Završio je studij povijesti umjetnosti, a danas se brine za očuvanje kvalitete softvera u IT startupu. Kako mu u tome pomažu vještine stečene tijekom fakulteta, kada treba početi graditi digitalnu karijeru i treba li se bojati stresa, ispričao nam je Krešimir Linke iz Repslyja, ususret Netokracijinom projektu #DigitalnaKarijera - powered by bonbon!

Krešimir Linke je još kao student povijesti umjetnosti počeo raditi u IT startupu koji je tada svoj proizvod gradio od nule. Riječ je o Repslyju koji danas koriste korisnici u preko 60 zemalja svijeta, a Krešimir je kao quality assurance manager zadužen za osiguranje kvalitete softvera.
Osiguranje kvalitete u IT industriji služi tome da se tijekom razvoja novih dijelova softvera te ugradnjom novih funkcionalnosti ne naruše do tada postavljeni standardi, objašnjava Krešimir. Danas je to vrlo važan faktor svake IT tvrtke jer je većina njih ipak orijentirana na prodaju ili barem na oglašavanje putem interneta. Uz to, nitko si više ne može priuštiti puno propusta jer ih to može stajati povjerenja korisnika, što Krešimirov posao čini još važnijim.
Iako ne radi u struci, Krešimir do sada nije naišao na “žalosna lica” prijatelja i obitelji zbog toga što radi “nešto na računalu” umjesto, primjerice, predavanja u školi.
Povijest umjetnosti je vrlo lijepo zanimanje i volio bih pronaći način da barem dio radnog vijeka posvetim tom poslu. Tko zna! Sa sve većom digitalizacijom umjetničkog i arhitektonskog sadržaja i uvlačenjem social elemenata u privlačenje novih posjetitelja muzeja, svi manje više nailazimo na iste probleme bilo da se radi o muzeju ili informatičkoj tvrtki koja prodaje svoju uslugu: kako biti viđen u tolikom moru informacija, usluga, opcija…
Osjećaj za detalje, važan za testiranje softvera, duguje studiju povijesti umjetnosti

Krešimir je tijekom studija radio na raznim kratkotrajnim poslovima, a u svoje slobodno vrijeme je svirao u bendu. Ništa nije upućivalo na to da bi mogao raditi u informatičkoj tvrtki, ali ni u muzeju. Ponuda za testiranje softvera dogodila se slučajno, kada je njegov brat, Marko Linke, s prijateljem Markom Kovačem otvarao tvrtku Repsly. Neposredno prije toga, Krešimir je stekao iskustva u unaprjeđenju prodaje, stoga je imao neku ideju kako bi trebao izgledati softver koji će koristiti terenski radnici.
Između povijesti umjetnosti i IT-a možda ne postoji direktna dodirna točka, no ako se nešto uči na studiju povijesti umjetnosti, to je osjećaj za detalje koji je veoma važan u testerskom poslu kojim se Krešimir danas bavi. Iz svake situacije i naučenih vještina može se izvući nešto korisno. A ako želite graditi svoju karijeru u digitalu, važnije od toga što studirate je koliko se trudite i učite u slobodno vrijeme.
Zanimaju vas digitalni marketing ili web dizajn? Ne čekajte da o tome čujete na nekom kolegiju, tražite i učite na internetu i družite se s ljudima koji dijele iste interese. Svaka proaktivnost se cijeni, ističe Krešimir.
Danas radim s mladim kolegama koji svoju karijeru započinju skoro kada i studij. Nitko od njih nije čekao da prvo završi fakultet da bi krenuo tražiti posao u struci nego su sami stvarali prilike. Taj pomak vidim da se događa u svim glavama, bez obzira o kojem fakultetu se radi.
Treba li se bojati stresa?
Sa završetkom fakulteta kreće jedna druga “škola” za koju nas nijedan studij ne može pripremiti, poručuje Krešimir.
Stres i vrlo brz tempo rada su, istina, zaštitni znak informatičke struke i startupa. Tehnologija i korisnici samih tehnologija se vrlo brzo mijenjaju i tvrtke moraju reagirati na tu promjenu i nekako držati tempo s time.
Stresnih se situacija i izazova ne treba bojati, kaže Krešo – njih će uvijek biti. Ono na što se treba usredotočiti je prilagoditi se stalnim promjenama i uvijek raditi na sebi.
Ako te zanima kako možeš pronaći svoje mjesto u digitalu, budi dio naših događaja #DigitalnaKarijera – powered by bonbon. U Split, Zadar i Varaždin stižemo prije ljeta, a na jesen smo u Zagrebu i Osijeku. Točne datume javit ćemo ti uskoro! 😉
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na Netokraciji dopušteno je samo korisnicima koji ostave svoje ime i prezime te mail adresu i prihvate pravila ponašanja.
Pravila ponašanja
Na Netokraciji za vas stvaramo kvalitetan, autorski potpisan sadržaj i zaista se veselimo vašim kvalitetnim, kontruktivnim komentarima. Poštujmo stoga jedni druge prilikom komentiranja, kao i Zakon, držeći se sljedećih pravila ponašanja:
Kako koristimo podatke koje ostavljate? Bacite oko na našu izjavu o privatnosti.
Sve ostale komentare ćemo s guštom spaliti, jer ne zaslužuju svoje mjesto na internetu.