Društveno odgovorne tvrtke ne vode se samo profitom, nego i svojim vrijednostima, koje promiču interno i u zajednici stvarajući tako novu definiciju uspjeha, uvjereni su u Poslovnoj inteligenciji.
Kad se govori o IT industriji, obično je riječ o njezinim uspjesima, akvizicijama, povlasticama developera, remote radu i rastu plaća, a manje se govori o odgovornosti koju uspjeh donosi. Naime, tehnologija, a time i IT tvrtke, ulaze u sve pore društva, čime na mnoga područja trajno utječe, a neke i iz korijenja mijenja. Velika je to privilegija, ali i odgovornost koju tehnološki sektor ima. IT tvrtke stoga imaju priliku i obvezu biti aktivan član zajednice i pridonijeti njezinu boljitku.
Sve počinje od empatičnog pojedinca
O tome kako jedna IT tvrtka može biti odgovorna za zajednicu u kojoj posluje razgovarali smo s Lidijom Karagom, Predsjednicom Uprave Poslovne inteligencije. Ona je sigurna da u njihovoj tvrtki društvena odgovornost ne dolazi od pritiska javnosti, već iz svjesnog i empatijom vođenog razmišljanja pojedinaca koji žele doprinijeti pozitivnim promjenama u društvu:
Za nas koji smo osnovali i vodimo Poslovnu inteligenciju odgovornost je neupitno osobna vrijednost i ono što svjesno biramo svakodnevno u različitim situacijama i prilikama. Naši izbori i naše ponašanje bili bi jednaki i kad nitko ne bi gledao u nas. Uvjerena sam da velik broj IT kompanija u Hrvatskoj dijeli iste vrijednosti i razmišljanja.
Otkriva i što je za nju osobno uspjeh…
Za mene je uspjeh raditi ono što volim i što me ispunjava vodeći se principima u koje vjerujem i biti pri tome okružena ljudima s kojima nešto zajedno gradim ili s kojima se krećem prema zajedničkom cilju. Kako se kaže, vrlo često je uspjeh u putovanju, a ne u samoj destinaciji.
…te kako vidi uspjeh iz perspektive svoje tvrtke:
To je kreiranje poslovne atmosfere u kojoj zaposlenici Poslovnu inteligenciju mogu prepoznati kao mjesto na kojem imaju priliku ostvariti svoj potencijal, svoje osobne karijerne ciljeve, osjećati da su dio tima koji ih u svakom trenutku podržava.
Naposljetku, tu je i treća razina uspjeha, koja se ostvaruje u zajednici u kojoj tvrtka posluje:
Uspjeh je svakako i biti društveno odgovorna kompanija, prepoznati i iskoristiti priliku koju imamo kao kompanija da radimo na mijenjanju i poboljšanju našeg društva kroz različite aktivnosti.
Lidija ističe da u Poslovnoj inteligenciji biti društveno odgovoran vide kao nešto što je nužno kako bismo napredovali kao društvo te da senzibilizacija počinje od nas samih. Također podsjeća da je Poslovna inteligencija otvorena za pojedince i organizacije koje gaje iste vrijednosti, pa tako aktivno sudjeluju u raznim udrugama i akademskim zajednicama (CISEx, CroAI, AmCham, Gospodarski savjet FOI-ja i slično) kroz koje rade na pitanjima bitnim za IT kao industriju, obrazovni sustav i društvo u cjelini.
Edukacija i još edukacije
U pogledu aktivnosti koje pridonose dobrobiti društva u Poslovnoj inteligenciji odlučili su se za ono što i inače rade najbolje, a to je edukacija. Budući da su društvenu odgovornost već pri osnivanju postavili kao najvišu vrijednost, vrlo brzo počeli su s konkretnim aktivnostima šireći poduzetnički mindset, ohrabrujući i motivirajući mlade ljude:
Kroz gostovanja na fakultetima u slobodno vrijeme studentima smo prenosili znanja i iskustva iz prakse pripremajući ih na stvarne slučajeve i zadatke koji ih čekaju na njihovim prvim radnim mjestima.
