Što Rakar smjera svojim ‘mračnim newsletterom’?

Što Rakar smjera ‘mračnim newsletterom’ koji je postao svijetla točka naše nedjelje?

Postoje dvije vrste newslettera. Oni koje arhivirate ili obrišete po samom primitku (a ponekad i prijavljujete kao neželjenu poštu) i oni kojima se doista veselite. Ovog je nedjeljnog jutra poslan 77. newsletter Marka Rakara, jedan od rijetkih koji pripadaju ovoj drugoj vrsti - barem za mene. No, zbog čega je “mračni” newsletter zanimljiv te zašto je baš on odabran kao alat za distribuciju sadržaja, a ne društvene mreže ili nešto treće, otkriva nam sam autor.

Marko Rakar
Slika: Mario Poje

Marka Rakara ne treba posebno predstavljati, ali za slučaj da niste upoznati s njegovim likom i djelom, pokušat ću u nekoliko rečenica sažeti ono čime se bavi i po čemu je znan internetskoj i široj zajednici. Onoj internetskoj poznat je još od 2004. godine, kad je i pokrenuo Mračni blog na kojemu se bavi politikom, tehnologijom, komunikacijom i raznim srodnim temama, a kasnije i po grupnom blogu Pollitika. Onoj široj poznatiji je kao savjetnik za političku komunikaciju, a i kao osoba koju se povezivalo s objavom registra branitelja, popisom birača koji se može pretraživati te registrom javne nabave. Suosnivač je i udruge Vjetrenjača koja promovira pravo na pristup informacijama koje su od javnog interesa.

Tviteraš, predavač, analitičar – i još mnogo toga, a u posljednjih godinu i pol autor zanimljivog newslettera koji je, što se da naslutiti iz uvoda, postao dio mog nedjeljnog rituala. Kava, slušanje glazbe (nekad po Markovom, nekad po svom odabiru) i pad, u maniri Alise, u “mračnu rupu” punu zanimljivog sadržaja iz koje ponekad ne izlazim nekoliko sati. Ako vas zanima tehnologija, analitika, moderni marketing, mediji, ekonomija, politika ili ste jednostavno ljubitelj infografika i/ili kratkih filmova te općenito zanimljivog sadržaja, vjerojatno ste svjesni da je bespuće interneta prepuno takvog kvalitetnog sadržaja, samo ga je potrebno razvrstati od mnoštva “smeća”. Upravo to radi Rakar – pronalazi zanimljive teme o kojima se slabije piše u ovdašnjim medijima. U jednostavno strukturiranom newsletteru, gdje ćete redovito naći kakav prigodan GIF, prijedlog glazbe i desetak tematski podijeljenih natuknica s poveznicama na zanimljiv sadržaj. I to je manje više to.

Zašto newsletter, zašto ne društvene mreže?

rakar newsletter

Internetom caruju društvene mreže pa je možda i neobično da Rakar nije na jednu od njih odabrao postavljati sadržaj iz newslettera. Objašnjava i zašto je tako:

Društvene su mreže super i zabava, no one su u nekoj mjeri površne i dnevno preko zida preleti stotine ili tisuće nekih objava. Htio sam postići da netko svojom vlastitom odlukom odabere baš moj newsletter i da ga čita u privatnosti vlastitog sandučića. Očekujem, dakle, od čitatelja razinu obveze i svjesnog odabira da doista želi čitati baš to, a email mi se čini kao optimalni medij za nešto takvo.

Otkriva i nešto statistika – trenutno ima više od 1200 pretplatnika, a prosječno otvaranje newslettera, odnosno average open rate je 53%, dok je nekakav standard oko 16%. Najpopularniji newsletter bio je 26., koji je imao najviše otvaranja, a najpopularniji link (kojih je do sada newsletterom poslano nekoliko tisuća) je filmić Call Her Name. Riječ je o običaju u japanskoj kulturi gdje ženama nakon udaje svi govore “mama” – jer je to njihova funkcija u obitelji. Film pokazuje reakcije nekolicine žena (“mama”) nakon što ih se zovne njihovim imenom.

https://www.youtube.com/watch?v=oiF_qeICoLU

Kako zaokupiti pažnju čitatelja?

No, iako zanimljiv, sadržaj koji se šalje nije originalno autorov – zašto bi nekome uopće bilo bitno ono što je Marku Rakaru zanimljivo?

Ne, sadržaj nije originalan, tu i tamo se provuče neka od mojih misli ili komentara, no držim to na donjem minimumu. Moje je mišljenje da je internet neograničeno velik i prepun sadržaja i, za razliku od situacije od prije dvadesetak godina kada su gledatelji/slušatelji/čitatelji bili prisiljeni gledati jedan od tri-četiri programa, slušati jednu od petnaestak radijskih stranica, danas imamo milijune linkova koji su svi jedan klik udaljeni i ono na što se treba usredotočiti je pažnja čitatelja. Svojim newsletterom pokušavam naučiti kako zaokupiti i zadržati pažnju čitatelja. Ionako kao dio svoje dnevne rutine čitam desetine, a ponekad i stotine članaka (to je pak dio jedne druge filozofije) i dok mnogi od sadržaja nisu relevantni ili zabavni, neki od njih jesu i takve pokušavam podijeliti i s drugima.

Nedjelju ujutro, kao vrijeme za slanje newslettera, odabrao je prema svojim navikama – dok su svi dani u tjednu povezani s raznim aktivnostima, jedino nedjelja daje dozu opuštenosti, “rastezanja” po krevetu i kauču, što je idealno vrijeme za lako štivo za dobro jutro, koje opet mora biti dovoljno raznoliko da bude zanimljivo većem broju ljudi. I baš u samom sadržaju vidi moć svog newslettera – ono iza klika trebalo bi biti toliko zanimljivo da će se čitatelj vratiti po još.

