Lamija Alečković: Kad svi proizvode video sadržaj, kvaliteta je upitna

Lamija Alečković: Kad svi proizvode video sadržaj, njegova kvaliteta postaje upitna

Prije nekoliko tjedana Hrvatski Telekom i tvrtka Aspida, koja stoji iza tipkovnice Izzy, lansirali su zajedničkim snagama mobilnu aplikaciju TVizzy, putem koje se u stvarnom vremenu mogu pratiti najzanimljiviji trenuci prve hrvatske nogometne lige. Čemu aplikacija ako se isto može pratiti putem TV-a? Dokaz je to da je televizija ušla u novo doba, a još je zanimljivije ako vidite da je u sve upleteno jedno poznato televizijsko lice. Lamija Alečković, zadužena za komunikacije u Aspidi, otkrila nam je više o svemu.

Izzy, tipkovnicu za iOS i Android koja pokretom prsta omogućuje ubacivanje emotikona ili simbola u razgovor, već ste upoznali, ali TVizzy predstavlja odmak od tipkovnice pametnog telefona i približavanje – televiziji.

Naime, putem “bogatih notifikacija”, aplikacija omogućuje praćenje ključnih trenutaka utakmica prve hrvatske nogometne lige, što u praksi znači da samo dvije minute nakon nekog ključnog trenutka u nogometnom susretu, što može biti, primjerice, gol ili karton, na zaslon telefona dolazi obavijest s videozapisom, koji se može pregledati direktno sa zaključanog ekrana.

Lamija otkriva kako je cijela ideja posljedica praćenja trendova i brainstorminga s osnivačem Aspide, Marinom Ercegom.

Događanja na tržištu i naše istraživanje doveli su do jednog dobrog brainstorminga Marina i mene i shvatili smo da nitko još ne koristi puni potencijal rich notificationsa za video, a da bi to baš bilo cool napraviti i to još u zaključanom ekrano. I tako smo brusili ideju koja je, eto, i zaživjela, najprije s HT-om i nogometom, a gdje ćemo sve dalje… O tom potom.

Nije ovo prva suradnja s Hrvatskim Telekomom – Aspida je u suradnji s njim predstavila Izzy tipkovnicu za Weekend Media Festival, a i za korisnike Simpe, stoga je u ovom slučaju suradnja samo dovedena na višu razinu. Naime, utakmice prve hrvatske nogometne lige mogu se pratiti na IPTV platformi Hrvatskog Telekoma, na Arenasport kanalima, dok je tportal i ranije omogućavao na svojim stranicama korisnicima da u vrlo kratkom roku pogledaju golove na utakmicama prve hrvatske nogometne lige netom nakon što oni budu postignuti. Sada se to isto može – putem obavijesti na pametnom telefonu, i to za utakmice koje korisnik sam odabere. Može i birati što od ključnih trenutaka želi zaprimati (primjerice, samo golove), a unutar aplikacije ima pristup arhivi takvih i drugih trenutaka.

“Sam rezultat nije dovoljan, zašto nemati i video?”

Molimo da prihvatite sve kolačiće kako biste mogli vidjeti ovaj sadržaj

Lamija objašnjava kako ovakva aplikacija mijenja iskustvo gledanja televizijskog sadržaja:

Mnogo je ljudi pretplaćeno na rezultate uživo, ali sam rezultat nije dovoljan, zašto nemati video i to legalan video i u HD kvaliteti?! Mi smo to napravili i uvelike obogatili iskustvo korisnika koji nisu vezani uz TV ekran. Također, i oni koji su na stadionu, rado će pogledati još jednom “iz bliza” snimak gola pristigao na njihove uređaje. Kako mi to volimo reći, oni koji vole nogomet, više nikada neće propustiti niti jedan ključni trenutak utakmice, ma gdje se nalazili.

Takav je pristup primjenjiv na razne sadržaje, nastavlja, poput informativnog – i upravo se na tome radi u Aspidi.

Mediji i medijski djelatnici pred velikim su izazovima

Sve je to dio promjena koje je konzumiranju televizijskog sadržaja donio razvoj mobilne tehnologije, no Lamija, kao netko tko dolazi s malih ekrana, pozdravlja i ove – manje ekrane.

