Za one koji slučajno ne znaju, Google Analytics je besplatan alat pomoću kojeg pratimo uspješnost web stranice, mobilne aplikacije, trgovine, bloga, a od nedavno aparata za kavu i sličnih kućanskih uređaja. Međutim, iako je jednostavan za implementaciju, ova je platforma prava "zvijer" od alata koja omogućava rast ako ju znate i želite kvalitetno postaviti.
Zapravo je jednostavno: Google Analytics koji je kvalitetno postavljen odgovara na dva pitanja:
- Jesam li i koliko (ne)uspješan u ostvarivanju zadanih ciljeva?
- Što raditi idući dan/tjedan/mjesec/kvartal?
Jeste li si postavili ta dva pitanja? Je li vam Google Analytics dao odgovor na njih? Ako nije ili u odgovore niste sigurni, vaša Analytics platforma još nije došla do željenog stadija zrelosti. Da bi se do toga došlo, idealno je pratiti idući proces:
1. Definirati što se treba pratiti/mjeriti
Sjećate se gore spomenutog aparata za kavu? Na njegovom primjeru možemo izdvojiti dvije stvari (iako ih, naravno, može biti puno, puno, puno više) – prosječno trajanje pripravljanja kave i broj napravljenih kava. Ove dvije brojke (u praksi često više) pomažu nam zaključiti jesmo li uspješni ili ne te nam govore što i kako raditi dalje.
Zlatno pravilo – nikada ne mjeriti samo jednu brojku, već uvijek upariti, odnosno definirati kontrolne brojke.
2. Definirati kako se sve treba pratiti/mjeriti
Nakon što ste definirali što ćete od šume podataka koju Analytics nudi pratiti, trebate definirati i – kako. U tom je slučaju potrebno razgovarati i s developerima, kako bi znali što se od njih očekuje. To mogu biti eventi, social dio, ecommerce…
3. Definirati izvještaje
U redu, sad znate što i kako, a kad dobijete željene podatke, nužno je definirati i izvještaje o njima. U ovoj fazi kvalitetna implementacija najviše dolazi do izražaja – svi su podaci lako dostupni i, što je naravno jako bitno, ‘točni’.
No, dok se bavite ovim dijelom, uvijek prvo razmislite tko prima izvještaje, odnosno kolika je razina osobe koja će te izvještaje gledati, koja je njena uloga te koliko detalja trebate uključiti u njih. Odredite i koliko se često izvještaji šalju te, na kraju krajeva, koja je svrha izvještaja.
4. Optimizacija
Krajnji korak je optimizacija koja se radi na osnovi prikupljenih podataka. Relevantni podaci koje sada dobivate putem Analyticsa pokazatelj su stanja vaše stranice, a sad je daleko jednostavnije provjeriti na kojim se područjima treba poraditi.
Zanima vas više detalja o ovom procesu? Program PPC akademije prolazi kroz sve 4 faze postavljanja Google Analytics platforme s ciljem što boljeg uvida u rezultate AdWords kampanje. No, o tome pričamo više ove jeseni.
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na Netokraciji dopušteno je samo korisnicima koji ostave svoje ime i prezime te mail adresu i prihvate pravila ponašanja.
Pravila ponašanja
Na Netokraciji za vas stvaramo kvalitetan, autorski potpisan sadržaj i zaista se veselimo vašim kvalitetnim, kontruktivnim komentarima. Poštujmo stoga jedni druge prilikom komentiranja, kao i Zakon, držeći se sljedećih pravila ponašanja:
Kako koristimo podatke koje ostavljate? Bacite oko na našu izjavu o privatnosti.
Sve ostale komentare ćemo s guštom spaliti, jer ne zaslužuju svoje mjesto na internetu.
Komentari
Drugi
18. 07. 2015. u 6:41 pm
Ne bi htio previše trolati, ali ovo je obična reklama sa 0 korisnih informacija i jednim linkom na kraju. Tagirajte to sa “promo” i sve 5.