Kriza ide, ide kriza: Tko se boji investicija još?

Kriza ide, ide kriza: Tko se boji investicija još?

Posljednja epizoda Netokracija podcasta prije ljetne stanke donosi nam ne baš jednostavnu temu - investiranje u doba financijske krize. Zahvaljujući istraživanju, koje smo proveli u suradnji s aplikacijom za investiranje Genius, otkrili smo da puno čitatelja Netokracije investira, ali i doznali i na koji način to rade!

Naime, prema istraživanju, oni koji investiraju, najviše vole kriptovalute, potom dionice i fondove. Unatoč tome što je NFT hype bio na vrhuncu do unazad nekoliko mjeseci, zapravo je mali broj njih uskočio na taj vlak (ili bar to želi priznati).

32% onih koji mogu izdvojiti mjesečna sredstva za štednju ili investiciju mogu izdvojiti iznos od 500 do 2000 kuna, 30 posto od 2000 do 5000 kn, a čak 20% više od 5000 kuna! No 30% ispitanika ipak ne ulaže, nego stavlja novac na štednju ili čuva na računu. Većina razloga zbog kojih ne ulažu odnose se na štednju za nekretninu te činjenicu da tržište kapitala uopće ne razumiju.

Što je Genius?

Svoju ulogu u edukaciji ima Genius, aplikacija koju je Intercapital ponudio tržištu besplatno, odnosno bez naknada za transakcije. Samim time što korisnici mogu ulagati iznose od 500 kuna mjesečno, sami odabrati razinu rizika koju su spremni prihvatiti te odrediti cilj i duljinu investiranja, ulaganje su približili većem broju ljudi. A educiraju se korisnici i na druge načine, primjerice putem weba ili online druženjem na Genius Caffeu, gdje mogu pitati sve što im padne na um.

Naša gošća je Maja Menićanin, projektna menadžerica u InterCapital Asset Managementu, gdje upravlja investicijskim fondovima i individualnim portfeljima, a prije skoro godinu dana tvrtka je lansirala i aplikaciju Genius pomoću koje svatko vrlo jednostavno može krenuti s ulaganjem u tržište kapitala. Uključujući i mene!

A i ja sam iskoristila priliku da pitam svašta Maju, pa čak da mi i lijepo objasni u što bi ona osobno investirala da ima određenu svotu u rukavu, čak i u ovo nestabilno doba. Poslušajte i pogledajte što mi je sve rekla, kao i kako smo komentirale rezultate istraživanja!

Slijedi financijska kriza: Investirati ili štedjeti?

  • Ministar financija dao ostavku, a mi pričamo o investicijama!
  • Tko je Maja Menićanin
  • Što je aplikacija Genius, uz koju smo proveli istraživanje
  • Koliko naših čitatelja ulaže mjesečno – i koliko?
  • Tko investira, tko štedi?
  • Kriza je, prinosi su negativni, što napraviti?

Molimo da prihvatite sve kolačiće kako biste mogli vidjeti ovaj sadržaj

Sve epizode Netokracija Podcasta pronađite na bilo kojoj aplikaciji za podcaste, poput Apple ili Google Podcasta, Deezera i Spotifya, a ako želite, gledajte nas na YouTubeu – i javite nam svoje komentare na ovu temu, kao i prijedloge za buduće epizode u novoj sezoni!

Hvala Podcast Studiju što nas je ugostio!

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na Netokraciji dopušteno je samo korisnicima koji ostave svoje ime i prezime te mail adresu i prihvate pravila ponašanja.

Pravila ponašanja

Na Netokraciji za vas stvaramo kvalitetan, autorski potpisan sadržaj i zaista se veselimo vašim kvalitetnim, kontruktivnim komentarima. Poštujmo stoga jedni druge prilikom komentiranja, kao i Zakon, držeći se sljedećih pravila ponašanja:

  • Ne budite 💩: Nema vrijeđanja, diskriminiranja, ni psovanja (osim ako nije osobni izričaj, ali onda neka psovka bude općenita, a ne usmjerena prema nekome). Također, upoznajte se sa stavkom 2. članka 94. Zakona o elektroničkim medijima prije no što ostavite komentar.
  • Samo kvalitetna rasprava, manje trolanja: Ne morate se ni sa kim slagati, ali budite konstruktivni i doprinesite raspravi! Svako trolanje, flameanje, koliko god "plesalo" na granici, leti van.
  • Imenom i prezimenom, nismo Anonymous 👤: Autor sadržaja stoji iza svog sadržaja, stoga stojite i vi iza svog komentara. Koristimo ime i prezime te pravu email adresu.

