Poduzetnica Marina Kolar nedavno je organizirala konferenciju pod nazivom Novo lice (ženskog) poduzetništva. Kako, po njoj, izgleda novo lice poduzetnica i kako se jedna odgojiteljica našla u svijetu poduzetništva, doznala sam u razgovoru.
Marina je vlasnica obrta za edukaciju i savjetovanje Konekta, certificirana trenerica Švicarskog CH-Q, odnosno metode za razvoj karijere i kompetencija, profesionalna savjetnica i stručnjakinja za organizacijski razvoj. No, prije no što se upustila u svijet poduzetništva, a potom i savjetovanja drugih poduzetnika, Marina je zapravo studirala na Učiteljskom fakultetu. Kako je napravila zaokret prema poduzetništvu, moja sugovornica sumira karakterizacijom sebe koja ju zapravo prati kroz cijeli karijerni put – ona je aktivistica.
Aktivistica sam bila i prije studija, na području ljudskih i ženskih prava i razvoja zajednice. Život sam posvetila edukaciji mladih, žena, nezaposlenih, manjima, predstavnika udruga i institucija – i to radim i sada, samo u profitnom sektoru.
“Živo” znanje koje danas imam nisam dobila kroz formalno obrazovanje ni kroz školski sustav (nažalost), već upravo kroz neformalnu edukaciju. Nikad nisam mislila da ću biti poduzetnica, no kad pogledam unatrag ja sam stalno bila vrlo poduzetna, stalno sam nešto stvarala, smišljala, pisala i provodila aktivnosti i projekte… Radila sam kao edukatorica, direktorica, voditeljica projekata, mentorica… Sažela bih sve u to da sam do sad 18 godina svog rada utrošila stvarajući dobre i uspješne priče i na to sam posebno ponosna.
Konekta je produkt moje potrage za profesionalnom svrhom i danas radim ono što sam uvijek najviše voljela raditi – edukacije i savjetovanja, i sretna sam.
Poslove nije nalazila, nego ih stvarala
Posao koji je sam sebi svrha, odnosno sastoji se od onih idealnih osam sati na dan u zamjenu za plaću, nije nikad bio njen cilj. Zbog toga se upuštala prvo u projekte, danas u poduzetništvo, kako bi imala dinamičnost i mogućnost stvaranja koja joj je potrebna da bi mogla stalno rasti.
To je način rada u kojem možete vidjeti promjenu i rezultat, sustav koji omogućuje promjenu i napredak, za razliku od krutih sustava koje “morate” slijediti, ne propitivati i nikako ne pokušati mijenjati. Razumijem da su neki ljudi sretni živeći tako, ali ja nisam. Vjerujem da pojedinac svojim primjerom može puno toga napraviti te da nismo došli na ovaj svijet samo “potrošiti malo zraka”.
Kako je rekla u intervjuu za Women in Adria, Marina poslove nikad nije nalazila, nego ih je stvarala. Da, čak i kad je radila kao odgojiteljica.
Kada sam radila u Osnovnoj školi Orehovica i vodila predškolu za djecu romske nacionalne manjine, sljedeće godine nije bilo sredstava za taj program. Nije me to smelo, kroz udrugu sam napisala projekt koji je prošao na natječaju i nastavili smo s provedbom.
Jedna sam od suosnivačica udruge Zora koja je prošle godine navršila 15 godina uspješnog rada. Od puke ideje smo u jednom trenutku došli do 6 zaposlenih, 2 ureda i ogromnog proračuna koje smo ulagali u ljude i zajednicu i koja je dobila brojna lokalna i nacionalna priznanja za svoj rad. Na to sam osobito ponosna i tu sam si dokazala da je moguće apsolutno sve ako to dovoljno želiš i ako si spreman dovoljno se potruditi. Sudjelovala sam u stvaranju još nekoliko organizacija, jedna od njih je i Biovrt kojoj sam danas stručna suradnica za organizacijski razvoj. Radila sam u inozemstvu i stvarala hrvatsku podružnicu jedne tvrtke. Pred dvije godine stvorila sam i Konektu, a sada kroz edukacijske programe pomažem i drugima stvoriti njihove biznise, između ostalog.
Kako rasti kad ostanemo bez izazova?
No, kao direktorica udruge Zora, u trenutku kad je sve funkcioniralo dobro, kad su uvedene i provedene sve procedure i standardi kvalitete, ostala je bez izazova i više nije mogla rasti, kaže.
To me potaknulo da promišljam o tome da je vrijeme da krenem naprijed. Nakon što sam u inozemstvu stvarala jednu hrvatsku tvrtku i dodatno pomakla svoje granice, pomislila sam – ako to mogu napraviti za druge, definitivno mogu i za sebe. Sama sa sobom provela sam proces po CH-Q metodi (švicarski model upravljanja karijerom i kompetencijama) koje sam trenerica, definirala svoju svrhu životnu i poslovnu i postavila si ciljeve. Nakon toga, provukla sam svoje ideje kroz svoj program “Pokreni pravi posao” i – jednostavno krenula. Shvatila sam da zapravo nemam što izgubiti, a mogu itekako puno za dobiti.
Većina klijenata – (buduće) poduzetnice

Danas se Marina bavi edukacijom i savjetovanjem, pomaže drugima da pronađu svoju osobnu i poslovnu svrhu kroz metodu CH-Q, kao i da pokrenu (ili stvore) pravi posao za sebe. Nije na odmet spomenuti kako su joj većina klijenata žene, koje su ionako fokus njenog rada kroz cijeli njen život i za koje smatra da zavrjeđuju dodatnu podršku kako bi se usudile i ostvarile svoje potencijale. “Mislim da je vrijeme da svijet izbalansira ženska, stvaralačka energija”, kaže.
