Na web trgovinama deseci zaštitnih maski upitnih cijena i kvalitete

Na web trgovinama deseci zaštitnih maski upitnih cijena i kvalitete

U svakom kriznom razdoblju nađe se pojedinaca i tvrtki koji će situaciju iskoristiti za svoj profit, ali maske s desetorostruko većim cijenama i modnim etiketama zbilja su poseban slučaj.

Osim što su se po trgovačkim centrima razgrabile pojedine namirnice, u rastućoj, često nerealnoj panici mnogih građana diljem svijeta, vrhunac prodaje u jeku širenja koronavirusa u zadnjih mjesec dana dosegle su i maske za lice. Mnogi su svoje potražili u obližnjim ljekarnama, a kada su i te zalihe nestale – okrenuli su se e-commerceu.

Naručivanje maski online ima svoje prednosti, no opet, ako ste se nadali naručiti ih jeftino iz Azije – well, hello there – vjerojatno ništa od toga. Kako su letovi iz Kine u većoj mjeri obustavljeni, paketi ni ne mogu pristići. Osim toga, iako je Kina vjerojatno najveći proizvođač maski pa i njihov najveći korisnik (zagađenje zraka), sama Kina je već neko vrijeme u nestašici maski.

Kako se za koronavirus pretpostavlja da se s čovjeka na čovjeka uglavnom prenosi kapljičnim putem pri kihanju i kašljanju, maske se mnogima doimaju kao najbolja preventiva. S preko 82 tisuće zaraženih diljem svijeta, a s pražnjenjem mnogih skladišta u Kini, naravno da je pomama za maskama N95 standarda (95% čestica filtrira) samo rasla. Kako to obično biva u kriznim situacijama, neki su i ovu situaciju odlučili iskoristiti ne bi li pronalaskom drugih dobavljačkih veza pokrenuli biznis i profitirali.

Ok , situacija s terena od strane nekoliko dousnika: u Wuhanu je jos nestasica, Hubei provincija o okolni gradovi…

Posted by Franjo Tušek on Thursday, February 6, 2020

Dobro je dok se nabavljaju provjerene, makar i po suludim cijenama

Međutim, iako će takvih profitera uvijek biti, realno, dok oni profitiraju na tuđoj panici, ipak se ključni gradovi zbog njihovih makinacija mogu u konačnici opskrbiti potrebnim maskama. Koliko su kome potrebne pak, to je druga priča.

Naime, nestašica u Kini nije isto što i nestašica u SAD-u ili Hrvatskoj. Hrvatska je tek zabilježila svoj treći slučaj, SAD tek četrnaesti, a Kina, koliko znamo, bilježi 78 tisuća zaraženih. No, upravo su kineske brojke one koje već mjesec dana dižu paniku u inozemstvu, pa tako i kod nas.

Tako je i na domaćem Njuškalu preko noći niknulo desetak novih oglasa za jednokratne maske čija se cijena uglavnom kreće oko 1 kunu, s naglaskom na količinu od stotinjak komada. Uglavnom je riječ o klasičnim kirurškim maskama, ali ima i nešto “naprednijih verzija” koje po komadu dođu 20 kuna, a neke čak i 90.

Problem je, naravno, što je cijena takvih maski inače barem nekoliko puta niža, a poznato je kako su neki Hrvati upravo i s predumišljajem kupovali pakete maski u ljekarnama kako bi ih mogli preprodati na internetu.

No, što kada bilo tko može biti prodavač/proizvođač?

Osim što na Njuškalu, Amazonu i drugim e-commerce stranicama vrebaju kojekakve mogućnosti prevare, posebno je zabrinjavajuće što umreženi svijet donosi mogućnost da bilo tko pa tako i pojedinci i modni brendovi postanu proizvođači kojekakvih verzija zaštitnih maski.

Jedan od primjera je stranica Etsy, svojevrsni online buvljak putem kojeg pojedinci prodaju svoje rukotvorine i vintage stvari različitih vrsta. Nije prošlo dugo vremena dok se neki nisu dosjetili ponuditi i vlastite verzije zaštitnih maski, a i sama stranica je ovih dana imala upravo najviše pretraživanja za pojam “coronavirus mask”. Ne bi to bio velik problem da takve maske, uz to što su custom dizajnirane, imaju i svoju pravu zaštitnu funkciju protiv virusa – ali, nažalost, koliko znamo, običan pamuk ta svojstva nema.

Inspiraciju za stilizirane maske nisu pronašli samo dovitljivi pojedinci, već i brendovi. Luksuzna modna kuća Fendi tako se dosjetila pripremiti i svoju modnu verziju zaštitne maske. Iako je cijena postavljena na smiješno visokih 190 eura, ona je trenutno rasprodana.

Oni bitni ljudi naravno da su se opskrbili na vrijeme najboljim opcijama na tržištu.

Vama, dragi čitatelji, savjetujemo da ne nasjedate na svakakve online ponude koje će kružiti po Njuškalu i društvenim mrežama. Držite se uputa Svjetske zdravstvene organizacije i najvažnije – dobro perite ruke.

