
Koji su kvartovi najnesigurniji u vašem gradu? Uskoro otkriva interaktivna krim karta Hrvatske
Kako se informirate o kriminalnim radnjama u susjedstvu? Da bi izvješća o tome bila što transparentnija, dvije neformalne inicijative, HrOpen ekspertna skupina Programiraj za Hrvatsku (Code for Croatia) i hrvatski ogranak globalne inicijative HollaBack, odlučile su udružiti snage i napraviti krim kartu, projekt kojemu je glavni cilj informirati javnost o kretanju statističkih pokazatelja stope kriminaliteta u Republici Hrvatskoj.
Po njegovom završetku, građani će na internetskim stranicama projekta moći pregledavati kretanje kriminaliteta u njihovom gradu kroz intuitivni prikaz na karti. Podaci korišteni za prikaz bit će sastavljeni od statističkih podataka o pozivima i očevidima policije dobiveni od MUP-a korištenjem prava na pristup informacijama putem platforme za pravo na pristup informacijama “Imamo pravo znati”.
Podaci za Zagreb i za Hrvatsku
Kako navode inicijative, s dobivenim podacima postupat će se dvojako: planira se objedinjavanje podataka za Zagreb, odnosno mapiranje nesigurnih kvartova u Zagrebu, te projekt mapiranja kriminaliteta na razini države. Podaci, za koje se očekuje da će ih MUP proslijediti sukladno obavezama iz Zakona o pravu na pristup informacijama, bit će generalni i općeniti, odnosno neće sadržavati osobne podatke ni počinitelja ni oštećenika. Inicijative su zainteresirane isključivo za vrstu, učestalost kriminalnih radnji te sigurnost gradova koji će biti istraživani.
Uz mapiranje i dostavljanje podataka o stopi kriminaliteta žele se istražiti i okolnosti zbog kojih na određenim lokacijama dolazi do određene vrste nasilja i koji su potencijalni, gradski, propusti tome pridonijeli. Time će se možda razbiti i koji stereotipi o svega nekoliko opasnih mjesta (kvartova) koje treba izbjegavati kao i u koje su doba dana oni najopasniji. Osim informativnosti, želi se provjeriti kako gradska infrastruktura utječe na količinu i vrstu naselja – jesu li problematična mjesta osvijetljena, jesu li policijske postaje u blizini itd.
Na karti će biti označena mjesta, stopa i vrsta nasilja, a inicijative se nadaju da će to utjecati i na njihovo rješavanje. Ideja je potekla iz inozemnih izvora, među kojima Indija vodi u vrsti i broju ovakvih i sličnim krim karti, koje su razvijene i do aplikacija za mobitel pa se mogu osvježavati – trenutno.
Kako se uključiti?
Projekt se razvija na volonterskoj bazi, a za pristup informacijama koje posjeduju policijske postaje koristi se alat ImamoPravoZnati.org, web stranica pokrenuta u sklopu projekta zahtjev za pravo na pristup informacijama spomenute HrOpen ekspertne skupine Code for Croatia i GONG-a. Pokretači projekta pozivaju sve zainteresirane pozivamo da im se pridruže kako bi se ubrzao proces kreiranja krim karte. Više informacija o projektu može se naći na stranici Code for Croatia, a bacite i oko na svjetske primjere krim karti.
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na Netokraciji dopušteno je samo korisnicima koji ostave svoje ime i prezime te mail adresu i prihvate pravila ponašanja.
Pravila ponašanja
Na Netokraciji za vas stvaramo kvalitetan, autorski potpisan sadržaj i zaista se veselimo vašim kvalitetnim, kontruktivnim komentarima. Poštujmo stoga jedni druge prilikom komentiranja, kao i Zakon, držeći se sljedećih pravila ponašanja:
Kako koristimo podatke koje ostavljate? Bacite oko na našu izjavu o privatnosti.
Sve ostale komentare ćemo s guštom spaliti, jer ne zaslužuju svoje mjesto na internetu.