Od proučavanja umjetnosti do brige o kvaliteti softvera u Repslyju

Od proučavanja umjetnosti do brige o kvaliteti softvera u Repslyju

Završio je studij povijesti umjetnosti, a danas se brine za očuvanje kvalitete softvera u IT startupu. Kako mu u tome pomažu vještine stečene tijekom fakulteta, kada treba početi graditi digitalnu karijeru i treba li se bojati stresa, ispričao nam je Krešimir Linke iz Repslyja, ususret Netokracijinom projektu #DigitalnaKarijera - powered by bonbon!

Kako to izgleda kada student povijesti umjetnosti završi u startupu, zna Krešimir Linke iz Repslyja.
Kako to izgleda kada student povijesti umjetnosti završi u startupu, zna Krešimir Linke iz Repslyja.

Krešimir Linke je još kao student povijesti umjetnosti počeo raditi u IT startupu koji je tada svoj proizvod gradio od nule. Riječ je o Repslyju koji danas koriste korisnici u preko 60 zemalja svijeta, a Krešimir je kao quality assurance manager zadužen za osiguranje kvalitete softvera.

Osiguranje kvalitete u IT industriji služi tome da se tijekom razvoja novih dijelova softvera te ugradnjom novih funkcionalnosti ne naruše do tada postavljeni standardi, objašnjava Krešimir. Danas je to vrlo važan faktor svake IT tvrtke jer je većina njih ipak orijentirana na prodaju ili barem na oglašavanje putem interneta. Uz to, nitko si više ne može priuštiti puno propusta jer ih to može stajati povjerenja korisnika, što Krešimirov posao čini još važnijim.

Iako ne radi u struci, Krešimir do sada nije naišao na “žalosna lica” prijatelja i obitelji zbog toga što radi “nešto na računalu” umjesto, primjerice, predavanja u školi.

Povijest umjetnosti je vrlo lijepo zanimanje i volio bih pronaći način da barem dio radnog vijeka posvetim tom poslu. Tko zna! Sa sve većom digitalizacijom umjetničkog i arhitektonskog sadržaja i uvlačenjem social elemenata u privlačenje novih posjetitelja muzeja, svi manje više nailazimo na iste probleme bilo da se radi o muzeju ili informatičkoj tvrtki koja prodaje svoju uslugu: kako biti viđen u tolikom moru informacija, usluga, opcija…

Osjećaj za detalje, važan za testiranje softvera, duguje studiju povijesti umjetnosti

Krešimir je stigao u Repsly još za vrijeme studentskih dana, u doba kada je startup bio poznat pod imenom Salespod.
Krešimir (prvi slijeva) je stigao u Repsly još za vrijeme studentskih dana, u doba kada je startup bio poznat pod imenom Salespod.

Krešimir je tijekom studija radio na raznim kratkotrajnim poslovima, a u svoje slobodno vrijeme je svirao u bendu. Ništa nije upućivalo na to da bi mogao raditi u informatičkoj tvrtki, ali ni u muzeju. Ponuda za testiranje softvera dogodila se slučajno, kada je njegov brat, Marko Linke, s prijateljem Markom Kovačem otvarao tvrtku Repsly. Neposredno prije toga, Krešimir je stekao iskustva u unaprjeđenju prodaje, stoga je imao neku ideju kako bi trebao izgledati softver koji će koristiti terenski radnici.

Između povijesti umjetnosti i IT-a možda ne postoji direktna dodirna točka, no ako se nešto uči na studiju povijesti umjetnosti, to je osjećaj za detalje koji je veoma važan u testerskom poslu kojim se Krešimir danas bavi. Iz svake situacije i naučenih vještina može se izvući nešto korisno. A ako želite graditi svoju karijeru u digitalu, važnije od toga što studirate je koliko se trudite i učite u slobodno vrijeme.

Zanimaju vas digitalni marketing ili web dizajn? Ne čekajte da o tome čujete na nekom kolegiju, tražite i učite na internetu i družite se s ljudima koji dijele iste interese. Svaka proaktivnost se cijeni, ističe Krešimir.

Danas radim s mladim kolegama koji svoju karijeru započinju skoro kada i studij. Nitko od njih nije čekao da prvo završi fakultet da bi krenuo tražiti posao u struci nego su sami stvarali prilike. Taj pomak vidim da se događa u svim glavama, bez obzira o kojem fakultetu se radi.

Treba li se bojati stresa?

Sa završetkom fakulteta kreće jedna druga “škola” za koju nas nijedan studij ne može pripremiti, poručuje Krešimir.

Stres i vrlo brz tempo rada su, istina, zaštitni znak informatičke struke i startupa. Tehnologija i korisnici samih tehnologija se vrlo brzo mijenjaju i tvrtke moraju reagirati na tu promjenu i nekako držati tempo s time.

Stresnih se situacija i izazova ne treba bojati, kaže Krešo – njih će uvijek biti. Ono na što se treba usredotočiti je prilagoditi se stalnim promjenama i uvijek raditi na sebi.

Ako te zanima kako možeš pronaći svoje mjesto u digitalu, budi dio naših događaja #DigitalnaKarijera – powered by bonbon. U Split, Zadar i Varaždin stižemo prije ljeta, a na jesen smo u Zagrebu i Osijeku. Točne datume javit ćemo ti uskoro! 😉

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na Netokraciji dopušteno je samo korisnicima koji ostave svoje ime i prezime te mail adresu i prihvate pravila ponašanja.