Newsletter kao socijalni eksperiment

A koji je, zapravo, cilj “mračnog” newslettera?

Kada me netko to pita, obično kažem da je to socijalni eksperiment. Nemam namjeru ništa prodavati, nemam namjeru imati oglase, nego me jednostavno zanima koliko ima ljudi koje zanimaju teme koje su i meni zaokupile pažnju. U godinu i pol sam od nule do 1200 pretplatnika došao isključivo po preporuci, broj otvaranja i broj klikova daleko i za nekoliko redova veličina nadmašuje uobičajene brojke za newslettere pa zato mislim da sam kreirao nešto vrijedno, meni jako zabavno dok stvaram, a drugima, nadam se, zabavno dok čitaju.

Zaintrigirani ste? Pretplatiti se lako. A ja sad idem po svoje bonus linkove koje sam zaslužila preporukom newslettera. 😉

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na Netokraciji dopušteno je samo korisnicima koji ostave svoje ime i prezime te mail adresu i prihvate pravila ponašanja.

Pravila ponašanja

Na Netokraciji za vas stvaramo kvalitetan, autorski potpisan sadržaj i zaista se veselimo vašim kvalitetnim, kontruktivnim komentarima. Poštujmo stoga jedni druge prilikom komentiranja, kao i Zakon, držeći se sljedećih pravila ponašanja:

  • Ne budite 💩: Nema vrijeđanja, diskriminiranja, ni psovanja (osim ako nije osobni izričaj, ali onda neka psovka bude općenita, a ne usmjerena prema nekome). Također, upoznajte se sa stavkom 2. članka 94. Zakona o elektroničkim medijima prije no što ostavite komentar.
  • Samo kvalitetna rasprava, manje trolanja: Ne morate se ni sa kim slagati, ali budite konstruktivni i doprinesite raspravi! Svako trolanje, flameanje, koliko god "plesalo" na granici, leti van.
  • Imenom i prezimenom, nismo Anonymous 👤: Autor sadržaja stoji iza svog sadržaja, stoga stojite i vi iza svog komentara. Koristimo ime i prezime te pravu email adresu.

Kako koristimo podatke koje ostavljate? Bacite oko na našu izjavu o privatnosti.

Sve ostale komentare ćemo s guštom spaliti, jer ne zaslužuju svoje mjesto na internetu.

Odgovori

Tvoja e-mail adresa neće biti objavljena.

Popularno

Startupi

57hours Viktora Marohnića narastao 4 puta i osigurao još 2,75 milijuna dolara

U ekskluzivnom intervjuu za Netokraciju, suosnivač brzorastuće avanturističke platforme Viktor Marohnić, sa svojim investitorima, otkriva planove.

Tvrtke i poslovanje

7 savjeta za učinkovitu izradu poslovnog plana (posebno za one koji nemaju vremena)

Nisu bez razloga velikani povijesti od Sun Tzua do Dwight D. Eisenhowera pričali o planiranju kao o svetom gralu uspjeha - i ne stoji bez razloga ona narodna: dobra organizacija je pola posla.

Novost

Peta kriptomarka Hrvatske pošte su neponovljivi profesor Baltazar i njegovi izumi

Peto izdanje kriptomarke, koja dolazi u analognom i digitalnom obliku, Hrvatska pošta pustila je u optjecaj!

Što ste propustili

Netokracija Podcast

Zašto je ovogodišnji Infobip Shift bio za nas najgori, ali i najbolji?

Infobip Shift za nas nije počeo idealno, ali je završio savršeno. Otkrili smo više o umjetnoj inteligenciji i developerskoj produktivnosti te snimili ispovijesti 6 startupa o izazovima, atmosferi među VC-jevima i planovima za iduću godinu.

Kolumna

16 lekcija koje sam kao suvlasnik digitalne agencije naučio o poslovanju u SAD-u

Pet godina redovito posjećujem SAD, ne bih li upoznao zemlju i proširio poslovanje naše agencije na to tržište. Puno se toga razlikuje od Hrvatske i Europe općenito, a u ovom tekstu dijelim najvažnije lekcije. 

Prikaz

Sretan mu 25. rođendan: Kako smo počeli koristiti Googleove proizvode – i zašto (ne)ćemo nastaviti?

Povodom Googleovog rođendana prisjećamo se njegove prošlosti, nepobitnog utjecaja na sve digitalno što danas radimo, ali gledamo i u blisku budućnost koju će obilježiti dvije ključne riječi - umjetna inteligencija i monopol. Nismo propustili priliku ni nostalgično se prisjetiti pozivnica za Gmail, Googleovih pokušaja da napravi društvenu mrežu ili prvih susreta s Googleom, što je za neke zapravo bio YouTube.

Novost

U ZICER-u startupe čeka 150.000 eura, a prijave za akceleracijske programe traju još samo ovaj tjedan

Vodeći hrvatski startup hub ZICER otvorio i program za uspješno lansiranje na globalno tržište.

Intervju

500 tisuća korisnika koristi tehnologiju ovog hrvatskog AI startupa

S vremena na vrijeme, pojavi se neki startup koji marljivo radi "ispod radara", a onda odluči podijeliti svoju priču. Prvi donosimo intervju s TensorPixom koji od nedavno broji preko pola milijuna korisnika.

Izvještaj

Lekcije inženjerke iz Shopifya: kako koristiti AI za brži, bolji i lakši razvoj softvera?

Umjetna inteligencija i inženjeri. Nekada se vole, nekada mrze, ali činjenica je da AI inženjerima može olakšati pisanje koda... (ako i sami znaju što rade).