Uživam u procesima stvaranja i brušenja poduzetničkih ideja sa svojim klijentima, brendiranju, kao i u procesima organizacijskog razvoja u sklopu kojih kaotične timove i tvrtke vraćam na put uspjeha.
Sada već iz prvih edukacijskih ciklusa imam uspješne poslovne i osobne priče svojih klijentica. Na konferenciju su prošli tjedan zajedno došle žene iz 3 generacije mojih CH-Q edukacija iz raznih dijelova Hrvatske što me posebno razveselilo. Klijentice su mi postale suradnice, kolegice i prijateljice i stvara se jedan krasan ženski krug.
Iako danas u profitnom sektoru i dalje dio svog rada posvećujem zajednici, pa tako periodično organiziram događaje koji su besplatni, poput ovogodišnjih predavanja “Usudi se. Pokreni se. Kako ostvariti svoje osobne i profesionalne potencijale” koje sam održala u 4 grada, kao i nedavnu konferenciju/edukaciju “Novo lice (ženskog) poduzetništva” koja je napunila dvoranu Scheier do zadnjeg mjesta i okupila 130 poduzetnih žena sa sjevera HR.
Žene nerijetko pokreću vlastiti posao iz nužde
Što se tiče poduzetnica, kaže da se one teže odvažuju krenuti stvarati svoj biznis od muškaraca. Više analiziraju, iako su efikasnije u kriznim situacijama. A kad i pokrenu posao, to nije zbog toga što vjeruju da imaju dobru ideju, iako je često imaju, nego iz nužde – izgubile su posao, ponekad čak i jer su ostale trudne itd.
Manje se povezuju od muškaraca i definitivno imaju drugačiju startnu poziciju od djetinjstva zbog načina odgoja i slično.
Puno je tu anegdota Na edukacije im pod pauzama donose djecu na dojenje, sa sastanaka trče po djecu u vrtiće – definitivno su preopterećene mnogim ulogama kojima žongliraju. Da ne krenem pričati oko diskriminacije kada šefica dođe s niže rangiranim suradnikom na sastanak, a suradnici komuniciraju isključivo s njim, a nju ignoriraju…
No, sve te prepreke ne moraju nas nužno ogorčiti, već potaknuti da za sebe i sve nas napravimo svijet u kojem ćemo imati više mogućnosti.
Zahvaljujući modernim tehnologijama, danas je lakše no ikad biti poduzetnik, što zasigurno pogoduje ženama od kojih mnoge i dalje pokušavaju balansirati između privatnog i poslovnog života. Tu je povezivanje online, sastanci na daljinu, s osobama iz bilo kojeg dijela svijeta, sklapanje poslova, brendiranje… A tu je i ušteda vremena, što je danas najvrjedniji resurs.
Kako izgleda novo lice (ženskog) poduzetništva?

Kako je ime Marinine konferencije glasilo Novo lice (ženskog) poduzetništva, upitala sam je kako se to lice razlikuje od starog.
Novo lice ženskog poduzetništva je samopouzdana žena koja dobro radi svoj posao, povezuje se, zadovoljna je i može živjeti od svog rada. U jednom trenutku, što se tiče i ljudskih i ženskih prava, shvatila sam da se više ne želim “boriti”, da mi je dosta viktimizacije žena. Kao jadne vi, ‘ajmo vam dati nešto jer ste žene. Ne treba nam društvo ništa “ekstra dati”, samo nam omogućiti sustav koji je pravedan za sve.
Žene se danas okupljaju u razne mreže, platforme, educiraju se i nadoknađuju sva ona poduzetnička znanja i vještine koje nisu dobile kroz odgoj i školovanje.
Više se međusobno ohrabruju, imaju pristup informacijama. Treba prvenstveno djevojčice odgajati da budu proaktivne, zatim mijenjati percepciju i stavove društva prema ženama u poduzetništvu. Dalje je ionako sve na svakom pojedincu – hoće li biti dovoljno uporan, hrabar, brendirati se, učiti, povezivati se… Bio on muškarac ili žena.
Za kraj, ako vas je ovo potaknulo da se upustite u poduzetništvo ili ako već neko vrijeme razmišljate o tome, Marina ima konkretne savjete:
Dobro se informirajte, istražite tržište, testirajte svoju poduzetničku ideju i pokrenite pravi posao za sebe. Nemojte se sramiti istaknuti na tržištu, jer bez toga nećete ostvariti željeni rezultat. Tražite potporu iskusnijih kolegica i ako je moguće, nađite mentoricu. Nemojte si vječno biti zadnje na svojoj “to-do” listi, usudite se i ostvarite svoje snove. Ne dajte da vas drugi uvjere da vi to ne možete.
A na tom putu prema uspjehu, pružite potporu i drugim ženama, zaključuje.
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na Netokraciji dopušteno je samo korisnicima koji ostave svoje ime i prezime te mail adresu i prihvate pravila ponašanja.
Pravila ponašanja
Na Netokraciji za vas stvaramo kvalitetan, autorski potpisan sadržaj i zaista se veselimo vašim kvalitetnim, kontruktivnim komentarima. Poštujmo stoga jedni druge prilikom komentiranja, kao i Zakon, držeći se sljedećih pravila ponašanja:
Kako koristimo podatke koje ostavljate? Bacite oko na našu izjavu o privatnosti.
Sve ostale komentare ćemo s guštom spaliti, jer ne zaslužuju svoje mjesto na internetu.