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na Netokraciji dopušteno je samo korisnicima koji ostave svoje ime i prezime te mail adresu i prihvate pravila ponašanja.

Pravila ponašanja

Na Netokraciji za vas stvaramo kvalitetan, autorski potpisan sadržaj i zaista se veselimo vašim kvalitetnim, kontruktivnim komentarima. Poštujmo stoga jedni druge prilikom komentiranja, kao i Zakon, držeći se sljedećih pravila ponašanja:

  • Ne budite 💩: Nema vrijeđanja, diskriminiranja, ni psovanja (osim ako nije osobni izričaj, ali onda neka psovka bude općenita, a ne usmjerena prema nekome). Također, upoznajte se sa stavkom 2. članka 94. Zakona o elektroničkim medijima prije no što ostavite komentar.
  • Samo kvalitetna rasprava, manje trolanja: Ne morate se ni sa kim slagati, ali budite konstruktivni i doprinesite raspravi! Svako trolanje, flameanje, koliko god "plesalo" na granici, leti van.
  • Imenom i prezimenom, nismo Anonymous 👤: Autor sadržaja stoji iza svog sadržaja, stoga stojite i vi iza svog komentara. Koristimo ime i prezime te pravu email adresu.

Kako koristimo podatke koje ostavljate? Bacite oko na našu izjavu o privatnosti.

Sve ostale komentare ćemo s guštom spaliti, jer ne zaslužuju svoje mjesto na internetu.

Odgovori

Tvoja e-mail adresa neće biti objavljena.

Popularno

Tehnologija

Modrić, papige i printeri znaju da nas roboti neće zamijeniti

Poplava GPT-4 gurua i Microsoft vs Google utrke stvara dojam friške revolucije, no umjetna inteligencija već desetljećima skriva iste kosture u ormaru. Dobrih ideja i rješenja ima mnogo. Lovaca u mutnom vjerojatno i više. Pitanje je samo - tko će biti glasniji?

Društvene mreže

Sve više mama-influencerica skriva lica svoje djece s interneta. I to je ispravna odluka.

Djeca influencera i djeca influenceri koja su odrasla na internetu danas na pragu zrelosti osvještavaju da im se zapravo nije sviđalo djetinjstvo pred kamerama i u suradnjama s brendovima. Ujedno je i sve više i daleko ozbiljnijih situacija gdje iskorištavanje djece na internetu graniči s kaznenim djelima.

Digitalni marketing

Što zajedničko imaju cajke, McDonald’s i Jack Daniels? Izvrsno targetiranje potreba.

“Zašto su cajke toliko popularne?" pitanje je koje se svako malo vrati "na tapet". Na tom tapetu uz cajke i neke druge ukuse i interese sjede razni brendovi koje određene skupine štuju kao dio njihovog identiteta. Pitanje brendinga proizvoda tako više nije samo marketinško, kao što ni pitanje cajki - nije samo glazbeno.

Što ste propustili

Novost

Google dobio zeleno svjetlo za akviziciju Photomatha

Službeno je - aplikacija Damira Sabola koja pomaže kod učenja matematike postat će dio Googlea.

Tvrtke i poslovanje

Factory se u potpunosti oprostio s Plavom tvornicom i doživio potpuni rebranding

Iako je Plava tvornica još ranije promijenila ime u Factory, sada ostaje i bez prepoznatljive plave boje doživjevši kompletan rebranding. Koliko je takav korak bio zahtjevan, ali i potreban, otkrila nam je direktorica marketinga Marijana Butorac.

Sponzorirano

Kako su Konzumovi plišani Zvjerići uz AR tehnologiju postali virtualne igračke?

Kampanje maloprodajnih lanaca koje potiču pozitivne promjene, ali u isto vrijeme nude zabavne sadržaje za djecu u Hrvatskoj su sve popularnije. Konzum ponovno ide korak dalje i u najnovijoj takvoj kampanji donosi virtualne likove Zvjerića.

Panel

Što Infobip, ReversingLabs i Syntio uče studente na FER-u?

S poznatim hrvatskim tvrtkama razgovaramo o njihovim "vještinama" na FER-u: od osnova kako su koncipirali kurikulum kolegija i što bi savjetovali drugima koji planiraju isto, do toga što im je bio prioritet prenijeti studentima u vezi njihovog područja rada i kako su se polaznici snašli s pojedinom materijom.

Netokracija Podcast

Matija Nakić: Kako u krizi privući investitore i velike klijente, a kako veteranski kadar?

U novoj epizodi Netokracija podcasta, o građenju odnosa s investitorima, privlačenju veterana u tim i investicijskoj klimi iz perspektive jednog startupa pričamo sa su-osnivačicom Farseera, Matijom Nakić.

Intervju

Andrea Knez Karačić: Broj godina iskustva ne određuje nečiji senioritet

U seriji intervjua s iskusnim inženjerima domaće IT industrije otkrivamo kako su izgledali njihovi karijerni putovi, kako se postaje senior i ostaje u tijeku s novim tehnologijama, je li bolje specijalizirati se za određenu tehnologiju ili biti generalist i - što bi savjetovali juniorima.