Proglašeni su pobjednici LAQOthona - natjecanja posvećenom održivom razvoju

Proglašeni su pobjednici LAQOthona – natjecanja posvećenom održivom razvoju

Nakon više od 250 pristiglih prijava na nagradni natječaj idejnih tech rješenja na temu održivosti, u sklopu Bug Future Showa proglašeni su pobjednički projekti.

Na jubilarnom 10. Bug Future Showu, održano je finale LAQOthona, nagradnog natječaja idejnih tech rješenja na temu održivosti, te su proglašena tri pobjednička projekta. GGO3 GoGreenOzonator, Deep Green Carbon Offsets i NADES Design najbolje su ocijenjeni od strane stručnog žirija među više od 250 pristiglih prijava.

Prvo mjesto i novčanu nagradu od 10.000 eura osvojio je GGO3 GoGreenOzonator. Drugo mjesto pripalo je Deep Green Carbon Offsets koji je nagrađen s 5.000 eura, dok je treće mjesto zauzeo NADES Design te osvojio novčani iznos od 3.000 eura.

Od poljoprivredne idnustrije do algi koje se bore protiv klimatskih promjena

Prvo mjesto pripalo je idejnom rješenju koje ozon i sve benfite ozona stavlja u prvi plan prilikom kreiranja ekološki prihvatljivog alata za poljoprivredu i različite procese proizvodnje, drugo mjesto zaslužilo je idejno rješenje koje koristi potencijal algi za borbu protiv klimatskih promjena, a treće mjesto osvojilo je idejno rješenje o korištenju zelenih otapala u različitim industrijama, a sve s ciljem smanjenja CO2 emisija.

Pave Ninčević u ime prvoplasiranog startupa GREENER izjavio je:

Presretni smo zbog osvojenog prvog mjesta, ideju smo razvijali pet godina. Nagradu LAQOthona ćemo iskoristiti za daljnja istraživanja, nadamo se da ćemo u skorije vrijeme formirati cjeloviti sustav za zaštitu bilja kako bi mogli pomoći poljoprivrednicima.

O pobjednicima prvog LAQOthona odlučivao je stručni žiri u sastavu – Ana Zovko, direktorica Sektora za digitalni razvoj Croatia osiguranja, Marko Capek, stručnjak za energetsku učinkovitost i obnovljive izvore energije, Dražen Jakšić, ravnatelj Energetskog instituta Hrvoje Požar, Maja Krejči, osnivačica Zuluhooda, pobjedničkog startupa na Idea Knockout 2022, Tanja Ivančić, dugogodišnja tech novinarka Večernjeg lista te Miroslav Wranka, lead game designer u Terrible Creations i freelance IT novinar.

Već su počele i pripreme za iduće izdanje

Ana Zovko, direktorica Sektora za digitalni razvoj Croatia osiguranja te predsjednica LAQOthon žirija, rekla je kako nije bilo jednostavno odabrati 10 projekata među pristiglih 250 prijava:

Zahvaljujem svima koji su prijavili svoje ideje, svojim kolegicama i kolegama iz žirija na predanosti i sjajno odrađenom poslu, a zatim i finalistima i pobjednicima prvog LAQOthona. Kvaliteta predloženih rješenja potvrđuje činjenicu da među nama ima sjajnih inovatora i stručnjaka uz čija rješenja nas čeka sigurnija, zdravija i bolja budućnost. Zato već sada mogu najaviti da uskoro krećemo s pripremom novog izdanja LAQOthona.

Nakon što je korisnicima nedavno omogućio inovaciju praćenja emisije CO2 u vožnji, kao nastavak svojih održivih inicijativa, LAQO, prvo hrvatsko 100 posto digitalno osiguranje i tech inovacija Croatia osiguranja koje djeluje u sastavu Adris grupe, osmislio je nagradni natječaj LAQOthon. Tech idejna rješenja koja život čini održivijim bilo je moguće prijaviti na natječaj kao pojedinac ili kao dio tima. Najviše ih je zabilježeno u kategorijama poljoprivrede, prometa, kemije, zdravlja, recikliranja i prehrane.

Sve o LAQOthonu i pobjednicima ovog nagradnog natječaja možete pronaći na službenoj stranici LAQOthona.

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na Netokraciji dopušteno je samo korisnicima koji ostave svoje ime i prezime te mail adresu i prihvate pravila ponašanja.

