Martin Varsavsky, osnivač i CEO Fona, globalne wi-fi mreže, održao je predavanje na temu problema s kojima se susreću tvrtke poput AirBnB, ZipCar, ali i YouTube te Spotify, a to je pitanje zakonskih regulativa. Želite nešto podijeliti i/ili od toga zaraditi? Super. Međutim, je li ono što dijelite uopće vaše i kršite li time zakone države u kojoj živite?

Martin Varsavsky, osnivač i CEO Fona, globalne wi-fi mreže, održao je predavanje na temu problema s kojima se susreću tvrtke poput AirBnB, ZipCar, ali i YouTube te Spotify, a to je pitanje zakonskih regulativa. Želite nešto podijeliti i/ili od toga zaraditi? Super. Međutim, je li ono što dijelite uopće vaše i kršite li time zakone države u kojoj živite?
Varsavsky je naveo brojne primjere iz različitih industrija:
- Glazba. Glazba nije vaša, čak ni kada je kupite na iTunesu. Ne možete je dijeliti niti s njom raditi što želite. Prisjetimo se primjera Spotifyja.
- Knjige. Vaše knjige nisu vaše. Bookabooku, platformu za dijeljenje knjiga, nazvali su PirateBayom za tekst.
- Novac. Vaš novac je svakako vaš, ali ne možete raspolagati njime kako vam padne na pamet. Ne možete ga posuditi, ne možete investirati, gomila zakona sprječava vas i štiti od toga da ga (suludo) potrošite. Dok u Europi zakoni još nisu tako strogi (primjerice: tvrtka koja prodaje dionice može to oglašavati na televiziji), u SAD-u je to praktički nemoguće.
- Video. Što mislite zašto je YouTube prodan Googleu? Za dobre novce, svakako. Međutim njegovi osnivači kretali su se kliskim terenom potrebna im je bila Googleova pravna mašinerija kako bi mogli pregovarati s ključnim akterima.
- Kuhinja. Ne, ne možete slobodno pozvati ljude u vašu kuhinju, kuhati za njih i to im naplatiti. Startupi poput Cookeninga, Share your meala ili Meal meets jako ljute restorane, ali i zdravstvene organizacije – tko je odgovaran otruje li se netko od vaših gostiju?
- Istraživanje. Vaš znanstveni rad nije više vaš čim ga objavite u znanstvenom časopisu; ne možete kontrolirati što će se s njim dalje dogoditi.
- Kućanske obveze. TaskRabbit, Etece i slične tvrtke trebaju pak odgovoriti na pitanja s područja zapošljavanja na crno, poreza na dohodak, poreza na zapošljavanje … Primjerice, u Njemačkoj se svaka besplatna usluga već smatra prihodom!
- Automobili. Ovo je posebno komplicirano područje. »Dijeljeni« automobili nisu odgovarajuće osigurani, a vaša se osiguravajuće društvo baš i neće pobrinuti za vas doživite li nesreću u takvom automobilu. Ako ne vjerujete, pitajte BlaBlaCar, ZipCar i Lyft s kakvim se poteškoćama dnevno susreću. Posljednji je doduše drugačiji – fizička osoba vozi vas poput taksista, a usluga djeluje na principu donacija čime je porezno pitanje djelomično riješeno.
- Kuća ili stan. Svi su čuli za probleme koje ima AirBnB u New Yorku, Berlinu, Amsterdamu … Vlasnici stanova i kuća nisu dobro organizirani kao vlasnici hotelskih lanaca koji plaćaju porez, a gube promet. Postavlja se i pitanje poreza na dohodak, a s time se susreću i Roomomama, 9flats te Localo.
Varsavsky zaključuje da je sektor prezaštićen i to ograničava njegov razvoj. Sve ove regulative nastale su kako bi zaštitile ljude od zlonamjernih tvrtki, međutim u ovom im slučaju štete. Ekonomija dijeljenja dokazala je da je svijet pun ‘normalnih’ ljudi koji žele nešto podijeliti i od toga zaraditi. Cijene i dodanu vrijednost te prakse – upoznavanje novih ljudi, interakcija s njima i nova iskustva.
Kako riješiti ovaj problem?
- Pretvorite neprijatelje u partnere. Logički prirodni neprijatelji njegove tvrtke Fon su velike telekomunikacijske tvrtke kojima nipošto nije u interesu da netko ‘sadi’ besplatne wi-fi spotove po cijelom svijetu. Međutim, Fon im je pristupio, uvjerio ih da je ono što rade dobro za sve te ih pretvorio partnere. Surađuje s British Telecomom, Deutsche Telekomom, ruskim MTS-om … Razgovarajte s onima koji bi vas mogli blokirati i uvjerite ih da bi to učinili na vlastitu štetu!
- Angažirajte korisnike. Uvjerite građane, fizičke osobe, da se radi o trendu koji je dobar za njih. Zbog njega će neke tvrtke patiti i imati manji profit, ali generalno je ova ideja dobra za širu masu ljudi. Djelujte ko politički aktivator. Pritisak javnosti može vrlo brzo i učinkovito promijeniti zakone i regulative.
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na Netokraciji dopušteno je samo korisnicima koji ostave svoje ime i prezime te mail adresu i prihvate pravila ponašanja.
Pravila ponašanja
Na Netokraciji za vas stvaramo kvalitetan, autorski potpisan sadržaj i zaista se veselimo vašim kvalitetnim, kontruktivnim komentarima. Poštujmo stoga jedni druge prilikom komentiranja, kao i Zakon, držeći se sljedećih pravila ponašanja:
Kako koristimo podatke koje ostavljate? Bacite oko na našu izjavu o privatnosti.
Sve ostale komentare ćemo s guštom spaliti, jer ne zaslužuju svoje mjesto na internetu.
Komentari