Također, s primjenom svojih načela počeli su od sebe, pa su u svoju poslovnu strategiju ugradili kontinuirano obrazovanje zaposlenika, sadašnjih i budućih. Uz to, ove godine interno su pokrenuli kampanju za donacije pod motom „Gledamo srcem, vodimo primjerom“, kojom ohrabruju svoje zaposlenike u podržavanju udruga, aktivnosti i organizacija u čiji rad vjeruju.
Želimo širiti svijest o važnosti pomaganja drugima, ali isto tako želimo našim kolegama i kolegicama primjerom pokazati da njihov glas ima moć utjecati na promjene, da jednom malom gestom mogu pokrenuti velike stvari.
Jako im je stalo, objašnjava, razbiti stereotip da se u IT tvrtkama sve vrti oko povlastica kao što su visoke plaće, fleksibilno radno vrijeme i kućni ljubimci u uredu jer te povlastice služe da se ljudi osjećaju ugodno i vrednovano, što su tek temelji za dublji odnos koji uključuje suradnju učenje, napredovanje itd.
Puno je prilika za društveni angažman

Kad govorimo o inicijativama u zajednici, tu je njihov dobro poznat BIRD Incubator, za sve ideje koje su povezane s umjetnom inteligencijom i analitikom, kojim pokušavaju mijenjati cijeli ekosustav i gdje su okupili respektabilan broj mentora koji pomažu startupima na njihovu putu.
Lidija podsjeća i na one manje uočljive u javnosti:
Jako je puno manjih inicijativa, od edukacija za djecu za udruge Mali zmaj i Dar, volontiranja, suradnje s fakultetima, našeg fonda za donacije, niza aktivnosti povezanih spoticanjem djevojaka i žena da razvijaju svoje karijere u STEM području.
Smatra da je važno da se svi aktiviraju, sukladno svojim resursima i okolnostima, te da prilika za to ne manjka:
Nedavno sam imala priliku sudjelovati na fundraising pitchu za donacijske kampanje udruga kojim je završen drugi ciklus akademije Žuta točka koja educira udruge i povezuje ih s poslovnim sektorom. Tu su udruge predstavile mnoge krasne inovativne projekte koji trebaju podršku. Drugim riječima, puno je prilika i svuda su oko nas i svi sektori imaju pristup do njih.
Primjeri koji inspiriraju

Na pitanje koje bi primjere dobre prakse na lokalnoj i svjetskoj razini istaknula Lidija kaže ima jako puno odličnih koje su našle svoj put i način te navodi samo neke:
Primjerice, MentoringByte, Infinum Foundation, cijeli niz inicijativa u kojima se djecu uči programiranju i vještinama za budućnost, udruge poput CroStartupa, a na svjetskoj razini − inicijativa Slacka kojim bivše zatvorenike osposobljuje za rad u tech svijetu, inicijative, programi i aktivnosti koje ohrabruju žene u STEM područjima, npr. Women in Tech i slične, inicijative velikih tehnoloških korporacija u ESG domeni itd.
Društveni angažman podrazumijeva i pogled u budućnost, a vezi s tim Lidija izdvaja dvije velike odgovornosti koje leže i na pojedincima i na kompanijama:
Prva, klimatske promjene velik su izazov za čovjeka i društvo u cjelini i svi trebamo raditi u smjeru postizanja održivih rezultata za dobrobit okoliša i društva; druga, što je moguće više učiti djecu vještinama koje će im biti bitne u svijetu koji će obilježiti umjetna inteligencija.
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na Netokraciji dopušteno je samo korisnicima koji ostave svoje ime i prezime te mail adresu i prihvate pravila ponašanja.
Pravila ponašanja
Na Netokraciji za vas stvaramo kvalitetan, autorski potpisan sadržaj i zaista se veselimo vašim kvalitetnim, kontruktivnim komentarima. Poštujmo stoga jedni druge prilikom komentiranja, kao i Zakon, držeći se sljedećih pravila ponašanja:
Kako koristimo podatke koje ostavljate? Bacite oko na našu izjavu o privatnosti.
Sve ostale komentare ćemo s guštom spaliti, jer ne zaslužuju svoje mjesto na internetu.