ICT Hub kao inkubator koji promoviše preduzetništvo u Srbiji

Kosta Andrić, ICT Hub: ‘Srbiji nedostaje kapital, ali i povoljna preduzetnička klima’

Ukoliko želite da pokrenete sopstvenu startup kompaniju u Srbiji, danas svakako imate više mogućnosti nego pre samo nekoliko godina. Ipak, situacija je daleko od idealne, a najmlađi tehnološki inkubator uzeo je na sebe monumentalni poduhvat - unaprediti preduzetničku klimu u Srbiji i razviti novu generaciju preduzetnika koji umesto problema vide prilike.

icthub

Da li u Srbiji postoji ustanova koja je dosledna ovom zadatku, upitali smo Kostu Andrića, projektnog direktora u ICT Hub-u koji nas je proveo kroz novootvoreni prostor u Tehnološkom parku Zvezdara, ali i pružio odgovore na mnoga pitanja kada su promocija i razvoj preduzetništva u Srbiji po sredi.

Upitavši Kostu koja je prvobitna zamisao jednog ovakvog inkubatora i da li su Orion telekom i DNA Communications kao partneri osnivači, uz saradnju sa USAID-om, prepoznali Srbiju kao državu u kojoj se tehnološko preduzetništvu polako razvija, on je izjavio:

Kada je stvaran ICT Hub, ciljevi koji su pred njega postavljeni bili su da se stvori drugačiji biznis inkubator koji će negovati tehnološko preduzetništvo kod mladih i pružiti im šansu da pokrenu sopstveni biznis, a pritom ne tražeći od njih vlasništvo nad firmom ili idejom.

Kako kaže, jedan od fokusa projekta jeste da se promoviše preduzetništvo među mladim ljudima u Srbiji. O ovoj temi danas se ne govori dovoljno, a kada se u obzir uzmu i sve sistemske prepreke koje se postavljaju pred potencijalnog mladog preduzetnika, čini se da je gotovo nemoguće uspeti. Sa druge strane, industrija informaciono-komunikacionih tehnologija danas je u velikoj ekspanziji i u njoj leži ogroman potencijal.

kosta
“Današnji preduzetnici susreću se sa velikim brojem prepreka. Naš zadatak jeste da pomognemo u njihovom uklanjanju.” – Kosta Andrić, ICT Hub

ICT Hub nastupa kao biznis inkubator čiji je zadatak da podrži ideje i projekte iz ove industrije, pruži timovima neophodan prostor za rad ali i mentore sa dugogodišnjim iskustvom, koji iz prve ruke znaju šta je potrebno da bi se izgradio uspešan biznis.

Nedovoljno kapitala za razvoj inovativnih projekata

Kao jedan od značajnijih problema Kosta upravo imenuje nedostatak investicionog kapitala za razvoj preduzetništva u Srbiji. Malo je fondova koji su prisutni u Srbiji, ali ipak postoje organizacije koje upravo u preduzetništvu vide potencijal. Kada se krenulo u realizaciju ICT Hub-a, zahvaljujući strateškoj i donatorskoj podršci USAID-a uz osnivače DNA Communications i Orion telekom, razmišljalo se o prostoru koji bi timovima omogućio da nesmetano razvijaju svoje ideje.

Ukoliko stvorimo povoljne uslove za rad i osnažimo preduzetnike da budu istrajni u svojoj misiji, ni dobre ideje neće izostati.

Andrić dodaje da Srbija ima dosta potencijala, ali da je neophodno iskoristiti ga pametno. Danas svakako možemo da pariramo komšijama poput Hrvatske, Bugarske i Slovenije kada je globalni nastup u pitanju, no činjenica je da su u ovim državama uslovi nešto bolji. Što se ICT Hub-a tiče, u novom i modernom prostoru trenutno boravi više od 38 ljudi koji rade na 13 različitih projekata. Osoblje Hub-a stara se timovi imaju svu neophodnu logističku i tehničku podršku i to 24 časa dnevno.

hubhub
Dobri uslovi podređeni su potrebama korisnika inkubatora

ICT Hub nudi i biznis treninge i savetovanja iskusnih domaćih stručnjaka, te mentorisanje u formi jedan na jedan. Upravo u ovim stvarima i leži jedan od ključnih benefita ovog inkubatora, naglašava Kosta, dodaju da on čini važnu sponu između tradicionalnog biznisa i startupa. Tu je i posebno definisana programska šema koja se prilagođava potrebama korisnika tj. timova, a njima je čak na raspolaganju i pomoć sa poslovnim procedurama i pravnim pitanjima.

Strah od neuspeha nije vrednost koja treba da vas vodi’

Andrić kaže da se mlade osobe u Srbiji danas susreću sa previše negativnih stvari koje utiču na ubijanje preduzimljivosti, ali da svakako trebaju da iskoriste priliku ukoliko žele da sami kreiraju svoju budućnost. Rad na sosptvenom projektu tj. startupu jeste težak rad, ali i važna lekcija da ništa ne pada sa neba:

Strah od neuspeha nije vrednost koja treba da vas vodi, pogotovo uzimaju u obzir da sam uspeh u oblasti tehnološkog preduzetništva dolazi upravo kroz seriju neuspeha. Budite odvažni, istrajni, radite marljivo, a kockice će se već složiti na pravi način, kada za to bude vreme.