Ja volim te promjene, uzbudljive su mi, iako sve postaje brže, hektičnije, a nerijetko kvaliteta sadržaja onda opada. Mnogi ne znaju koristiti nove tehnologije na pravi način i izvući iz njih najbolje. Svakoga dana tehnologije za produkciju, distribuciju i konzumaciju sadržaja napreduju, a taj tempo golemi sustavi, kakvi televizijski upravo i jesu, sporije dostižu.

Rijetko tko, pogotovo kod nas, ima mogućnosti kao medijska kuća i sam imati ulogu u tom napretku i idejiranju budućnosti medija, poput BBC-a, Guardiana koji ima i svoj lab. Oni koji nemaju, ili kaskaju ili u outputu izgledaju loše i loše koriste alate, jer se vidi manjak razumijevanja. I zato smatram da su mediji i medijski djelatnici pred velikim izazovima – pratiti tempo i dostizati istovremeno i tehnološki napredak i mindset jedne sasvim nove i drukčije generacije.

Ovdašnje se televizijske kuće trude, ali nedovoljno, ocjenjuje. One koji to rade dobro, proizvode trash i podilaze publici, a oni koji bi trebali biti lideri u tome još uvijek ne znaju što su službeni profili na društvenim mrežama niti ih ispravno koriste, nastavlja Lamija. Mnogi kod nas još uvijek žive u svijetu televizora kao jedinog uređaja, a to je već godinama prošlost. Medijskim kućama potrebna je smjena generacija i mnogo edukacije već postojećeg kadra, zaključuje.

Profesionalniji video sadržaji za razdvaljanje medija i publike u šumi sadržaja

Lamija je o kvaliteti video sadržaja te kako ga mijenjaju društvene mreže i pametni telefoni govorila prilikom nedavnog predstavljanja nove generacije MAXtv usluge.

O kvaliteti video sadržaja govorila je i na konferenciji za medije prilikom nedavnog predstavljanja nove generacije MAXtv usluge. Naime, putem nje televizija postaje interaktivna, s integriranim funkcionalnostima na mobilnim uređajima i novim sučeljem. Moći će se gledati na tri uređaja, uključujući i mobilne, a tu je i sustav preporuke sadržaja koji podsjeća na Netflixov. Lamija se osvrće na tu evoluciju video sadržaja:

Prije 10 godina govorilo se o “građanskom novinarstvu” pa se tražilo rješenje kako dati ljudima da kreiraju sadržaj i da komunikacija s medijima bude dvosmjerna. Sjajna ideja koja je iznjedrila to da su društvene mreže koje su tada imale svoje početke, s godinama postale društveni mediji.

Kada svi krenu proizvoditi sadržaj onda taj sadržaj i izgleda svakako i odmakne od postulata struke. To je logično i to još traje, ali se traže rješenja kako vratiti stvari on the right track, ali pritom ne na staro. Pa sada te pokušaje vidimo prije svega u borbi protiv lažnih vijesti, ali i tome da se mora početi raditi profesionalnije video sadržaje kako bi se negdje povukla linija razdvajanja između medija i publike u šumi sadržaja na društvenim mrežama.

TVizzy mogao bi biti korak u tom smjeru, a čini se da je Hrvatski Telekom, kao davatelj IPTV usluga, posljednjim potezima to prepoznao. Hoće li to promijeniti ili barem poboljšati način na koji konzumiramo video sadržaj te kako će utjecati na njegovu kvalitetu, vidjet ćemo po prvim rezultatima korištenja i TVizzyja i novog MAXtv-a.

Provjerite što vam nudi nova generacija MAXtv-a u novim Magenta 1 paketima!

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na Netokraciji dopušteno je samo korisnicima koji ostave svoje ime i prezime te mail adresu i prihvate pravila ponašanja.

Pravila ponašanja

Na Netokraciji za vas stvaramo kvalitetan, autorski potpisan sadržaj i zaista se veselimo vašim kvalitetnim, kontruktivnim komentarima. Poštujmo stoga jedni druge prilikom komentiranja, kao i Zakon, držeći se sljedećih pravila ponašanja:

  • Ne budite 💩: Nema vrijeđanja, diskriminiranja, ni psovanja (osim ako nije osobni izričaj, ali onda neka psovka bude općenita, a ne usmjerena prema nekome). Također, upoznajte se sa stavkom 2. članka 94. Zakona o elektroničkim medijima prije no što ostavite komentar.
  • Samo kvalitetna rasprava, manje trolanja: Ne morate se ni sa kim slagati, ali budite konstruktivni i doprinesite raspravi! Svako trolanje, flameanje, koliko god "plesalo" na granici, leti van.
  • Imenom i prezimenom, nismo Anonymous 👤: Autor sadržaja stoji iza svog sadržaja, stoga stojite i vi iza svog komentara. Koristimo ime i prezime te pravu email adresu.

