Leah Busque je osnivačica i direktorica američkoga startupa TaskRabbit, ali i simpatična geeketa s jednog od Netokracijinih wallpapera.

Leah Busque je osnivačica i direktorica američkoga startupa TaskRabbit, ali i simpatična geeketa s jednog od Netokracijinih wallpapera.
Leah je 7 godina radila kao programerka u IBM-u, kad joj se jedne večeri u glavi rodila ideja za TaskRabbit te je na samom početku ekonomske krize napustila ugodan posao i počela razvijati vlastiti startup. Podsjetimo, za hrvatsko tržište ovu ideju adaptirao je Potrčko o kojem smo na Netokraciji već pisali.
Leah je na LeWebu u Londonu najavila skorašnje lansiranje TaskRabbita u Londonu koji je navodno grad broj 1. na listi želja korisnika. Na samom početku Leah je smatrala kako će posao TaskRabbita obavljati studenti koji čine veliki postotak populacije Bostona gdje su i započeli s radom, međutim pridružili su im se ljudi različitih profila: odvjetnici, nezaposleni, domaćice … Neki od njih danas zarađuju čak 10.000 američkih dolara mjesečno!
TaskRabbit jedan je od pionira ekonomije dijeljenja (sharing economy). Nastao je u vrijeme kada je Facebook otvorio vrata za korisnike izvan sveučilišta i postajao sve popularniji, a Twitter, Gowalla i Foursquare tek su se probijali s malim brojem korisnika. Leah je bila oduševljena društvenom, lokalnom i mobilnom komponentnom svih tada novih tehnologija te ih je htjela nekako udružiti i povezati u vlastitom poslu.
TaskRabbit nedavno je lansirao i B2B verziju kao rezultat razgovora sa korisnicima i načina na koje su male tvrtke koristile ovu platformu: za nalaženje radne snage, a ne samo za obavljanje dnevnih zadataka.
Jedan od najvećih izazova startupa koji se okupljaju oko trenda ekonomije dijeljenja jest kako stvoriti atmosferu povjerenja i sigurnosti. Svaka tvrtka (Airbnb, Car Sharing …) mora pronaći vlastiti način, a TaskRabbit to čini provjeravajući i testirajući svoje zaposlene na više različitih načina.
TaskRabbit će se u europske gradove širiti pomoću lokalnih ekipa, naglasak će staviti na lokalno, kulturno znanje budući da se ciljane skupine i korisnici razlikuju od grada do grada, kamoli od države do države. Primjerice, korisnici iz New Yorka i korisnici iz San Francisca koriste ovu platformu na potpuno drugačiji način.
Pokažite kontinuitet investitoru
Leah je uputila i nekoliko savjeta startupima osvrćući se na vlastito iskustvo. Na početku je bila “samo” programerka, nije znala ništa o investicijama, vođenju tvrtke i ekipe, poduzetništvu, ali se okružila dobrim savjetnicima. Njezin glavni savjet je: nemojte pokušati ostvariti previše odjednom. Lansirajte uslugu s osnovnim funkcijama, testirajte, mijenjajte, prilagođavajte. Investitoru pokažite kontinuitet – dokažite da ono što radite zaista djeluje pomoću najjednostavnijih funkcija te ukažite na greške iz kojih ste usput nešto naučili.
Leah budućnost ekonomije dijeljenja vidi u sinergiji svih usluga. Izazov nekih budućih startupa koji će slijediti ovaj trend bit će kako pokazati da je, primjerice, netko dobar TaskRabbit, a u isto vrijeme i dobar host na Airbnb-u.
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na Netokraciji dopušteno je samo korisnicima koji ostave svoje ime i prezime te mail adresu i prihvate pravila ponašanja.
Pravila ponašanja
Na Netokraciji za vas stvaramo kvalitetan, autorski potpisan sadržaj i zaista se veselimo vašim kvalitetnim, kontruktivnim komentarima. Poštujmo stoga jedni druge prilikom komentiranja, kao i Zakon, držeći se sljedećih pravila ponašanja:
Kako koristimo podatke koje ostavljate? Bacite oko na našu izjavu o privatnosti.
Sve ostale komentare ćemo s guštom spaliti, jer ne zaslužuju svoje mjesto na internetu.