Međunarodna autorska kreativna konferencija uskoro u Zagrebu

Zanimaju vas glazba, autorsko pravo, digitalni servisi? Bliži se Međunarodna autorska kreativna konferencija

Druga Međunarodna autorska kreativna konferencija (MAKK) ove se godine održava pod sloganom "Kulturne i kreativne industrije – pokretači gospodarstva", i to do 19. do 21. studenog u Muzeju suvremene umjetnosti Zagreb. Ono što bi naše čitatelje najviše moglo zanimati jesu rasprave o autorskim i srodnim pravima te o digitalnim servisima, kao što su Google Play ili domaći Pickbox.

MAKK

Konferenciju organiziraju Institut hrvatske glazbe, Hrvatsko društvo za autorsko pravo (HDAP-ALAI) i udruga Adria MC (Adria Music Conference) s partnerima kao što su Hrvatsko društvo skladatelja i njegova stručna služba ZAMP, Hrvatska Glazbena Unija, Hrvatska diskografska udruga, Društvo hrvatskih filmskih redatelja i drugi. Teme konferencije usmjerene su doprinosu kulturnih i kreativnih industrija nacionalnom gospodarstvu, jer brojne inozemne studije pokazuju kako je riječ o sektoru s velikim ekonomskim potencijalom koji je dosad neopravdano zanemaren. Autori i kreativci zapravo su poduzetnici i izvoznici koji, osim što formiraju kulturni identitet zemlje, svojim radom doprinose i njenom gospodarskom rastu i razvoju. Europa je prepoznala kulturni i kreativni sektor kao onaj s najvećim potencijalom za razvoj i stvaranje novih radnih mjesta i vrijednosti, a konferencijom se želi istražiti kako o tom pitanju misli Hrvatska.  Ujedno, ovo je prilika za doznati sve ključne novosti vezane uz pravni okvir djelatnosti zasnovanih na autorskom i srodnim pravima – i to od domaćih i stranih stručnjaka.

Panel diskusije, predavanja… Ali prvo tulum i nagrade

Očekuju se zanimljive prezentacije i panel diskusije u kojima će sudjelovati utjecajni akteri kreativnog poslovanja. Sudjelovanje su potvrdili, među ostalima, Ivana Nikolić Popović (Hrvatski klaster konkurentnosti kreativnih i kulturnih industrija), Joe Bašić (Ultra Europe), Zoran Marić (InMusic festival), ali i glazbenici kao što su Ivan Dečak (Vatra), Miro Buljan ili Goran Vlajić DJ GO CUT. Nulti dan konferencije, 19. studenog, obilježit će tulum otvorenja u MSU i dodjela nagrada vezanih uz  nacionalnu listu radijskih singlova HR TOP 40: Ultimativni broj 1 na HR TOP 40 i Najviši ulaz novog izvođača na HR TOP 40.

Prvi radni dan konferencije, 20. studenog, održat će se panel diskusije s temama: “Gospodarski potencijal hrvatskih kreativnih industrija”, “Živjeti za stvaranje, stvarati za život”, “Digitalni servisi – biznis modeli za njihove osnivače i korist za tvorce sadržaja” te “Glazbeni festivali: motori hrvatskog gospodarstva”. Tu će biti brojni autori, ali i stručnjaci iz područja autorskih prava, uprave i turizma.

Drugi dan MAKK-a, 21. studenog, rezerviran je za 18. Savjetovanje o autorskom pravu u organizaciji Hrvatskog društva za autorsko pravo (HDAP-ALAI). U suorganizaciji Pravnog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu, savjetovanje će se baviti trenutnim i budućim izazovima s područja autorskog i srodnih prava.  Zanimljivu raspravu obećava okrugli stol “Paradigma autorskih prava – treba li nam promjena?” na kojem će stavove sučeliti Ivo Špigel (Perpetuum Mobile), Nenad Marčec (HDS ZAMP), Mladen Vukmir (odvjetnik Vukmir & Associates) i Tomo In der Muehlen (IDM Music), uz uvodnika i moderatora prof. Igora Glihu (HDAP).

Želite li sudjelovati na Međunarodnoj autorskoj kreativnoj konferenciji, prijavite se putem posebnog obrasca, a novosti pratite na ihg.hrFacebook stranici konferencije i na Netokraciji, koja je ove godine medijski pokrovitelj događaja.

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na Netokraciji dopušteno je samo korisnicima koji ostave svoje ime i prezime te mail adresu i prihvate pravila ponašanja.

