Drugi dan Belgrade Venture Foruma otvorio je osnivač i partner Teres Capital fonda. Poznati investitor osvrnuo se na zapažanja sa kojima se nedavno susreo u Silicijumskoj dolini, a prisutnima je govorio više o samoj egzekuciji ideje i tome da li je ulazak u vode tehnološkog preduzetništva još jedna stvar koja je postala hip.
Ukazavši na činjenicu da startupi sa ovih prostora zapravo mogu da uspeju u svojoj državi, regionu ili u Evropi, Gurvits je izjavio da je za veliki uspeh ipak potrebno globalno prisustvo koje se u velikoj meri ne može ostvariti čak ni iz Evrope. Geografska lokacija jeste bitna kada je izgradnja uspešnog biznisa u pitanju, a budući da je inkorporiranje u inostranstvu danas relativno lako, države Balkana imaju veliku prednost zbog neverovatnog izvora talenta koji se nalazi na ovim prostorima.
Sve manje od 100 miliona možda i nije vredno truda
Suočeni sa veličinom pojedinačnih tržišta na Balkanu, Max je izjavio da je važno graditi globalni proizvod ukoliko se cilja ka ozbiljnom poslovnom poduhvatu. “Tržišta koja su manja od 100 miliona u većini slučajeva i nisu vredna truda”, istakao je on, dodavši da ukoliko kompanija juri značajniji uspeh, globalni pristup gotovo da se podrazumeva.
Fokusirajte se na velika tržišta poput Indije, Kine, Japana, ukoliko ste hrabi pokušajte i sa Sjedinjenim Američkim Državama.
Gurvits je naveo i termin sa kojim se nedavno susreo u Silicijumskoj dolini. U pitanju je izraz “throw aways” koji označava one startupe čiji su osnivači zapravo ušli u svet tehnološkog preduzetništva zbog nekih drugih razloga koji nisu nužno vezani za izgradnju uspešne kompanije. Činjenica je da su startupi danas popularni, hip i nešto čime nastoji da se bavi sve više ljudi. Na investitoru je da prepozna osobe koje se danas bave startupima kako bi oplemenile svoju karijeru i da se zaista zapita da li je u pitanju “throw away” kompanija koja služi kao bafer zona za dalju izgradnju nečijeg rezimea.
Za kraj, Max je istakao da je cilj investitora i osnivača dospeti u “1% Club” gde su locirane one uspešne kompanije o kojima se danas i najviše priča. Startupi iz Hrvatske, Srbije, Slovenije te Bugarske i Rumunije danas mogu lakše uspeti zahvaljujući trudu koji se ulaže u izgradnju zajednice, no globalan pristup i dalje predstavlja važan deo poslovanja tehnološki orijentisane kompanije.
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na Netokraciji dopušteno je samo korisnicima koji ostave svoje ime i prezime te mail adresu i prihvate pravila ponašanja.
Pravila ponašanja
Na Netokraciji za vas stvaramo kvalitetan, autorski potpisan sadržaj i zaista se veselimo vašim kvalitetnim, kontruktivnim komentarima. Poštujmo stoga jedni druge prilikom komentiranja, kao i Zakon, držeći se sljedećih pravila ponašanja:
Kako koristimo podatke koje ostavljate? Bacite oko na našu izjavu o privatnosti.
Sve ostale komentare ćemo s guštom spaliti, jer ne zaslužuju svoje mjesto na internetu.
Komentari
Marko
06. 11. 2014. u 6:07 pm
Opet iste priče, treba ciljati na svjetska tržišta ali mi dajemo 10x manje love od američkih fondova. Pa kako onda ciljati osim otići tamo, no to smo i sami znali.
Što se tiče izjave o minimalnom tržištu od 100 mijilujna, prema tom kriteriju svi sajtovi ovdje mogu se ugasiti. Idemo svi kući.