvidjeti sljedeći – baš na temelju uzoraka korisnice.
Dok standardni jednokratni testovi ovulacije u prosjeku bilježe točnost do 80%, me.mum kojeg se može koristiti nebrojno puta već sada bilježi i do 75% točnosti. Naravno, cilj im je unaprjeđivati tehnologiju kako bi došli i do 95%. Kako znate možda iz sličnih primjera korištenja strojnog učenja, da bi se napravila takva precizna prediktivna analiza, potreban je veliki broj različitih uzoraka. Tako je i u slučaju me.mum monitora – što više uzoraka ima, to je analiza točnija, ističe Maja i dodaje kako trenutno imaju velik broj testnih korisnica, a sa svakom novom čitav proces dobiva dodatnu brzinu i točnost.
Razvoj hardvera – u Osijeku!
Iako su na početku me.mum priče u nju bili uključeni samo Maja i Hrvoje Bujas odnosno, kako se nazivaju – mama i tata projekta, u međuvremenu su im se pridružili različiti stručnjaci, a neki su nam poznati iz domaće tech industrije općenito. Između ostalih, kao osoba zadužena za developerski dio me.muma tu je Orqin Ivan Jelušić, a za konzultiranje o pitanjima strojnog učenja, Ivan Lozančić iz Gauss Developmenta. Uz njih, tu je Andrea Gašpar zadužena za web development, Ana Stipanović za digitalni marketing, Mirjana Matakovića za financije i administraciju te Karla Andrić kao glavna koordinatorica kampanje.

Dio prvog paketa proizvoda već je u korištenju, a sve što se mimo toga proda putem crowdfundinga bit će također proizvedeno i isporučeno u srpnju 2021. Maja s ponosom ističe kako razvoj čitavog uređaja rade s tvrtkom Capital Hook iz Osijeka – od prototipa, izrade alata do sastavljanja uređaja.
Za planove nakon dostave uređaja svim podržavateljima kampanje, Maja dodaje kako je u planu praćenje klijenata i podrška te – prodaja online i offline. Ipak, posebno ističe kako se u skorom razdoblju za svoj femtech projekt nada naći partnera koji ima iskustvo i znanje sa sličnim proizvodima.
Svjesni mogućnosti praćenja plodnih dana
Inače, za utvrđivanje plodnih dana najčešće se koriste spomenute jednokratne, skupe i nepraktične metode poput urin testa ili metoda ultrazvučne dijagnostike koja zahtijeva česte posjete ginekologu, a često, jer je najbrže i najjednostavnije, menstrualni kalendari. Naravno, takvo brzo i efikasno rješenje je i – uglavnom netočno. Ipak, mnoge žene koje žele voditi računa o svom menstrualnom ciklusu toga nisu svjesne.
Naime, nedavno sam tako naletjela na situaciju kada je Clue, poznata aplikacija za praćenje menstrualnog ciklusa, imala mini PR krizu jer su uklonili prikaz procjene “prozora” plodnih dana u svojoj aplikaciji. Mnogo korisnica se oslanjalo na to za predviđanje, ali i preveniranje trudnoće na osnovu pokazatelja njihove aplikacije. Osnivačice Cluea uklonile su tu funkcionalnost upravo zato što su i same svjesne da ta metoda nije pouzdana ni dovoljno točna.
Upitala sam i Maju da nam sama objasni razloge:
Svaka žena je drugačija i naravno ciklus je drugačiji, stoga kod menstrualnih kalendara, koji su prije svega matematički izračun, teško je sa sigurnošću odrediti plodne dane (fertility window) što predstavlja veliki problem ako se koristi kao kontracepcijsko sredstvo. Naime ubrzani način života i stres uvelike utječu na proizvodnju hormona u organizmu pa se to može i ne mora dogoditi po matematičkoj formuli.
Prednost me.mum je ta što potvrđuje plodne dane ako je hormon prisutan. No ni me.mum nije kontracepcijsko sredstvo jer nije samo žensko tijelo odgovorno za trudnoću nego i muško pa se može dogoditi da spermiji žive duže u ženskom organizmu i oplode jajnu stanicu iako u vrijeme odnosa nije bilo plodnih dana.
U konačnici, Maji je ipak najvažnije da me.mum dođe u ruke parova kojima je potreban za planiranje trudnoće: “da im olakša i ubrza process do cilja, a to je dijete!”
Ako ste vi jedni od njih, još jednom napomena da je crowdfunding kampanja aktivna samo do ovog vikenda pa ako se nećkate – sad više stvarno nemate što čekati. 🙂
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na Netokraciji dopušteno je samo korisnicima koji ostave svoje ime i prezime te mail adresu i prihvate pravila ponašanja.
Pravila ponašanja
Na Netokraciji za vas stvaramo kvalitetan, autorski potpisan sadržaj i zaista se veselimo vašim kvalitetnim, kontruktivnim komentarima. Poštujmo stoga jedni druge prilikom komentiranja, kao i Zakon, držeći se sljedećih pravila ponašanja:
Kako koristimo podatke koje ostavljate? Bacite oko na našu izjavu o privatnosti.
Sve ostale komentare ćemo s guštom spaliti, jer ne zaslužuju svoje mjesto na internetu.