Kako koristimo podatke koje ostavljate? Bacite oko na našu izjavu o privatnosti.

Sve ostale komentare ćemo s guštom spaliti, jer ne zaslužuju svoje mjesto na internetu.

Odgovori

Tvoja e-mail adresa neće biti objavljena.

Popularno

Vodič

Morate podnijeti zahtjev za novu osobnu iskaznicu? Evo kako izbjeći gužvu na šalteru

Završetkom pandemije došao je službeni kraj maskama, ali i mnogim identifikacijskim dokumentima pa tako i osobnim iskaznicama bez kojih ne možete boraviti u Hrvatskoj. Ovo znači samo jedno... ogromni redovi na šalterima.

Najava

Belma Gutlić: “Fokus s cijena kriptovaluta treba prebaciti na tehnologiju koja kriptovalute omogućava”

Danas se možemo pohvaliti da na našoj maloj sceni ne nedostaje konferencija vezanih uz blockchain i kriptovalute. Ipak, postoji jedan krovni naziv kojem se nitko dosad nije posvetio na jednak način, a koji možda zaslužuje i najviše pažnje.

Karijere

Tim McKeoun: “Ako želimo da se developeri razvijaju, moramo se pomiriti da će nekad biti manje produktivni”

"Developer Advocate" može postati svatko, ali uspjeh u tome će pronaći mali broj ljudi. Savjete kako općenito postati bolja podrška developerima, na ovogodišnjem QED-u podijelio je IBM-ov Tim McKeoun.

Što ste propustili

Tehnologija

O Apple Vision Pro: “Ovo nije proizvod za krajnjeg korisnika, ovo je proizvod za ‘nas’ developere…”

Hoće li Apple s novim proizvodom napokon ispuniti VR/AR obećanja koja slušamo godinama? Po svemu sudeći Appleove naočale neće se nositi po ulici, ali Vision Pro izgleda obećavajuće za developere... saznali smo i zašto.

Sponzorirano

Upoznajte Arbelle! Beauty brend kojeg krasi svjetsko rješenje za virtualno isprobavanje šminke

Švedsko-hrvatska IT tvrtka Visage Technologies od osnutka radi na cutting edge AI tehnologiji za prepoznavanje i praćenje pokreta ljudskog lica. Nakon niza uspješnih implementacija u kozmetičkoj industriji, svoj makeupISDK softverski paket oblikovali su u još svestraniji beauty brend Arbelle.

Sponzorirano

Može li se Hrvatska uključiti u razvoj svemirske tehnologije koja na uloženo vraća 7x više

Zašto su cube sateliti toliko korisni, koliko će oni promijeniti telekomunikacijsku industriju i može li se Hrvatska s njima ukrcati na brzi vlak svemirske tehnologije, neka su od glavnih pitanja s HAKOM-ove konferencije.

Intervju

Notcheva 6. generacija Devcademyja radit će na projektima za satelitsku kockicu – CroCube!

Otvorene su prijave za Notchevu akademiju na kojoj će se polaznici, osim satelitske teme moći usmjeriti na Spring Boot, React, .NET i Go programiranje, upoznati sa scrumom i agilnim frameworkom, UX/UI, DevOps, Clean code te drugim praksama i alatima koji su standardni u IT-ju.

Netokracija Podcast

John Romero o životu nakon Dooma – i kako klince naučiti raditi igre

John Romero je jedan od kreatora legendarne igre Doom, kao i cijelog niza drugih igara. Ususret izlasku njegove autobiografije, dobili smo priliku pitati ga kako vidi svoju karijeru, ali i razvoj industrije razvoja igara.

Obrazovanje

Studenti RIT Croatia uče se na zadacima koje pripremaju Rimac Technology, INA, Async Labs… 

Domaće obrazovne institucije često se fokusiraju na teoriju, dok praksa ostaje na poslodavcima. RIT Croatia to mijenja svojim primjerom.