Pravila ponašanja

Na Netokraciji za vas stvaramo kvalitetan, autorski potpisan sadržaj i zaista se veselimo vašim kvalitetnim, kontruktivnim komentarima. Poštujmo stoga jedni druge prilikom komentiranja, kao i Zakon, držeći se sljedećih pravila ponašanja:

  • Ne budite 💩: Nema vrijeđanja, diskriminiranja, ni psovanja (osim ako nije osobni izričaj, ali onda neka psovka bude općenita, a ne usmjerena prema nekome). Također, upoznajte se sa stavkom 2. članka 94. Zakona o elektroničkim medijima prije no što ostavite komentar.
  • Samo kvalitetna rasprava, manje trolanja: Ne morate se ni sa kim slagati, ali budite konstruktivni i doprinesite raspravi! Svako trolanje, flameanje, koliko god "plesalo" na granici, leti van.
  • Imenom i prezimenom, nismo Anonymous 👤: Autor sadržaja stoji iza svog sadržaja, stoga stojite i vi iza svog komentara. Koristimo ime i prezime te pravu email adresu.

Kako koristimo podatke koje ostavljate? Bacite oko na našu izjavu o privatnosti.

Sve ostale komentare ćemo s guštom spaliti, jer ne zaslužuju svoje mjesto na internetu.

Odgovori

Tvoja e-mail adresa neće biti objavljena.

Popularno

Razvoj weba

UX je posao Project Managera? Dizajnera? Pisca? Developera?

Iako svi trube o važnosti UX-a, nitko ne zna tko bi se time trebao baviti, ne postoje UX istraživači unutar timova niti najvećih domaćih tehnoloških kompanija, a korisničkim iskustvom se bavi tko stigne ili kome to uvale. 

Kolumna

Modrić, papige i printeri znaju da nas roboti neće zamijeniti

Poplava GPT-4 gurua i Microsoft vs Google utrke stvara dojam friške revolucije, no umjetna inteligencija već desetljećima skriva iste kosture u ormaru. Dobrih ideja i rješenja ima mnogo. Lovaca u mutnom vjerojatno i više. Pitanje je samo - tko će biti glasniji?

Tvrtke i poslovanje

Kontroling iliti kako urediti proces naplate prije nego pritok novca presuši

Ako niste ekonomske struke i ako se u svojoj karijeri niste susretali s podacima, izvještajima, projekcijama gotovo je sigurno kako ćete odmah kontroling povezati s kontrolom. I upravo ste upali u prvu veliku zabludu, jer kontroling je prvenstveno usmjeren na otkrivanje „bugova“ u komunikaciji i procesima.

Što ste propustili

Društvene mreže

Sve više mama-influencerica skriva lica svoje djece s interneta. I to je ispravna odluka.

Djeca influencera i djeca influenceri koja su odrasla na internetu danas na pragu zrelosti osvještavaju da im se zapravo nije sviđalo djetinjstvo pred kamerama i u suradnjama s brendovima. Ujedno je i sve više i daleko ozbiljnijih situacija gdje iskorištavanje djece na internetu graniči s kaznenim djelima.

Startupi

“Photomathov exit znači više investicija u hrvatske startupe”

Prvi veliki exit hrvatske tehnološke tvrtke koja je financirana VC kapitalom znak je ulagačima da se investiranjem u hrvatske startupe - može zaraditi. I znači da će, u uvjetima globalne nuklearne zime, za domaće startupe vladati globalno zatopljenje, tvrdi Bernard Ivezić, urednik magazina Startup Report.

Prikaz

Naši učenici ne znaju što znači baviti se poduzetništvom – kako to promijeniti?

Djeca školske dobi silno su inovativna i kreativna, no ponekad im službeni nastavni program ne daje dovoljnu podršku u ostvarivanju njihovog potencijala. Evo kako stvar spašavaju entuzijastični pojedinci (nastavnici), relevantne institucije te društveno odgovorne tvrtke.

Kolumna

Modrić, papige i printeri znaju da nas roboti neće zamijeniti

Poplava GPT-4 gurua i Microsoft vs Google utrke stvara dojam friške revolucije, no umjetna inteligencija već desetljećima skriva iste kosture u ormaru. Dobrih ideja i rješenja ima mnogo. Lovaca u mutnom vjerojatno i više. Pitanje je samo - tko će biti glasniji?

DevDev

Tri godine poslije pandemije: Jesmo li doista promijenili modele rada ili smo se vratili u urede?

Globalni tehnološki divovi skoro pa na silu vraćaju zaposlenike u urede, jesu li domaće IT tvrtke prigrlile fleksibilnost analiziramo uz primjere iz Photomatha, Combisa, Endave i Ars Future...

Tvrtke i poslovanje

Kako je tvrtka osnovana u socijalizmu došla na prag komercijalizacije svog prvog AI rješenja u medicini

TIS grupa do sada se gradila daleko od pozornosti šire javnosti. U međuvremenu, radili su na uvođenju SEPA-e, eura, Instant Paymentsa, surađuju s fintechima, prisutni su u velikim bankama, i s vlastitim rješenjima… Ali nijedan njihov projekt nije toliko odjeknuo kao prvi koji su napravili uz pomoć umjetne inteligencije.