Jedan od najomiljenijih ličnih računara danas slavi tri decenije postojanja. Pre tačno 30 godina, Steve Jobs predstavio je svetu Macintosh - revolucionarni računar koji je uneo reč "personalni" u personal computer. Razvoj Macintosha otpočeo je nakon što je Jobs smenjen sa drugog projekta koji je predvodio. Lutajući prostorijama predstavništva u Cupertinu, pronašao je zatureno odeljenje u svojoj kompaniji koje je radilo na razvoju slabijeg i jeftinijeg računara koji bi zadovoljio drugi tržišni segmet.
Jedan od najomiljenijih ličnih računara danas slavi tri decenije postojanja. Pre tačno 30 godina, Steve Jobs predstavio je svetu Macintosh – revolucionarni računar koji je uneo reč “personalni” u personal computer. Razvoj Macintosha otpočeo je nakon što je Jobs smenjen sa drugog projekta koji je predvodio. Lutajući prostorijama predstavništva u Cupertinu, pronašao je zatureno odeljenje u svojoj kompaniji koje je radilo na razvoju slabijeg i jeftinijeg računara koji bi zadovoljio drugi tržišni segmet.
Uvidevši da se tim razlikuje od ostalih, tipičnih inžinjera koji su radili za Apple u to vreme, Jobs je odlučio da svetu podari Macintosh – lični računar koji bi se u istoj meri razlikovao od drugih uređaja na tržištu. Oformiši tim “Macintosh”, Jobs je prvu polovinu osamdesetih godina proveo isključivo radeći na tajnom projektu. Revolucionarni Mac svetu je predstavljen 1984. godine.
Računar je od samog starta bio veliki hit među korisnicima, a zahvaljujući popularnoj video reklami baziranoj na Orvelovom romanu “1984”, Mac je predstavljao direktnu konkurenciju velikim igračima poput IBM-a. I pobeđivao je. Ipak, sa finansijske strane gledišta računar nije donosio previše novca kompaniji, a upravni odmor odlučio je da izbaci Jobsa iz sopstvene kompanije budući da nisu mogli da se pomire sa njegovim zahtevima.
iMac kao sledeća stanica
Nakon što je više od decenije proveo radeći na razvoju NeXT računara i operativnog sistema, te investiravši u Pixar, Jobs se na nagovor Mikea Markkule vratio u Apple, prvo u ulozi savetnika, a potom i kao direktor kompanije koja je uvek bila u njegovom srcu. Odlučivši da izbaci veliki deo tadašnjih Appleovih proizvoda, Steve Jobs želeo je da se fokusira na samo jednu stvar koja će kompaniji povratiti staru slavu. U spoju sa mladim dizajnerom pod imenom Johny Ive, Macintosh je ponovo rođen pod imenom iMac.
Više od 15 godina kasnije, linija Macintosh računara svrstava se među najpopularnije lične računare na svetu. Iako su Windows mašine i dalje dominantne, gotovo svaki korisnik Maca reći će vam da se posle korišćenja Appleovog računara nikada više neće vratiti na Windows (pa i sam autor ovog članka).
Mnoge priče vezane su za nastanak svakog Macintosh računara, ali je znatno više onih priča koje su nastale upravo zahvaljujući njima, zato Macintoshe, srećan ti 30 rođendan!
[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=AToewlFITs4[/youtube]
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na Netokraciji dopušteno je samo korisnicima koji ostave svoje ime i prezime te mail adresu i prihvate pravila ponašanja.
Pravila ponašanja
Na Netokraciji za vas stvaramo kvalitetan, autorski potpisan sadržaj i zaista se veselimo vašim kvalitetnim, kontruktivnim komentarima. Poštujmo stoga jedni druge prilikom komentiranja, kao i Zakon, držeći se sljedećih pravila ponašanja:
Kako koristimo podatke koje ostavljate? Bacite oko na našu izjavu o privatnosti.
Sve ostale komentare ćemo s guštom spaliti, jer ne zaslužuju svoje mjesto na internetu.