Za kraj, Kosta ističe da ICT Hub konstantno traga za novim idejama i ljudima koji su spremni da pokrenu sopstveni IT biznis. Svi zainteresovani za rad u ICT Hub-u svoje prijave mogu poslati direktno putem web sajta, na kome se nalazi više informacija o samom inkubatoru, o programu, ali i o mentorima koji iz nedelje u nedelju pomažu članovima Hub-a da dodatno unaprede svoje proizvode, testirajući pritom ideje u realnom svetu.

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na Netokraciji dopušteno je samo korisnicima koji ostave svoje ime i prezime te mail adresu i prihvate pravila ponašanja.

Pravila ponašanja

Na Netokraciji za vas stvaramo kvalitetan, autorski potpisan sadržaj i zaista se veselimo vašim kvalitetnim, kontruktivnim komentarima. Poštujmo stoga jedni druge prilikom komentiranja, kao i Zakon, držeći se sljedećih pravila ponašanja:

  • Ne budite 💩: Nema vrijeđanja, diskriminiranja, ni psovanja (osim ako nije osobni izričaj, ali onda neka psovka bude općenita, a ne usmjerena prema nekome). Također, upoznajte se sa stavkom 2. članka 94. Zakona o elektroničkim medijima prije no što ostavite komentar.
  • Samo kvalitetna rasprava, manje trolanja: Ne morate se ni sa kim slagati, ali budite konstruktivni i doprinesite raspravi! Svako trolanje, flameanje, koliko god "plesalo" na granici, leti van.
  • Imenom i prezimenom, nismo Anonymous 👤: Autor sadržaja stoji iza svog sadržaja, stoga stojite i vi iza svog komentara. Koristimo ime i prezime te pravu email adresu.

Kako koristimo podatke koje ostavljate? Bacite oko na našu izjavu o privatnosti.

Sve ostale komentare ćemo s guštom spaliti, jer ne zaslužuju svoje mjesto na internetu.

Odgovori

Tvoja e-mail adresa neće biti objavljena.

Popularno

Ekskluzivno

57hours Viktora Marohnića narastao 4 puta i osigurao još 2,75 milijuna dolara

U ekskluzivnom intervjuu za Netokraciju, suosnivač brzorastuće avanturističke platforme Viktor Marohnić, sa svojim investitorima, otkriva planove.

Tvrtke i poslovanje

7 savjeta za učinkovitu izradu poslovnog plana (posebno za one koji nemaju vremena)

Nisu bez razloga velikani povijesti od Sun Tzua do Dwight D. Eisenhowera pričali o planiranju kao o svetom gralu uspjeha - i ne stoji bez razloga ona narodna: dobra organizacija je pola posla.

Novost

Peta kriptomarka Hrvatske pošte su neponovljivi profesor Baltazar i njegovi izumi

Peto izdanje kriptomarke, koja dolazi u analognom i digitalnom obliku, Hrvatska pošta pustila je u optjecaj!

Što ste propustili

SEO i tražilice

Sretan mu 25. rođendan: Kako smo počeli koristiti Googleove proizvode – i zašto (ne)ćemo nastaviti?

Povodom Googleovog rođendana prisjećamo se njegove prošlosti, nepobitnog utjecaja na sve digitalno što danas radimo, ali gledamo i u blisku budućnost koju će obilježiti dvije ključne riječi - umjetna inteligencija i monopol. Nismo propustili priliku ni nostalgično se prisjetiti pozivnica za Gmail, Googleovih pokušaja da napravi društvenu mrežu ili prvih susreta s Googleom, što je za neke zapravo bio YouTube.

Novost

U ZICER-u startupe čeka 150.000 eura, a prijave za akceleracijske programe traju još samo ovaj tjedan

Vodeći hrvatski startup hub ZICER otvorio i program za uspješno lansiranje na globalno tržište.

Ekskluzivno

500 tisuća korisnika koristi tehnologiju ovog hrvatskog AI startupa

S vremena na vrijeme, pojavi se neki startup koji marljivo radi "ispod radara", a onda odluči podijeliti svoju priču. Prvi donosimo intervju s TensorPixom koji od nedavno broji preko pola milijuna korisnika.

Izvještaj

Lekcije inženjerke iz Shopifya: kako koristiti AI za brži, bolji i lakši razvoj softvera?

Umjetna inteligencija i inženjeri. Nekada se vole, nekada mrze, ali činjenica je da AI inženjerima može olakšati pisanje koda... (ako i sami znaju što rade).

Izvještaj

Sofascore i Span: Zašto se nismo prodali? Jer nam to ne treba – ako imaš tri auta, možeš voziti samo jedan.

Investicije i preuzimanja domaćih tvrtki glavne su teme naše male poduzetničke scene, ali koliko god se pričalo, često tema o neovisnosti ostane postrani. Srećom, ove godine se otvorila na 16. Weekendu.

Dizajn

“Design Handoff” je proces zbog kojeg developer i dizajner ne moraju imati “standoff”

Predaja bilokakvog projekta ne završava s vašom točkom na kraju - nego svih kojih se taj projekt usko tiče. Uz Neuralab prolazimo kako od “ja sam svoje riješio” doći do kvalitetnog, strukturiranog “design handoffa” koji će značajno olakšati život svima uključenima: dizajnerima, developerima, PM-ovima, klijentima…