Kako koristimo podatke koje ostavljate? Bacite oko na našu izjavu o privatnosti.

Sve ostale komentare ćemo s guštom spaliti, jer ne zaslužuju svoje mjesto na internetu.

Odgovori

Tvoja e-mail adresa neće biti objavljena.

Popularno

Startupi

57hours Viktora Marohnića narastao 4 puta i osigurao još 2,75 milijuna dolara

U ekskluzivnom intervjuu za Netokraciju, suosnivač brzorastuće avanturističke platforme Viktor Marohnić, sa svojim investitorima, otkriva planove.

Tvrtke i poslovanje

7 savjeta za učinkovitu izradu poslovnog plana (posebno za one koji nemaju vremena)

Nisu bez razloga velikani povijesti od Sun Tzua do Dwight D. Eisenhowera pričali o planiranju kao o svetom gralu uspjeha - i ne stoji bez razloga ona narodna: dobra organizacija je pola posla.

Novost

Ivan Burazin pokreće novi startup – Daytonu, već ima Fortune 500 klijente

Nakon tri godine, uspostave i razvoja Infobipovog Developer Experience odjela, Ivan Burazin, pokreće novi dev projekt. Time se nastavlja njegova startuperska priča i misija koja je počela prije više od dekadu - pomagati developerima da rade lakše, brže i učinkovitije. Upoznajemo njegov novi projekt, Daytonu!

Što ste propustili

Novost

U ZICER-u startupe čeka 150.000 eura, a prijave za akceleracijske programe traju još samo ovaj tjedan

Vodeći hrvatski startup hub ZICER otvorio i program za uspješno lansiranje na globalno tržište.

Umjetna inteligencija

500 tisuća korisnika koristi tehnologiju ovog hrvatskog AI startupa

S vremena na vrijeme, pojavi se neki startup koji marljivo radi "ispod radara", a onda odluči podijeliti svoju priču. Prvi donosimo intervju s TensorPixom koji od nedavno broji preko pola milijuna korisnika.

Izvještaj

Lekcije inženjerke iz Shopifya: kako koristiti AI za brži, bolji i lakši razvoj softvera?

Umjetna inteligencija i inženjeri. Nekada se vole, nekada mrze, ali činjenica je da AI inženjerima može olakšati pisanje koda... (ako i sami znaju što rade).

Tvrtke i poslovanje

Sofascore i Span: Zašto se nismo prodali? Jer nam to ne treba – ako imaš tri auta, možeš voziti samo jedan.

Prodaje i preuzimanja domaćih tvrtki glavne su teme naše male poduzetničke scene. Toliko da smo se i na Netokraciji pitali zašto jednako ne slavimo kad naše tvrtke kupuju druge… Bilo kako bilo, neovisnost je tema, a otvorila se na ovogodišnjem Weekendu.

Programiranje

“Design Handoff” je proces zbog kojeg developer i dizajner ne moraju imati “standoff”

Predaja bilokakvog projekta ne završava s vašom točkom na kraju - nego svih kojih se taj projekt usko tiče. Uz Neuralab prolazimo kako od “ja sam svoje riješio” doći do kvalitetnog, strukturiranog “design handoffa” koji će značajno olakšati život svima uključenima: dizajnerima, developerima, PM-ovima, klijentima…

Tvrtke i poslovanje

HR.WEEKEND: Jelena Jelušić o 7 smrtnih grijeha “employer brandinga”

Na prvome HR.Weekendu na WMF-u saznali smo 7 smrtnih grijeha "employer brandinga" koji će definitivno ubiti sliku vaše tvrtke, ali donosimo i recept kako ga spasiti.