Pravila ponašanja

Na Netokraciji za vas stvaramo kvalitetan, autorski potpisan sadržaj i zaista se veselimo vašim kvalitetnim, kontruktivnim komentarima. Poštujmo stoga jedni druge prilikom komentiranja, kao i Zakon, držeći se sljedećih pravila ponašanja:

  • Ne budite 💩: Nema vrijeđanja, diskriminiranja, ni psovanja (osim ako nije osobni izričaj, ali onda neka psovka bude općenita, a ne usmjerena prema nekome). Također, upoznajte se sa stavkom 2. članka 94. Zakona o elektroničkim medijima prije no što ostavite komentar.
  • Samo kvalitetna rasprava, manje trolanja: Ne morate se ni sa kim slagati, ali budite konstruktivni i doprinesite raspravi! Svako trolanje, flameanje, koliko god "plesalo" na granici, leti van.
  • Imenom i prezimenom, nismo Anonymous 👤: Autor sadržaja stoji iza svog sadržaja, stoga stojite i vi iza svog komentara. Koristimo ime i prezime te pravu email adresu.

Kako koristimo podatke koje ostavljate? Bacite oko na našu izjavu o privatnosti.

Sve ostale komentare ćemo s guštom spaliti, jer ne zaslužuju svoje mjesto na internetu.

Odgovori

Tvoja e-mail adresa neće biti objavljena.

Popularno

Kolumna

Od Yahooa do ChatGPT-ja: Strategije uspjeha na tražilicama koje vrijede i danas

Neke strategije za pozicioniranje na internetskim tražilicama još funkcioniraju i nakon 10 godina. U ovom povratku u prošlost, prisjećamo se raznih praksi, što se od njih zadržalo, a što ne - te što je novo ušlo u igru...

Tehnologija

Tomislav Tipurić uoči ATD-a: Moramo poraditi na promjeni definicije junior developera

Uoči 18. konferencije Advanced Technology Days porazgovarali smo s osobom zaduženom za program, Tomislavom Tipurićem, o svemu što ne smijete propustiti na samom događaju, a i u svijetu tehnologije posljednjih godina i dana. Naravno, AI je neizostavna tema.

Netokracija Podcast

Ovo je email strategija kojom je Burazin privukao investitore poput direktora Stack Overflowa

U novoj epizodi ulazimo u detalje o: (vjerojatno) najvećoj pre-seed rundi u hrvatski startup; tome kako SAD namjerava kontrolirati AI sustave koji bi mogli napraviti atomsku bombu te zašto osnivača Netokracije Ivana Brezaka Brkana izbacuju iz zagrebačkih kavana?

Što ste propustili

Kolumna

Od Yahooa do ChatGPT-ja: Strategije uspjeha na tražilicama koje vrijede i danas

Neke strategije za pozicioniranje na internetskim tražilicama još funkcioniraju i nakon 10 godina. U ovom povratku u prošlost, prisjećamo se raznih praksi, što se od njih zadržalo, a što ne - te što je novo ušlo u igru...

Novost

Najveća hrvatska luka u Pločama postat će pametna, uz sufinanciranje iz EU od skoro milijun eura

Luka Ploče postat će prva hrvatska pametna luka. Ujedno je ovo jedini projekt iz Hrvatske koji je Europska Komisija odobrila u sklopu fonda 5GSC - od ukupno 14 odobrenih u cijeloj Uniji.

Tvrtke i poslovanje

Bajke u digitalnom svijetu: Pinokio djeci priča o lažnom predstavljanju, a tri praščića o slabim lozinkama

Stotine ljudi podržale su humanitarnu akciju tvrtke Combis i Centra za nestalu i zlostavljanu djecu.

Digitalni mediji

Upoznajte Retriever, platformu FER-ovog TakeLaba koja rudari po 30 domaćih web portala

Retriever zagrebačkog TakeLaba može analizirati milijune članaka objavljenih na hrvatskome u posljednjih 20 godina, a sprema se i na iskorak u regiju. 

Tvrtke i poslovanje

Od 1. siječnja država nadzire Wolt, Bolt, Glovo… – što to znači?

Teško je regulirati segment tržišta o kojem nemate konkretnih saznanja, srećom, za tzv. GIG ekonomiju to će se uskoro promijeniti. Više saznajemo u razgovoru s ravnateljom Uprave za rad i zaštitu na radu u Ministarstvu rada, mirovinskoga sustava, obitelji i socijalne skrbi.

Tvrtke i poslovanje

“Infrastruktura kao kod” izazov je s kojim se isplati uhvatiti u koštac, pogotovo za ogromne okoline

Što je sustav veći, to IaC (Infrastructure-as-Code) donosi više prednosti. Kako to izgleda u praksi?