
Kako je Mad Labs postao pobjednička ‘hackathonska’ kombinacija Mad Barza i Appointment Labsa
Je li vam se ime pobjedničkog tima Erste Finnovation Hackathona, Mad Labs, učinilo poznatim, ali niste znali gdje biste ga smjestili? Riječ je o miksu projekata iz Zagrebačkog inkubatora poduzetništva, MadBarz i Appointment Labs, odnosno timu koji je nastao udruživanjem spomenutih startupa - Nikole Mratinića i Luke Macnera iz MadBarza te Tvrtka Kračuna i Dennisa Puzaka iz Appointment Labsa, koji su zaključili da imaju dobru sinergiju i odlično funkcioniraju kao tim. Čini se da je formula doista bila uspješna, jer su se svi spomenuti akteri jučer nakon hackathona zaputili kućama s 1337 eura u džepu za pobjednički projekt Brand Tree.

Je li vam se ime pobjedničkog tima Erste Finnovation Hackathona, Mad Labs, učinilo poznatim, ali niste znali gdje biste ga smjestili? Riječ je o miksu projekata iz Zagrebačkog inkubatora poduzetništva, MadBarz i Appointment Labs, odnosno timu koji je nastao udruživanjem spomenutih startupa – Nikole Mratinića i Luke Macnera iz MadBarza te Tvrtka Kračuna i Dennisa Puzaka iz Appointment Labsa, koji su zaključili da imaju dobru sinergiju i odlično funkcioniraju kao tim. Čini se da je formula doista bila uspješna, jer su se svi spomenuti akteri jučer nakon hackathona zaputili kućama s 1337 eura u džepu za pobjednički projekt Brand Tree.
Kako objašnjavaju, Brand Tree je jednostavan način za male i srednje poslove da poguraju svoju ponudu direktno do svojih kupaca. Ideja je jednostavna – korisnici mogu preuzeti mobilnu aplikaciju i u njoj lako naći svoj omiljeni brend i početi ga pratiti. Nakon toga im se u feedu prikazuju ponude i akcije tog brenda, a u slučaju da se naiđe na zanimljivu ponudu, kupovina je moguća direktno iz aplikacije. Kupljeni proizvod se ili dostavlja na kućnu adresu ili podiže u poslovnici. Zamišljeni poslovni model monetizacije je da je Brand Tree posrednik pri kupovini kroz aplikaciju i uzima proviziju od svakog prodanog proizvoda.

No, ne očekujte da ćete već danas moći preuzeti spomenutu aplikaciju, jer je riječ o proizvodu koji je osmišljen i kreiran u samo 24 sata u sklopu hackathona. Sada postoji landing stranica, mogućnost logiranja i registracije za brendove, a tu je i API putem kojeg mobilne aplikacije komuniciraju s backendom. One su funkcionalne i postoje za operativne sustave iOS, Android i Windows Phone. Točnije, sve je funkcionalno, osim naplate, koju još nisu implementirali. Smatraju da je ideja dobra te da potreba za platformom doista postoji, a uz dobru izvedbu i Dennisovu prezentaciju, pobjeda je bila zagarantirana. Tim za sada još nije siguran hoće li ovaj projekt doista zaživjeti, iako smatraju da ima potencijala, jer se trenutno bave postojećim projektima i fokus na njih im je iznimno bitan. Objašnjavaju i kako je došlo do suradnje:
Pao je dogovor unutar ZIP-a gdje se ionako svakodnevno susrećemo i ručamo pretežito zajedno. Luka i Nikola “ganjaju” svoj projekt Madbarz, globalni i najjači” street workout” portal za koji trenutno rade aplikaciju za treniranje. Dennis i Tvrtko, zajedno s trećim partnerom Goranom, su u prodaji i daljnjem razvoju Tictiqa.

Tictiq, kojega smo predstavljali na Netokraciji, glavni je projekt Appointment Labsa, a prije mjesec dana izašao je iz beta faze. Podsjetimo, riječ je o sustavu za vođenje i organizaciju rezervacija, koji nudi i automatsko zaprimanje rezervacija online – putem Facebooka i web stranice. No, osim Tictiqa, tim radi i agencijske poslove razvoja IT projekata za razne klijente kroz našu Borealis d.o.o. S druge strane, tu je MadBarz, iznimno popularna zajednica o “uličnim” vježbama, koja ima oko 137.000 fanova na Facebook stranici i preko 150.000 jedinstvenih posjeta internetskoj stranici mjesečno. Tim priprema novu internetsku stranicu uz drugačiji koncept i prateće mobilne aplikacije za iOS i Android. Razvoj je u finalnoj fazi (nakon osam mjeseci), a projekt trenutno ima više od 5000 predbilježenih osoba. Aplikacija je orijentirana na vježbanje vlastitom težinom, bilo gdje, što je u skladu sa sloganom – Bringing workouts to everyone.
Kako preživjeti hackathon?

Kako 24 sata neprestanog programiranja može biti itekako iscrpljujuće, upitali smo imaju li koji savjet za sve one koji se upuštaju u ovakvu “avanturu”.
Vremenski rok za realizirati sve gore nabrojano bio je najveći izazov. Ne bismo ništa mijenjali, mi smo zadovoljni finalnim rezultatom. Za sve one koji se odluče na ovakvu vrstu natjecanja savjetujemo da se dobro odmore prije nego što dođu, kako kasnije ne bi gubili vrijeme na spavanje.
Napominju da će svakako i dalje sudjelovati u sličnim natjecanjima, jer je pozitivno iskustvo zagarantirano. A nagradu, 1337 eura po članu tima, potrošit će mudro – na postojeće projekte i nezaobilaznim čašćenjem ekipe koja ih je podržavala cijelo vrijeme.