Pravila ponašanja

Na Netokraciji za vas stvaramo kvalitetan, autorski potpisan sadržaj i zaista se veselimo vašim kvalitetnim, kontruktivnim komentarima. Poštujmo stoga jedni druge prilikom komentiranja, kao i Zakon, držeći se sljedećih pravila ponašanja:

  • Ne budite 💩: Nema vrijeđanja, diskriminiranja, ni psovanja (osim ako nije osobni izričaj, ali onda neka psovka bude općenita, a ne usmjerena prema nekome). Također, upoznajte se sa stavkom 2. članka 94. Zakona o elektroničkim medijima prije no što ostavite komentar.
  • Samo kvalitetna rasprava, manje trolanja: Ne morate se ni sa kim slagati, ali budite konstruktivni i doprinesite raspravi! Svako trolanje, flameanje, koliko god "plesalo" na granici, leti van.
  • Imenom i prezimenom, nismo Anonymous 👤: Autor sadržaja stoji iza svog sadržaja, stoga stojite i vi iza svog komentara. Koristimo ime i prezime te pravu email adresu.

Kako koristimo podatke koje ostavljate? Bacite oko na našu izjavu o privatnosti.

Sve ostale komentare ćemo s guštom spaliti, jer ne zaslužuju svoje mjesto na internetu.

Komentari

  1. Mladen Vukmir

    Mladen Vukmir

    10. 11. 2014. u 4:34 pm Odgovori

    I am very much looking forward to participating on the panel on the changing paradigm of copyright law. I always liked looking into the future and did quite some research on the impact of the new technologies and digital networks on human creativity and law. Thanks to HDAP-ALAI for their invitation.

Odgovori

Tvoja e-mail adresa neće biti objavljena.

Popularno

Startupi

57hours Viktora Marohnića narastao 4 puta i osigurao još 2,75 milijuna dolara

U ekskluzivnom intervjuu za Netokraciju, suosnivač brzorastuće avanturističke platforme Viktor Marohnić, sa svojim investitorima, otkriva planove.

Tvrtke i poslovanje

7 savjeta za učinkovitu izradu poslovnog plana (posebno za one koji nemaju vremena)

Nisu bez razloga velikani povijesti od Sun Tzua do Dwight D. Eisenhowera pričali o planiranju kao o svetom gralu uspjeha - i ne stoji bez razloga ona narodna: dobra organizacija je pola posla.

Novost

Ivan Burazin pokreće novi startup – Daytonu, već ima Fortune 500 klijente

Nakon tri godine, uspostave i razvoja Infobipovog Developer Experience odjela, Ivan Burazin, pokreće novi dev projekt. Time se nastavlja njegova startuperska priča i misija koja je počela prije više od dekadu - pomagati developerima da rade lakše, brže i učinkovitije. Upoznajemo njegov novi projekt, Daytonu!

Što ste propustili

Novost

U ZICER-u startupe čeka 150.000 eura, a prijave za akceleracijske programe traju još samo ovaj tjedan

Vodeći hrvatski startup hub ZICER otvorio i program za uspješno lansiranje na globalno tržište.

Umjetna inteligencija

500 tisuća korisnika koristi tehnologiju ovog hrvatskog AI startupa

S vremena na vrijeme, pojavi se neki startup koji marljivo radi "ispod radara", a onda odluči podijeliti svoju priču. Prvi donosimo intervju s TensorPixom koji od nedavno broji preko pola milijuna korisnika.

Izvještaj

Lekcije inženjerke iz Shopifya: kako koristiti AI za brži, bolji i lakši razvoj softvera?

Umjetna inteligencija i inženjeri. Nekada se vole, nekada mrze, ali činjenica je da AI inženjerima može olakšati pisanje koda... (ako i sami znaju što rade).

Tvrtke i poslovanje

Sofascore i Span: Zašto se nismo prodali? Jer nam to ne treba – ako imaš tri auta, možeš voziti samo jedan.

Prodaje i preuzimanja domaćih tvrtki glavne su teme naše male poduzetničke scene. Toliko da smo se i na Netokraciji pitali zašto jednako ne slavimo kad naše tvrtke kupuju druge… Bilo kako bilo, neovisnost je tema, a otvorila se na ovogodišnjem Weekendu.

Programiranje

“Design Handoff” je proces zbog kojeg developer i dizajner ne moraju imati “standoff”

Predaja bilokakvog projekta ne završava s vašom točkom na kraju - nego svih kojih se taj projekt usko tiče. Uz Neuralab prolazimo kako od “ja sam svoje riješio” doći do kvalitetnog, strukturiranog “design handoffa” koji će značajno olakšati život svima uključenima: dizajnerima, developerima, PM-ovima, klijentima…

Tvrtke i poslovanje

HR.WEEKEND: Jelena Jelušić o 7 smrtnih grijeha “employer brandinga”

Na prvome HR.Weekendu na WMF-u saznali smo 7 smrtnih grijeha "employer brandinga" koji će definitivno ubiti sliku vaše tvrtke, ali donosimo i recept kako ga spasiti.