MAKERphone je novi "uradi sam" proizvod Alberta Gajšaka i njegovog tima CircuitMess, a na Kickstarter stiže nakon uspješne kampanje za igraću konzolu MAKERbuino.
Nakon uspješne Kickstarter kampanje za DIY igraću konzolu MAKERbuino, domaći startup CircuitMess donosi nam MAKERphone, mobitel koji sami sastavljate.
Prethodnik MAKERbuino skupio 100.000 dolara na Kickstarteru
Vjerojatno ste do sada čuli za Alberta Gajšaka, izumitelja i mladog poduzetnika koji stoji iza “uradi sam” igraće konzole MAKERbuino koja je prošle godine prikupila nešto više od 100 tisuća dolara na Kickstarteru. Albert nije otada samo spavao na krevetu napravljenom od novaca, već se u CircuitMessu “kuhao” novi projekt koji će upravo danas izaći na Kickstarter: MAKERphone.
Kao što se i da pretpostaviti, radi se o mobitelu koji se temelji na sličnim principima kao i MAKERbuino, odnosno u kutiji se nalaze samo dijelovi koje morate spojiti u mobitel pomoću uputstava, interneta i malo magije. Alberta sam uspio uhvatiti za kratki razgovor tik pred lansiranje Kickstartera, a moje prvo pitanje bilo je – zašto baš mobitel?
Ljudi često percipiraju tehnologiju kao nešto svemirsko, nešto što izrađuju roboti i rijetko tko se zapita što je u toj maloj plastično-metalnoj kutijici. MAKERbuino nam je omogućio da tehnologiju približimo zaljubljenicima u video igre, a ovaj put želimo zainteresirati širu publiku za proizvod. Želimo dokazati klincima da i oni mogu izraditi tako nešto svojim rukama.
Albert dodaje i kako CircuitMess ostaje u području edukacije, a ovaj puta su odabrali mobitel jer ga zaista svi imamo i poznajemo neke temeljne principe koji stoje iza njega.
Nije iPhone, ali nije ni igračka
Ipak, MAKERphone nije konkurencija novim uređajima iz Samsunga ili Applea, već se radi o malo drugačijem mobilnom telefonu. Poanta nije da bude lakši, tanji ili pametniji od Galaxyja S9 ili iPhonea X, već da vam kroz njegovo sastavljanje približi neke koncepte razvoja uređaja. To, jasno, ne znači da je MAKERphone igračka:
S MAKERphonea ćete moći slati poruke, javiti se mami kad vas zove na ručak ili slušati glazbu i igrati igre dok se gužvate u javnom prijevozu, ali i puno više toga što vam vaši smartphonei ne dopuštaju, poput programiranja vlastite aplikacije u Scratchu ili Pythonu.
Programiranje je bilo dostupno i u MAKERphoneu, ali Albert mi kaže kako se za njega trebalo poznavati C++ koji i nije baš najpristupačniji za nove korisnike. Zato su se u CircuitMessu ovaj puta okrenuli Pythonu i Scratchu koji postaju sve popularniji u edukacijskim ustanovama diljem svijeta, a i lakši su za korištenje.
Nabavite svoj MAKERphone za 89 dolara!
MAKERphone je mnogo kompleksniji od MAKERbuinoa, kaže Albert, ali to ne znači da će ga biti teže složiti. Iako nam se na pomisao mobitela glava ispuni mislima o čipovima, procesorima i sličnim stvarima, Albert kaže kako su kroz iskustvo proizvodnje MAKERbuinoa naučili mnogo, i isto to pretočili u MAKERphone kako bi krajnjim korisnicima pružili što je moguće bolje iskustvo. Valja dodati i kako je MAKERphone razvijen unutar otprilike 10 mjeseci, dok je MAKERbuino Albert razvijao godinama.
MAKERphone kampanja će na Kickstarteru biti još neko vrijeme, ali nikada nije previše rano da uložite u dobru ideju!
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na Netokraciji dopušteno je samo korisnicima koji ostave svoje ime i prezime te mail adresu i prihvate pravila ponašanja.
Pravila ponašanja
Na Netokraciji za vas stvaramo kvalitetan, autorski potpisan sadržaj i zaista se veselimo vašim kvalitetnim, kontruktivnim komentarima. Poštujmo stoga jedni druge prilikom komentiranja, kao i Zakon, držeći se sljedećih pravila ponašanja:
Kako koristimo podatke koje ostavljate? Bacite oko na našu izjavu o privatnosti.
Sve ostale komentare ćemo s guštom spaliti, jer ne zaslužuju svoje mjesto na internetu.