
LAUNCHub pozvao dva hrvatska startupa Greenpie i Orioly na Long Weekend u Sofiji
Bugarski startup akcelerator LAUNCHub pozvao je dva hrvatska startupa Greenpie i Orioly da sudjeluju na njihovom Long Weekendu (28.11. - 1.12.) tijekom kojeg će imati priliku prezentirati svoje startupe. Ukoliko pitchevi timova dokažu kvalitetu pred mentorima i investicijskim timom LAUNCHuba, možda će se pridružiti hrvatskim startupima koji su već ranije dobili investiciju do 30 tisuća eura.
Bugarski startup akcelerator LAUNCHub pozvao je dva hrvatska startupa Greenpie i Orioly da sudjeluju na njihovom Long Weekendu (28.11. – 1.12.) tijekom kojeg će imati priliku prezentirati svoje startupe. Ukoliko pitchevi timova dokažu kvalitetu pred mentorima i investicijskim timom LAUNCHuba, možda će se pridružiti hrvatskim startupima koji su već ranije dobili investiciju do 30 tisuća eura.
Projekte povezuje i činjenica što su trenutno smješteni u Zagrebačkom inkubatoru poduzetništva.
Greenpie čini nutricionizam jednostavnim
Greenpie je web aplikacija za nutricioniste koja u potpunosti automatizira proces savjetovanja pacijenata i time im štedi do dva sata dnevno i desetke tisuća dolara godišnje. Osim što povezuje nutriconiste i njihove klijente preko clouda i u realnom vremenu, omogućava nutricionistima da se međusobno povezuju i rade zajedno u virtualnoj klinici, bez obzira gdje se fizički nalaze.

Mirna Bačun, osnivačica projekta, za Netokraciju objašnjava pozadinu projekta:
Moj je put bio malo drugačiji. Pohađala sam američki online tečaj pod imenom The Foundation koji je, rekla bih, ekstremno lean. Krenula sam prvo od tržišta, kao nišu sam izabrala nutricioniste te istraživala i razgovarala s njima šest mjeseci s pitanjem što ih najviše frustrira u svakodnevnom radu sa pacijentima. Uskoro se iskristalizirao problem workflowa, odnosno, jako puno manualnih stvari koje su morali napraviti da bi savjetovali pacijenta i pomogli mu – i tu su mi dali ideju za web aplikaciju.
Trenutni workflow nutricionista uključuje puno Word dokumenata, Excel sheetova i manualnog prepisivanja, objašnjava Mirna, što im oduzima jako puno vremena. Kad ih je pitala što bi napravili da imaju magični štapić i što bi s njim napravili – dobili su Greenpie.
Tek nakon što sam validirala ideju na tržištu i prodala ideju o Greenpie, i to osam ljudi Ujedinjenog Kraljevstva i Amerike, napisali smo prvu liniju koda. Dakle, tek nakon što smo imali kupce, krenuli smo u development.
Greenpie je trenutno u beta fazi s 10 klijenata i 65 beta korisnika, a taj broj svaki dan raste. Radi se na dizajnu i frontendu te se planira službeno lansiranje aplikacije u veljači 2014.
Kako male turističke agencije mogu biti velike
Orioly je startup koji malim turističkim agencijama diljem svijeta nudi software-as-a-service alat putem kojeg mogu bilo jednostavno organizirati svoje ture, kontakte, troškove tura i bookinge s bilo kojeg uređaja i bilo kada. Putem Orioly platforme mogu stvoriti svoju web stranicu i prodavati svoju ponudu, bez potrebe za serverima, dodatnim licencama i stalnim IT zaposlenikom ili odjelom, kojih u malim firmama tog tipa zapravo i nema.

Orioly je ove godine prošao kroz intenzivni program Founder Institutea u Zagrebu, tijekom kojeg se razvila ideja, poslovni plan i smjer razvoja startupa. Kako kaže Ivan Ilijašić, osnivač Oriolyja:
Ono što želimo postići je pojednostaviti dnevni posao malim tour agencijama koje većinom ne koriste enterprise rješenja za svoj posao zato jer su im često prekompleksna, preskupa, nisu mobilna, pa tijekom vođenja ture vlasnik agencije ne zna što mu se događa s poslom, a usred razbacanih podataka uvijek je muka svoju ponudu prezentirati online. Web prodaja je rijetkost. A zbog toga se gubi puno vremena i živaca. Orioly omogućava malim agencijama jednostavnije praćenje posla, uštedu vremena i novca, stvara dodatni kanal prihoda i daje im vremena da rade ono što vole, a to je stvaranje prekrasnih putovanja.
Orioly je trenutno u free beta fazi, ima 250 beta korisnika, a sljedeći mjesec očekuju prve prihode.
Greenpie i Orioly su startupi treće generacije timova Zagrebačkog inkubatora poduzetništva, a, kako osnivači oba startupa navode, potencijalno seed ulaganje LAUNCHuba bi im pomoglo u bržem razvoju i prodoru na tržište.
Ostali startupi koji sudjeluju na Long Weekendu LAUNCHuba su: CallWith.Me, Equafy, Fests.eu, IQFriends, Mediately, Munitizer, MyTips, Prefer.ly, Swipes, TestingAgents, Webcrumbz Ltd i Webily.
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na Netokraciji dopušteno je samo korisnicima koji ostave svoje ime i prezime te mail adresu i prihvate pravila ponašanja.
Pravila ponašanja
Na Netokraciji za vas stvaramo kvalitetan, autorski potpisan sadržaj i zaista se veselimo vašim kvalitetnim, kontruktivnim komentarima. Poštujmo stoga jedni druge prilikom komentiranja, kao i Zakon, držeći se sljedećih pravila ponašanja:
Kako koristimo podatke koje ostavljate? Bacite oko na našu izjavu o privatnosti.
Sve ostale komentare ćemo s guštom spaliti, jer ne zaslužuju svoje mjesto na internetu.