Mark Shuttleworth, pokretač Ubuntua, otvorio Dane otvorenih računarskih sustava
U Zagrebu je 16. svibnja otvorena 18. konferencija DORS/CLUC - Dani otvorenih računarskih sustava / Croatian Linux Users' Convention. DORS/CLUC je najveća i najstarija manifestacija posvećena otvorenim sustavima u Hrvatskoj, a ove godine ugošćuje mnoga zvučna imena poput Marka Shuttlewortha, Itala Vignolija, Jana Wildeboera i mnogih drugih. Konferenciju je otvorio Mark Shuttleworth, osnivač Canonicala, tvrtke koja stoji iza jedne od najpopularnijih distribucija operativnog sustava Linux, Ubuntua.
U Zagrebu je 16. svibnja otvorena 18. konferencija DORS/CLUC – Dani otvorenih računarskih sustava / Croatian Linux Users’ Convention. DORS/CLUC je najveća i najstarija manifestacija posvećena otvorenim sustavima u Hrvatskoj, a ove godine ugošćuje mnoga zvučna imena poput Marka Shuttlewortha, Itala Vignolija, Jana Wildeboera i mnogih drugih.
Konferenciju je otvorio Mark Shuttleworth, osnivač Canonicala, tvrtke koja stoji iza jedne od najpopularnijih distribucija operativnog sustava Linux, Ubuntua. Predavanje se fokusiralo na trenutnu poziciju slobodnog softvera i GNU/Linuxa u svijetu IT-ja, te na načine na koje se ta pozicija može unaprijediti i poboljšati.
Istaknute su neke od nedavnih inicijativa Ubuntua, poput usklađivanja izdavanja novih verzija raznih distribucija Linuxa, poboljšanja korisničkog iskustva, te poticanja tvrtki s “druge strane” — tvrtki koje se bave zatvorenim, vlasničkim softverom — na suradnju sa zajednicom okupljenom oko slobodnog softvera.
Shuttleworth je poznat po svojim vrlo pragmatičnim i kontroverznim stavovima koji su čest predmet rasprave u zajednici, što se moglo zorno vidjeti u raspravi nakon samog predavanja u kojima je odgovarao na pitanja o Unityju (novom korisničkom sučelju u Ubuntuu) i GNOME-u 3, softverskim patentima, dvostrukom licenciranju i vlasničkom softveru.
Slobodni uredski alati i DebConf11 u Banjoj Luci
Konferenciju je nastavio Italo Vignoli iz The Document Foundationa, organizacije koja stoji iza LibreOfficea. LibreOffice je nasljednik OpenOffice.orga, besplatnog i otvorenog skupa uredskih alata kompatibilnog s Microsoftovim Officeom. Vignoli se osvrnuo na nedavni potez Oraclea kojim su ukinuli komercijalni razvoj OpenOfficea, te općenito na motivaciju i povijest iza LibreOfficea.
Adnan Hodžić je jedan od pokretača inicijative za održavanje DebConfa11 u Banjoj Luci. DebConf je godišnja konferencija zajednice okupljene oko poznate distribucije Linuxa Debian. Za jedanaestu su konferenciju, u konkurenciji Ekvadora, Njemačke i Bosne i Hercegovine, odabrani upravo naši susjedi. Adnan je pričao o iskustvima u kandidaturi u kojoj nisu bili favoriti te organizaciji samog događaja.
Otvorene tehnologije u praksi
U drugom je dijelu dana naglasak bio na tehničkim predavanjima, prvenstveno orijentiranim na razvoj aplikacija za mobilne uređaje, razvoj za web i teme iz sistemske administracije za GNU/Linux i *BSD sustave.
Sutrašnji dan konferencije otvara keynote Dr. Mahe Shaikh s London School of Economics o ukupnoj cijeni vlasništva (TCO) open source softvera. Također ćemo čuti i predavanja Jana Wildeboera, Boba Blatchforda, Dobrice Pavlinušića, Vlatka Košturjaka i mnogih drugih.
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na Netokraciji dopušteno je samo korisnicima koji ostave svoje ime i prezime te mail adresu i prihvate pravila ponašanja.
Pravila ponašanja
Na Netokraciji za vas stvaramo kvalitetan, autorski potpisan sadržaj i zaista se veselimo vašim kvalitetnim, kontruktivnim komentarima. Poštujmo stoga jedni druge prilikom komentiranja, kao i Zakon, držeći se sljedećih pravila ponašanja:
Kako koristimo podatke koje ostavljate? Bacite oko na našu izjavu o privatnosti.
Sve ostale komentare ćemo s guštom spaliti, jer ne zaslužuju svoje mjesto na internetu.