
Mark Zuckerberg prozvao Obamu i američku vladu zbog narušavanja privatnosti korisnika
Nazvao sam predsjednika Obamu kako bih izrazio svoje frustracije zbog štete koju vlada čini, a koja utječe na svačiju budućnost. Nažalost, čini se da će proći mnogo vremena dok ne dođe prava reforma. Dio je to oštrog statusa koji je CEO Facebooka, Mark Zuckerberg, objavio sinoć (a gdje drugdje) na Facebooku (i to putem Papera). U njemu naglašava koliko je povjerenje korisnika u internet bitno, kao i osiguravanje njegove sigurnosti, u čemu bi predvodnik trebala biti američka vlada, a ne prijetnja. No, što ga je potaknulo na objavu takvog statusa?
Nazvao sam predsjednika Obamu kako bih izrazio svoje frustracije zbog štete koju vlada čini, a koja utječe na svačiju budućnost. Nažalost, čini se da će proći mnogo vremena dok ne dođe prava reforma. Dio je to oštrog statusa koji je CEO Facebooka, Mark Zuckerberg, objavio sinoć (a gdje drugdje) na Facebooku (i to putem Papera). U njemu naglašava koliko je povjerenje korisnika u internet bitno, kao i osiguravanje njegove sigurnosti, u čemu bi predvodnik trebala biti američka vlada, a ne prijetnja.
Podsjetimo, nakon otkrića da državne agencije, poput NSA, “prisluškuju” korisnike raznih internetskih servisa, korisnici su, logično, počeli gubiti povjerenje u njih i okretati se sigurnijim verzijama. Kako bi sanirali štetu, tehnološki servisi su pritiskali vlade da budu transparentnije oko takvih radnji, pa je tako, primjerice, Facebook počeo objavljivati koliko često svjetske vlade traže podatke o korisnicima ove društvene mreže, a slično je nedavno napravio i Pinterest. No, čini se da ti napori ipak ne daju dovoljne rezultate, a TechCrunch pretpostavlja kako je okidač za ovo Zuckerbergovo prozivanje bila glasina o tome da NSA planira „zaraziti“ milijune računala putem malvera, što je objavljeno u dokumentima koje je Interceptu omogućio NSA-ov zviždač Edward Snowden. Kako je objašnjeno, u pojedinim slučajevima NSA se maskirala kao lažni Facebookov server te je koristila tu društvenu mrežu kako bi zarazila ciljana računala i dobila pristup dokumentima s njega. Detaljnije o tome objavljeno je i u animaciji:
[vimeo]http://vimeo.com/88822483[/vimeo]
Nije niti čudno što je Zuckerberg reagirao na ovaj način, jer sam Facebook počiva na povjerenju korisnika, koji ovome servisu daju mnoštvo informacija – neke od njih su javno dostupne, no većina bi ih trebala biti skrivena ili dostupna samo određenom broju korisnika. Uz Google, prvenstveno zbog usluge Gmail, upravo Facebook može najviše izgubiti ukoliko se korisnici počnu “zatvarati”.
Kako bi internet bio jak, mora biti siguran. Zbog toga Facebook troši dobar dio svoje energije kako bi njegove usluge, ali i cijeli internet, sigurniji. Enkriptiramo komunikacije, koristimo sigurnosne protokole, ohrabrujemo korisnike da koriste višestruke faktore autentikacije, popravljamo poteškoće i s drugim servisima. Internet funkcionira jer većina drugih radi isto – radimo zajedno da bismo kreirali sigurnu okolinu i kako bi naš dijeljeni prostor bio što bolji za ostatak svijeta.
Zbog toga sam zbunjen i frustriran kada čujem izvješća o ponašanju američke vlade. Dok naši inženjeri neumorno rade na poboljšanju sigurnosti, zamišljamo da vas štitimo protiv kriminalaca, ne vlastite vlade. Američka vlada treba biti šampion interneta, ne prijetnja.
Zuckerberg završava svoj monolog riječima da će se i on i Facebook posvetiti gradnji sigurnijeg interneta, no američka vlada za sada nije ponudila konkretno rješenje – reforma NSA planirana je za ovu godinu. Hoće li do tada šteta nanesena Facebooku biti nepopravljiva?
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na Netokraciji dopušteno je samo korisnicima koji ostave svoje ime i prezime te mail adresu i prihvate pravila ponašanja.
Pravila ponašanja
Na Netokraciji za vas stvaramo kvalitetan, autorski potpisan sadržaj i zaista se veselimo vašim kvalitetnim, kontruktivnim komentarima. Poštujmo stoga jedni druge prilikom komentiranja, kao i Zakon, držeći se sljedećih pravila ponašanja:
Kako koristimo podatke koje ostavljate? Bacite oko na našu izjavu o privatnosti.
Sve ostale komentare ćemo s guštom spaliti, jer ne zaslužuju svoje mjesto na internetu.